про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
23 серпня 2022 рокум. ПолтаваСправа № 440/7077/22
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Сич С.С., розглянувши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "НИВЕЛОН" до державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Скороходівської селищної ради Бугая Ігоря Валерійовича про визнання протиправною та скасування державної реєстрації,-
19 серпня 2022 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "НИВЕЛОН" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Скороходівської селищної ради Бугая Ігоря Валерійовича, у якій просить визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу (реєстраційну дію) - запис 1005641070019000477 від 28 червня 2022 року, вчинені державним реєстратором юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Виконавчого комітету Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області Бугаєм Ігорем Валерійовичем в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо товариства з додатковою відповідальністю «Укроліяпродукт» (ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 00687267, вул. Шовковична, будинок 42-44, офіс 304, м. Київ, Україна, 01024).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач дізнався, що до ЄДР внесено запис про зміну місцезнаходження Товариства з додатковою відповідальністю «Укроліяпродукт», хоча місцезнаходження Товариства з додатковою відповідальністю «Укроліяпродукт» встановлено статутом цього Товариства (п. 2.3 Статуту) та підлягає зміні в статуті Товариства і лише після цього в реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Однак, загальні збори Товариства з додатковою відповідальністю «Укроліяпродукт» з приводу місцезнаходження Товариства не скликалися, відповідне рішення не приймалося, зміни до Статуту Товариства не вносилися. У зв'язку з чим вважає, що реєстраційний запис про зміну місцезнаходження був внесений за відсутності визначених законом підстав, дії державного реєстратора щодо внесення цього запису є протиправними, оскільки вчинені з порушенням пунктів 2, 3 частини 2 статті 6, частини 4 статті 17, пунктів 5, 6, 8 частини 2 статті 25, п. 5 частини 1 ст. 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".
Порушення свого права та інтересу позивач обґрунтовує тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю "НИВЕЛОН" є учасником Товариства з додатковою відповідальністю «Укроліяпродукт» з часткою у статутному капіталі 25% та є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) Товариства з додатковою відповідальністю «Укроліяпродукт».
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Вирішуючи питання, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства, суд дійшов таких висновків.
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
За змістом пунктів 2, 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад і участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Необхідно з'ясовувати, у зв'язку із чим виник спір та за захистом яких прав особа звернулася до суду.
Як вже зазначалося вище, предметом спору у цій справі є вимоги особи, визначеної в позові як учасник товариства, про визнання протиправними дій державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Скороходівської селищної ради Бугая Ігоря Валерійовича, а також скасування реєстраційних записів про проведення реєстраційної дії від 28 червня 2022 року №1005641070019000477, зміна місцезнаходження юридичної особи Товариства з додатковою відповідальністю «Укроліяпродукт», частку у статутному капіталі якого має позивач.
Статтею 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань" визначено, що державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державний реєстратор) - особа, яка перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації, нотаріус (стаття 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань»).
Змістом статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань» передбачено повноваження державного реєстратора, згідно з якими він, зокрема, проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; веде Єдиний державний реєстр; веде реєстраційні справи.
Статтею 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» встановлено спростовувану презумпцію відомостей, оголошених в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР).
Особа, яка вважає своє право чи інтерес порушеними через подання та внесення до ЄДР недостовірних відомостей може вимагати їх захисту через корегування відомостей ЄДР та відображенні в ЄДР відповідних дійсних відомостей у спосіб, що забезпечить ефективне відновлення та захист її порушених прав та інтересів, зокрема, шляхом скасування запису в Єдиному державному реєстрі (пункт 2 частини першої статті 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»).
У такому випадку, якщо суд встановить, що суб'єкт державної реєстрації вчинив запис в ЄДР за зверненням належного заявника, на підставі всіх необхідних для реєстрації документів відповідно до закону та відсутності встановлених законом підстав для відмови в державній реєстрації, це не є перешкодою для скасування в судовому порядку недостовірного запису в ЄДР, наявність якого порушує корпоративні права чи законні інтереси позивача.
Спір між учасниками юридичної особи або спір учасників юридичної особи з цією юридичною особою щодо скасування запису в ЄДР є корпоративним спором і підлягає вирішенню за правилами господарського судочинства.
Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04 вересня 2018 року у справі №904/5857/17, які підлягають врахуванню судом першої інстанції в силу частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Відповідно до приписів частини 1 статті 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Товариство з обмеженою відповідальністю "НИВЕЛОН" оскаржує до адміністративного суду дії суб'єкта владних повноважень - державного реєстратора, пов'язані з реєстрацією зміни місцезнаходження юридичної особи Товариства з додатковою відповідальністю «Укроліяпродукт», посилаючись на недотримання цим суб'єктом установленого законом порядку проведення такої реєстрації.
Незаконність, на думку Товариства з обмеженою відповідальністю "НИВЕЛОН", як учасника Товариства з додатковою відповідальністю «Укроліяпродукт», реєстрації таких змін пов'язана з поданням від імені Товариства з додатковою відповідальністю «Укроліяпродукт» документів, справжність та правомірність яких позивач заперечує у зв'язку з тим, що збори з приводу внесення змін до Статуту щодо місцезнаходження не скликалися, відповідне рішення не приймалося та зміни в Статут не вносилися.
Отже, звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "НИВЕЛОН" до суду із цим позовом зумовлене необхідністю захисту його корпоративних та майнових прав, а не прав у сфері публічно-правових відносин, що виключає розгляд цієї справи в порядку адміністративного судочинства.
Вимога Товариства з обмеженою відповідальністю "НИВЕЛОН", як учасника Товариства з додатковою відповідальністю «Укроліяпродукт», про визнання неправомірними дій державного реєстратора з внесення в ЄДР відомостей про місцезнаходження Товариства з додатковою відповідальністю «Укроліяпродукт», щодо достовірності яких виник корпоративний спір, має похідний характер від корпоративного спору та залежить від наявності самого порушеного права, яке підлягає захисту у ефективний спосіб.
Пунктом 1 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Зважаючи на викладене вище, у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити, оскільки позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 4, 19, 170, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НИВЕЛОН" до державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Скороходівської селищної ради Бугая Ігоря Валерійовича про визнання протиправною та скасування державної реєстрації.
Роз'яснити позивачу право звернутись з даним позовом до господарського суду у порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.
Копію ухвали направити особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду, в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.С. Сич