Рішення від 22.08.2022 по справі 140/4602/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2022 року ЛуцькСправа № 140/4602/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши за правилами спрощеного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач1, ГУ УПФУ в Тернопільській області) про визнання протиправним рішення від 05.05.2022 №032350016886 про відмову в перерахунку пенсії; зобов'язання зарахувати до страхового стажу періоди роботи з 01.09.1982 по 30.09.1982 та з 28.04.1983 по 25.10.1986 в Об'єднанні «Мурманрибпром» з дати звернення 04.05.2022.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 09.03.2022 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV). Позивач зазначає, що 04.05.2022 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону №1058-ІV. До заяви подав трудову книжку серія НОМЕР_1 та інші документи, що підтверджують страховий стаж, а саме: надані Державною установою відділення Пенсійного фонду російської федерації по Мурманській області: архівні довідки від 13.12.2021№К-7810, 7811, 7812, 7813, копії облікових карток та копію трудового договору від 02.09.1982.

Проте, відділом перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Тернопільській області було прийняте рішення від 05.05.2022 №032350016886 про відмову в перерахунку пенсії з тих підстав, що надані довідки, копія трудового договору та копії облікових карток не завірені печатками організації, що видала дані документи, та на них відсутні підписи відповідальної особи.

ОСОБА_1 не погоджується з рішенням відповідача1, оскільки має належним чином оформлену трудову книжку серії НОМЕР_1 , в якій містяться записи про відповідний трудовий стаж із відомостями, які відповідають вимогам законодавства (записи у трудовій книжці між собою пов'язані хронологічно, відсутні ознаки підчисток та підробок, із зазначенням номерів наказів та дат їх видачі). При цьому зазначає, що підтвердити цей період роботи довідками, наказами чи іншою документацією не має можливості, але вважає, що відсутність таких довідок не може бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для зарахування стажу при призначенні пенсії.

Також покликається, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.

Крім того, посилається на те, що на сьогоднішній день між Україною та російською федерацією розірвані усі відносини і на повторні запити та звернення Державна установа відділення Пенсійного фонду російської федерації по Мурманській області не відповідає.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.17).

Ухвалою суду від 12.07.2022 залучено до участі у справі як співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач2, ГУ ПФУ у Волинській області) (а.с.22-23).

Відповідач1 у відзиві на позовну заяву (а.с.27-29) позовні вимоги позивача не визнав та просив відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що рішенням управління від 05.05.2022 №032350016886 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії та конкретизовано причини такої відмови. Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, які внесені на підставі документів. До страхового стажу ОСОБА_1 не враховано періоди роботи з 01.10.1982 по 25.10.1986, оскільки додані до заяви довідки №К-7810, 7811, 7812, 7813, видані Державним архівом Мурманської області, копія трудового договору від 02.09.1982, копії облікових карток не завірені печатками організації, що видала дані документи, а також відсутні підписи відповідальної особи.

У відзиві на позов представник відповідача2 позовні вимоги не визнав (а.с.32-34). В обґрунтування своєї позиції вказав, що позивачем при подачі заяви про перерахунок пенсії було подано трудову книжку НОМЕР_1 та інші документи, що підтверджують страховий стаж, надані Державною установою відділення Пенсійного фонду російської федерації по Мурманській області, а саме: архівні довідки №К-7810,7811, 7812, 7813, від 13.12.2021, копії облікових карток, копію трудового договору від 02.09.1982. За результатами звернення позивача про перерахунок пенсії відповідно до Закону №1058-IV ГУ ПФУ в Тернопільській області прийнято рішення від 05.05.2022 №032350016886 про відмову у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що на поданих ним документах, що підтверджують страховий стаж, наданих Державною установою відділення Пенсійного фонду Російської федерації по Мурманській області, а саме: архівних довідках №К-7810,7811, 7812, 7813, від 13.12.2021, копіях облікових карток, копії трудового договору від 02.09.1982, відсутні підписи відповідальної особи та вони не завірені печатками організації, що видала дані документи. Вирішуючи питання включення періодів роботи до страхового стажу ОСОБА_1 при перерахунку йому пенсії відповідач2 діяв на підставі зазначених вище норм чинних норм законодавства та в межах повноважень, що відповідає ст.19 Конституції України.

Враховуючи вимоги статті 263 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 09.03.2022 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, що підтверджується матеріалами пенсійної справи (а.с.37-43).

Як слідує з розрахунку стажу, при призначенні позивачу пенсії відповідачем2 не враховано до страхового стажу період його трудової діяльності з 01.09.1982 по 30.09.1982 та з 28.04.1983 по 25.10.1986 в Об'єднанні «Мурманрибпром», який підтверджується записами у трудовій книжці серії НОМЕР_2 (а.с.9)

04.05.2022 позивач звернувся до відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії, до якої долучив архівні довідки №К-7810, 7811, 7812, 7813, видані Державним архівом Мурманської області, копію трудового договору від 02.09.1982, копії облікових карток (а.с.44-45).

05.05.2022 ГУ ПФУ у Тернопільській області прийняло рішення №03250016886 про відмову в перерахунку пенсії (допризначення у зв'язку з додатково наданими документами). Вказане рішення мотивоване тим, що за результатами розгляду поданих документів для перерахунку пенсії було виявлено, що надані довідки, копія трудового договору та копії облікових карток не завірені печатками організації, що видала дані документи, та на них відсутні підписи відповідальної особи (а.с.15).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом шостим частини першої статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Згідно із преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, який набув чинності з 01.01.2004 (далі - Закон №1058-IV), цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною 1 статті 9 Закону №1058-ІV визначено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати, зокрема, пенсія за віком.

Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Таке ж визначення містить і частина 1 статті 24 Закону №1058-IV, яка передбачає, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з частиною 2 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини 4 статті 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Таким чином, до 01.01.2004 стаж роботи підтверджується в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом №1058-IV.

Так, приписами статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ) визначено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. До стажу роботи зараховується також військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.

Статтею 62 Закону №1788-XII передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з пунктом 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що основним документом, який підтверджує трудовий стаж позивача є його трудова книжка. При цьому, лише у разі відсутності трудової книжки або записів в ній органи пенсійного фонду мають право встановлювати трудовий стаж на підставі інших первинних документів.

Крім того, відповідно до норми частини 2 статті 4 Закону №1058-ІV передбачено, що якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Згідно зі статтею 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць даної угоди та членів їх сімей проводиться по законодавству держави, на території якої вони проживають.

Статтею 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення встановлено, що призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання. Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.

Згідно з абзацами 2, 3 статті 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації «Про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн» від 14.01.1993 трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.

Отже, наведені положення вказаних Угод передбачають, що стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди враховується при встановленні права на пенсію і її обчисленні. При цьому, обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць проводиться по законодавству держави, на території якого вони проживають.

Так, спірні правовідносини у даній справі виникли у зв'язку з відмовою пенсійного органу у зарахуванні періоду роботи позивача в Об'єднанні «Мурманрибпром» з 01.09.1982 по 30.09.1982 та з 28.04.1983 по 25.10.1986 до загального страхового стажу.

З наявної в матеріалах справи копії трудової книжки позивача НОМЕР_1 (а.с.7, 9), слідує, що відповідно до записів:

№6 - 01.09.1982 ОСОБА_1 зарахований в штат флоту на посаду матроса Об'єднання «Мурманрибпром»;

№7 - 30.09.2982 звільнений за власним бажанням у зв'язку із направленням на навчання.

№10 - 28.04.1983 зарахований в штат флоту на період практики електриком Об'єднання «Мурманрибпром»;

№11 - 27.12.1983 переведений в штат на постійну посаду електриком;

№12 - 25.10.1986 звільнений за власним бажанням.

Судом встановлено, що зазначені записи у трудовій книжці позивача завірені печатками та підписом відповідальних осіб, будь-яких виправлень не мають.

При цьому в підтвердження роботи в Об'єднанні «Мурманрибпром» надано копію трудового договору від 02.09.1982, який підписаний сторонами даного договору та засвідчений печаткою підприємства (а.с.10).

До заяви про перерахунок пенсії від 04.05.2022 позивач долучив архівну довідку Державного обласного казенного підприємства «Державний архів Мурманської області» від 13.12.2021 №К-7810 (а.с.13), яка надана на запит Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 28.10.2021 №0300-0210-10/433719 (а.с.14) щодо трудових відносин ОСОБА_1 з роботодавцем Об'єднанням «Мурманрибпром», якою підтверджено факт роботи позивача на вказаному підприємстві з 01.09.1982 по 30.09.1982 матросом, з 28.04.1983 по 25.10.1986 електриком, слюсарем.

Крім того, в архівних довідках Державного обласного казенного підприємства «Державний архів Мурманської області» від 13.12.2021 №К-7811, №К-7812 (а.с.11, 12) надано інформацію про нараховану ОСОБА_1 заробітну плату за період роботи в Об'єднанні «Мурманрибпром» в 1982 році, 1983-1986 роках, а також інформацію про перейменування даного підприємства та його ліквідацію.

Суд зауважує, що вказані архівні довідки не містять підписів відповідальних осіб та не завірені печатками установи.

Водночас у статті 11 Угоди від 13.03.1992 зазначено, що необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані в належному порядку на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав-учасниць Співдружності.

Так, на вимогу відповідача2 відділом пенсійного фонду російської федерації по Мурманській області в належному порядку були надані архівні довідки Державного обласного казенного підприємства «Державний архів Мурманської області», які хоч і не містять підпису відповідальної особи та печатки установи, однак з врахуванням досліджених письмових доказів, а саме трудової книжки позивача НОМЕР_1 , підтверджують періоди його роботи в Об'єднанні «Мурманрибпром» з 01.09.1982 по 30.09.1982 та з 28.04.1983 по 25.10.1986.

Враховуючи, що вищевказані довідки надані державною установою російської федерації саме на запит відповідача2, тому відсутність на них підпису чи печатки за умови підтвердження факту роботи ОСОБА_1 , зазначеного в його трудовій книжці, не може бути підставою для відмови в зарахуванні відповідних періодів роботи до страхового стажу.

Суд зазначає, що позивач вжив усіх можливих заходів для підтвердження його трудових відносин з Об'єднанням «Мурманрибпром» в період з 01.09.1982 по 30.09.1982 та з 28.04.1983 по 25.10.1986. Разом з тим, суд враховує, що в умовах розв'язаної росією війни проти України та у зв'язку з припиненням відносин з країною-агресором позивач позбавлений можливості надати інші підтверджуючі документи щодо стажу його роботи в Об'єднанні «Мурманрибпром».

Відповідно до вимог частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду.

Верховний Суд у постанові від 21.02.2018 в справі №687/975/17 вказав, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки чи іншої документації з вини адміністрації підприємства, відтак вказані обставини не можуть бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань з призначення пенсії за віком.

Таким чином, в даному випадку позивач не повинен доводити достовірність даних, зазначених в його трудовій книжці. Функції щодо перевірки поданих для призначення пенсії документів покладено саме на органи пенсійного фонду, які в межах своїх повноважень вправі роботи відповідні запити до роботодавців чи державних органів з метою підтвердження факту роботи та її періодів.

Суд встановив, що ГУ ПФУ у Волинській області, керуючись своїми повноваженнями, скерувало відповідний запит до компетентних органів російської федерації з метою отримання інформації щодо трудової діяльності ОСОБА_1 в Об'єднанні «Мурманрибпром» та, отримавши підтверджуючу відповідь, безпідставно не врахувало вищезазначені періоди до страхового стажу.

Згідно з вимогами частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачі не надали суду достатніх та беззаперечних доказів, які б підтверджували правомірність неврахування періодів роботи позивача в Об'єднанні «Мурманрибпром» з 01.09.1982 по 30.09.1982 та з 28.04.1983 по 25.10.1986 до страхового стажу. За таких обставин відповідач1 безпідставно відмовив в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

З системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що з врахуванням вимог статті 245 КАС України належать до задоволення шляхом визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Тернопільській області від 05.05.2022 №032350016886 про відмову в перерахунку пенсії; зобов'язання відповідача2 перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком, зарахувавши до його страхового стажу роботу в Об'єднанні «Мурманрибпром» в період з 01.09.1982 по 30.09.1982 та з 28.04.1983 по 25.10.1986, з дня звернення із заявою про перерахунок пенсії, а саме з 04.05.2022.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Водночас суд зауважує, що у даному спорі є два відповідача, однак тягар по відшкодуванню судових витрат слід покласти на відповідача1 - ГУ ПФУ в Тернопільській області, позаяк саме відповідач1 прийняв спірне рішення, яке в подальшому судом визнане протиправним та скасоване.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Тернопільській судовий збір в розмірі 992,40 грн, сплачений згідно з квитанцією (а.с.4).

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 05.05.2022 №032350016886 про відмову в перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 04.05.2022 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , зарахувавши до його страхового стажу роботу в період з 01.09.1982 по 30.09.1982 та з 28.04.1983 по 25.10.1986 в Об'єднанні «Мурманрибпром».

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області судові витрати у сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 копійок.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 );

Відповідач1: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (46001, м.Тернопіль, м-н Волі, 3, код ЄДРПОУ 14035769);

Відповідач2: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м.Луцьк, вул.Кравчука, 22В, код ЄДРПОУ 13358826).

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій