23 серпня 2022 року м. Рівне №460/18126/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі відповідач) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій.
Позивач просила суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення дій по зарахуванню до страхового стажу періодів роботи з 01.11.2008 по 15.12.2009 у Рівненській обласній організації Політичної партії «Народний Союз Наша Україна»;
- зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу період роботи з 01.11.2008 по 15.12.2009 у Рівненській обласній організації Політичної партії «Народний Союз Наша Україна».
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем протиправно не зараховано до загального страхового стажу період роботи з 01.11.2008 по 15.12.2009 у Рівненській обласній організації Політичної партії «Народний Союз Наша Україна», що призвело до порушення права позивача на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 04.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
02.02.2022 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень вказано, що підстави для зарахування періоду роботи з 01.11.2008 по 15.12.2009 у Рівненській обласній організації Політичної партії «Народний Союз Наша Україна» до страхового стажу відсутні, оскільки сплата страхових внесків за вказаний період страхувальником не проводилася.
Розглянувши позовну заяву та відзив, дослідивши письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.12.2006 по 15.12.2009 працювала у Рівненській обласній організації Політичної партії «Народний Союз Наша Україна» на посаді консультанта виконавчого комітету Дубенської районної організації у Рівненській обласній організації Політичної партії «Народний Союз Наша Україна», що підтверджується записами у трудовій книжці позивача НОМЕР_1 .
19.10.2021 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із письмовою заявою про зарахування до страхового стажу періоду роботи з 01.11.2008 по 15.12.2009 у Рівненській обласній організації Політичної партії «Народний Союз Наша Україна».
На звернення позивача щодо зарахування до страхового стажу періоду роботи в Рівненській обласній організації Політичної партії «Народний Союз Наша Україна» відповідач листом від 19.11.2021 №11157-10808/Л-06/8-1700/21 повідомив про те, що за результатами розгляду сплати страхових внесків страхувальником Рівненською обласною організацією Політичної партії «Народний Союз Наша Україна» встановлено, що за період, зокрема, з 01.11.2008 по 15.12.2009 на даний час внески до Пенсійного фонду України не сплачено. Відповідно, враховуючи вимоги чинного пенсійного законодавства, підстави для зарахування зазначеного періоду до страхового стажу відсутні.
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно зі ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Статтею 8 Закону №1058-ІV передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг, яке, в силу положень ст.2 Закону №1058-ІV гарантується, зокрема, солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до ст.1 Закону №1058-ІV, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно із ч.1 ст.24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 2 статті 24 Закону №1058-IV передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з ч.3 ст.24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
У силу приписів ч.1 ст.15 Закону №1058-IV, платниками страхових внесків до солідарної системи є, зокрема, страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону.
Відповідно до п.1 ст.14 Закону №1058-IV страхувальниками відповідно до цього Закону є, зокрема, роботодавці.
Згідно із ч.2 ст.20 Закону №1058-IV, обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
За приписами ч.6 ст.20 Закону №1058-IV, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (частина дванадцята статті 20 Закону №1058-IV).
Відповідно до положень статті 106 Закону №1058-IV, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI).
Згідно з п.10 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI, страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Зокрема ч.1 ст.4 Закону №2464-VI встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Отже, обов'язок щодо сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника - роботодавця, оскільки він здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи - працівника.
Застрахована особа не повинна відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства за страховими внесками не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу такої особи періодів її роботи.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 27.03.2018 у справі №208/6680/16-а, від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а, від 20.03.2019 у справі №688/947/17, від 30.09.2019 у справі №414/736/17, від 23.07.2019 у справі №617/927/17.
Таким чином, усі місяці роботи, в тому числі ті, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі-працівнику заробітну плату та нараховувало відповідні страхові внески з неї, повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того, чи сплатило фактично підприємство-страхувальник ці страхові внески чи ні або незалежно від того, чи обліковуються вказані страхові внески відповідачем у реєстрі застрахованих осіб.
Відповідно до п.1 ст.12-1 Закону №2464-VI, Пенсійний фонд України формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У частині 2 статті 20 Закону №2464-VI зазначено, що персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.
Судом встановлено, що в спірний період з 01.11.2008 по 15.12.2009 позивачу Рівненською обласною організацією Політичної партії «Народний Союз Наша Україна» була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески.
Ці обставини не заперечуються відповідачем та підтверджуються індивідуальними відомостями з Реєстру застрахованих осіб (форма ОК-5).
Несплата Рівненською обласною організацією Політичної партії «Народний Союз Наша Україна» нарахованого єдиного соціального внеску за вищезазначений спірний період підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу (форма ОК-5).
Суд зазначає, що згідно з вимогами статті 62 Закону №1788-ХІІ, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка працівника.
Вказаний висновок узгоджується із правовими позиціями Верховного Суду, викладеними у постановах від 05.12.2019 у справі №235/805/17, від 06.12.2019 у справі №663/686/16-а, від 06.12.2019 у справі №500/1561/17, від 05.12.2019 у справі №242/2536/16-а.
У трудовій книжці позивача міститься запис №29 від 01.12.2006, вчинений на підставі розпорядження №134к від 01.12.2006, про прийняття позивача на роботу в Рівненську обласну організацію Політичної партії «Народний Союз Наша Україна» на посаду консультанта Дубенської районної організації у Рівненській обласній організації Політичної партії «Народний Союз Наша Україна».
14.10.2008 позивач звільнена з посади за угодою сторін згідно з п.1 ст. 36 КЗпП України про що зроблено запис №30 від 14.10.2008.
З 15.10.2008, на підставі розпорядження №841-к від 15.10.2008 позивач призначена на посаду керівника виконавчого комітету Рівненської територіальної організації у Рівненській регіональній обласній організації Політичної партії «Народний Союз Наша Україна», про що свідчить запис у трудовий книжці №31 від 15.10.2008.
15.12.2009 позивач звільнена з роботи у зв'язку зі скороченням штату працівників згідно з п.1 ст. 40 КЗпП України, про що свідчить запис №32.
Таким чином, суд констатує, що внаслідок невиконання Рівненською обласною організацією Політичної партії «Народний Союз Наша Україна» обов'язку зі сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлена соціальної захищеності та страхового стажу за час роботи в останнього з 01.11.2008 по 15.12.2009.
Суд зазначає, що позивач не може нести відповідальність у виді позбавлення права на включення періоду роботи з 01.11.2008 по 15.12.2009 до страхового стажу за порушення, вчинене Рівненською обласною організацією Політичної партії «Народний Союз Наша Україна», оскільки згідно із Законом №1058-IV відповідальність за несплату страхових внесків несе саме страхувальник (роботодавець).
Враховуючи наведені норми та встановлені обставини, суд дійшов висновку, що несплата за позивача страхових внесків та наявність у Рівненської обласної організації Політичної партії «Народний Союз Наша Україна» боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не є підставою для незарахування позивачу вказаного періоду до страхового стажу.
Таким чином, період роботи з 01.11.2008 по 15.12.2009 мав бути зарахований до страхового стажу позивача.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені обставини справи в їх сукупності, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути судовий збір в сумі 908,00грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо незарахування до страхового стажу періоду роботи ОСОБА_1 з 01 листопада 2008 року по 15 грудня 2009 року в Рівненській обласній організації Політичної партії «Народний Союз Наша Україна».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 з 01 листопада 2008 року по 15 грудня 2009 року в Рівненській обласній організації Політичної партії «Народний Союз Наша Україна».
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, судові витрати у виді судового збору у сумі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул.Короленка, буд.7, м.Рівне, 33028; ідентифікаційний код юридичної особи 21084076).
Рішення складено 23 серпня 2022 року.
Суддя О.М. Дудар