Рішення від 22.08.2022 по справі 460/8633/21

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2022 року м. Рівне№ 460/8633/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. Щербакова, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Рівненській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про підтвердження обгрунтованості повного адміністративного арешту майна,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління ДПС у Рівненській області (далі по тексту - позивач) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач), в якому позивач просить суд підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків - ФОП ОСОБА_1 , застосованого на підставі Рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків №4760/6/17-00-07-03-05 від 27.04.2021.

Ухвалою від 02.11.2021 заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.

Відповідач, належним чином повідомлений про розгляд справи, у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав, причини неможливості подання відзиву суду не повідомив. Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою суду від 08.02.2022 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою суду від 18.05.2022 вирішено перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд прийшов до висновку, що позовна заява Головного управління ДПС у Рівненській області підлягає до задоволення з огляду на наступне.

ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, зареєстрованою у встановленому законом порядку, про що до Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис від 12.08.2008 за № 2 602 000 0000 010294.

23.04.2021 позивачем було видано наказ №804-п, яким наказано провести документальну планову виїзну перевірку Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання законодавства при декларуванні за березень 2021 року від'ємного значення, задекларованого у попередніх звітних періодах, тривалістю 5 робочих днів з 26.04.2021 (а.с.5).

Посадовим особам позивача були виписані направлення на перевірку від 23.04.2021 №1095/17-00-07-03 та №1096/17-00-07-03 (а.с.6-7) та останніми здійснено вихід на адресу місцезнаходження Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , де пред'явлено відповідачу вищевказані направлення та наказ.

Проте, відповідачем було відмовлено у допуску уповноважених осіб контролюючого органу до перевірки у зв'язку з відсутністю направлень на перевірку, про що ними було складено відповідний акт від №107/17-00-07-03 (а.с.9).

Вказана відмова, в силу приписів статті 94 Податкового кодексу України, слугувала підставою звернення до начальника контролюючого органу про застосування адміністративного арешту майна відповідача (а.с.10-11).

27.04.2021 позивач ухвалив рішення №4760/6/17-00-07-03-05 про застосування адміністративного арешту майна платника податків. Згідно з його змістом було вирішено: застосувати повний адміністративний арешт майна платника податків ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП), що перебуває за адресою: АДРЕСА_1 , а також надіслати рішення з вимогою тимчасово зупинити відчуження майна відповідача (а.с13).

Надаючи правову оцінку відповідним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з підпунктами 16.1.9, 16.1.13 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи; допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.

За правилами пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків (абзац перший пункту 81.2 статті 81 Податкового кодексу України).

Винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом є адміністративний арешт майна платника податків (пункт 94.1 статті 94 Податкового кодексу України).

Згідно з пункту 94.6 статті 94 Податкового кодексу України, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків.

В свою чергу, за вимогами підпункту 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 Податкового кодексу України, арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.

Згідно з пунктом 94.5 статті 94 Податкового кодексу України, арешт майна може бути повним або умовним. Повним арештом майна визнається заборона платнику податків на реалізацію прав розпорядження або користування його майном. У цьому випадку ризик, пов'язаний із втратою функціональних чи споживчих якостей такого майна, покладається на орган, який прийняв рішення про таку заборону.

Абзацом першим пункту 94.10 статті 94 Податкового кодексу України передба-чено, що арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

А відповідно до пункту 94.11 цієї статті, рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу щодо арешту майна може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Судом встановлено, що суб'єктом владних повноважень в повній мірі дотримано процедуру з'ясування та встановлення чітко визначених необхідних обставин для застосування до платника податків повного адміністративного арешту.

Матеріали адміністративної справи свідчать, що відповідач відмовив у допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення планової виїзної документальної перевірки за наявності законних підстав для проведення такої перевірки.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що Головне управління ДПС у Рівненській області обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, застосовано повний адміністративний арешт майна платника податків - ФОП ОСОБА_1 ..

Станом на день розгляду даної справи, Рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків №4760/6/17-000-07-03-05 від 27.04.2021 не оскаржене та не скасовано, а відтак воно є чинним і з поданих до суду матеріалів не вбачається спору про право.

За наведеного вимоги Головного управління ДПС у Рівненській області підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю

Підтвердити обґрунтованість повного адміністративного арешту майна платника податків - ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), накладеного Рішенням про застосування адміністративного арешту майна платника податків №4760/6/17-000-07-03-05 від 27.04.2021.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 22.08.2022.

Учасники справи:

Позивач: Головне управління ДПС у Рівненській області (вул.Відінська,12,м.Рівне,33023, ідентифікаційний код 44070166)

Відповідач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 )

Суддя В.В. Щербаков