23 серпня 2022 року справа № 340/2860/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Мар'янівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (далі - Рада) про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду зі заявою до Ради про визнання протиправним та скасування рішення від 23 грудня 2021 року №441, яким відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою стосовно передачі у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства у розмірі земельної частки (паю) із земель, якими користується ФГ «ІСКАНДЕР-73» (далі - Господарство).
Водночас просив суд зобов'язати відповідача повторно розглянути звернення та надати дозвіл.
У позовній заяві зазначає, що Рада незаконно відмовила надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, оскільки є членом Господарства, керівник якого надав погодження на вилучення землі.
Рада не подала відзив на позов, хоча про розгляд справи повідомлена належним чином (а.с.42-44).
20 червня 2022 року суд прийняв ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.39-40).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про часткове задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.
Так, 02 жовтня 2014 року Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області (орендодавець) та ОСОБА_2 (орендар) уклали договір оренди землі площею 49,8500 га (а.с.24-26).
24 листопада 2014 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про проведення державної реєстрації юридичної особи Господарства (а.с.17).
Відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у користуванні юридичної особи перебуває земельна ділянка площею 49,85 га з кадастровим номером 3523181200:02:001:9051, яка передана ОСОБА_2 (а.с.27).
25 серпня 2021 року члени Господарства затвердили нову редакцію статуту юридичної особи (а.с.18-23).
Членами Господарства є 10 осіб (а.с.18-23).
ОСОБА_1 є одним з них (а.с.18-23).
Відповідно до приписів пункту 7.2 Статуту Господарства голова правомочний приймати рішення з будь-яких питань діяльності Господарства.
Відповідно до довідки виконавчого комітету Великовисківської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області, яка увійшла до складу Ради, середня площа земельної частки (паю) становить 5,37 га (а.с.28).
02 вересня 2021 року нотаріально завірено погодження керівника Господарства на вилучення та передачу у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 5,37 га (а.с.30).
07 вересня 2021 року позивач подав до Ради заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства у розмірі 5,37 га (а.с.16).
Разом із заявою надав: копію паспорта, копію картки фізичної особи-платника податків, копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, копію статуту Господарства, копію договору оренди землі від 02 жовтня 2014 року, копію інформаційної довід з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо об'єкта нерухомого майна, копію довідки про розмір земельної частки (паю), викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру, нотаріальну копію заяви про погодження вилучення частини земельної ділянки.
23 грудня 2021 року Рада відмовила у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою у зв'язку з тим, що до заяви не додано погодження землекористувача, що передбачено приписами частини 6 статті 118 Земельного кодексу України (а.с.37).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, приписами частин 2 і 3 статті 13 Закону України «Про фермерське господарство» встановлено, що членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність із раніше наданих їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Земельні ділянки, на яких розташовані житлові будинки, господарські будівлі та споруди фермерського господарства, передаються безоплатно у приватну власність у рахунок земельної частки (паю).
Дія частин першої та другої цієї статті не поширюється на громадян, які раніше набули права на земельну частку (пай).
Закон не визначає переліку документів, які подаються членами фермерського господарства для отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки.
Однак, список таких документів передбачено приписами статті 118 Земельного кодексу України.
Частинами 6 та 7 згаданої норми Земельного кодексу України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проаналізувавши обставини справи, суд зробив висновок, що позивач (член Господарства) вправі клопотати про отримання у власність земельної ділянки із землі, яка перебуває у користуванні Господарства, якщо раніше не набув право на земельну частку (пай).
Судом встановлено, що керівник Господарства надав нотаріально посвідчене погодження на виділення земельної ділянки, керуючись приписами пункту 7.2 статуту юридичної особи.
Однак, позивач не надав довідки компетентного органу про ненабуття раніше права на земельну частку (пай).
Водночас така інформація має бути перевірена Радою.
Підсумовуючи, суд зробив висновок, що рішення Ради прийнято необґрунтовано, оскільки позивач надав погодження землекористувача.
Отже, протиправне відповідно до припису пункту 3 частини 2 статті 2 КАС України.
Таким чином, суд скасовує рішення та зобов'язує відповідача повторно розглянути заяву.
Суд не вправі зобов'язувати надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, оскільки позивач не надав довідки компетентного органу про ненабуття раніше права на земельну частку (пай).
Такої перевірки не проводив і відповідач.
Отже, позов належить задовільнити частково.
Водночас виконання рішення обумовлено завершенням дії воєнного стану.
Так, 24 лютого 2022 року Президентом України прийнято Указ №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (далі - Указ).
Відповідно до пункту 1 Указу введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 12 серпня 2022 року №573/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Приписами підпункту 5 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України встановлено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Судові витрати складаються зі сплати судового збору у сумі 992,40 грн. (а.с.11).
Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.
Водночас позивач повідомив про понесення витрат на правничу допомогу у сумі 5050 грн., не надіславши копію заяви відповідачу (а.с.46-53).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовільнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Мар'янівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області від 23 грудня 2021 року №441, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на підставі заяви від 07 вересня 2021 року.
Зобов'язати Мар'янівську сільську раду Новоукраїнського району Кіровоградської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства від 07 вересня 2021 року з урахуванням правового висновку суду по завершенню дії воєнного стану.
В іншій частині позовних вимог відмовити у задоволенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Мар'янівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 992,40 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей