Рішення від 22.08.2022 по справі 280/3756/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2022 року Справа № 280/3756/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр-т. Соборний, буд.158-б, код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

21.06.2022 до Запорізького окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення у березні 2022 року розміру пенсійної виплати позивачу до 8976,22 грн.;

- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу, пенсію за віком шляхом розрахунку пенсії за формулою, передбаченою частиною 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 23 відсотки від середньомісячного заробітку у розмірі 19019,64, починаючи з 01.03.2021;

- зобов'язати відповідача встановити та виплачувати, позивачу, пенсію за віком в розмірі 12755,55грн. щомісячно, починаючи з 01.05.2020;

- розглянути справу в спрощеному позовному провадженні - з викликом сторін.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 24.06.2022 відкрито провадження у справі №280/3756/22, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення та виклику сторін.

У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Обґрунтування позовних вимог викладено в позовній заяві від 21.06.2022 (вх.№22782). Зокрема зазначено, що виконуючи рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09.07.2021 по справі №280/4807/21 відповідач замість збільшення розміру пенсії навпаки зменшив розмір пенсії з 11415,61 грн. до 8976,22 грн. Разом з цим, зменшений розмір пенсії встановлено позивачу ще з 10.01.2022, що призвело до виникнення зі сторони позивача боргу перед Пенсійним фондом України. Зауважує, що позивач мав законні сподівання на те, що розмір його пенсії збільшиться, або, як мінімум залишиться в тому ж розмірі, як вже було встановлено судовими рішеннями та не розуміє яким чином відповідач попри наявні судові рішення у справах №0840/2799/18 та №280/4807/21, встановив йому пенсію у розмірі меншому ніж було. Наголошує про незгоду з діями відповідача щодо зменшення розміру пенсійної виплати та відмовою в перерахунку пенсії за формулою, передбаченою частиною 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон України №1058), з урахуванням пункту 2 статті 56 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон України № 796-XII). Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його гарантоване Конституцією та Законами України право на отримання пенсії, у зв'язку із чим просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Відповідач заперечив проти позовних вимог та подав до суду відзив на позовну заяву (вх.№27500 від 21.07.2022), в якому зазначив, що спірні правовідносини вже вирішувалися в судовому рішенні від 09.07.2021 по справі №280/4807/21, а підставою для звернення до суду із даною позовною заявою стала незгода позивача із діями та бездіяльністю відповідача під час виконання вказаного судового рішення. Враховуючи викладене наголошує, що в даному випадку відсутні підстави стверджувати про виникнення між позивачем та відповідачем нового спору, а тому наявні обставини для закриття провадження по справі.

Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 14.08.2015 (а.с.42), перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та з листопада 2011 року отримує пенсію за віком, призначену у відповідності до Закону України №1058, з урахуванням приписів Закону України № 796-XII.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16.08.2018 у справі №0840/2799/18, яке набрало законної сили 14.11.2018, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, окрім іншого зобов'язано Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком, з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України № 796-XII, збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років з 01.06.2018. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено (а.с.35-37).

На виконання зазначеного рішення, у лютому 2019 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача (а.с.20).

В подальшому Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 09.07.2021 у справі №280/4807/21, частково задоволено позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, зокрема: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області при обчисленні пенсії ОСОБА_1 здійснити розрахунок доплати за понаднормативний стаж із заробітку станом на 01.03.2021 у розмірі 19019 грн. 64 коп. В іншій частині позовної заяви відмовлено (а.с.31-34).

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09.07.2021 у справі №280/4807/21, набрало законної сили 10.01.2022, відповідно до постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 10.01.2022, якою апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишено без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду залишено без змін (а.с.26-30).

Отримавши в березні 2022 року пенсію у зменшеному розмірі, позивач звернувся до відповідача із заявою від 28.03.2022 в якій просив надати детальне роз'яснення підстав з яких розмір пенсії позивача зменшився та доплатити пенсію до попереднього розміру (а.с.23).

Листом відповідача №3916/3370/К-02/8-0800/22 позивачу роз'яснено, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09.07.2021 по справі №280/4807/21, яке набрало законної сили 10.01.2022 було проведено перерахунок пенсії позивача, після якого розмір пенсійної виплати за період з 10.01.2022 по 30.04.2022 зменшився у зв'язку із чим виникла переплата (а.с.24).

Позивач, не погодившись з діями відповідача щодо зменшення розміру належної йому пенсійної виплати, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

За приписами статті 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як передбачено статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України № 796-XII або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Як передбачено статтею 55 Закону України № 796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України №1058, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України №1058 та Закону України № 796-XII.

Таким чином, на сьогоднішній день позивач отримує пенсію, яка призначена йому відповідно до Закону України № 1058 з урахуванням положень Закону України № 796-XII.

Відповідно до статті 10 Закону України № 1058, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Отже, громадяни України, які мають право одночасно на різні види пенсій, наділені правом обирати, у відповідності до якого закону їм отримувати пенсію, вид пенсії, яку вони хочуть отримувати, та час, з якого вони будуть отримувати дану пенсію.

Відповідно до частини першої статті 27 Закону України № 1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно з частиною 2 статті 40 Закону України № 1058, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кзі + Кз2 + Кзз + ... + Кз„); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Положеннями частини другої статті 27 Закону України № 1058 визначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Таким чином, особам надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до частини другої статті 56 Закону України № 796-XII (в редакції, чинній до 11.10.2017) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Водночас порядок перерахунку пенсій Законом України № 796-XII не встановлений, що є підставою для застосування аналогії закону на підставі частини 7 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з абзацом 2 частини першої статті 28 Закону України № 1058 за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.

Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону України № 796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Суд вважає, що оскільки позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, на нього розповсюджується дія статті 56 Закону України № 796-XII, а перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 07.07.2015 у справі № 21-727а15, від 20.09.2016 у справі № 1601/12900/12, а також в постановах Верховного Суду, зокрема, від 06.02.2018 у справі № 560/675/17, від 18.09.2018 у справі № 316/868/17, від 10.10.2018 у справі № 679/952/17.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на необхідність застосування до позивача положень частини другої статті 56 Закону України № 796-XII разом з частиною другою статті 27 Закону України № 1058, як того вимагає чинна редакція норми, з огляду на наступне.

Згідно з пунктом 3 частини другої розділу І Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який набрав чинності 11.10.2017, частину другу статті 56 Закону України № 796-XII доповнено словами і цифрами: «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України № 1058.

Так, зміст частини другої статті 56 Закону України № 796-XII свідчить про те, що обмеження у застосуванні пільгового обчислення стажу роботи стосуються саме «призначення пенсії», а не інших випадків.

При цьому, таке обмеження пов'язане з призначенням особі пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України № 1058.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Суд зазначає, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16.08.2018 у справі №0840/2799/18, яке набрало законної сили 14.11.2018, визнано протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо застосування двоскладової формули при перерахунку ОСОБА_1 , пенсії за віком, з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язано Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком, з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років з 01 червня 2018 року.

Таким чином, рішенням суду фактично визнано за позивачем право на перерахунок пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону України № 796-XII в редакції до 11.10.2017.

Відповідно до частини 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Зазначені обставини не підлягають повторному доказуванню за приписами частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, суд вважає, що відповідач безпідставно застосував до спірних правовідносин положення пункту 3 частини другої розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-VIII від 03.10.2017, тим самим неправомірно звузивши існуюче право позивача на соціальний захист, встановлене законом, реалізація якого попередньо була захищена судовим рішенням, що набрало законної сили.

Крім того, у Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-VIII від 03.10.2017 відсутнє застереження про те, що зміни, які вносяться до пункту 2 статті 56 Закону України № 796-XII, поширюються на обчислення розміру пенсії особам, яким така пенсія призначена до набрання чинності такими змінами.

Отже, зазначені зміни стосуються тих пенсій, які були призначені вперше та після внесення цих змін. Тому, оскільки пенсія позивачу не призначається вперше, а підлягає перерахунку згідно з рішенням суду, на нього не поширюється вказана умова.

Суд вважає за необхідне зазначити, що пенсію позивачу призначено в 2011 році, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». Водночас, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16.08.2018 у справі №0840/2799/18 зобов'язано орган Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії позивача.

Відповідач, застосовуючи при перерахунку пенсії позивачу редакцію частини 2 статті 56 Закону України № 796-XII, що діє з 11.10.2017, також не врахував, що у Законі № 2148-VIII відсутнє застереження про те, що зміни, які вносяться до частини другої статті 56 Закону України № 796-XII, поширюються на обчислення розміру пенсії особам, яким така пенсія призначена до набрання чинності такими змінами. Зазначені зміни стосуються тих пенсій, які були призначені вперше та після внесення цих змін.

Суд вважає неправильним посилання відповідача на зміну правового регулювання положень частини другої статті 56 Закону України № 796-XII у зв'язку із змінами внесеними Законом № 2148-VIII, як на правомірність своїх дій, адже відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Отже, зміни до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», внесені Законом № 2148-VIII, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, оскільки позивач набув право на відповідне, підтверджене судом, нарахування пенсії раніше, ніж Закон № 2148-VІІІ набрав чинності.

В свою чергу, частиною 2 статті 27 Закону України № 1058 передбачено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Разом з тим, норми частини 2 статті 27 Закону України № 1058 не містять жодних формул розрахунку пенсії, вони лише визначають право особи обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені Законом України № 1058 або спеціальним Законом України № 796-XII.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що здійснений відповідачем у березні 2022 року перерахунок пенсії позивача не відповідає нормам законодавства, що діяли на час призначення пенсії позивачу.

Крім того, відповідно до пункту 4 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України № 1058 у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відтак суд дійшов висновку що, всупереч рішення суду, яке набрало законної сили, та вищезазначених норм законодавства, відповідачем протиправно зменшено у березні 2022 року розмір пенсійної виплати позивача.

Беручи до уваги вищезазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення у березні 2022 року розміру пенсійної виплати позивача та зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу, пенсію за віком шляхом розрахунку пенсії за формулою, передбаченою частиною 1 статті 27 Закону України № 1058, з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України № 796-XII, збільшивши пенсію на 23 відсотки від середньомісячного заробітку у розмірі 19019,64, починаючи з 01.03.2021, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача встановити та виплачувати позивачу пенсію за віком у відповідному розмірі, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 58 Закону України № 1058 Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом, соціальні та інші виплати, передбачені законодавством України, та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Відповідно до частини 5 статті 45 вказаного Закону документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до підпункту 7 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.

Отже, функції по призначенню, перерахунку і виплаті пенсій покладені саме на Пенсійний Фонд України, який здійснює свої повноваження через створенні в установленому порядку територіальні управління.

Таким чином, в даному випадку прийняття певного рішення про встановлення позивачу пенсії в певному розмірі з урахуванням висновків суду, а саме: розрахунку пенсії за формулою, передбаченою частиною першою статті 27 Закону України № 1058, з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України № 796-XII, збільшивши пенсію на 23 відсотки від середньомісячного заробітку починаючи з 01.03.2021 залежить від результатів розгляду відповідних документів, зокрема тих, що містяться в матеріалах пенсійної справи позивача, що віднесено до виключної компетенції органу Пенсійного фонду України.

Відповідно до Рекомендацій № К(80)2 щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами, прийнята Комітетом Міністрів Ради Європи 11 березня 1980 року термін «дискреційне повноваження» означає повноваження, яке надає адміністративному органу певний ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.

Отже, дискреційними є повноваження, які залишають державному органу чи його посадовій особі свободу розсуду після з'ясування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача встановити та виплачувати позивачу пенсію за віком у розмірі 12755,55 грн. щомісячно, починаючи з 01.05.2020 задоволенню не підлягають.

Стосовно доводів відповідача про те, що спірні правовідносини вже фактично вирішені Запорізьким окружним адміністративним судом у рішенні від 09.07.2021 по справі №280/4807/21, а безпосередньо незгода позивача з діями/бездіяльністю відповідача під час виконання вказаного судового рішення повинна розглядатись не в окремому судовому порядку, а у порядку статті 383 КАС України, у зв'язку із чим наявні підстави для закриття провадження, суд зауважує наступне.

Із матеріалів справи вбачається, що резолютивною частиною судового рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 09.07.2021 по справі №280/4807/21 питання розрахунку пенсії за формулою, передбаченою частиною 1 статті 27 Закону України №1058 з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України № 796-XII не визначено. Як наслідок, застосування положень статті 383 КАС України по відношенню до досліджуваних правовідносин є безпідставним. Належних та достатніх доказів зворотнього відповідачем не надано.

Разом з тим, суд звертає увагу, що обставини даної справи є відмінними від обставин, наведених у постановах Верховного Суду від 20.02.2019 у справі №806/2143/15 та від 21.12.2020 у справі №440/1810/19.

Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 КАС України).

На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача.

Оскільки позивачем, в силу положень Закону України «Про судовий збір», судовий збір не сплачувався, то відповідно розподіл судових витрат не проводиться.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-б, код ЄДРПОУ 20490012) щодо зменшення у березні 2022 року розміру пенсійної виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-б, код ЄДРПОУ 20490012) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) пенсію за віком шляхом розрахунку пенсії за формулою, передбаченою частиною першою статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 23 відсотки від середньомісячного заробітку, починаючи з 01.03.2021, з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 22.08.2022

Суддя І.В.Садовий