22 серпня 2022 року м. Рівне №460/18722/22
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом
Служби автомобільних доріг у Рівненській області
доРегіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській області (філії ГСЦ МВС)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, -
Служба автомобільних доріг у Рівненській області звернулась до суду з позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській області (філії ГСЦ МВС) про визнання протиправним та скасування рішення №31/595-17-2022 про відмову в реєстрації транспортного засобу марки «VOLKSWAGEN TOUAREG», № куз. НОМЕР_1 , та зобов'язання здійснити реєстрацію вказаного транспортного засобу з видачею належних реєстраційних документів.
Ухвалою суду від 17.06.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 460/18722/22 та вирішено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у строки, визначені статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з позовною заявою, заявлені вимоги ґрунтуються на тому, що Служба автомобільних доріг у Рівненській області є державною неприбутковою організацією - юридичною особою публічного права, утвореною в установленому законодавством порядку, на яку покладено обов'язки з розвитку мережі та утримання автомобільних доріг на території Рівненської області. 23.02.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою та долученими до неї необхідними документами про державну реєстрацію транспортного засобу марки «VOLKSWAGEN TOUAREG», 2003 року випуску, № куз. НОМЕР_1 у порядку, встановленому Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998. Проте, 31.03.2022 відповідач листом від 01.03.2022 за №31/595-17-2022 повідомив позивачу про відмову у реєстрації згаданого вище транспортного засобу, оскільки документи, які слугували підставою для проведення такої реєстрації, видані на Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ). Не погоджуючись із такою відмовою відповідача, сторона позивача зазначила, що транспортний засіб - легковий автомобіль марки «VOLKSWAGEN TOUAREG», 2003 року випуску, № куз. НОМЕР_1 отриманий Службою автомобільних доріг у Рівненській області у власність (оперативне управління) на законних підставах, підтвердженням чого є наказ Міністерства юстиції України №1590/7/Н-125/10-02 від 19.05.2021 та акт приймання-передачі згаданого вище автомобіля від 07.06.2021, а тому, на переконання сторони позивача, наявні усі підстави для проведення державної реєстрації цього транспортного засобу саме за Службою автомобільних доріг у Рівненській області. Вважаючи відмову відповідача у реєстрації транспортного засобу безпідставною та протиправною, сторона позивача просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
За змістом відзиву на позовну заяву, сторона відповідача позов не визнала. Свої заперечення обґрунтувала тим, що єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлена відповідним Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998. Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. При цьому, сторона відповідача вказала, що відповідно до пункту 8 Порядку №1388, державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника, а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. У свою чергу, абзацом 21 пункту 8 Порядку №1388 передбачено, що однією з підстав для здійснення державної реєстрації, є рішення про безоплатну передачу конфіскованого майна, винесене комісією, утвореною відповідно до пункту 11 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №985 від 11.07.2002. А тому, сторона відповідача зазначила, що рішення комісії від 27.03.2020 щодо безоплатної передачі конфіскованого майна є правовстановлюючим документом в розумінні Порядку №1388 і підставою для здійснення державної реєстрації транспортного засобу «VOLKSWAGEN TOUAREG», 2003 року випуску, № куз. НОМЕР_1 , саме за Центральним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Київ), як власника. Разом з тим, на переконання сторони відповідача, наказ Міністерства юстиції України №1590/7/Н-125/10-02 від 19.05.2021 та акт приймання-передачі згаданого вище автомобіля від 07.06.2021 не є правовстановлюючими документами в розумінні Порядку №1388, а отже, не є підставою для реєстрації згаданого вище автомобіля за позивачем. З наведених підстав, сторона відповідача просить у задоволенні позову відмовити повністю.
В силу приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши заяви по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи у їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Згідно з Положенням про Службу автомобільних доріг у Рівненській області, затвердженим наказом Державного агентства автомобільних доріг України №253 від 29.07.2019, Служба автомобільних доріг у Рівненській області (далі - Служба) заснована на державній власності і належить до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України (далі - Уповноважений орган управління) (пункт 1.1.). Служба є державною неприбутковою організацією - юридичною особою публічного права, утвореною в установленому законодавством порядку (пункт 3.1.). Метою діяльності Служби є забезпечення розвитку та функціонування автомобільних доріг загального користування державного значення Рівненської області шляхом їх будівництва, реконструкції, ремонтів та утримання (дорожні роботи) в інтересах держави і користувачів автомобільних доріг (пункт 2.1.). Майно Служби є державною власністю і закріплюється за нею на праві оперативного управління. Майно Служби становлять виробничі і невиробничі засоби, а також інші цінності, вартість яких відображена в самостійному балансі Служби (пункти 5.1. та 5.2.). Джерелами формування майна Служби є, зокрема, державне майно, передане Службі Уповноваженим органом управління, та інші джерела, не заборонені законодавством для неприбуткових організацій (пункт 5.5.). Право оперативного управління майном, переданого Службі, виникає після підписання сторонами акта приймання-передачі та з моменту його державної реєстрації у випадках, передбачених законодавством (пункт 5.6.). Служба в установленому законодавством порядку забезпечує оформлення документів для державної реєстрації речових прав на об'єкти, права на які підлягають державній реєстрації (пункт 5.7.) (а.с.13-21).
На підставі протоколу про порушення митних правил №778320900/18 від 28.12.2018, постановою Галицького районного суду м. Львова від 28.05.2019 у справі №461/3749/19 легковий автомобіль марки «VOLKSWAGEN» моделі «TOUAREG», д.н.з. НОМЕР_2 , VIN-код НОМЕР_1 , код УКТЗЕД 8703339030 конфіскований в дохід держави (а.с.22-24).
Рішенням комісії Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) щодо безоплатної передачі конфіскованого майна від 27.03.2020 вирішено безоплатно передати конфісковане за рішенням суду майно, а саме: автомобіль марки VOLKSWAGEN TOUAREG, 2003 року випуску, д.н.з. НОМЕР_2 , № куз. НОМЕР_1 , чорного кольору, об'єм двигуна 4921 см.куб. Центральному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Київ) (м. Київ, провулок Музейний, 2-Д, код ЄДРПОУ 43315602) (а.с.25-32).
На підставі вказаного вище рішення, 05.06.2020 Міністерством юстиції України видано наказ №1335/7 «Про передачу транспортного засобу, конфіскованого за рішенням суду, на баланс Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)», згідно з пунктом 1 якого транспортний засіб «VOLKSWAGEN TOUAREG», 2003 року випуску, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , конфіскований згідно з постановою Галицького районного суду м. Львова (справа №461/3749/19, постанова про відкриття виконавчого провадження від 30.08.2019 ВП №59919443), оціночною вартістю 355241,00 грн, прийнято до сфери управління Міністерства юстиції України на баланс Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Пунктом 2 цього ж Наказу утворено комісію з приймання-передачі конфіскованого за рішенням суду транспортного засобу на баланс Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), якій доручено здійснити передачу транспортного засобу відповідно до вимог чинного законодавства та подати до Міністерства юстиції України на затвердження акти приймання-передачі (пункт 3 даного Наказу).
У свою чергу, пунктом 4 згаданого Наказу Центральному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Київ) доручено здійснити в установленому порядку реєстрацію транспортного засобу, зазначеного в пункті 1 цього наказу, та передати його в користування органам державної виконавчої служби (а.с.33-35).
Разом з тим, суд зауважує, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження здійснення Центральним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Київ) державної реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу «VOLKSWAGEN TOUAREG», 2003 року випуску, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 на виконання вимог наказу Міністерства юстиції України №1335/7 від 05.06.2020, що не заперечується й сторонами справи за змістом поданих ними заяв по суті спору.
Надалі, спільним наказом Міністерства юстиції України та Державного агентства автомобільних доріг України «Про передачу транспортного засобу зі сфери управління Міністерства юстиції України до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України» №1590/7/Н-125/10-02 від 19.05.2021 вирішено: передати зі сфери управління Міністерства юстиції України з балансу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України на баланс Служби автомобільних доріг у Рівненській області транспортний засіб згідно з додатком 1 (автомобіль «VOLKSWAGEN TOUAREG», 2003 року випуску, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 ); утворити спільну комісію з приймання-передачі вказаного транспортного засобу (пункт 2), якій доручено здійснити передачу цього транспортного засобу у місячний строк та подати до Державного агентства автомобільних доріг України на затвердження акти приймання-передачі (пункт 3) (а.с.36-40).
На виконання згаданого вище наказу, спільною комісією Міністерства юстиції України та Державного агентства автомобільних доріг України складено акт приймання-передачі до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України на баланс Служби автомобільних доріг у Рівненській області об'єкта - іншого окремого індивідуально визначеного майна, а саме транспортного засобу (автомобіль марки «VOLKSWAGEN» модель «TOUAREG», 2003 року випуску, д.н.з. НОМЕР_2 , VIN-код НОМЕР_1 , чорного кольору, інвентарний номер 101501836, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Обухів, вул. Київська, 5), який затверджено у встановленому порядку 07.06.2021 (а.с.41-44).
Крім того, згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 №47п від 28.01.2022, легковий автомобіль марки «VOLKSWAGEN» модель «TOUAREG», 2003 року випуску, VIN-код НОМЕР_1 зараховано на військовий облік в межах військово-транспортного обов'язку (а.с.47).
З огляду на наявність згаданих вище організаційно-розпорядчих та інших документів, 23.02.2022 Служба автомобільних доріг у Рівненській області звернулася до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській області із заявою за вих. №15/445 про державну реєстрацію транспортного засобу - легкового автомобіля марки «VOLKSWAGEN» моделі «TOUAREG», 2003 року випуску, д.н.з. НОМЕР_2 , свідоцтво про державну реєстрацію серії НОМЕР_3 , VIN-код НОМЕР_1 , чорного кольору, до якої долучила копії та оригінали необхідних для вчинення таких дій документи (а.с.49-51).
Водночас, відповідач листом від 01.03.2022 за вих. №31/595-17-2022 відмовив позивачу у проведенні державної реєстрації зазначеного у заяві від 23.02.2022 автомобіля у зв'язку з тим, що згідно з доданими до заяви документами, Служба автомобільних доріг у Рівненській області не є власником вказаного транспортного засобу, а документи, які слугують підставою для його реєстрації, видані на Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) (а.с.52-53).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні державної реєстрації (перереєстрації) переданого на баланс Служби автомобільних доріг у Рівненській області транспортного засобу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби встановлено (затверджено) постановою Кабінету Міністрів України №985 від 11.07.2002.
За змістом пункту 1 Порядку №985, реалізація майна, конфіскованого за рішенням суду і переданого органам державної виконавчої служби, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно з пунктом 14 Порядку №985, у разі, коли майно, в тому числі транспортні засоби, не реалізовано у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», державний виконавець вносить на розгляд комісії, яка утворена відповідно до пункту 11 цього Порядку, пропозицію щодо безоплатної передачі майна органам державної влади.
Інформація про рішення щодо безоплатної передачі майна оприлюднюється на веб-сайті з питань реалізації арештованого державними виконавцями майна у десятиденний строк з дня прийняття відповідного рішення із зазначенням безпосереднього отримувача майна.
Як встановлено вище судом, рішенням комісії Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) щодо безоплатної передачі конфіскованого майна від 27.03.2020 вирішено безоплатно передати конфісковане за рішенням суду майно, а саме: автомобіль марки VOLKSWAGEN TOUAREG, 2003 року випуску, д.н.з. НОМЕР_2 , № куз. НОМЕР_1 , чорного кольору, об'єм двигуна 4921 см.куб. Центральному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Київ) (м. Київ, провулок Музейний, 2-Д, код ЄДРПОУ 43315602) (а.с.25-32).
У свою чергу, на підставі вказаного рішення комісії, 05.06.2020 Міністерством юстиції України видано наказ №1335/7, згідно з пунктом 1 якого транспортний засіб «VOLKSWAGEN TOUAREG», 2003 року випуску, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , конфіскований згідно з постановою Галицького районного суду м. Львова (справа №461/3749/19, постанова про відкриття виконавчого провадження від 30.08.2019 ВП №59919443), оціночною вартістю 355241,00 грн, прийнято до сфери управління Міністерства юстиції України на баланс Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (а.с.33-35).
Таким чином, суд зазначає, що вказаними вище документами підтверджується набуття Міністерством юстиції України з 05.06.2020 права власності (права оперативного управління) на окреме індивідуально визначене рухоме майно - транспортний засіб «VOLKSWAGEN TOUAREG», 2003 року випуску, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 (конфіскований в дохід держави на підставі постанови Галицького районного суду м. Львова від 28.05.209 у справі №461/3749/19), балансоутримувачем якого визначено Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Порядок безоплатної передачі об'єктів права державної власності із сфери управління міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Фонду державного майна, інших державних органів, які відповідно до законодавства здійснюють функції з управління державним майном, об'єднань підприємств, яким делеговано функції з управління майном підприємств і організацій, заснованих на державній власності (далі - органи, уповноважені управляти державним майном), Національної академії наук, галузевих академій наук, інших установ та організацій, яким державне майно передано у безоплатне користування (далі - самоврядні організації), до сфери управління інших органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій визначає Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності, затверджене постановою Кабінету Міністрів України №1482 від 21.09.1998.
Так, згідно з пунктом 2 Положення №1482, об'єктами передачі згідно з цим Положенням є, зокрема, інше окреме індивідуально визначене майно підприємств (крім нерухомого) (підпункт «е»).
При цьому, передача об'єктів права державної власності здійснюється за рішенням, зокрема, органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій за погодженням з підприємствами, за якими закріплене майно, або за погодженням з орендодавцем і орендарем у разі передачі майна, що передано в оренду у складі єдиних (цілісних) майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, - щодо об'єктів, визначених у підпункті «е» пункту 2 цього Положення (підпункт «д» пункту 4 Положення №1482).
З матеріалів справи судом встановлено, що на підставі спільного наказу Міністерства юстиції України та Державного агентства автомобільних доріг України №1590/7/Н-125/10-02 від 19.05.2021 транспортний засіб - автомобіль «VOLKSWAGEN TOUAREG», 2003 року випуску, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 - передано зі сфери управління Міністерства юстиції України з балансу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України на баланс Служби автомобільних доріг у Рівненській області (а.с.36-40).
За приписами пункту 11 Положення №1482, органи, до сфери управління яких передано державне майно, з дня затвердження акта приймання-передачі зобов'язані, зокрема: закріпити у двотижневий строк нерухоме та інше окреме індивідуально визначене майно за відповідним підприємством на праві господарського відання або оперативного управління; здійснити в установленому законодавством порядку оформлення та державну реєстрацію речових прав щодо об'єктів передачі, права на які підлягають такій реєстрації.
З огляду на наведені вище законодавчі норми та на виконання спільного наказу Міністерства юстиції України та Державного агентства автомобільних доріг України №1590/7/Н-125/10-02 від 19.05.2021, спільною комісією Міністерства юстиції України та Державного агентства автомобільних доріг України складено акт приймання-передачі до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України на баланс Служби автомобільних доріг у Рівненській області об'єкта - іншого окремого індивідуально визначеного майна, а саме транспортного засобу (автомобіль марки «VOLKSWAGEN» моделі «TOUAREG», 2003 року випуску, д.н.з. НОМЕР_2 , VIN-код НОМЕР_1 , чорного кольору, інвентарний номер 101501836, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Обухів, вул. Київська, 5), який затверджено у встановленому порядку 07.06.2021 (а.с.41-44); Службою автомобільних доріг у Рівненській області як балансоутримувачем прийнято вказаний транспортний засіб як інше окреме індивідуально визначене майно на свій баланс на праві оперативного управління, підтвердженням чого є долучена до матеріалів справи інвентарна картка №250 обліку об'єкта основних засобів від 07.06.2021, а також вжито заходів щодо постановлення цього транспортного засобу на військовий облік, що підтверджується довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 №47п від 28.01.2022 (а.с.47).
Наведене, на переконання суду, свідчить про дотримання позивачем як балансоутримувачем вищезгаданого державного майна вимог чинного законодавства щодо порядку передачі об'єктів державної власності, що, у свою чергу, супроводжується його обов'язком з проведення державної реєстрації речових прав на такий об'єкт.
За правилами частини першої статті 29 Закону України «Про дорожній рух» №3353-XII від 30.06.1993, до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.
Відповідно до частин першої-четвертої статті 34 Закону №3353-XII, державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.
Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів (частина одинадцята статті 34 Закону №3353-XII).
Між тим, суд зазначає, що положеннями Закону №3353-XII не встановлено права органів, які здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, на відмову у проведенні реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів у разі недотримання власниками таких транспортних засобів та/або особами, які використовують їх на законних підставах, вимог частини одинадцятої статті 34 Закону №3353-XII, оскільки наслідком такого є саме заборона експлуатації відповідних транспортних засобів (стаття 37 Закону №3353-XII).
Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйований на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України №1371 від 23.12.2009), встановлено єдину на території України процедуру державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків. Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.
За змістом пункту 3 Порядку №1388, державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Відповідно до пункту 8 Порядку №1388, державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність, для юридичних осіб - організаційно-розпорядчий документ про проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів та видана юридичною особою довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є, зокрема, оформлені в установленому порядку: рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном; рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність; рішення про безоплатну передачу конфіскованого майна, винесене комісією, утвореною відповідно до пункту 11 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №985.
Пунктом 11 Порядку №1388 установлено, що державна реєстрація конфіскованих транспортних засобів або транспортних засобів, право власності на які встановлено за рішенням суду, проводиться на підставі відповідного рішення суду із зазначенням марки, моделі, ідентифікаційних номерів складових частин таких засобів, а також реєстраційних документів, зокрема свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (далі - свідоцтво про реєстрацію) або технічного паспорта (у разі їх наявності). До реєстраційних документів додається договір купівлі-продажу, інший документ, що встановлює право власності, або рішення Кабінету Міністрів України чи комісії, утвореної відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №985.
З матеріалів справи судом встановлено та не заперечується сторонами за змістом поданих ними заяв по суті, що при зверненні 23.02.2022 до відповідача із заявою про реєстрацію транспортного засобу, позивачем надано в якості додатків до цієї заяви також копії: постанови Галицького районного суду м. Львова від 28.05.209 у справі №461/3749/19; свідоцтва про державну реєстрацію автомобіля серії НОМЕР_3 ; рішення комісії щодо безоплатної передачі конфіскованого майна від 27.03.2020, а також спільного наказу Міністерства юстиції України та Державного агентства автомобільних доріг України «Про передачу транспортного засобу зі сфери управління Міністерства юстиції України до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України» №1590/7/Н-125/10-02 від 19.05.2021 (а.с.49-51).
Наведене, на переконання суду, свідчить про дотримання позивачем вимог Порядку №1388 щодо процедури державної реєстрації конфіскованих транспортних засобів, та, як наслідок, про необґрунтованість й безпідставність відмови відповідача у проведенні державної реєстрації такого транспортного засобу.
При цьому, суд критично оцінює доводи відповідача, викладені ним у відзиві на позовну заяву, щодо неможливості здійснення державної реєстрації (перереєстрації) автомобіля марки «VOLKSWAGEN» моделі «TOUAREG», 2003 року випуску, VIN-код НОМЕР_1 за позивачем у зв'язку з тим, що згідно з наявною в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів інформацією, вказаний транспортний засіб не зареєстровано, а тому, його не можливо передати будь-кому.
Суд зазначає, що наявними у справі матеріалами, а саме копією свідоцтва про державну реєстрацію автомобіля серії НОМЕР_3 , д.н.з. НОМЕР_2 , достеменно підтверджується факт державної реєстрації автомобіля марки «VOLKSWAGEN» моделі «TOUAREG», 2003 року випуску, VIN-код НОМЕР_1 в Україні.
Крім того, не заслуговують на увагу суду твердження сторони відповідача про те, що наказ Міністерства юстиції України та Державного агентства автомобільних доріг України «Про передачу транспортного засобу зі сфери управління Міністерства юстиції України до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України» №1590/7/Н-125/10-02 від 19.05.2021 та акт приймання передачі від 07.06.2021 не є правовстановлюючими документами в розумінні Порядку №1388, а отже, не є підставою для реєстрації згаданого вище автомобіля за позивачем, оскільки норми пункту 11 Порядку №1388 надають власникам транспортних засобів та особам, які використовують їх на законних підставах, можливість подання разом із заявою про державну реєстрацію транспортного засобу також інших документів, що підтверджують їх право власності на таке майно, яким, за наведених обставин, є спільний наказ Міністерства юстиції України та Державного агентства автомобільних доріг України №1590/7/Н-125/10-02 від 19.05.2021.
При цьому, суд зауважує, що непроведення державної реєстрації (перереєстрації) конфіскованого транспортного засобу, переданого у встановленому порядку у власність (управління) одного державного органу (установи, організації), не може слугувати підставою для відмови у реєстрації такого транспортного засобу за іншим державним органом (установою, організацією) за умови наявності у нього належних правовстановлюючих документів. З огляду на фактичні обставини справи, спільний наказ Міністерства юстиції України та Державного агентства автомобільних доріг України №1590/7/Н-125/10-02 від 19.05.2021 є документом, який підтверджує наявність у Державного агентства автомобільних доріг України в особі Служби автомобільних доріг у Рівненській області права власності (оперативного управління) транспортним засобом «VOLKSWAGEN TOUAREG», 2003 року випуску, VIN-код НОМЕР_1 .
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відмова у державній реєстрації транспортного засобу «VOLKSWAGEN TOUAREG», 2003 року випуску, VIN-код НОМЕР_1 , оформлена листом відповідача №31/595-17-2022 від 01.03.2022, є необґрунтованою, безпідставною та такою, що прийнята всупереч вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим остання підлягає скасуванню судом, а порушенні права позивача - відновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити державну реєстрацію вказаного транспортного засобу за позивачем з видачею належних реєстраційних документів.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, в силу положень частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на усе вищенаведене, суд дійшов висновку, що Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Рівненській області (філія ГСЦ МВС), приймаючи оскаржувану відмову, діяв протиправно, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення, непропорційно, зокрема, без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача, і цілями, на досягнення яких спрямоване таке рішення.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів неправомірності дій позивача при здійсненні державної реєстрації транспортного засобу, переданого йому в оперативне управління (розпорядження), що доводить протиправність оскаржуваного рішення та необхідність його скасування судом, що відповідає меті адміністративного судочинства при вирішенні спорів цієї категорії. Натомість, доводи та аргументи позивача, якими останній обґрунтовував позовні вимоги, знайшли своє підтвердження за наслідками розгляду справи по суті, а тому, позов Служби автомобільних доріг у Рівненській області підлягає до задоволення повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачена сума судового збору в розмірі 2481,00 грн, відповідно до платіжного доручення №3136 від 14.06.2022 (а.с.12), підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Служби автомобільних доріг у Рівненській області до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській області (філії ГСЦ МВС) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській області (філії ГСЦ МВС) №31/595-17-2022 від 01.03.2022 про відмову в державній реєстрації транспортного засобу марки «VOLKSWAGEN TOUAREG», № куз. НОМЕР_1 .
Зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Рівненській області (філія ГСЦ МВС) здійснити державну реєстрацію транспортного засобу марки «VOLKSWAGEN TOUAREG», № куз. НОМЕР_1 за Службою автомобільних доріг у Рівненській області з видачею належних реєстраційних документів.
Стягнути на користь Служби автомобільних доріг у Рівненській області за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській області (філії ГСЦ МВС) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2481,00 грн (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня нуль копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 22 серпня 2022 року.
Учасники справи:
Позивач - Служба автомобільних доріг у Рівненській області (вул. Пушкіна, 19, м. Рівне, 33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 25894919)
Відповідач - Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Рівненській області (філія ГСЦ МВС) (вул. Вербова, 39, м. Рівне, 33024, ЄДРПОУ/РНОКПП 43611870)
Суддя Н.В. Друзенко