Ухвала від 23.08.2022 по справі 360/1616/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

23 серпня 2022 року Справа № 360/1616/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., при розгляді адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 (3 прикордонний загін ім. Героя України полковника Євгенія Пікуса) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

22 липня 2022 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 (3 прикордонний загін ім. Героя України полковника Євгенія Пікуса), відповідно до якого позивач просить суд:

визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 (3 прикордонного загону ім. Героя України полковника Євгенія Пікуса), які полягають у розрахунку та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 25% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 30 000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168, яку позивач отримував під час проходження військової служби;

зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (3 прикордонний загін ім. Героя України полковника Євгенія Пікуса) здійснити перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні позивачу в розмірі 25% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 30 000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168, яку позивач отримував під час проходження військової служби, здійснити виплату суми перерахунку.

Ухвалою суду від 26.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

28.07.2022 через підсистему «Електронний суд» від військової частини НОМЕР_1 надійшло клопотання про зупинення провадження у справі з підстав перебування відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Ухвалою суду від 01.08.2022 клопотання відповідача задоволено, зупинено провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 (3 прикордонний загін ім. Героя України полковника Євгенія Пікуса) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

08.08.2022 до суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про поновлення провадження у справі, в обґрунтування якого позивач посилається на правовий висновок, викладений у постанові об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 12.12.2019 у справі №826/25204/15, згідно з яким тривале зволікання судами з розглядом трудових спорів, різновидом яких є спори щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, ставить під загрозу дотримання з боку України пункту 1 статті 6 Конвенції. До того ж, зупинення провадження у справі щодо проходження публічної служби покладає на обох сторін надмірний тягар правової невизначеності. У зв'язку з цим, для цієї категорії справ законодавством встановлено стислі процесуальні строки з метою своєчасного і оперативного розгляду, а саме: місячний строк для звернення до суду замість загального шестимісячного. Отже, невиправдане зупинення провадження у справах такої категорії є неприпустимим і не відповідає завданням адміністративного судочинства.

Тому з урахуванням вказаних висновків об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 12.07.2022 у справі № 240/9762/20, необхідним, на думку позивача, є поновлення провадження в цій справі, предмет розгляду якої пов'язаний зі звільненням з публічної служби та стосується розміру сум, що мають бути виплачені позивачу при звільненні, за несвоєчасну виплату яких чинним законодавством передбачена відповідальність суб'єкта владних повноважень. Також у клопотанні позивач зауважує, що трудові спори пов'язані з можливістю поновлення особи на роботі. У такому випадку на користь особи стягується середній заробіток за час вимушеного прогулу, який за рахунок надміру тривалого розгляду справи може сягнути величезних розмірів за відсутності у цьому вини органу.

09.08.2022 від представника відповідача надійшли заперечення на клопотання позивача про поновлення провадження по справі, відповідно до яких відповідач просить відмовити у задоволенні клопотання про поновлення провадження по справі №360/1616/22.

Суддя Петросян К.Є. у період з 04.08.2022 по 19.08.2022 перебувала у додатковій відпустці.

Розглянувши клопотання позивача про поновлення провадження по справі, суд виходить з такого.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні запроваджено воєнний стан з 5:30 год. 24.02.2022 терміном на 30 діб, продовженого Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 №341/2022.

Вищевказаним Указом, зокрема, визначено, Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Згідно із частиною першою статті 1 Закону України від 03.04.2003 № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.

За положеннями статті 6 зазначеного Закону Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення.

Відповідно до статті 1 Закону України від 06.12.1991 № 1932-ХІІ «Про оборону України» військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.

Відповідно до частини першої та другої статті 12 Закону України «Про оборону України» участь в обороні держави разом із Збройними Силами України беруть у межах своїх повноважень інші військові формування, утворені відповідно до законів України, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також відповідні правоохоронні органи.

Діяльність і управління іншими військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, та правоохоронними органами, які відповідно до своїх повноважень беруть участь в обороні держави, здійснюються згідно із законодавством.

З огляду на наведені норми, військова частина НОМЕР_1 (3 прикордонний загін ім. Героя України полковника Євгенія Пікуса) є іншим військовим формуванням, утвореним відповідно до законів України, що переведене на військовий стан.

При цьому суд зазначає, що конструкція статті 236 КАС України передбачає як підстави для обов'язкового зупинення провадження у справі (визначені частиною першою цієї статті), так і випадки, які на розсуд суду за наявності належних обґрунтувань сторін можуть слугувати підставою для зупинення провадження (визначені частиною другою статті 236 КАС України).

Тобто, зпинення провадження у справі на підставі пункту 5 частини першої статті 236 КАС України - у разі перебування сторони у складі інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан, є не правом, а обов'язком суду в незалежності від подання учасниками справи відповідних клопотань.

Відповідно до частини першої статті 237 КАС України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.

При розгляді відповідного клопотання суд перевіряє наявність підстав для поновлення провадження, визначених статтею 237 КАС України.

Позивачем у своєму клопотанні не наведено підстав, з яких вбачається про усунення обставин, що викликали зупинення провадження по справі.

Щодо посилань позивача на постанову об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 12.07.2022 у справі № 240/9762/20, суд вважає її незмістовними, з огляду на таке.

Предметом розгляду вищевказаної справи було, зокрема, стягнення з прокуратури Житомирської області на користь позивача середнього заробітку у відповідності до вимог Закону України «Про прокуратуру» за час вимушеного прогулу, починаючи з 01.05.2020 по день винесення судового рішення.

Під час перегляду рішення суду першої інстанції ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2021 зупинено апеляційне провадження у справі №240/9762/20 до набрання законної сили рішення у справі №640/20211/19.

Тобто, предмет розгляду даної справи та справи №240/9762/20 є різним, як і обставини, які стали підставою для зупинення у вказаних справах.

Законом України від 22.05.2022 № 2263-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким постановлено часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, та від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

З огляду на наведене, обставини, що викликали зупинення провадження у справі, не усунені, тому підстави для поновлення провадження відсутні і у задоволенні клопотання позивача слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 237, 248, 256 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання позивача про поновлення провадження у справі №360/1616/22, відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя К.Є. Петросян