Рішення від 22.08.2022 по справі 500/2370/22

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2370/22

22 серпня 2022 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, складі головуючого судді Баранюка А.З., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач), в якому просить:

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки виданої Управління Служби безпеки України в Тернопільській області №М-450-234/22 від 06.10.2020 виходячи з розміру складових, розрахованих в грошовому атестаті та додатку до нього, а саме:

1 - посадового окладу,

2 - окладу за військове звання,

3 - надбавки за вислугу років - 40% від суми посадового окладу та окладу за військове звання,

4 - надбавки за особливі умови - 35% від суми посадового окладу та окладу за військове звання,

5 - за таємність - 15% від посадового окладу,

6 - пенсійної надбавки - 50% від суми посадового окладу та окладу за військове звання,

7 - аналітичної надбавки - 20% від посадового окладу,

8 - 100% надбавка від посадового окладу,

9 - за безперервну службу - 90% від сум: посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за особливі умови, надбавки за вислугу років, таємності, пенсійної надбавки, аналітичної надбавки та 100% надбавки;

10 - премія 40% - від сум: посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за особливі умови, надбавки за вислугу років, таємності, пенсійної надбавки, аналітичної надбавки, 100% надбавки і надбавки за безперервну службу;

згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХП та статті 9 Закону №2011-ХП в розмірі місячного грошового забезпечення, в межах мінімального розміру, починаючи з 01.04.2019 року із урахуванням проведених виплат.

перерахунок пенсії здійснювати довічно виходячи з розміру 74% від сум грошового забезпечення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , пенсіонер Служби безпеки України, з 01 серпня 2007 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію згідно із Законом України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Підставою для нарахування пенсійного забезпечення були документи видані Управлінням Служби безпеки України в Тернопільській області, а саме грошовий атестат та додаток до грошового атестату із зазначеними розмірами видів грошового забезпечення за останній місяць перед виходом на пенсію.

В додатку до грошового атестату №002008 від 28.08.2007 зазначено десять видів грошового забезпечення, а їх відсотковий розмір вказаний у грошовому атестаті серія СБ № 002008 від 13.08.2007 виданих фінансовим підрозділом Управління Служби безпеки України в Тернопільській області. Відповідно до зазначених документів грошове забезпечення позивача перед звільненням на пенсію складалося з таких видів:

1 - посадового окладу,

2 - окладу за військове звання,

3 - надбавки за вислугу років - 40% від суми посадового окладу та окладу за

військове звання,

4 - надбавки за особливі умови - 35% від суми посадового окладу та окладу за військове звання,

5 - за таємність - 15% від посадового окладу,

6 - пенсійної надбавки - 50% від суми посадового окладу та окладу за військове звання,

7 - аналітичної надбавки - 20% від посадового окладу,

8 - 100% надбавка від посадового окладу,

9 - за безперервну службу - 90% від сум: посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за особливі умови, надбавки за вислугу років, таємності, пенсійної надбавки, аналітичної надбавки та 100% надбавки;

10 - премія 40% - від сум: посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за особливі умови, надбавки за вислугу років, таємності, пенсійної надбавки, аналітичної надбавки, 100% надбавки і надбавки за безперервну службу.

Однак, при здійсненні перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду від 19.07.2021 у справі №500/3196/21, відповідачем не враховано ряд видів грошового забезпечення, які зазначені в грошовому атестаті.

Крім того, при здійснення перерахунку пенсії позивача відповідачем також зменшив її розмір з 74% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Ухвалою судді від 06.07.2022, після усунення недоліків позовної заяви, її прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У встановлений судом строк відповідач відзив на позовну заяву до суду не подав. Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена йому відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Рішенням суду від 19.07.2021 у справі №500/3196/21 позовні задоволено в повному обсязі.

Визнано протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, щодо відмови в проведенні з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі виданої Управлінням Служби безпеки України в Тернопільській області оновленої довідки №М-450-234/22 від 06.10.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби) станом на 05.03.2019.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі виданої Управлінням Служби безпеки України в Тернопільській області оновленої довідки №М-450-234/22 від 06.10.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби) станом на 05.03.2019 із урахуванням проведених виплат.

Однак, при здійснення перерахунку пенсії позивача відповідач зменшив її розмір з 74% до 70% відповідних сум грошового забезпечення та, на думку позивача, не врахував ряд видів грошового забезпечення, які зазначені в грошовому атестаті, у зв'язку із чим позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії.

У відповідь на вказану заяву, відповідач листом від 26.11.2021 повідомив позивача про те, що відповідно до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.

Таким чином, при перерахунку пенсії, проведеного на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 №500/3196/21 застосована вищезазначена норма Закону.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби".

Так у відповідності до вказаного порядку пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Крім того, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Наведена позиція повністю узгоджується із висновком, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.12.2019 за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 160/8324/19.

У зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, перерахунок пенсії проводиться на підставі оновленої довідки, яка видається державним органом, з якого особи були звільнені із служби, у даному випадку, оновленої довідки виданої Управлінням Служби безпеки України в Тернопільській області №М-450-234/22 від 06.10.2020.

Відповідно до оновленої довідки виданої Управлінням Служби безпеки України в Тернопільській області №М-450-234/22 від 06.10.2020 для здійснення перерахунку пенсії позивача бралося до уваги посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років (50%), надбавка за особливості проходження служби (32%), надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) та премія (10%). На підставі цієї довідки відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача.

Разом з тим, як слідує із позовної заяви, позивач не погоджується з діями відповідача щодо проведення перерахунку пенсії, оскільки не враховано усі складові грошового забезпечення, що розраховані в грошовому атестаті і додатку до нього, та які не включені до зазначеної довідки.

Оскільки перерахунок пенсії позивача проводився відповідачем на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Тернопільській області №М-450-234/22 від 06.10.2020, суд не вбачає протиправності у діях відповідача у цій частині та зауважує, що якщо позивач не погоджується із складовими грошового забезпечення зазначеними у оновленій довідці для перерахунку пенсії №М-450-234/22 від 06.10.2020, він не позбавлений права на звернення до суду із відповідним позовом до Управління Служби безпеки України в Тернопільській області.

Щодо зменшення відповідачем розміру пенсії позивача з 74% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійснені перерахунку, суд зазначає наступне.

Згідно частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивача, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".

Законом України від 27 березня 2014 року №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності в цій частині 01 травня 2014 року, статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в наступній редакції: "максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Вищенаведене узгоджується із правовою позицією висловленою Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 19.06.2018 по справі №583/2264/17.

Суд зазначає, що статтею 46 Конституції України встановлено право громадян на соціальний захист.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини по їхньому пенсійному забезпеченню виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.

Отже, з урахуванням наведеного, суд приходить до переконання, що перерахунок пенсії позивача з урахуванням 70% грошового забезпечення звужує його права, а тому такі дії відповідача є протиправними.

Оскільки при перерахунку пенсії позивачу відповідач повинен був застосувати норми частини 2 статті 13 Закону №2262-XII в редакції Закону, що діяла на час призначення позивачу пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії передбачав не більше 90% від розміру грошового забезпечення, яке враховано при обчисленні пенсії, тому, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням розміру пенсії 74% грошового забезпечення із урахуванням проведених виплат.

Щодо вимоги про здійснення перерахунку пенсії довічно виходячи з розміру 74% від сум грошового забезпечення сул зазначає, що відповідне порушення має мати місце на момент розгляду справи судом, адже судовими актами не можуть регулюватись відносини на майбутнє, а тому позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.

Відтак, з урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 992,40 грн. Відповідно до частини 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи часткове задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області судові витрати в розмірі 496,20 грн.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 74% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 74% місячного грошового забезпечення із урахуванням проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 496,20.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Реквізити учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Тернопільським УМВС України 18.01.2002);

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 14035769).м

Головуючий суддя Баранюк А.З.