справа№380/11170/22
з питань звільнення від сплати судового збору
22 серпня 2022 року м. Львів
Cуддя Львівського окружного адміністративного суду Сидор Н.Т., розглянувши заяву позивачки про звільнення від сплати судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 20.07.2022 №084650010504 про відмову у призначенні пенсії позивачці;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в житомирській області зарахувати позивачці до спеціального стажу роботи записи у трудовій книжці за №1-5 про періоди роботи з 24.06.1985 по 15.08.1995;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та виплачувати позивачці пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 13.07.2022.
Разом з позовною заявою позивачка подала заяву про звільнення від судового збору. Заява мотивована тим, що позивачка є внутрішньо переміщеною особою, втратила роботу через воєнні дії, жодного доходу не отримує.
Вирішуючи подану заяву, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року № 3674-VI, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Такими підставами згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України “Про судовий збір” є: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Пленум Вищого адміністративного суду України в Постанові №2 від 23.01.2015 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI “Про судовий збір” зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Таким чином, звільнення від сплати судового збору (відстрочення, розстрочення його сплати або зменшення його розміру) з підстав, передбачених ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 8 Закону України “Про судовий збір”, є прерогативою суду, який вирішує питання відкриття провадження (прийняття заяви, скарги тощо).
Зазначені норми є диспозитивними і встановлюють не обов'язок, а право суду на власний розсуд звільнити особу від сплати судового збору (відстрочити, розстрочити його сплату або зменшити його розмір).
Водночас, з аналізу ст. 8 Закону України “Про судовий збір” вбачається, що суд може звільнити від сплати судового збору лише за вичерпних умов. При цьому, приписами цієї статті чітко визначено перелік умов, а також суб'єктні та предметні критерії, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема, звільнити від сплати судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Суддя наголошує, що позивачкою до заяви про звільнення від сплати судового збору не додано жодних доказів на підтвердження обставин, що дають право суду звільнити позивачку від сплати судового збору на підставі ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 8 Закону України “Про судовий збір. Довідка від 13.07.2022 №1302-5001872923 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не відображає майновий стан позивачки.
Відтак, відсутні підстави для звільнення позивачки від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 133, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
у задоволенні заяви позивачки про звільнення від сплати судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала з питань звільнення від сплати судового збору набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується. Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Сидор Н.Т.