22 серпня 2022 року (10 год. 37 хв.)Справа № 280/12892/21 ПР/280/17/22
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Конишевої О.В., суддів: Максименко Л.Я., Сацького Р.В.,
за участю секретаря судового засідання Власов В.В.
представників сторін:
позивача - не з'явився,
відповідача 1 - Соловйова М.О.,
відповідача 2 -Какоркіна З.М.,
відповідача 3 - не з'явився,
розглянув у підготовчому засіданні в режимі відеоконференції клопотання представника відповідача 2 про зупинення провадження у справі
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вулиця Грушевського, будинок 12/2, код ЄДРПОУ 00031101)
Міністерства внутрішніх справ України (01024, м. Київ, вул. Богомольця, буд. 10, код ЄДРПОУ 00032684)
Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, буд. 10, код ЄДРПОУ 40108578)
про визнання протиправним та скасування розпорядження,
22.12.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Кабінету Міністрів України (далі - відповідач 1), Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач 2), Національної поліції України далі - відповідач 3), в якій позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.05.2021 № 442-р «Про внесення пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» в частині внесення пропозицій застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) на ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 );
визнати протиправними дії Кабінету Міністрів України щодо внесення пропозицій про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації : АДРЕСА_1 );
визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України (ідентифікаційний код 00032684, місцезнаходження: 01024. м. Київ, вул. Богомольця, буд. 10) та Національної поліції України (ідентифікаційний код 40108578, місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Богомольця, буд. 10) щодо внесення пропозицій про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ).
Підготовче засідання призначено на 22.08.2022.
Від представника відповідача 2 до суду надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до ухвалення Верховним Судом рішення у справі № 9901/243/21. В обґрунтування клопотання зазначає, що ухвалою Верховного Суду у складі суддів Касаційного адміністративного суду від 12.07.2021 у справі № 9901/243/21 відкрито провадження в адміністративний справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського В.О. про визнання незаконним та скасування Указу Президента України № 203/2021 від 21 травня 2021 року «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» в окремій частині.
Так, зазначеною ухвалою Верховного Суду від 12.07.2021 у справі № 9901/243/21, судом витребувано від Президента належним чином засвідчені копії Указу Президента України № 203/2021 від 21 травня 2021 року "Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 14 травня 2021 року "Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)", а також документів, на підставі яких було прийнято оскаржуване рішення, у частині, що стосується позивача. Таким чином, на теперішній час оскаржуваний Указ Президента від 21.05.2021 № 203/2021, відповідно до якого застосовано санкції до позивача ОСОБА_1 , а також всі матеріали, шо стали підставою витання зазначеного Указу є предметом розгляду Верховного Суду. Отже, за результатами розгляду, Верховним Судом буде встановлено та оцінено обставини (факти), які с предметом даного судового розгляду.
Позивач в підготовче засідання не з'явився, про дату, час та місце підготовчого засідання повідомлений належним чином.
Відповідач 1 залишив розгляд клопотання на розсуд суду.
Відповідач 3 в підготовче засідання не з'явився, про дату, час та місце підготовчого засідання повідомлений належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи та питання про зупинення провадження у справі, дійшов висновку, що клопотання не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі: об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про санкції» від 14.08.2014 №1644-VІІ (далі - Закон №1644-VІІ) правову основу застосування санкцій становлять Конституція України, міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закони України, нормативні акти Президента України, Кабінету Міністрів України, рішення Ради національної безпеки та оборони України, відповідні принципи та норми міжнародного права.
Згідно зі статтею 5 Закону № 1644-VII пропозиції щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій виносяться на розгляд Ради національної безпеки та оборони України Верховною Радою України, Президентом України, Кабінетом Міністрів України, Національним банком України, Службою безпеки України.
Разом з тим, порядок підготовки та внесення Кабінетом Міністрів України пропозицій щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 №888 «Деякі питання підготовки пропозиції Кабінету Міністрів України щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій» (далі - Порядок №888) з урахуванням вимог Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 №950 (далі - Регламент №950), державними органами, до повноважень яких належить забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері, в якій настали підстави для застосування санкцій (були вчинені дії іноземної держави, іноземної юридичної чи фізичної особи, інших суб'єктів) (далі - ініціатор), якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з пунктом 2 §33 Глави 2 Регламенту №950 розробниками проектів актів Кабінету Міністрів є міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, державні колегіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації відповідно до своєї компетенції.
Згідно з пунктом 1 §37 Глави 2 Регламенту №950 розробник надсилає заінтересованому органу проект акта Кабінету Міністрів, завізований керівником органу, який є розробником, разом з пояснювальною запискою, а також порівняльною таблицею (якщо проектом акта передбачено внесення змін до інших актів Кабінету Міністрів).
Якщо розробником проекту акта Кабінету Міністрів є центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів через міністра, проект надсилається заінтересованому органу лише після його погодження відповідним міністром.
Центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів через міністра, надсилає завізований керівником органу проект акта Кабінету Міністрів разом з пояснювальною запискою, а також порівняльною таблицею (якщо проектом акта передбачено внесення змін до інших актів Кабінету Міністрів) відповідному міністерству для його погодження міністром.
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 №878 «Про затвердження Положення про Міністерство внутрішніх справ України» (далі - Положення №878), Міністерство внутрішніх справ України (МВС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. МВС є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах: забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, а також надання поліцейських послуг; захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні; цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Встановлений статтею 5 Закону № 1644-VII та Порядком №888 алгоритм застосування санкцій передбачає послідовність дій Президента України, Ради національної безпеки і оборони України, Кабінету Міністрів України та ініціатора (зокрема, Міністерства внутрішніх справ України).
Так, предметом спору у справі, що розглядається, є протиправність дії Міністерства внутрішніх справ України та Національної поліції України щодо внесення пропозицій про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) та дії Кабінету Міністрів України щодо внесення пропозицій до Ради національної безпеки і оборони України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).
Враховуючи зазначене, спірні правовідносини передували прийняттю Указу Президента України № 203/2021 від 21 травня 2021 року «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» , який є предметом розгляду у Верховному суді у справі № 9901/243/21, тому підстави для зупинення провадження у справі, відсутні.
Керуючись ст.ст. 236, 248, 256 КАС України, суд, -
У задоволенні клопотання представника відповідача 2 про зупинення провадження у справі відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу можуть бути викладені в апеляційній скарзі на рішення суду.
Ухвала виготовлена в повному обсязі та підписана 22.08.2022.
Головуючий суддя О.В. Конишева
Суддя Л.Я.Максименко
Суддя Р.В.Сацький