Рішення від 12.08.2022 по справі 140/3116/19

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2022 року ЛуцькСправа № 140/3116/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника позивача Косендюка Я.А.,

представника відповідача Пивовара В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Виробничо-комерційного приватного підприємства «Агропромтехцентр» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Виробничо-комерційне приватне підприємство «Агропромтехцентр» (далі - ВКПП «Агропромтехцентр», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.06.2019 № 0006601409, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на прибуток приватних підприємств на загальну суму 41645209,50 грн, в тому числі: за податковими зобов'язаннями - 27763473,00 грн, за штрафними санкціями - 13 881736,50 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправність висновків податкового органу, викладених в акті про результати документальної позапланової виїзної перевірки податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 30.09.2018, щодо не підтвердження взаємовідносин із фірмою-нерезидентом «LINHEAVEN SALES LP» (Канада), оскільки господарські операції мали реальний характер, підтверджуються належним чином оформленими первинними та іншими документами бухгалтерського і податкового обліку. Позивач доводить, що висновки в акті перевірки про заниження ним доходу по взаємовідносинах з фірмою «LINHEAVEN SALES LP» не підтверджені доказами, є необґрунтованими та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву (т.1, а.с.128-132) представник ГУ ДФС у Волинській області адміністративний позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що в ході перевірки позивача було встановлено взаємовідносини позивача із фірмою-нерезидентом «LINHEAVEN SALES LP» (Канада), з якою було укладено контракти №1/2016 від 08.12.2016 та № 1/2018 від 01.06.2018, предметом яких є поставка лісоматеріалів.

Згідно даних контрактів фірма «LINHEAVEN SALES LP» (Канада) є одержувачем товарів за різними адресами на території Італії, Польщі, Німеччини, Данії, Нідерландів, Австрії, Чехії, Латвії, Румунії, Сербії, Словенії, Словаччини, Туреччини, Сурінам (Африка). По ряду поставок згідно даних контрактів одержувачами товару є інші нерезиденти на території Італії, Польщі, Німеччини, Румунії, Нідерландів, Латвії, Австрії, Сербії, Словаччини, тощо. За даними перевірки за період з 01.01.2017 по 30.09.2018 на виконання умов експортних контрактів у перевіреному періоді BKПП «Агропромтехцентр» пo 2-х контрактах №1/2016 та №1/2018 oфopмлeнo вантажно-митні декларації на відвантаження ТМЦ - лісоматеріалів в адресу «LINHEAVEN SALES LP» (Канада) на загальну суму 5079818,18 євро, щo еквівалентно 156051739,80 грн. Постачання дерев'яних піддонів за межі митного кордону України здійснювалось за цінами від 1,80 до 3,50 євро, за 1 шт., що не відповідає рівню цін країн Європейського Союзу, які згідно інформації Волинської торгово-промислової палати на таку продукцію коливаються від 5,5 євро до 6,7 євро за 1 шт.

Аналіз інформації та документів, отриманих в ході перевірки, вказує на регулярність здійснення експорту BKПП «Агропромтехцентр» продукції на адресу інших фірм-нерезидентів (одержувачами товару є вищевказані країни Європи), при цьому в більшості MД найменування даних одержувачів або їх повні адреси не зазначались. Також зазначає, щo банківські рахунки компанії-нерезидента відкрито в банку «ABLV Bank», 23 Elizabetes Street, Riga, LV-1010, Latvia, SWIFT-AIZKLV 22, та «JSC NORVIK BANKA» SWIFT- LATBLV22XXX вулиця Бірзнека-Упиша, 21Рига, Латвія, a не в банківських установах, розташованих у Канаді, як адреса реєстрації даного нерезидента.

Для документального підтвердження здійснення перевезень TMЦ нерезиденту «LINHEAVEN SALES LP» ГУ ДФC у Волинській області перевізникам було направлено ряд запитів, на які отримано відповіді та встановлено ряд перевізників, якими не надано жoдниx дoкyмeнтaльниx пiдтвepджeнь щодо перевезень ТМЦ, (невідомо кому доставлено товар та ким отримано товар у місці розвантаження), a саме: договорів на перевезення, CMP з відміткою одержувача товару, актів наданих послуг по перевезенню, підтвердження оплати за перевезення. При цьому перевізники нe заперечують здійснення ними перевезень та зазначають про те, щo розрахунок з ними не проведений. Окремі перевізники у своїй відповіді зазначили, що господарські операції з перевезення, взаєморозрахунки із фірмою «"LINHEAVEN SALES LP» (Канада) та ВКПП «Агропромтехцентр» не здійснювали та відповідно документальні підтвердження щодо перевезень відсутні та не надані.

Крім того, згідно отриманої інформації та документів встановлено ряд випадків, де у трьох документах ВКПП «Агропромтехцентр»: МД, рахунку-фактурі та CMP зазначено різні одержувачі. Також є ряд перевізників, які не заперечують здійснені перевезення TMЦ ВКПП «Агропромтехцентр», проте документального підтвердження, кому товар доставлявся та хто отримував TMЦ, не надано. Також встановлено отримувачів вантажу (інших осіб), дані про які у контрактах №1/2016 та 1/2018 відсутні.

Відповідно до інформації, отриманої від компетентного органу Канади стосовно діяльності компанії «LINHEAVEN SALES LP», такий суб'єкт господарювання здійснює діяльність у Канаді як фіктивна компанія, про діяльність якої нічого не відомо.

Таким чином, поставку товару відповідно до митних декларацій здійснено невідомому резиденту (невстановленим особам).

Вважає, що перевіркою правомірно зроблено висновок про те, що позивачем занижено інші доходи у фінансовій звітності та суми доходів від будь-якої діяльності та відповідно занижено об'єкт оподаткування з податку на прибуток в загальній сумі 154241516,90 грн, що призвело до заниження податку на прибуток, який підлягає сплаті до бюджету на суму 27763473,00 грн.

Ухвалою суду від 12.12.2019 допущено заміну відповідача Головного управління ДФС у Волинській області на його правонаступника Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) (т.1, а.с.196).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24.02.2020, яке постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2020 залишено без змін, адміністративний позов у даній справі задоволено повністю (т.2, а.с.202-210, т.3, а.с.119-135).

Постановою Верховного Суду від 25.05.2022 скасовано рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2020, а справу направлено до суду першої інстанції на новий розгляд (т.3, а.с.208-216).

Ухвалою суду від 10.06.2022 прийнято справу до провадження та вирішено її розгляд проводити за правилами загального позовного провадження (т.3, а.с.204).

Ухвалою суду від 05.07.2022 суд допустив заміну відповідача на його правонаступника - ГУ ДПС у Волинській області (код ЄДРПОУ ВП 44106679) (т.3, а.с.211-212).

Ухвалою суду від 26.07.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (т.4, а.с.4).

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов, просив відмовити у задоволенні позову повністю.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що в період з 17.01.2019 по 06.02.2019 ГУ ДФС у Волинській області провело позапланову виїзну перевірку ВКПП «Агропромтехцентр», за період діяльності з 01.01.2017 по 30.09.2018, з питань дотримання вимог податкового законодавства при відображенні результатів здійснення господарських операцій з фірмою «LINHEAVEN SALES LP» та з питань щодо придбання та реалізації ТМЦ, за наслідками якої складено акт від 13.02.2019 за №2395/14-09/20133772 (т.1, а.с.11-36).

29.03.2019 ВКПП «Агропромтехцентр» подано заперечення на акт перевірки від 13.02.2019 за № 2395/14-09/20133772, в ході розгляду яких контролюючим органом прийнято рішення про проведення позапланової виїзної перевірки згідно з підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 ПК України (т.1, а.с.37-38).

В період з 02.05.2019 по 22.05.2019 ГУ ДФС у Волинській області провело позапланову виїзну перевірку ВКПП «Агропромтехцентр», за період діяльності з 01.01.2017 по 30.09.2018, з питань, що стали предметом заперечення № б/н від 29.03.2019 на акт позапланової виїзної документальної перевірки від 13.02.2019 №2395/14-09/20133772, про що складено відповідний акт перевірки від 29.05.2019 №11356/14-09/20133772 (т.1, а.с. 39-57).

За висновками акту перевірки від 29.05.2019 №11356/14-09/20133772 відповідачем встановлені порушення ВКПП «Агропромтехцентр» пунктів 44.1, 44.6 статті 44, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, пункту 135.1 статті 135 ПК України, статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підпункту 1.21 пункту 1, підпунктів 2.1, 2.4, 2.15, 2.16 пункту 2, підпункту 3.2 пункту 3 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за №168/704, пунктів 5, 7 ПсБО «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України №290 від 29.11.1999, внаслідок чого занижено податок на прибуток на загальну суму 27763473,00 грн, в тому числі: за 2017 рік на 20393755,00 грн, за 3 квартали 2018 року на 7369718,00 грн.

На підставі акту перевірки ГУ ДФС у Волинській області прийняте податкове повідомлення-рішення від 11.06.2019 №0006601409 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: податок на прибуток приватних підприємств на загальну суму 41645209,50 грн, в тому числі: за податковими зобов'язаннями - 27763473,00 грн та за штрафними санкціями - 13881736,50 грн (т.1, а.с.58-59).

Вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржене позивачем в адміністративному порядку, проте рішенням Державної податкової служби України від 19.09.2019 №2358/6/99-00-08-05-02 скаргу ВКПП «Агропромтехцентр» залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення - без змін (т.1, а.с.63-71).

Як свідчить акт перевірки від 29.05.2019 №11356/14-09/20133772, податковий орган встановив, зокрема, здійснення позивачем експортних операцій із фірмою-нерезидентом «LINHEAVEN SALES LP» (Канада).

ГУ ДФС у Волинській області зазначає, що для перевірки товариством було представлено 2 експортні контракти №1/2016 від 08.12.2016 та № 1/2018 від 01.06.2018, укладені у м.Рига.

Контракт №1/2016 від 08.12.2016, укладений між ВКПП «Агропромтехцентр» (Продавець) та фірмою «LINHEAVEN SALES LP» (Покупець) (далі - Контракт №1/2016), підписаний в особі директора Ilіаs Gеоrgіоu. Загальна сума контракту складає 800 000,00 євро. Умови поставки: FСА - Ковель (Інкотермс 2000). Предмет контракту: заготовки для європіддонів із вільхи, осики, берези, сосни, тополі; піддони дерев'яні, сума, кількість, асортимент, технічні умови якого вказані в додатках до контракту. Термін дії контракту, з моменту підписання до 31.12.2017.

Відповідно до п. 3.1 Контракту №1/2016, поставка здійснюється автомобільним транспортом. Умови поставки, відповідно до п.3.2 Контракту №1/2016, - ФСА - Ковель (Інкотермс 2000).

Відповідно до п.3.3 Контракту 1/2016, вантажоотримувач - фірма «LINHEAVEN SALES LP» (Канада) або 55 інших отримувачів згідно з переліком.

Контракт від 01.06.2018 №1/2018, укладений між ВКПП «Агропромтехцентр» (Продавець) та фірмою «LINHEAVEN SALES LP» (Покупець) (далі - Контракт №1/2018), підписаний в особі директора Ilіаs Gеоrgіоu. Загальна сума контракту складає 800 000,00 євро. Умови поставки: FСА- Ковель (Інкотермс 2000). Предмет контракту: заготовки для європіддонів із вільхи, осики, берези, сосни, тополі; піддони дерев'яні, сума, кількість, асортимент, технічні умови якого вказані в додатках до контракту. Термін дії контракту, з моменту підписання до 31.12.2018.

Відповідно до п. 3 Контракту №1/2018, поставка здійснюється автомобільним транспортом. Умови поставки, відповідно - ФСА - Ковель (Інкотермс 2000).

Відповідно до п.3.3 Контракту 1/2018, вантажоотримувач - фірма «LINHEAVEN SALES LP» (Канада) або 53 інших отримувачів згідно з переліком.

За даними перевірки за період з 01.01.2017 по 30.09.2018 на виконання умов експортних контрактів в перевіреному періоді ВКПП «Агропромтехцентр» по двох контрактах №1/2016 від 08.12.2016 та №1/2018 від 01.06.2018 оформлено вантажно-митні декларації на відвантаження ТМЦ - лісоматеріалів в адресу «LINHEAVEN SALES LP» (Канада) в загальній сумі 5079818,18 євро, що еквівалентно 156051739,80 грн, в тому числі: по контракту №1/2016 від 08.12.2016 - загальною вартістю 4695425,46 євро, що еквівалентно 143667923,30 грн, з яких ТМЦ на суму 231343,00 грн як погашення кредиторської заборгованості; та по контракту №1/2018 від 01.06.2018 - загальною вартістю 384392,72 євро, що еквівалентно 12383816,50 грн.

В березні 2018 року від фірми «LINHEAVEN SALES LP» здійснено повернення на ВКПП «Агропромтехцентр» піддонів дерев'яних на загальну суму 3126,90 євро/89282,00 грн.

В бухгалтерському обліку вказані операції відображені бухгалтерськими проведеннями ДТ бал.рах.362 «Розрахунки з іноземними покупцями» з КТ бал.рах.701 «Дохід від реалізації готової продукції», 702 «Дохід від реалізації товарів», 712 «Дохід від реалізації інших оборотних активів» та Кт бал. рах. 714 «Дохід від операційної курсової різниці»; по ДТ бал.рах. 31 «Поточні рахунки в іноземній валюті», Д-ту 6812 «Аванси», Д-ту 945 «Курсові різниці» з Кт бал.рах. 362 «Розрахунки з іноземними покупцями». Дт 90 - Кт 26,28 - списано на витрати собівартість готової продукції, товарів та списано з складу ТМЦ, відображені у ВМД.

У період з 01.01.2017 по 30.09.2018 на валютні рахунки ВКПП «Агропромтехцентр» надійшло від фірми-нерезидента «LINHEAVEN SALES LP» (Канада) валютних коштів на загальну суму 5026117,29 євро, що еквівалентно 154241516,90 грн, в тому числі: за 2017 рік в сумі 3762900,15 євро, що еквівалентно 113298638,60 грн, та 9 місяців 2018 року 1263217,14 євро, що еквівалентно 40942878,30 грн, зокрема:

по контракту №1/2016 від 08.12.2016 від фірми «LINHEAVEN SALES LP» (Канада) з рахунку LV79AIZK0000010412471 АВL BANK, SWIFT на рахунок ВКПП «Агропромтехцентр» надійшли кошти в загальній сумі 4407954,42 євро, що еквівалентно 135321389,53 грн, та з рахунку LV93LATB0006100207765 JSC Norvik Banka SWIFT-LATBLV22XXX на рахунок ВКПП «Агропромтехцентр» надійшли кошти в сумі 53001,14 євро, що еквівалентно 1649756,94 грн, відповідно до платіжних доручень в іноземній валюті;

по контракту №1/2018 від 01.06.2018 від фірми «LINHEAVEN SALES LP» (Канада) з рахунку НОМЕР_1 Siauliu bankas AB, SWIFT на рахунок ВКПП «Агропромтехцентр» надійшли кошти в загальній сумі 430974,45 євро, що еквівалентно 13067394,03 грн, та з рахунку LV93LATB0006100207765 JSC Norvik Banka SWIFT-LATBLV22XXX на рахунок ВКПП «Агропромтехцентр» надійшли кошти в сумі 134187,28 євро, що еквівалентно 4202976,40 грн, відповідно до платіжних доручень в іноземній валюті.

Станом на 30.09.2018 по контракту №1/2016 від 08.12.2016, укладеному з нерезидентом «LINHEAVEN SALES LP» (Канада), дебіторська та кредиторська заборгованість відсутні.

Станом на 30.09.2018 по контракту №1/2018 від 01.06.2018, укладеному з нерезидентом «LINHEAVEN SALES LP» (Канада), за даними бухгалтерського обліку рахується кредиторська заборгованість в сумі 180769,01 євро, що еквівалентно 5958191,67 грн.

Аналіз інформації та документів, отриманих в ході перевірки, вказує на регулярність здійснення експорту ВКПП «Агропромтехцентр» продукції на адресу інших фірм-нерезидентів, одержувачами товару є країни Європи, при цьому, в більшості МД найменування одержувачів або їх повні адреси не зазначались.

Також зазначено про те, що банківські рахунки компанії-нерезидента відкрито в банку «АВL BANK», 23 Elizabet Street, Riga, LV-1010, Latvia, SWIFT-АIZKLV, 22 та «JSC Norvik Banka SWIFT-LATBLV22XXX», вул. Бірзнека-Упиша, 21 Ріга, Латвія, а не в банківських установах, розташованих у Канаді, як адреса реєстрації даного нерезидента.

Разом з тим, перевіркою встановлено, що товар на «LINHEAVEN SALES LP» фактично не реалізовувався ВКПП «Агропромтехцентр».

Для документального підтвердження здійснення перевезень TMЦ нерезиденту фірма «LINHEAVEN SALES LP» ГУ ДФC у Волинській області перевізникам було направлено ряд запитів, на які отримано відповіді та встановлено ряд перевізників, якими не надано жoдниx дoкyмeнтaльниx пiдтвepджeнь щодо перевезень ТМЦ, (невідомо кому доставлено товар та ким отримано товар у місці розвантаження), a саме: договорів на перевезення, CMP з відміткою одержувача товару, актів наданих послуг по перевезенню, підтвердження оплати за перевезення. При тому, що останні нe заперечують здійснення ними перевезень та зазначають про те, щo розрахунок з ними не проведений.

Окремі перевізники у своїй відповіді зазначили, що господарські операції з перевезення, взаєморозрахунки із фірмою «LINHEAVEN SALES LP» (Канада) та ВКПП «Агропромтехцентр» не здійснювали та відповідно документальні підтвердження щодо перевезень відсутні та не надані.

Крім того, згідно отриманої інформації та документів, встановлено ряд випадків, де у трьох документах ВКПП «Агропромтехцентр»: МД, рахунку-фактурі та CMP зазначено різні одержувачі або у МД, рахунках-фактурах - одні одержувачі, а фактично товар отримують інші СГД, не зазначені у МД, рахунках-фактурах.

Також в акті перевірки зазначено, що є ряд перевізників, які не заперечують здійснені перевезення TMЦ ВКПП «Агропромтехцентр», проте документального підтвердження, кому товар доставлявся та хто отримував TMЦ, не надано. Також встановлено отримувачів вантажу (інших осіб), дані про які у контрактах №1/2016 та 1/2018 відсутні.

Згідно наявних та наданих документів для перевірки на підприємстві не ведеться належним чином складський облік, підтверджений всіма необхідними первинними документами, які містять відомості про бухгалтерську операцію та підтверджують її здійснення. В ході перевірки не надано всіх документів, в тому числі: книги складського обліку готової продукції, матеріальних звітів (форма М-19), про що складено акт про не надання в повному обсязі запитуваних документів та пояснень, їх відсутність від 22.05.2019 №292/03-20-14/20133772.

Так, в ході проведення перевірки накладних на видачу готової продукції наявні записи по найменуванню ТМЦ, дата накладної, номер машини, підпис, проте відсутні прізвище, ім'я та по батькові особи, яка відпустила та отримала товар, відсутні документально підтверджені повноваження ВКПП «Агропромтехцентр» по перевізниках, наданих нерезидентом на отримання ТМЦ, що сукупно з наявними документами не дає змогу ідентифікувати осіб, яким здійснювався відпуск та хто прийняв ТМЦ. Крім того, у значній частині накладних на відпуск ТМЦ вписано номер декількох машин в одній накладній.

В ході перевірки неможливо було встановити, на підставі якого документу здійснюється приймання-передача ТМЦ для нерезидента із назвою «LINHEAVEN SALES LP» (Канада) або його уповноваженому представнику.

Разом з-тим договір не містить інформації про перелік уповноважених осіб, передача товару яким свідчить про передачу товару для нерезидента із назвою «LINHEAVEN SALES LP» (Канада).

Крім того, в ході проведення перевірки не було надано документів на підтвердження оформлених повноважень іншим особам на здійснення господарської операції, які в інтересах «LINHEAVEN SALES LP» (Канада) одержують продукцію (ТМЦ), що відвантажується на експорт (письмові договори, довіреності, тощо).

Для перевірки не надано жодних первинних документів щодо прийому-передачі товарів, що експортувались від продавця ВКПП «Агропромтехцентр» до покупця «LINHEAVEN SALES LP» (Канада), та документів, що уповноважують перевізника отримувати товари від продавця ВКПП «Агропромтехцентр» в інтересах «LINHEAVEN SALES LP».

На підприємстві ВКПП «Агропромтехцентр» відсутні акти прийому-передачі ТМЦ, що експортувалися на фірму «LINHEAVEN SALES LP», її уповноваженому представнику.

Отже, враховуючи викладені обставини не можливо встановити, хто зі сторони нерезидента «LINHEAVEN SALES LP» представляв його інтереси, отримував товар, та не можливо підтвердити перехід права власності на товар.

Для перевірки не надано жодних документів, які містять вказівки «LINHEAVEN SALES LP» щодо адреси, на яку необхідно відвантажувати товар.

Отже, перевіркою встановлено, що у зв'язку з відсутністю у ВКПП «Агропромтехцентр» будь-яких документів на відпуск товарів для нерезидента «LINHEAVEN SALES LP» (Канада) або його представнику (перевізнику), відповідно до вимог пункту 44.6 статті 44 ПК України, такі документи вважаються відсутні у товариства на момент складання податкової звітності.

Аналіз інформації та документів, отриманих в ході перевірки, вказує на регулярність здійснення експорту BKПП «Агропромтехцентр» продукції на адресу інших фірм-нерезидентів (одержувачами товару є країни Європи), при цьому в більшості MД найменування даних одержувачів або їх повні адреси не зазначались.

Також зазначає, щo банківські рахунки компанії-нерезидента відкрито в банку «ABLV Bank», 23 Elizabetes Street, Riga, LV-1010, Latvia, SWIFT-AIZKLV 22, та «JSC NORVIK BANKA» SWIFT- LATBLV22XXX вулиця Бірзнека-Упиша, 21Рига, Латвія, a не в банківських установах, розташованих у Канаді, як адреса реєстрації даного нерезидента.

Окрім цього, на офіційному веб-порталі Міністерства фінансів США 13.02.2018 за адресою http//www.fincen.gov/news-releases/fincen-names-ablv-bank-latvia-institution-primary-money-laundering-concern-and розміщено негативну інформацію щодо ABLV BANK, засобами якого вчинялись фінансові операції на користь BKПП «Агропромтехцентр» для закриття зобов'язань по зовнішньоекономічному контракту з «LINHEAVEN SALES LP».

Листом ДФС України від 07.08.2018 №24227/7/99-99-01-02-02-17 на запити ГУ ДФС в області від 18.12.2017 №5848/8/03-20-14-02-06 та від 04.01.2018 №51/8/03-20-16-06 надано інформацію стосовно діяльності компанії «LINHEAVEN SALES LP», отриману від компетентного органу Канади, згідно якої слідує: 5 квітня 2016 року у канадській провінції Альберта зареєстровано як командитне товариство «LINHEAVEN SALES LP». Група товариства «LINHEAVEN SALES LP» складається з двох компаній нерезидентів та обидві зареєстровані на Маршалових Островах.

Канадський суб'єкт господарювання «LINHEAVEN SALES LP» здійснює діяльність у Канаді як фіктивна компанія, про діяльність якої в Канаді нічого не відомо. При цьому зазначено, що учасники у Канаді зобов'язані індивідуально звітувати про канадські податки. Жодних податкових декларацій із задекларованими доходами її учасниками не подано. Інформація, яка б свідчила, або можливість визначити, чи здійснює або здійснювало «LINHEAVEN SALES LP» діяльність в Канаді, відсутня.

За здійсненим у канадських базах даних та податкових системах пошуком щодо пана Ilіаs Gеоrgіоu,- не знайдено жодної податкової інформації, а також відсутня інформація щодо взаємозв'язку із компанією «LINHEAVEN SALES LP». Крім того, зазначена адреса, як місце здійснення господарської діяльності «LINHEAVEN SALES LP» відома Податковій агенції Канади як місце розташування великої кількості фіктивних компаній.

Враховуючи зазначені вище обставини відсутності у BKПП «Агропромтехцентр» первинних документів по відпуску товару для «LINHEAVEN SALES LP», інформацію компетентного органу Канади про фіктивність контрагента, відсутність даних про зв'язок особи від імені якої підписано договір зі сторони «LINHEAVEN SALES LP» із діяльністю вказаного підприємства, відсутність належного ведення складського обліку, підтвердженого всіма необхідними первинними документами, які містять відомості про господарську операцію та підтверджують її здійснення, в ході перевірки не підтверджено факт відпуску відповідних товарів для нерезидента із назвою «LINHEAVEN SALES LP».

З врахуванням вказаного, наявність у BKПП «Агропромтехцентр» облікових документів не є безумовним свідченням фактичного здійснення господарської операції з даним нерезидентом та, не дивлячись на їх формальну відповідність вимогам, вони не можуть бути підставою для внесення вказаних в них показників до даних бухгалтерського та податкового обліку.

Відповідно до МД, CMR BKПП «Агропромтехцентр» реалізовано товару невідомому нерезиденту за період з 01.01.2017 по 30.09.2018 на загальну суму 5079818,18 євро, що еквівалентно 156051739,80 грн.

Перевіркою встановлено, що товари фактично були відпущені зі складу та вивезені за межі митної території України згідно митних декларацій, однак не встановлено, кому саме та на яких підставах такі товари були відпущені.

Перевіркою встановлено завищення доходів від продажу по контрагенту «LINHEAVEN SALES LP» та заниження доходів від продажу по невстановлених контрагентах на загальну суму 1560151740,00 грн.

Разом з тим перевіркою встановлено, що BKПП «Агропромтехцентр» не відображено у складі доходів суму коштів в розмірі 154241516,90 грн, отриманих за період з 01.01.2017 по 30.09.2018 на валютні рахунки BKПП «Агропромтехцентр», відкриті у ПАТ «КредиАгрикольБанк» та ПАТ «ПроКредитБанк» з рахунків компанії-нерезидента у сумі 154241516,90 грн, в тому числі: за 2017 рік в сумі 113298638,60 грн та 9 місяців 2018 року в сумі 40942878,30 грн.

За висновками контролюючого органу платником податків отримано дохід, який не пов'язаний з реалізацією товарів - отримано платником інші доходи у вигляді грошового активу, оскільки відбулося збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів, які призвели до зростання власного капіталу за відповідні звітні періоди.

Вказані обставини, на думку податкового органу, свідчать про заниження суми інших доходів в фінансовій звітності та суму доходів від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку у декларації з податку на прибуток (рядок 1 декларації) на загальну суму 154241517,00 грн, в тому числі: за 2017 рік в сумі 113298639 грн та 9 місяців 2018 року в сумі 40942878,00 грн, та відповідно занижено (рядок 2) «Фінансовий результат до оподаткування, визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності» та об'єкт оподаткування з податку на прибуток в загальній сумі 154241516,90 грн, що в свою чергу призвело до заниження податку на прибуток, який підлягає сплаті до бюджету на суму 27763473,00 грн, в тому числі за 2017 рік в сумі 20393755,00 грн та за 3 квартали 2018 року в сумі 7369718,00 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Як передбачено пунктом 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до абзацу першого підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 ПК України об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначені Законом України від 16 липня 1999 року № 996-ХIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон №996-ХIV).

Відповідно до статті 1 Закону №996-XIV первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

За змістом цієї норми обов'язковими для первинного документу є такі ознаки: він має містити відомості про господарську операцію; він підтверджує (фіксує) факт операції.

У свою чергу, господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства (стаття 1 цього ж Закону).

Згідно із частинами першою та другою статті 9 Закону №996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити, перелік яких наведений у цій нормі.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що формування грошових вимірників у бухгалтерському обліку, як джерела фінансового та податкового обліків відповідно до частини другої статті 3 Закону № 996-XIV, має здійснюватися платником податку на підставі оформлених у встановленому порядку документів, які підтверджують здійснення господарських операцій за їх сутністю.

В іншому разі не можна вважати, що платник податку виконав податковий обов'язок належним чином.

Якщо господарська операція фактично не відбулася, то первинні документи, складені платником податку та його контрагентом на підтвердження такої операції, не відповідають дійсності, та свідчать про відсутність у сторін волевиявлення щодо реального здійснення господарської операції.

Наслідки для податкового обліку створює лише фактичний рух активів, що є обов'язковою умовою для формування об'єкту оподаткування податком на прибуток та податкового кредиту.

Аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту. При цьому в первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції.

Превалювання сутності над формою (операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми) як принцип бухгалтерського обліку, що закріплений в статті 4 Закону №996-XIV, так само характеризує і податковий облік.

При вирішенні спорів щодо правомірності формування платниками податків своїх даних податкового обліку, зокрема якщо предметом спору є достовірність первинних документів та підтвердження інших обставин реальності відображених у податковому обліку господарських операцій, суди повинні враховувати, що, обов'язок доведення відповідних обставин у спорах між особою та суб'єктом владних повноважень покладається на суб'єкта владних повноважень, якщо він заперечує проти позову.

Водночас, у разі надання контролюючим органом доказів, які в сукупності з іншими доказами у справі свідчать, що документи, на підставі яких платник податків задекларував податковий кредит та сформував витрати, містять інформацію, що не відповідає дійсності, платник податків має спростовувати ці доводи.

Також платник податків при виборі контрагента та укладенні з ним договорів має керуватись і належною обачністю, оскільки від цього залежить подальше фактичне виконання таких договорів, отримання прибутку та права на отримання певних преференцій.

Обов'язковою умовою для визнання документів доказом у адміністративній справі відповідно до вимог статті 75 КАС України є їх достовірність. Якщо документи складені від імені суб'єкта підприємницької діяльності (юридичної особи), створеного з метою фіктивного підприємництва, вони не можуть бути підставою бухгалтерського та/чи податкового обліку, оскільки статус нелегального підприємства несумісний з легальною підприємницькою діяльністю. Відповідно, вчинені під час здійснення нелегальної діяльності операції не можуть бути легалізовані, а їх відображення у бухгалтерському та податковому обліках не може надавати встановлені законом податкові вигоди.

Предметом доказування у справах, в який предметом спору є правомірність податкового повідомлення-рішення, прийнятого контролюючим органом з підстав нереальності (безтоварності) господарської операції, становлять, зокрема обставини щодо факту здійснення операції з постачання товару (послуги). У такому випадку документи, на підставі яких платник податків задекларував суми витрат та/або податкового кредиту, підлягають оцінці з урахуванням усіх обставин, у тому числі, й обставин щодо характеру діяльності учасників господарської операції. Лише сукупність обставин може свідчити на користь висновку про реальність або неможливість фактичного здійснення господарської операції.

Така теза неодноразово висловлювалася Верховним Судом, зокрема, але не виключно, у постановах від 20 лютого 2018 року у справі №809/117/13-а, від 29 липня 2020 року у справі № 200/5834/19-а, від 11 вересня 2019 року у справі №814/1932/17, від 28 жовтня 2019 року у справі № 280/5058/18, від 26 січня 2021 року №826/23062/15.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам щодо взаємовідносин між BKПП «Агропромтехцентр» та фірмою «LINHEAVEN SALES LP», суд враховує наступне.

Судом встановлено, що між BKПП «Агропромтехцентр» як продавцем та фірмою «LINHEAVEN SALES LP» (Канада) було укладено 2 зовнішньоекономічні контракти №1/2016 від 08.12.2016 та № 1/2018 від 01.06.2018.

Контракт №1/2016 від 08.12.2016, укладений між ВКПП «Агропромтехцентр» (Продавець) та фірмою «LINHEAVEN SALES LP» (Покупець). Загальна сума контракту складає 800 000,00 євро. Умови поставки: FСА- Ковель (Інкотермс 2000). Предмет контракту: заготовки для європіддонів із вільхи, осики, берези, сосни, тополі; піддони дерев'яні, сума, кількість, асортимент, технічні умови якого вказані в додатках до контракту. Відповідно до п.3.1 Контракту №1/2016, поставка здійснюється автомобільним транспортом. Умови поставки, відповідно до п.3.2 Контракту №1/2016, - ФСА - Ковель (Інкотермс 2000). Відповідно до п.3.3 Контракту 1/2016, вантажоотримувач - фірма «LINHEAVEN SALES LP» (Канада) або 55 інших отримувачів згідно з переліком. Платежі за товар здійснюються в євро шляхом перерахунку коштів на валютний рахунок продавця. Оплата за кожну партію товару здійснюється по факту відгрузки і митного оформлення товару, а також покупець може вносити передоплату. В разі несвоєчасної оплати товару покупець оплачує штраф продавцю в розмірі 0,5 % від вартості товару за кожен тиждень прострочки, але не більше 100% суми, що залишилась. Термін дії контракту, з моменту підписання до 31.12.2017. Зі сторони нерезидента контракт підписано директором Ilіаs Gеоrgіоu. Адреса нерезидента: 260, 2323-3ns Ave NE, Calgery Alberta, T2E 6Z3, Канада (т.1, а.с.72-75).

До вказаного контракту вносились доповнення від 08.02.2017 (додаток №1), від 20.02.2017 (додаток №2), від 13.03.2017 (додаток №3), від 24.04.2017 (додаток №4), від 07.03.2017 (додаток №5), від 28.04.2017 (додаток №6), від 08.05.2017 (додаток №7), від 11.09.2017 (додаток №8), від 18.09.2017 (додаток №9), від 02.10.2017 (додаток №10), від 29.12.2017 (додаток №11), від 03.01.2018 (додаток №12), від 04.01.2018 (додаток № 13), від 28.05.2018 (додаток № 14) (т.1, а.с.76-91).

Контракт від 01.06.2018 №1/2018, укладений між ВКПП «Агропромтехцентр» (Продавець) та фірмою «LINHEAVEN SALES LP» (Покупець). Загальна сума контракту складає 800 000,00 євро. Умови поставки: FСА- Ковель (Інкотермс 2000). Предмет контракту: заготовки для європіддонів із вільхи, осики, берези, сосни, тополі; піддони дерев'яні, сума, кількість, асортимент, технічні умови якого вказані в додатках до контракту. Термін дії контракту, з моменту підписання до 31.12.2018. Відповідно до п.3 Контракту №1/2018, поставка здійснюється автомобільним транспортом. Умови поставки, відповідно - ФСА - Ковель (Інкотермс 2000). Відповідно до п.3.3 Контракту 1/2018, вантажоотримувач - фірма «LINHEAVEN SALES LP» (Канада) або 53 інших отримувачів згідно з переліком. Платежі за товар здійснюються в євро шляхом перерахунку коштів на валютний рахунок продавця. Оплата за кожну партію товару здійснюється по факту відгрузки і митного оформлення товару, а також покупець може вносити передоплату. В разі несвоєчасної оплати товару покупець оплачує штраф продавцю в розмірі 0,5 % від вартості товару за кожен тиждень прострочки, але не більше 100% суми, що залишилась. Зі сторони нерезидента контракт підписано директором Ilіаs Gеоrgіоu. Адреса нерезидента: 260, 2323-3ns Ave NE, Calgery Alberta, T2E 6Z3, Канада (т.1, а.с.92-96).

До вказаного контракту вносились доповнення від 08.08.2018 (додаток №1), від 10.08.2018 (додаток №2), від 28.12.2018 (додаток №3) (т.1, а.с.97-101).

На виконання умов даних контрактів позивачем за період з 01.01.2017 по 30.09.2018 здійснювались поставки деревини, що підтверджується заявками на транспорт, рахунками-фактури, міжнародними товаро-транспортними накладними (CMR), вантажними митними деклараціями (ВМД), відповідними сертифікати, повідомленнями про фактичне вивезення товару; оплата за поставлений товар проведена шляхом перерахування на рахунки позивача у банках іноземної валюти, про що свідчать банківські виписки. Всі первинні документи надані позивачем на електронному носії згідно з переліком та належним чином засвідчені електронним підписом уповноваженої особи (т.2, а.с.2-149).

Таким чином, досліджені судом первинні документи повністю підтверджують факт здійснення господарських операцій між ВКПП «Агропромтехцентр» та фірмою «LINHEAVEN SALES LP» (Канада) щодо поставки лісоматеріалів за період з 01.01.2017 по 30.09.2018 відповідно до укладених контрактів №1/2016 від 08.12.2016 та № 1/2018 від 01.06.2018.

При цьому суд вважає необґрунтованими висновки контролюючого органу про те, що товар на фірму «LINHEAVEN SALES LP» фактично не реалізовувався, оскільки в ході проведення перевірки не підтверджено факт відпуску відповідних товарів для нерезидента (не встановлено на підставі якого документу здійснюється приймання-передача ТМЦ від позивача для нерезидента, так як в позивача відсутні первинні документи по відпуску товару).

Як слідує з умов зовнішньоекономічних контрактів, поставка товару здійснювалась на умовах ФСА-Ковель (Інкотермс-2000). Умови поставки ФСА-Ковель (Інкотермс-2000) означають, що продавець здійснює поставку товару, який пройшов митне очищення для експорту, шляхом передання призначеному покупцем перевізнику у названому місці.

Як встановлено судом, поставка товару здійснювалась шляхом завантаження товаром транспортних засобів, вказаних у заявках на транспорт, у яких фірма «LINHEAVEN SALES LP» зазначала дані перевізника, якого необхідно завантажити товаром у визначений період часу.

При цьому сам факт здійснення перевезень підтверджується поясненнями перевізників, про що зазначено в акті перевірки.

Отже, за узгодженими умовами поставки товару (ФСА) товар передавався перевізникам у визначеному місці, а тому акти приймання-передачі товару від продавця до покупця в даному випадку не складалися.

Суд зазначає, що відсутність у ВКПП «Агропромтехцентр» заключених договорів на здійснення перевезень для фірми «LINHEAVEN SALES LP» не може бути правовою підставою для висновку про відсутність факту відпуску відповідних товарів для даного нерезидента, оскільки за умовами контрактів позивач не мав обов'язку доставляти товар вантажоотримувачу, його обов'язок є виконаним з моменту завантаження товару на автомобіль перевізника, якого визначив його контрагент.

Щодо доводів контролюючого органу про те, що банківські рахунки компанії-нерезидента відкрито в банку Латвії, а не в банківських установах, розташованих у Канаді, за адресою реєстрації фірми-нерезидента, та на офіційному веб-порталі Міністерства фінансів США розміщено негативну інформацію щодо банку, засобами якого вчинялись фінансові операції на користь ВКПП «Агропромтехцентр» для закриття зобов'язань по зовнішньоекономічному контракту з вказаним нерезидентом, то суд зазначає, що вказані обставини не є підставою для визнання господарської операції такою, що не відбулась.

Банк ABLV Bank визначений безпосередньо контрагентом позивача за контрактами №1/2016 від 08.12.2016 та № 1/2018 від 01.06.2018 і через рахунки цього банку на валютні рахунки позивача надходили кошти як оплата за експортовані лісоматеріали.

Разом з тим, долучена відповідачем до відзиву інформація по ABLV Bank (т.1, а.с.168) не є офіційною, оскільки не містить відповідних реквізитів документа, належним чином засвідченого перекладу, а відтак не може вважатись належним та допустимим доказом у даній справі.

Крім того, як слідує з листа Національного банку України від 21.07.2022 №25-0007/49928 (т.3, а.с.225), Нацбанк не вносив на розгляд РНБО пропозицій щодо застосування санкцій та не застосовував заходи впливу до банку ABLV (Латвійська республіка), що в свою чергу вказує на здійснення діяльності вказаною фінансовою установою в межах правового поля.

Щодо отриманої контролюючим органом інформації від компетентного органу Канади про фіктивну діяльність компанії «LINHEAVEN SALES LP», то суд враховує наступне.

Законом України від 12 липня 1996 року № 339/96-ВР ратифіковано Конвенцію між Україною і Канадою про уникнення подвійного оподаткування та попередження ухилень від сплати податків стосовно доходів і майна (Конвенція підписана 04 березня 1996 року і набрала чинності для України 22 серпня 1996) (далі - Конвенція), відповідно до пункту «g» частини першої статті 3 для цілей цієї Конвенції термін «компетентний орган» означає стосовно України - Міністерство фінансів або його повноважного представника; стосовно Канади - Міністра Національного Департаменту Державних зборів або його повноважного представника.

При застосуванні цієї Конвенції Договірною Державою у будь-який час будь-який термін, не визначений у ній, буде мати те значення, яке він має у цей час за законодавством цієї Держави стосовно податків, на які поширюється ця Конвенція, якщо з контексту не випливає інше (частина друга статті 3 Конвенції).

Відповідно до частини першої статті 26 Конвенції компетентні органи Договірних Держав обмінюються інформацією, що стосується виконання положень цієї Конвенції або національних законодавств (включаючи положення для запобігання шахрайству або податковим ухиленням) Держав стосовно податків, на які поширюється Конвенція, тією мірою, в якій оподаткування не протирічить цій Конвенції. Обмін інформацією не обмежується статтею 1. Будь-яка інформація, отримана Договірною Державою, буде вважатися конфіденціальною таким же чином як і інформація, що одержана у межах національного законодавства цієї Держави, і буде розкрита тільки особам або органам (включаючи суди і адміністративні органи), які займаються оцінкою або стягненням, примусовим стягненням або розглядом апеляцій стосовно податків. Такі особи чи органи будуть використовувати інформацію лише для таких цілей. Вони можуть розкривати інформацію в ході відкритого судового засідання або при прийнятті юридичних рішень.

Якщо інформація запитується Договірною Державою згідно з цією статтею, друга Договірна Держава буде прагнути одержати інформацію, до якої запит відноситься таким же чином, як якщо б торкались його власного оподаткування, незважаючи на той факт, що інша Держава не має потреби у цей час у такій інформації. Якщо компетентні органи Договірної Держави пред'являють особливі запити, то компетентні органи другої Договірної Держави будуть прагнути надати інформацію в межах дії цієї статті в потрібній формі, таку як свідчення свідків і копії оригіналів документів, що не видавалися (включаючи книги, статті, заяви, записи, доповіді або документи) тією ж мірою, в якій такі свідчення і документи можуть бути одержані згідно з законодавством і адміністративною практикою цієї другої Держави щодо її власних податків (частина третя статті 26 Конвенції).

Відповідно до положень частини першої статті 7 КАС України міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є джерелом права, яке застосовується судом.

Судом встановлено, що 11.06.2018 на адресу Державної фіскальної служби України надійшла інформація Канадського податкового агентства щодо платника «LINHEAVEN SALES LP» (т.1, а.с.143-167).

Переклад зазначеної інформації здійснений ФОП ОСОБА_1 на підставі укладеного із відповідачем договору про надання послуг №11 від 13.12.2018 (т.1, а.с.136-141).

Згідно з інформацією Канадського податкового агентства останнє вважає, що компанія «LINHEAVEN SALES LP» здійснює діяльність у Канаді, як фіктивна компанія, про діяльність якої в Канаді нічого не відомо. Дана компанія була зареєстрована як командитне товариство 05 квітня 2016 року у канадській провінції Альберта. Група товариства «LINHEAVEN SALES LP» складається з двох компаній нерезидентів та обидві зареєстровані на ОСОБА_2 . При цьому зазначено, що учасники у Канаді зобов'язані індивідуально звітувати про канадські податки. Жодних податкових декларацій із задекларованими доходами її учасниками не подано. Інформація, яка б свідчила, або можливість визначити, чи здійснює або здійснювало «LINHEAVEN SALES LP» діяльність в Канаді, відсутня.

Таким чином, із наданої відповіді слідує про відсутність будь-якої інформації щодо здійснення діяльності компанією «LINHEAVEN SALES LP» саме в Канаді, з огляду на що Канадське податкове агентство вважає дану компанію фіктивною. Разом з тим, доказів визнання фіктивного підприємництва компанії «LINHEAVEN SALES LP» уповноважений орган Канади не надав.

При цьому відповідно до наданої інформації за пошуком товариства (Додаток 1 до листа) статус зареєстрованої назви компанії «LINHEAVEN SALES LP» «діюча».

Суд зазначає, що відповідно до встановлених обставин справи поставка товару здійснювалась у країни Європи, а не Канади. Відповідач не надав суду доказів того, що компанія «LINHEAVEN SALES LP» не здійснювала господарської діяльності на території Європи та не сплачувала відповідні податки, митні платежі при здійсненні митного оформлення імпортованого з території України товару.

Згідно з частиною першою статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

З огляду на вищенаведені приписи процесуального законодавства суд зазначає, що наведена в листі Канадського податкового агентства інформація не є достатнім доказом, на підставі якого слід дійти висновку про фіктивність компанії «LINHEAVEN SALES LP» та відсутність здійснення нею діяльності, оскільки така інформація жодним чином не спростовує ведення даною компанією своєї господарської діяльності на території країн Європи.

Разом з тим, суд не погоджується з твердженнями представника позивача про те, що вказаний доказ не може вважатись допустимим.

Так, згідно з частиною першою статті 74 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про міжнародне приватне право» від 23.06.2005 №2709-IV документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.

Конвенція, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, була підписана 05.10.1961 року в м.Гаага. Відповідно до Закону України «Про приєднання України до Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів» від 10.01.2002 №2933-ІІІ, Україна приєдналася до Конвенції, що набула чинності з 22.12.2003.

Разом з тим, Канада відсутня у переліку країн, які приєднались до даної Конвенції, отже усі офіційні документи даної країни повинні бути легалізовані в установленому порядку.

Натомість, долучений відповідачем до матеріалів справи лист Канадського податкового агентства не є документом встановленої форми в розумінні статті 13 Закону України «Про міжнародне приватне право» від 23.06.2005 №2709-IV, оскільки містить в собі лише запитувану компетентним органом України інформацію, а тому підстави для легалізації даного листа відсутні.

При цьому доводи представника позивача, що в даному випадку запит на подання інформації до Канади надіслав некомпетентний орган, є необґрунтованими, оскільки відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 30.11.2012 №1247 «Про затвердження Порядку обміну податковою інформацією за спеціальними письмовими запитами з компетентними органами іноземних країн» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) головним виконавцем спеціального запиту є самостійний підрозділ ДПС України, який відповідає за здійснення обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн.

Аналізуючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідач не довів здійснення компанією «LINHEAVEN SALES LP» на території Європи нелегальної діяльності, внаслідок чого господарські операції із ВКПП «Агропромтехцентр» не можуть бути легалізовані. Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів здійснення компанією «LINHEAVEN SALES LP» фіктивного підприємництва, а посилання контролюючого органу на лист Канадського податкового агентства, як на підставу визнання контрагента позивача фіктивним, є необґрунтованим, оскільки даним листом не спростовано факту ведення зазначеним нерезидентом господарської діяльності на території країн Європи та не підтверджено фіктивність даного підприємства в установленому порядку. Та обставина, що про діяльність фірми «LINHEAVEN SALES LP» в Канаді нічого не відомо, не може свідчити про її фіктивність.

Матеріалами справи підтверджено, що взаємовідносини між позивачем та фірмою-нерезидентом «LINHEAVEN SALES LP» мали реальний характер, були спрямовані на досягнення фінансового результату та отримання доходу і позивачем до перевірки було надано всі первинні документи, які підтверджують факт реалізації лісоматеріалів на експорт. Таким чином, отримані від реалізації товарів кошти були правомірно віднесені позивачем до складу доходів від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток.

З огляду на викладене, відповідачем безпідставно кваліфіковано грошові кошти, які надійшли в період з 01.01.2017 по 30.09.2018 від «LINHEAVEN SALES LP» на загальну суму 5026117,29 євро, що еквівалентно 154241516,90 грн, як інші доходи, які призвели до отримання доходу товариством, не пов'язаного з господарською діяльністю підприємства, та збільшено об'єкт оподаткування з податку на прибуток на вказану суму, що призвело до протиправного донарахування грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємства.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач не довів належними та допустимими доказами правомірність оскаржуваного в даній адміністративній справі податкового повідомлення-рішення від 11.06.2019 №0006601409, а тому його слід визнати протиправним та скасувати.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Волинській області підлягає до стягнення на користь позивача судовий розмір в розмірі 19210,00 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення № 1883 від 31.10.2019 (т.1, а.с.120).

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 11.06.2019 № 0006601409.

Стягнути на користь Виробничо-комерційного приватного підприємства «Агропромтехцентр» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області судовий збір в сумі 19210 (дев'ятнадцять тисяч двісті десять) грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Виробничо-комерційне приватне підприємство «Агропромтехцентр» (45000, Волинська обл., м.Ковель, вул. Театральна, 15, код ЄДРПОУ 20133772);

Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ ВП 44106679).

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій

Повне судове рішення складено 22 серпня 2022 року.