Рішення від 22.08.2022 по справі 280/10326/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2022 року Справа № 280/10326/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Малої Т.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Національної поліції у Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, вул.Олександра Матросова, буд.29; код ЄДРПОУ 40108688)

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (далі - відповідач, ГУ НП в Запорізькій області), у якій позивач просить суд:

1) визнати протиправними дії відповідача щодо не виплати в повному розмірі доплати за службу у нічній час, у вихідні та неробочі дні позивачу за період з 15.01.2015 по 21.06.2019 включно;

2) зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити на користь позивача доплати за несення служби в нічний час за період з 15.01.2015 по 21.06.2019 з урахуванням раніше виплачених сум;

3) зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити на користь позивача доплати за несення служби у вихідні та неробочі дні за період з 15.01.2015 по 21.06.2019 з урахуванням норм трудового законодавства України.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач з 23.07.2008 по 06.11.2015 проходив службу на різних посадах в підрозділах МВС України в Запорізькій області, з 07.11.2015 по 06.08.2019 продовжив проходити службу в підрозділах ГУ НП в Запорізькій області. У період проходження служби неодноразово був залучений до несення служби у добових нарядах у нічний час, неробочі та святкові дні, доплати за які відповідачем здійснено не було як під час проходження служби так і при звільненні. З посиланням на норми Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII), постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988 (далі - Постанова №988), Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 №260 (далі - Порядок №260), Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) вважає, що має право на отримання вказаних виплат. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 03.11.2021 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 10.11.2021 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

03.12.2021 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначив, що одним з принципів діяльності поліції є безперервність та цілодобове виконання своїх завдань. З посиланням на норми Закону №580-VIII та Порядку №260 зазначив, що поліцейським за виконання службових обов'язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення додатково не виплачується, а надається відповідний час для відпочинку (у порядку компенсації) протягом двох наступних місяців. Звертає увагу, що у позовній заяві позивачем не зазначено конкретно скільки годин, к конкретно в яку дату, не надано належні, достатні та допустимі докази, коли саме він ніс службу у нічний час, а також при визначенні загального періоду з 15.01.2015 по 21.06.2019 не враховано, що з кожної доби несення служби необхідно вирахувати 4 години, які не зараховують до службового часу. Згідно з інформацією ГУ НП у Запорізькій області, за час служби в поліції після набрання чинності Порядком №260 позивачу нараховано і виплачено доплату за службу в нічний час на підставі затверджених наказами керівника органу графіків чергувань та довідок обліку несення служби в нічний час: - за 05.08.2016, 21.08.2016 (12 год) у сумі 64,80 грн.; - за 09.09.2016, 27.09.2016 (12 год.) у сумі 64,43 грн.; - за 05.10.2016,14.10.2016 (12 год) у сумі 71,32 грн.; - за 28.11.2016 (6 год.) у сумі 32,22 грн. За інші періоди служби до звільнення 06.08.2019 довідки обліку несення служби в нічний час, затверджені керівником підрозділу, в якому позивач проходив службу, до УФЗБО ГУ НП в Запорізькій області не надходили, підстав для нарахування та виплати зазначеної доплати немає, записи у відповідних книгах про проведену роботу, перевірку несення служби нарядів, виявлення недоліків та вжитих заходів про усунення, відсутні. Зазначає, що після кожного добового наряду поліцейському надається відпочинок, який компенсує несення служби у добовому наряді. Також зазначає, що позовні вимоги за період з 15.01.2015 по 07.11.2015 не можуть пред'являтись до відповідача, оскільки в цей період не існувало органів Національної поліції України. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.

06.12.2021 позивач подав відповідь на відзив, за змістом якої, крім іншого, стверджує, що органи Національної поліції є фактично правонаступниками органів внутрішніх справ, а тому вимоги за період з 15.01.2015 по 07.11.2015 звернуті до належного відповідача.

Ухвалою суду від 06.01.2022 у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.

Оскільки в наданих сторонами письмових доказах судом встановлено суперечності в датах, коли позивача було залучено до служби у вихідні та неробочі дні, ухвалою суду від 06.01.2022 вирішено розгляд адміністративної справи здійснювати за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 14.02.2022.

Ухвалою суду від 14.02.2022 відкладено підготовче засідання на 02.03.2022, запропоновано відповідачу у наступне підготовче засідання надати письмові пояснення щодо суперечливої інформації стосовно кількості вихідних та неробочих днів, у які позивача було залучено до служби протягом 2015-2019 років.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан з 24.02.2022, строк дії якого продовжено з 25 травня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента України №341/2022 від 17.05.2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».

Наказом тимчасово виконуючого обов'язки голови Запорізького окружного адміністративного суду від 28.02.2022 № 11 «Про встановлення особливого режиму роботи Запорізького окружного адміністративного суду в умовах воєнного стану» (з урахуванням продовження строку його дії наказами від 09.03.2022 № 12, від 11.03.2022 № 13, від 18.03.2022 № 14, від 25.03.2022 № 15, від 01.04.2022 № 16, від 08.04.2022 № 17, від 15.04.2022 № 18, від 22.04.2022 № 21, від 29.04.2022 № 22) у зв'язку із загрозою життю, здоров'ю і безпеці відвідувачів суду, працівників суду та суддів, знято з розгляду всі адміністративні справи, призначені до розгляду в період з 01.03.2022 по 06.05.2022. Розгляд справ у суді відновлено з 10.05.2022.

Враховуючи зазначені обставини, призначене на 02.03.2022 підготовче засідання не відбулось.

Наступне підготовче засідання призначено на 13.06.2022.

Ухвалою суду від 13.06.2022 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 03.08.2022.

Учасники справи про дату час, і місце судового розгляду повідомлені належним чином.

03.08.2022 представник відповідача подав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження

У відповідності до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.

На підставі матеріалів справи судом встановлено такі обставини.

Як вбачається із заяв по суті справи та не заперечується сторонами, позивач з 23.07.2008 по 06.11.2015 проходив службу на різних посадах в підрозділах МВС України в Запорізькій області, а з 07.11.2015 по 06.08.2019 проходив службу в підрозділах Національної поліції України.

Відповідно до витягу з наказу т.в.о.начальника ГУ НП в Запорізькій області від 31.07.2019 №279 о/с (по особовому складу), згідно із Законом України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII) звільнено зі служби в поліції за п.7 ч.1 ст.77 (за власним бажанням) капітана поліції ОСОБА_1 (0091105), старшого оперуповноваженого відділу кримінальної поліції Дніпровського відділу поліції з 06 серпня 2019 року. Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні складає - 15 років 00 місяців 03 дні, у пільговому обчисленні - 15 років 02 місяці 01 день, календарна для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні - 15 років 00 місяців 03 дні. Виплатити йому компенсацію за 23 доби невикористаної щорічної основної оплачуваної відпустки та додаткової оплачуваної відпустки за 2019 рік.

28.05.2021 позивач звернувся до Запорізького районного управління поліції ГУ НП в Запорізькій області із завою, в якій зазначив, що йому стало відомо, що під час проходження служби йому не в повному обсязі проводилось нарахування та виплата доплат за службу в нічний час. Просив надати довідку - розрахунок кількості нічних змін (за графіками несення служби за період служби з01.01.2015 по день звільненні) з таблицями - витягами або довідку обліку несення поліцейськими служби в нічний час. (згідно книг нарядів). Також просив надати копії сторінок Книг нарядів або книги проходження інструктажу.

За результатами розгляду заяви позивача до Запорізьке районне управління поліції ГУ НП в Запорізькій області надало відповідь від 25.06.2021 №6824/40-2021, відповідно до якої зазначено, що за результатами розгляду встановлено, що згідно даних книги нарядів Дніпровського відділу поліції ГУ НП в Запорізькій області, підтверджено залучення позивача до служби в добовому наряді у період часу з 01.01 2015 по 31.07.2019, а саме: 15.01.2015, 15.02.2015, 16.03.2015, 04.04.2015, 23.05.2015, 08.06.2015, 13.11.2015, 15.12.2015, 22.01.2016, 22.02.2016, 13.03.2016, 22.03.2016, 25.05.2016, 13.06.2016, 25.07.2016, 05.08.2016, 21.08.2016, 09.09.2016, 05.10.2016, 14.10.2016, 28.11.2016, 11.12.2016, 25.01.2017, 04.02.2017, 05.03.2017, 20.04.2017, 11.05.2017, 27.05.2017, 27.06.2017, 20.07.2017, 29.07.2017, 03.08.2017, 12.08.2017, 26.08.2017, 07.09.2017, 14.09.2017, 12.10.2017, 19.10.2017, 31.10.2017, 16.11.2017, 26.11.2017, 05.12.2017, 10.12.2017, 01.02.2018, 18.02.2018, 17.03.2018, 27.03.2018, 02.04.2018, 31.05.2018, 14.05.2018, 04.06.2018, 19.06.2018, 12.07.2018, 18.07.2018, 25.07.2018, 14.08.2018, 17.08.2018, 02.09.2018, 11.09.2018, 01.11.2018, 09.11.2018, 03.12.2018, 25.12.2018 02.02.2019, 27.02.2019, 04.03.2019, 22.03.2019, 12.04.2019, 04.05.2019, 13.05.2019, 21.06.2019. З приводу нарахувань та виплати доплат за проходження служби у нічний час рекомендовано додатково звернутись до УФЗБО ГУНП в Запорізькій області.

13.08.2021 позивач звернувся до ГУ НП в Запорізькій області із заявою, в якій просив здійснити розрахунок та виплатити невиплачені кошти грошового забезпечення за несення служби в нічний час та компенсацію за службу у вихідні та святкові дні.

ГУ НП у Запорізькій області листом від 03.09.2021 №238-Ш/04/12-2021 повідомило позивача, що виплата грошового забезпечення поліцейським здійснюється відповідно до статті 94 Закону № 580-VIII, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988 (далі - Постанова №988), Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ від 06.04.2016 № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 р. за №669/28799 (надалі - Порядок № 260). Згідно з пунктом 20 розділу І зазначеного наказу за виконання службових обов'язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення поліцейським додатково не виплачується. Відповідно до пункту 11 розділу II Порядку № 260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівника органу поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється керівником підрозділу, у якому проходить службу поліцейський, шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейським служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до Порядку № 260, яка в наступному місяці після залучення поліцейських до несення служби в нічний час подається до фінансового органу. За час служби в поліції після набрання чинності Порядку № 260 позивачу нараховано і виплачено доплату за службу в нічний час на підставі затверджених наказами керівника органу графіків чергувань та довідок обліку несення служби в нічний час, затверджених керівником підрозділу, в якому позивач проходив службу: - за 05.08.2016, 21.08.2016 (12 год) у сумі 64,80 грн; - за 09.09.2016, 27.09.2016 (12 год) у сумі 64,43 грн; - за 05.10.2016, 14.10.2016 (12 год) у сумі 71,32 грн; - за 28.11.2016 (6 год) у сумі 32,22 грн. За інші періоди служби до звільнення 06.08.2019 довідки обліку несення служби в нічний час, затверджені керівником підрозділу, в якому позивач проходив службу, до УФЗБО ГУНП в Запорізькій області не надходили і підстав для нарахування та виплати зазначеної доплати немає.

Вважаючи, що має право на отримання доплату за службу в нічний час у вихідні та неробочі дні за період з 15.01.2015 по 21.06.2019, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України в органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частини 1, 2 статті 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до пункту 1 Постанови №988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з підпунктом 3 пункту 5 Постанови №988 поліцейським виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Відповідно до статті 94 Закону №580-VIII та Постанови №988 з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 затверджений Порядок №260.

Згідно з пунктом 3 Розділу І вказаного порядку грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять:

1) посадовий оклад;

2) оклад за спеціальним званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);

4) премії;

5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 20 Розділу І Порядку №260 за виконання службових обов'язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення поліцейським додатково не виплачується.

Поліцейським, які виконували службові обов'язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку (у порядку компенсації) надається протягом двох наступних місяців.

За приписами пункту 11 Розділу ІІ Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Зі змісту зазначених правових приписів слідує, що за несення служби в нічний час виплачується доплата у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. При цьому, облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку №260. Водночас, за виконання поліцейським службових обов'язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення поліцейським додатково не виплачується. Виконання службових обов'язків у вихідні, святкові та неробочі дні компенсується наданням відповідного часу для відпочинку протягом двох наступних місяців.

Отже, підстави для нарахування грошового забезпечення за виконання службових обов'язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні відсутні.

В якості доказів несення служби в нічний час за період з 15.01.2015 по 21.06.2019 позивач надав лист Запорізького районного управління поліції ГУ НП в Запорізькій області від 25.06.2021 №6824/40-2021, в якому вказано про 71 випадок залучення позивача до служби в добовому наряді згідно даних книги нарядів Дніпровського відділу поліції ГУ НП в Запорізькій області.

Разом із тим, такий доказ не може вважатись належним доказом виконання позивачем службових обов'язків у нічний час, оскільки згідно з приписами пункту 11 Розділу ІІ Порядку №260 підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів і чергувань, а облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час.

Судом досліджено витяги з книги нарядів Ленінського відділу поліції та Дніпровського відділу поліції ГУ НП в Запорізькій області, надані відповідачем, на підставі яких позивачу надавалась відповідна інформація, та встановлено, що записи про розстановку нарядів не містять інформації про кількість фактично відпрацьованих у нічний час годин, що є обов'язковим для визначення належної до виплати доплати.

При цьому, Порядок №260 передбачає, що фактичний облік часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час.

Наданими відповідачем до матеріалів справи письмовими доказами підтверджено, що позивачу нараховано і виплачено доплату за службу в нічний час на підставі довідок обліку несення служби в нічний час:

- за 05.08.2016, 21.08.2016 (12 год) у сумі 64,80 грн.;

- за 09.09.2016, 27.09.2016 (12 год.) у сумі 64,43 грн.;

- за 05.10.2016,14.10.2016 (12 год) у сумі 71,32 грн.;

- за 28.11.2016 (6 год.) у сумі 32,22 грн., що, в свою чергу, відповідає вимогам пункту 11 розділу ІІ Порядку № 260.

Не відповідність даних сум з матеріалів справи не вбачається, заяви по суті справи змістовних аргументів щодо цього не містять.

Інших доказів на підтвердження фактичного часу служби в нічний час за цей період до матеріалів справи не надано.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Аналогічним чином застосовано норми Закону № 580-VIII у сукупності з положеннями Порядку № 260 у подібних правовідносинах щодо виплати грошового забезпечення поліцейському (доплата за службу в нічний час, чергування понад установлений службовий час у святкові та неробочі дні) Верховним Судом в постанові від 07.08.2019 у справі №820/5122/17.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги не знайшли свого підтвердження матеріалами справи, є не обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про відмову в задоволені позову.

З урахуванням положень статті 139 КАС України, у зв'язку з відмовою в позові розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції у Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, вул.Олександра Матросова, буд.29; код ЄДРПОУ 40108688) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 22.08.2022.

Суддя М.О. Семененко