23 серпня 2022 року справа № 580/3214/22
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом адвоката Шимановського А.В. від імені ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії,
25.07.2022 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвоката Шимановського А.В. (18001, м.Черкаси, вул.Б.Вишневецького, 14) від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:
визнання неправомірними дій щодо відмови у призначенні їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
зобов'язання відповідача зарахувати їй період роботи з 06.05.2004 на посаді молодша медична сестра інфекційного відділення до пільгового стажу за Списком №2, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах;
зобов'язання призначити їй з 15.04.2022 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В обґрунтування зазначила, що на звернення до відповідача отримала відмову у призначені пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з тим, що у наказах про проведення атестації робочих місць відсутній перелік проатестованих професій та в переліку проатестованих професій до наказу від 31.03.2005 №71 відсутня посада медична молодша сестра інфекційного відділення. Вважає, що така відмова суперечить нормам законодавства. Тому звернулася до суду.
Ухвалою суду від 26.07.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів. Вказану ухвалу та позовну заяву з додатками відповідач отримав 27.07.2022, що підтверджується довідками про доставку електронних листів.
15.08.2022 від відповідача до суду надійшов відзив з проханням у задоволенні позову відмовити повністю. Стверджує, що заява позивача про призначення пенсії розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області за принципом екстериторіальності. Стаж позивача обчислено на підставі документів, які додані ним до заяви про призначення пенсії. На їх підставі Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області прийняло рішення від 19.04.2022 №231450001090 про відмову у призначенні пенсії за Списком №2. Стверджує, що є неналежним відповідачем у справі. Вказує, що загальний страховий стаж позивачки становить 33 роки 07 місяців. За доданими документами пільговий стаж роботи за Списком №2 позивачці не визначено, оскільки до наказів про проведення атестації робочих місць від 14.03.2007 №91, від 08.04.2014 №62 відсутній перелік проатестованих професій в переліку проатестованих професій до наказу від 31.03.2005 №71 посада молодша сестра інфекційного відділення відсутня.
Всі подані сторонами докази долучені судом до матеріалів адміністративної справи.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Згідно з відомостями паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 позивачка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до запису №14 у трудовій книжці від 02.03.1988 НОМЕР_3 позивачка 06.05.2004 прийнята на посаду молодшої медичної сестри інфекційного відділення в Катеринопільську центральну районну лікарню (наказ від 06.05.2004 №28/ко параграф 1). Катеринопільську центральну районну лікарню 28.12.2019 реорганізовано шляхом перетворення у Комунальне некомерційне підприємство «Катеринопільська центральна районна лікарня» (рішення сесії Катеринопільської районної ради від 16.08.2019 №24-1/VІІ. Наказ по Катеринопільській ЦРЛ від 19.08.2019 №104). Комунальне некомерційне підприємство «Катеринопільська центральна районна лікарня» перейменоване з 29.12.2020 в Комунальне некомерційне підприємство «Катеринопільська багатопрофільна лікарня» (наказ по КНП «Катеринопільська ЦРЛ» від 28.12.2020 №213).
Посада молодша медична сестра палатна входить до переліку робочих місць, що підлягають атестації в інфекційному відділенні, затвердженого Головним лікарем Катеринопільської ЦРЛ Борецькою Л.А. 14.03.2007.
Наказом Катеринопільської центральної районної лікарні від 08.04.2014 №62 зобов'язано провести атестацію за умовами праці для чого затверджено: комісійний склад атестаційної комісії, календарний план роботи по атестації робочих місць в 2014 році (додаток 1), графік остаточної атестації робочих місць (додаток №2).
У наказі Катеринопільської центральної районної лікарні від 31.03.2015 №71 «Про результати атестації робочого місця за умовами праці в інфекційному відділенні» серед іншого зазначено, що на основі результатів отриманих при проведенні атестації робочих місць за умовами праці протоколу від 31.03.2015 №1 та відповідно до вимог постанов КМУ від 17.11.1997 №1290 та від 13.05.2003 №679 підтвердити право на пільгову пенсію за Списком №2 таким працівникам: сестра медична стаціонару (процедурного кабінету), сестра медична стаціонару (палатна), молодша медична сестра (санітарка палатна).
Посада, яку займала позивачка, а саме молодша медична сестра (санітарка палатна) входить до переліку робочих місць, що підлягають атестації у інфекційному відділенні, затвердженого Головним лікарем Катеринопільської ЦРЛ Борецькою Л.А. від 31.03.2015.
Згідно з довідкою Комунального некомерційного підприємства «Катеринопільська багатопрофільна лікарня» від 17.01.2022 №1 позивачка з 06.05.2004 (наказ від 06.05.2004 №28/ко параграф 1) працює на посаді молодшої медичної сестри (санітарка палатна) інфекційного відділення Комунального некомерційного підприємства «Катеринопільська багатопрофільна лікарня» до цього часу та має право на пільгове обчислення стажу у подвійному розмірі, згідно із Законом України від 10.07.2003 №1110-VІ «Про пенсійне забезпечення» час роботи в інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі. За час роботи на посаді у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, а також у відпустці по догляду за дитиною до 3 років не перебувала. У відпустці без збереження заробітної плати перебувала: 14 днів з 12.02.2011 до 25.02.2011, 7 днів з 26.11.2012 до 02.12.2012, 7 днів з 24.06.2014 до 30.06.2014. Додатково зазначено, що довідка видана для пред'явлення відповідачу на підставі книг наказів за 2004, 2011, 2012, 2014, 2019 та 2020 років.
У довідці Комунального некомерційного підприємства «Катеринопільська багатопрофільна лікарня" від 15.04.2022 №57 зазначено, що атестація робочих місць інфекційного відділення вперше проведена у 2007 році згідно з наказом по Катеринопільській ЦРЛ від 14.03.2007 №92.
Довідкою Комунального некомерційного підприємства «Катеринопільська багатопрофільна лікарня» від 15.04.2022 №56 підтверджується, що позивачка працює повний робочий день на вказаному підприємстві в інфекційному відділенні і за період з 06.05.2004 до цього часу виконувала роботу, безпосередньо пов'язану з обслуговуванням хворих (постанова КМУ від 24.06.2016 №461), за професією молодша медична сестра інфекційного відділення, що передбачена списком №2, розділ ХХІV і за період з 06.05.2004 до цього часу відпрацювала 17 років 11 місяців 09 днів. Підставою для видачі вказано наказ з особового складу про прийняття від 06.05.2004 №28/ко параграф 1, особова картка форми П-2. В додаткових відомостях зазначено атестація робочого місця - наказ від 14.03.2007 №92, наказ від 31.03.2015 №71.
15.04.2022 позивачка звернулася заявою до Катеринопільського відділу обслуговування громадян Головного управління ПФУ в Черкаській області, в якій просила призначити їй пенсію за віком. Заява прийнята 15.04.2022 та зареєстрована за №542. До неї додала перелік документів.
19.04.2022 Головне управління ПФУ в Одеській області прийняло рішення №231450001090 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах позивачці. У рішенні зазначило, що вік заявника 53 роки 8 місяців. Страховий стаж позивачки становить 33 роки 07 місяців. Пільговий стаж позивачки становить 0 років 0 місяців. Зазначив, що за результатами розгляду документів, доданих до заяви пільговий стаж роботи за Сеписком №2 не визначено, оскільки до наказів про проведення атестації робочих місць від 14.03.2007 №91, від 08.04.2014 №62 відсутній перелік проатестованих професій, в переліку проатестованих професій до наказу від 31.03.2005 №71 посада молодша медична сестра інфекційного відділення відсутня. Дата з якої особа матиме право на пенсійну виплату - 24.07.2028.
Листом від 21.04.2022 №2300-0216-8/18308 відповідач повідомив про розгляд зазначеної вище заяви позивачки. У листі зазначив, що її страховий стаж становить 33 роки 7 місяців. Пільговий стаж становить 0 років 0 місяців. У висновку зазначив, що позивачка не має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підп.2 п.2 ст.114 розділу ХІV1 «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Закону України №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Право на пенсійну виплату позивачка набуде 24.07.2028.
Тому позивачка звернулася в суд з позовом.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Для єдності умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих 5 листопада 1991 року Верховна Рада України ухвалила закон №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII).
Статтею 2 вказаного Закону передбачено види державних пенсій: трудові пенсії: за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років.
Згідно зі ст.12 Закону №1788-XII право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Умови для призначення пенсії за віком на пільгових умовах передбачені в ст.13 зазначеного Закону.
Порядок надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Пунктом 2.1 Порядку №22-1 визначений перелік документів, які подаються для призначення пенсії за віком, серед яких за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно з п.2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Отже, обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
Відповідно до п.4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з п.4.3 Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Відповідно до п.4.8 Порядку №22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року №55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».
Відповідно до ч.5 ст.45 Закону України №1058-VI документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Отже, за результатами розгляду заяви особи територіальний орган Пенсійного фонду не пізніше 10 днів зобов'язаний прийняти рішення.
Встановлені обставини свідчать, що у заявлених правовідносинах відповідач виконав виключно 2 функції: прийняв документи та листом повідомив про результати їх розгляду. Безпосередній розгляд матеріалів, доданих до заяви позивачки від 15.04.2022 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, обчислення стажу та прийняття акту владно-розпорядчого характеру (результат) у формі рішення від 19.04.2022 №231450001090 здійснило Головне управління ПФУ в Одеській області.
Згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду в постанові від 07.07.2022 у справі №160/2743/21 після прийняття рішення за результатами розгляду звернення неправомірність окремих дій чи бездіяльності цього суб'єкта владних повноважень під час розгляду звернення не може бути предметом окремого позову.
Врахувавши зазначене суд дійшов висновку, що повідомляючи листом від 21.04.2022 №2300-0216-8/18308 позивачку про результати розгляду її заяви щодо відмови у призначення пенсії та сукупності обчисленого страхового стажу відповідач не допустив порушення заявленого права позивачки на призначення пенсій та діяв відповідно до вказаної вище норми Порядку №22-1 щодо такого інформування. Лист відповідача не є актом владно-розпорядчого характеру, безпосередньо не порушує заявлене право позивачки на пенсію, оскільки не містить владних приписів.
Оскільки рішення Головне управління ПФУ в Одеській області не є предметом цього позову, відповідно до вимог ст.9 КАС України відсутні правові підстави для надання йому оцінки судом у цьому провадженні та доводи позивача щодо змісту обчислення страхового стажу не враховані.
Зважаючи, що в межах встановлених обставин відповідач діяв з дотриманням встановленого зазначеними нормами права порядку та способу дій, позовні вимоги не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Зважаючи на результати вирішеного спору відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову адвоката Шимановського А.В. від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) про:
визнання неправомірними дій щодо відмови у призначенні їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
зобов'язання зарахувати їй період роботи з 06.05.2004 на посаді молодша медична сестра інфекційного відділення до пільгового стажу за Списком №2, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах;
зобов'язання призначити їй з 15.04.2022 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 23.08.2022.