Рішення від 22.08.2022 по справі 480/2951/22

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2022 року Справа № 480/2951/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бондаря С.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2951/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, що полягає у неврахуванні при розрахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 складових Довідки Державної фіскальної служби України про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 04.06.21 Вих.№128/Р/99-99-09-02-14 та Довідки Державної фіскальної служби України про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 04.06.21 Вих.№129/Р/99-99-09-02-14, що знаходяться в пенсійній справі;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії за віком, призначеної відповідно до вимог Закону України "Про державну службу", ОСОБА_1 з 22.06.2021 з урахуванням складових Довідки Державної фіскальної служби України про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 04.06.21 Вих.№128/Р/99-99-09-02-14 та Довідки Державної фіскальної служби України про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 04.06.21 Вих.№129/Р/99-99-09-02-14.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області, отримує пенсію за віком, призначену на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішенням Сумського окружного адміністративного суду у справі №480/7983/21 від 26.10.2021 зобов'язано відповідача зарахувати до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців період роботи в органах податкової служби з 12.03.1996 до 15.08.2016 та перевести ОСОБА_2 на пенсію за віком, призначену відповідно до вимог Закону України "Про державну службу". Однак, відповідач листом від 12.01.2022 повідомив позивача, що недоцільно переходити на пенсію державного службовця, оскільки розмір пенсії складає 1769 грн., тому виплата проводиться у попередньому розмірі. Також відповідач вказав, що надані довідки про складові заробітної плати не містять заробітної плати за посадою, віднесеною до відповідної категорії посад державних службовців, підстави для врахування їх для обчислення пенсії державного службовця відсутні.

Позивач вважає, що відповідач безпідставно не здійснив переведення її з пенсії за віком на пенсію за віком у відповідності до вимог Закону України "Про державну службу" та не врахував при цьому складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, зазначених у довідках Державної фіскальною службою України від 04.06.21 №128/Р/99-99-09-02-14 та від 04.06.21 №129/Р/89-99-09-02-14, у зв'язку з чим звернулася до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 20.04.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалу суду відповідач отримав 29.04.2022, однак станом на час розгляду справи, відзив на позов до суду не надано.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області, є пенсіонером за віком, пенсія призначена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26.10.2021 по справі №480/7983/21 задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 25.06.2021 про відмову ОСОБА_1 в переході з пенсії за віком на пенсію за віком, призначену відповідно до вимог Закону України "Про державну службу". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ОСОБА_1 період роботи в органах податкової служби з 12.03.1996 по 15.08.2016 та перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком, призначену відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" з 22.06.2021.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.10.2021 по справі №480/7983/21 набрало законної сили 26.11.2021.

На виконання вказаного рішення суду, 04.01.2022 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 22.06.2021 відповідно до Закону України "Про державну службу" з визначенням її розміру з 22.06.2021 у сумі 1769 грн. та виходячи із стажу в 38 років 9 місяці та 18 днів (а.с. 9). При цьому, відповідач не врахував складових заробітної плати для призначення пенсії державного службовця зазначених у довідках Державної фіскальної служби України від 04.06.21 №128/Р/99-99-09-02-14 (а.с. 10) та від 04.06.21 №129/Р/89-99-09-02-14 (а.с. 11).

Листом ГУ ПФУ в Сумській області від 12.01.2022 (а.с. 7) повідомлено, що позивачу до стажу державної служби був зарахований період з 12.03.1996 по 15.08.2016 та переведено ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", розмір пенсії станом на 22.06.2021 становитиме 1769 грн. (а.с.7). Разом з тим, оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 зменшується з 13886,20 грн., то перехід недоцільний, а виплата пенсії продовжується в попередньому розмірі.

Також вказаними листами позивача повідомлено, що рішенням суду від 26.10.22 у справі №480/7983/21 зобов'язань щодо врахування наданих позивачем довідок про складові заробітної плати для обчислення пенсії не визначено. Оскільки надані позивачем довідки про складові заробітної плати не містять заробітної плати за посадою, віднесеною до відповідної категорії посад державних службовців, підстави для врахування їх для обчислення пенсії державного службовця відсутні.

Тим самим відповідач фактично залишив позивача на пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з не врахуванням під час обчислення розміру пенсії державного службовця довідок про складові заробітної плати, які були надані позивачем.

Позивач, не погодившись з такою позицією відповідач, звернулася з даним позовом до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку відносинам, що в даному випадку склалися між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон № 889-VIII), підпунктом 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" якого визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

У свою чергу пунктом 10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

При цьому відповідно до ч. 3 ст. 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.

Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу", затверджені Постановою від 17.01.2017 № 1-3 Правління пенсійного фонду України (далі - Постанова №3-1).

Такими довідками є: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Судом встановлено, позивач надав відповідачу довідки Державної фіскальної служби України про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця Державної фіскальної служби України від 04.06.2021 №128/Р/99-99-09-02-14 та від 04.06.2021 №129/Р/89-99-09-02-14.

Проте, посилаючись на вказані вище норми Закону № 889-VIII та на те, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 №503-р до відповідних категорій посад державних службовців було віднесено лише посади державних службовців, які не мають спеціальних звань, а також на постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яка втратила чинність 23.09.2016, відповідач в листі від 12.01.2022 та поясненнях від 10.08.2022 зазначає, що для розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 згідно Закону України "Про державну службу", з 22.06.2021 неможливо врахувати вищевказані довідки, оскільки це не є заробітною платою працівника, який віднесений до категорії посад державних службовців.

Суд не може погодитись з таким твердженням відповідача, оскільки довідки Державної фіскальної служби України про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця Державної фіскальної служби України від 04.06.2021 №128/Р/99-99-09-02-14 та від 04.06.2021 №129/Р/89-99-09-02-14 складені відповідно до Постанова №3-1 та відповідають затвердженій формі.

Частиною вісімнадцятою статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 визначено, що період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Крім того, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26.10.2021 по справі №480/7983/21, яке набрало законної сили 26.11.2021 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ОСОБА_1 період роботи в органах податкової служби з 12.03.1996 по 15.08.2016 та перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком, призначену відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" з 22.06.2021.

Цим рішенням в судовому порядку вже встановлено, що позивач безперервно перебувала на службі в органах державної податкової служби на різних посадах з 12.03.1996 по 15.08.2016, станом на 01.05.2016 мала стаж роботи на посадах державної служби не менш як 10 років, має 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (а.с. 14).

Згідно ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відтак, при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком, призначену відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" з 22.06.2021 відповідачем протиправно не було враховано при обчисленні пенсії державного службовця довідки Державної фіскальної служби України від 04.06.2021 №128/Р/99-99-09-02-14 та від 04.06.2021 №129/Р/89-99-09-02-14.

Такі дії відповідача не відповідають критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а належним та достатнім способом захисту прав позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування при розрахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 складових заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, які зазначені у довідках Державної фіскальної служби України від 04.06.2021 №128/Р/99-99-09-02-14 та від 04.06.2021 №129/Р/89-99-09-02-14 та зобов'язання відповідача перевести позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", обчисливши пенсію державного службовця з 22.06.2021, з урахуванням складових заробітної плати для призначення пенсії державного службовця зазначених у довідках Державної фіскальної служби України від 04.06.2021 №128/Р/99-99-09-02-14 та від 04.06.2021 №129/Р/89-99-09-02-14.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області судові витрати зі сплати судового збору в сумі 992,40 грн., сплачених за квитанцією від 17.02.2022.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо неврахування при розрахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 складових заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, які зазначені у довідках Державної фіскальної служби України від 04.06.2021 №128/Р/99-99-09-02-14 та від 04.06.2021 №129/Р/89-99-09-02-14.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1,м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) перевести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", обчисливши пенсію державного службовця з 22.06.2021, з урахуванням складових заробітної плати для призначення пенсії державного службовця зазначених у довідках Державної фіскальної служби України від 04.06.2021 №128/Р/99-99-09-02-14 та від 04.06.2021 №129/Р/89-99-09-02-14.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1,м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) витрати зі сплати судового збору в сумі 992,40 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар