22 серпня 2022 року м. Київ № 320/5071/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Державного спеціалізованого підприємства "Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами" про застосування заходів реагування,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (далі - позивач) з позовом до Державного спеціалізованого підприємства "Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами" (далі - відповідач), в якому просить суд:
- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівлі гуртожитку відповідача за адресою: Київська область, Іванківський район, м. Чорнобиль, вул. Кірова, 2А, шляхом зобов'язання відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об'єкта до повного усунення порушень, зазначених в акті позапланової перевірки від 25 січня 2021 р. № 160.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачем за результатами перевірки відповідача встановлено порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
31 травня 2021 року від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд даної справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 1 червня 2021 р. у задоволенні цього клопотання відмовлено.
10 червня 2021 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він позову не визнав, у його задоволенні просив відмовити. Стверджує, що позивачем не доведено наявності реальної, а не потенційної безпеки для життя та здоров'я людей, внаслідок існування не усунених на даний час виявлених порушень пожежної безпеки, з урахуванням того, що незначні порушення не можуть тягнути за собою зупинення роботи підприємства.
Розглянувши додані документи і матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Наказом позивача від 13 січня 2021 р. № 38 “Про проведення позапланових перевірок” наказано провести позапланову перевірку додержання та виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної безпеки та пожежної безпеки, зокрема, Державного спеціалізованого підприємства "Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами"; місцезнаходження - Київська область, м. Чорнобиль, вул. Кірова, 52; адреса розташування об'єкта перевірки - Київська область, м. Чорнобиль, вул. Кірова, 2А; дата початку та дата закінчення перевірки - з 18 січня 2021 р. по 25 січня 2021 р.
У період з 18 січня по 25 січня 2021 року проведено позапланову перевірку щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки за адресою: Київська область, м. Чорнобиль, вул. Кірова, 52 (Київська область, м. Чорнобиль, вул. Кірова, 2А).
25 січня 2021 р. за результатами складено акт перевірки № 160 (далі - акт перевірки № 160). Інспекторами позивача виявлено та відображено в акті перевірки 11 порушень:
1) на поверхах схеми підключення групових електрощитів потребують корегування (порушення вимог пункту 1.16 глава 1 розділу IV ППБУ);
2) допускається застосування саморобних подовжувачів, які не відповідають вимогам ПУЕ, що пред'являються до переносних (пересувних) електропроводок в квартирах № 6, 9, 16 (порушення вимог пункту 1.18 глави 1 розділу ІV ППБУ);
3) допускається експлуатація світильників із знятими ковпаками (розсіювачами) в квартирах № 9 (порушення вимог пункту 1.18 глави 1 розділу ІV ППБУ);
4) на об'єкті замінити обладнання системами протипожежного захисту на сертифіковане відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту» (порушення вимог пункту 1.2, глава 1, розділу V ППБУ);
5) допускається улаштування та експлуатація тимчасової електромережі в квартирі № 6, 9 (порушення вимог пункту 1.18 глави 1 розділу ІV ППБУ);
6) у квартирі № 6 не закріплений сповіщувач системи протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту» (порушення вимог пункту 1.2, глава 1, розділу V ППБУ);
7) відсутня система оповіщення про пожежу та управління евакуювання людей (порушення вимог пункту 1.2, глава 1, розділ V ППБУ; ДБН В.2.5-56:2014 дод. Б);
8) з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів на сходових клітках гуртожитку не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (порушення вимог пункту 1.6, глава 1, розділу IV ППБУ);
9) не забезпечені сходові клітки, коридори, проходи та інші шляхи евакуації евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися з настанням сутінків у разі перебування в будинку людей (порушення вимог пункту 2.31 розділу ІІІ ППБУ);
10) не організовано проходження навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки посадовими особами відповідальними за пожежну безпеку (порушення вимог пункту 16 розділу ІІ ППБУ);
11) особи керівного складу не пройшли функціональне навчання у сфері цивільного захисту (порушення вимог пункту 1 глава 6 розділу V ПТБ).
Примірник акту перевірки отримано уповноваженою особою відповідача, що підтверджується підписом в акті.
У період з 13 по 14 квітня 2021 р. проведено позапланову перевірку щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки за адресою: Київська область, м. Чорнобиль, вул. Кірова, 52 (Київська область, м. Чорнобиль, вул. Кірова, 2А) та виконання правопорушень, які виявлені в Акті перевірки від 25 січня 2021 р. № 160.
13 квітня 2021 р. за результатами складено акт перевірки № 208 (далі - акт перевірки № 208). Інспекторами позивача виявлено та відображено в акті перевірки 4 порушення:
1) на об'єкті замінити обладнання системами протипожежного захисту на сертифіковане відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту» (порушення вимог пункту 1.2, глава 1, розділу V ППБУ);
2) відсутня система оповіщення про пожежу та управління евакуювання людей (порушення вимог пункту 1.2, глава 1, розділ V ППБУ; ДБН В.2.5-56:2014 дод. Б);
3) з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів на сходових клітках гуртожитку не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (порушення вимог пункту 1.6, глава 1, розділу IV ППБУ);
4) не забезпечені сходові клітки, коридори, проходи та інші шляхи евакуації евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися з настанням сутінків у разі перебування в будинку людей (порушення вимог пункту 2.31 розділу ІІІ ППБУ).
Примірник акту перевірки отримано уповноваженою особою відповідача, що підтверджується підписом в акті.
У період з 1 по 2 вересня 2021 р. проведено позапланову перевірку щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки за адресою: Київська область, м. Чорнобиль, вул. Кірова, 52 (Київська область, м. Чорнобиль, вул. Кірова, 2А) та виконання правопорушень, які виявлені в Акті перевірки від 25 січня 2021 р. № 160.
2 вересня 2021 р. за результатами складено акт перевірки № 254 (далі - акт перевірки № 254). Інспекторами позивача виявлено та відображено в акті перевірки 2 порушення:
1) на об'єкті замінити обладнання системами протипожежного захисту на сертифіковане відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту» (порушення вимог пункту 1.2, глава 1, розділу V ППБУ);
2) відсутня система оповіщення про пожежу та управління евакуювання людей (порушення вимог пункту 1.2, глава 1, розділ V ППБУ; ДБН В.2.5-56:2014 дод. Б).
Примірник акту перевірки отримано уповноваженою особою відповідача, що підтверджується підписом в акті.
Разом з тим, відповідачем подано до суду заяву, в якій він зазначив, що спочатку позивачем виявлено 11 порушень, але відповідачем було вжито заходів щодо їх усунення. Залишилися не усуненими лише 2 порушення, щодо яких відповідач продовжує роботу по їх усуненню, для чого потрібен додатковий час. Зазначив, що відповідачем завершено процедуру закупівлі товарів, отримано обладнання передачі та прийому тривожних сповіщень і приладів звукової та візуальної сигналізації, розпочато процедуру для встановлення протипожежного обладнання і приладів та введення їх в експлуатацію. На підтвердження виконання цих заходів відповідачем надано копії договору та заявки, копію накладної на отримання, копію оголошення. Вказав, що згідно з постановою Уряду підприємство відповідача має стратегічне значення для економіки держави, а зупинення експлуатації об'єктів підприємства може мати наслідком послаблення ядерної безпеки держави. Інформацію про вжиті заходи направлено позивачу.
Із метою застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд бере до уваги наступне.
Спірні правовідносини врегульовані Кодексом цивільного захисту України від 2 жовтня 2012 р. № 5403-VI (далі КЦЗ України), Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 5 квітня 2007 р. №877-V (далі Закон України № 877-V) (у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин).
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 4 Закону України № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 51 КЦЗ України діяльність із забезпечення техногенної безпеки є складовою виробничої, експлуатаційної та іншої діяльності відповідних посадових осіб і працівників підприємств, установ, організацій. Ця вимога відображається у відповідних статутах або положеннях.
Вимогами ч. 3 ст. 55 КЦЗ України передбачено, що забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Приписами п. 12 ч. 1 ст. 67 КЦЗ України визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно з вимогами ч. 2. ст. 68 КЦЗ України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку встановленому законом.
Відповідно до вимог п.п. 1, 4, 10 ч. 1 ст. 70 КЦЗ України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.
Згідно з вимогами ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до вимог абз. 2 ст. 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 4 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Статтею 64 КЦЗ України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (ч.2 ст.64 КЦЗ України).
Частиною 3 ст. 64 КЦЗ України встановлено, що до складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно з вимогами п. 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій (далі - Положення), що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1052 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України.
У пп. 2 п. 3 зазначеного Положення визначено, що основними завданнями ДСНС України, зокрема, є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
Відповідно до вимог ст. 66 КЦЗ України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Вимогами ч. 2 ст. 68 КЦЗ України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Підстави для такого звернення визначені ч. 1 ст. 70 КЦЗ України.
Водночас, єдиною підставою для повного чи часткового зупинення діяльності підприємства є факт створення відповідачем загрози життю та здоров'ю людей у зв'язку із експлуатацією приміщень, і цей факт має бути доведений належними та допустимими доказами.
При цьому, така ознака як створення загрози життю та/або здоров'ю людей трактується досить широко. Теоретично всі порушення протипожежних норм у тій чи іншій мірі створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей. Отже, застосування цих заходів можливе за будь-яке порушення.
Вимогами ст. 69 КЦЗ України встановлено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у межах своїх повноважень видають відповідно приписи, розпорядження чи постанови з питань пожежної безпеки у разі:
- недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
- порушення вимог пожежної безпеки передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень будівель та споруд виробничого призначення;
- випуску і реалізації вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки.
За нормами частини п'ятої статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
З аналізу вказаних норм законодавства слідує, що підставами для застосування заходу реагування у вигляді повного зупинення роботи об'єктів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Суд бере до уваги, що законодавство не містить визначення поняття “порушення, яке створює загрозу життю та/або здоров'ю людей”, а відтак, воно є оціночним.
Суд враховує, що відповідачем не надано позивачу доказів щодо усунення лише двох порушень: 1) на об'єкті замінити обладнання системами протипожежного захисту на сертифіковане; 2) відсутня система оповіщення про пожежу та управління евакуювання людей.
Як встановлено судом, відповідачем вжито певних заходів щодо усунення саме цих порушень - завершено процедуру закупівлі товарів, отримано обладнання передачі та прийому тривожних сповіщень і приладів звукової та візуальної сигналізації, розпочато процедуру для встановлення протипожежного обладнання і приладів та введення їх в експлуатацію. Інформацію про вжиті заходи направлено позивачу.
Позивач висуває вимогу про заміну обладнання системами протипожежного захисту на сертифіковане, що свідчить про наявність у відповідача обладнання системи протипожежного захисту, яка не сертифікована у встановленому порядку. При цьому судом встановлено, що відповідачем вживаються заходи щодо заміни цього обладнання відповідно до вимог позивача.
Суд бере до уваги, що ці заходи ще не є остаточними і ще не призвели до необхідного результату щодо повного усунення порушень, проте свідчать про те, що у найближчий час їх буде усунуто.
За наведених обставин, на переконання суду зазначені в акті перевірки порушення протипожежних норм не створюють реальну загрозу життю та/або здоров'ю людей, гарантованого рівня безпеки.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що вимоги позивача стосовно повного зупинення роботи відповідача не відповідають тяжкості тих порушень, які зазначено в приписі. Більш того, частину зазначених в приписі порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки вже було усунуто відповідачем, а частину порушень буде усунуто найближчим часом, про що свідчать надані документи. Доказів створення реальної загрози життю та здоров'ю людей позивачем не надано.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про відсутність необхідності у примусовому порядку застосовувати до відповідача таких заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), як повне зупинення експлуатації об'єкта, до повного усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Позивачем під час розгляду справи не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи було спростовано відповідачем. Отже, позовні вимоги є необґрунтованими, а тому позов задоволенню не підлягає.
Підстави для вирішення у цій справі питання щодо розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повне найменування сторін:
Позивач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області, адреса: вул. Межигірська, 8, м. Київ, 04071, код ЄДРПОУ - 38537963.
Відповідач - Державне спеціалізоване підприємство "Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами", адреса: вул. Кірова, 52, м. Чорнобиль, Київська область, 07270, код ЄДРПОУ - 37197102.
Суддя Журавель В.О.