ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
14 червня 2022 року м. Київ № 640/11930/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О., розглянув в порядку спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом Головного управління ДПС у Львівській області
доКонцерну «Техвоєнсервіс»
про стягнення заборгованості,
Головне управління ДФС у Львівській області звернулось до суду з даним позовом, в якому просить:
- стягнути до бюджету кошти з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника та готівкових коштів в розмірі 304 376, 60 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.07.2019 відкрито спрощене провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Ухвалою від 10.08.2021 здійснено процесуальне правонаступництво та замінено первісного позивача - Головне управління ДФС у Львівській області на правонаступника - Головне управління ДПС у Львівській області.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити посилаючись на доводи викладені в позовній заяві.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався. Ухвала про відкриття провадження у справі отримана 30.08.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0105107141916.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу і вирішити спір на підставі наявних письмових доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва.
Концерн «Техвоєнсервіс» перебуває на обліку в Личаківському управлінні Головного управління ДПС у Львівській області, як платник окремих податків.
Згідно довідки ГУ ДФС у Львівській області станом на 18.06.2019 року податковий борг Відповідача перед бюджетом за період з 30.06.2016 по 18.06.2019 становить 304 376,60 грн, а саме:
земельний податок з юридичних осіб - 304 186,74 грн, в тому числі основний платіж 179448,12 грн, штрафні санкції - 32737,72 грн, пеня - 92000,90 грн;
екологічний податок - 189,86 грн., в тому числі основний платіж - 189,86 грн.
Податковий борг по земельному податку з юридичних осіб становить залишок несплачених самостійно задекларованих сум, зазначених у поданій декларації від 12.02.2016 p. за 2016 p. - на суму 269 172,16 грн; залишок несплаченої суми боргу за період з 30.06.2016 року по 30.01.2017 року становить 179 448,12 грн.
Крім того, відповідно до ППР № 0075381233 від 14.08.2017 p. за відповідачем обліковується борг на суму 21000,00 грн.; за ППР № 0013771202 від 03.10.2016 p. - на суму 11737,72 грн.
Податковий борг по екологічному податку становить залишок несплачених самостійно задекларованих сум, зазначених у поданій декларації від 02.05.2019 р. за перший квартал 2019 p. - на суму 190,55 грн; залишок не сплаченого боргу становить 189,86 грн.
Оскільки в добровільному порядку сума заборгованості відповідачем не сплачена, позивач вважає цю суму податковим боргом та просить стягнути його у судовому порядку.
Окружний адміністративний суд міста Києва погоджується з позовними вимогами, виходячи з наступних мотивів.
Згідно з визначенням підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Пункт 57.1 статті 57 Податкового кодексу України встановлює, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказів сплати суми грошового зобов'язання до суду не надано, а тому заявлена до стягнення сума вважається податковим боргом.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання приписів п. 59.1 ст. 59 ПК України, на адресу відповідача контролюючим органом винесено податкову вимогу від 06.03.2012 № 295.
Відповідно до п.95.1 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків проводяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
За таких обставин суд приходить до висновку про наявність підстав для стягнення податкового боргу з рахунків відповідача у банках, відповідно до п.95.3 Податкового кодексу України, внаслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 6, 72-77, 90, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з банківських рахунків Концерну «Техвоєнсервіс» податковий борг в сумі 304 376,60 грн (триста чотири тисячі триста сімдесят шість грн 60 коп.) в дохід державного бюджету.
Головне управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43143036, адреса: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35).
Концерн «Техвоєнсервіс» (код ЄДРПОУ 33689867, адреса: 03168, м. Київ, пр-т. Повітрофлотський, 6).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя П.О. Григорович