про залишення позовної заяви без руху
22 серпня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/3793/22
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Казанчук Г.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради (вул. Шевченка, 109, м. Олександрія, Кіровоградська область, 28000; код ЄДРПОУ 03197641) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою, в якій просить визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради, що полягають у нарахуванні та виплаті соціальних виплат до 5 травня 2021 року у розмірі меншому від 8 мінімальних пенсій за віком - неправомірними та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради, нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплаченої суми допомоги.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Згідно з пункту 5 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
ОСОБА_1 у прохальній частині позовної заяви просить суд виплатити їй недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік, однак у тексі позову зазначає про виплату їй недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік.
Таким чином, для суду є незрозумілим за який саме період позивачка бажає оскаржити до суду виплату такої допомоги: за 2021 рік чи 2022 рік. Тому, для усунення вказаного недоліку та на виконання пункту 5 частини 5 статті 160 КАС України, позивачці необхідно визначитись із періодом, у якому на її думку їй була виплачена соціальна допомога у меншому розмірі та виплату якої має намір оскаржити до суду.
У разі якщо позивачка все ж таки бажає оскаржити до суду протиправність дій відповідача щодо виплати їй соціальної допомоги саме за 2021 рік, суддя з'ясовує чи позов подано у строк, установлений законом.
Строк звернення до адміністративного суду передбачений статтею 122 КАС України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частин 1, 4 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Тож 30 вересня відповідного року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата разової грошової допомоги до 5 травня за відповідний рік. Саме до цієї дати позивач міг очікувати на отримання більшої суми цієї разової грошової допомоги, ніж була йому попередньо нарахована. Отже, перебіг шестимісячного строку звернення позивача до суду з позовом, якому предметом спору є отримання соціальної допомоги за 2021 рік, слід обраховувати з 30 вересня 2021 року.
Подібного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 14.08.2018 року у справі №473/2190/17.
Звертаючись до суду 12.08.2022 року (згідно штемпелю поштової установи), позивачкою пропущений шестимісячний строк для звернення до суду з цим позовом, установлений частиною 2 статті 122 КАС України.
Частиною 6 статті 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно до вимог частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (частина 2 статті 123 КАС України).
Отже, суддя вважає за необхідне повідомити ОСОБА_1 , що на виконання вимог вказаних вище норм, необхідно надати суду заяву про поновлення строку для звернення до суду з таким позовом та надати документальні докази в підтвердження поважності причин його пропуску. При цьому поважними причинами пропуску такого строку можуть бути визнані лише ті обставини, які були об'єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Також суддя убачає, що до позовної заяви позивачкою доданий лист від Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради від 29.06.2022 року за вих. №К-182 у якому зазначено, що через це управління щорічну разову грошову допомогу до 5 травня позивачка не отримувала.
Враховуючи викладене, суддя звертає увагу позивачки на вказаний лист та пропонує останній уточнити відповідача за її позовом.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху з встановленням строку для усунення недоліків.
Керуючись статтями 160, 161, 169 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
Повідомити особу, що подала позовну заяву про необхідність виправити вказані в описовій частині ухвали недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання ухвали.
Роз'яснити особі, що подала позовну заяву, що у разі не усунення вказаних недоліків позовної заяви у встановлений строк, остання буде вважатися неподаною та повернута.
Ухвала судді набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук