м. Вінниця
22 серпня 2022 р. Справа № 120/15048/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шаповалової Тетяни Михайлівни, розглянувши в порядку письмового провадження заяву Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про заміну боржника виконавчого провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС України у Вінницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходилася справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС України у Вінницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
04.08.2022 року Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) подав до суду заяву, у якій просив:
замінити боржника в адміністративній справі № 120/11228/21-а з Головного управління ДФС у Вінницькій області на його правонаступника Головного управління ДПС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ ВП 44069150, за місцезнаходженням: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця).
Заява мотивована тим, що Постановою Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" від 19 червня 2019 року № 537 (зі змінами і доповненнями, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 вересня 2019 року № 846) утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби та реорганізовані деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби.
Вказує, що відповідно до додатків 1, 2 Постанови № 537 утворюється Головне управління ДПС у Вінницькій області, а Головне управління ДФС у Вінницькій області реорганізується шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Вінницькій області
Згідно з абзацом 3 частини 1 Положення про Головне упраління ДПС у Вінницькій області, затвердженого наказом ДПС від 12.11.2020 за № 643, Головне управління ДПС у Вінницькій області як відокремлений структурний підрозділ ДПС України є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДФС у Вінницькій області як юридичної особи, що ліквідовується.
Ухвалою суду від 08.08.2022 року заяву Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про заміну боржника виконавчого провадження призначено до розгляду в судовому засіданні 22.08.2022 року.
22.08.2022 до суду надійшло клопотання заявника про розгляд заяви у його відсутності.
22.08.2022 року в судове засідання представники заявника, позивача та відповідача не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи були повідомлені вчасно та належним чином.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та заяву, судом встановлено наступне.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 30.03.2022 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДФС України у Вінницькій області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за період з 2017 року по 2020 рік, виходячи з грошового забезпечення позивача станом на день звільнення з податкової служби.
Зобов'язано Головне управління ДФС України у Вінницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за період з 2017 року по 2020 рік, виходячи з грошового забезпечення позивача станом на день звільнення з податкової служби.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
02.05.2022 року рішення суду набрало законної сили.
24.05.2022 року судом було видано виконавчий лист по справі №120/15048/21-а, де боржником зазначено Головне управління ДФС у Вінницькій області.
04.08.2022 року Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) звернувся до суду із заявою про заміну в адміністративній справі № 120/15048/21-а з Головного управління ДФС у Вінницькій області на його правонаступника Головного управління ДПС у Вінницькій області.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (ч. 4 ст. 379 КАС України).
Судом встановлено, що наказом Головного управління ДФС у Вінницькій області №76-о від 05.10.2021 року позивача було звільнено зі служби у запас Збройних Сил України за ст. 64 пункту «г» (через скорочення штатів) у зв'язку із ліквідацією Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 №1200 (із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ №846 від 25.09.2019) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
При цьому, частиною 2 постанови КМУ від 18.12.2018 № 1200 встановлено, що:
Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Державна митна служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну митну політику, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування митного законодавства.
Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення. припинення. розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є Фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України (абзац 6 п. 2 постанови КМУ від 18.12.2018 № 1200).
Відповідно абзацу 8 пункту 2 постанови КМУ від 18.12.2018 № 1200, підрозділи податкової міліції у складі Державної фіскальної служби продовжують здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції до завершення здійснення заходів з утворення центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є Фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 20.10.2011р. № 1074 "Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади", орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.
Орган виконавчої влади, щодо якого набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про його припинення, продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції з формування і реалізації державної політики у визначеній Кабінетом Міністрів України сфері до набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади його повноважень та виконання функцій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 затверджено Положення про Державну податкову службу України, відповідно до якого Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Відповідно до п. 7 Положення про Державну податкову службу України, ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.
Головне управління ДПС у Вінницькій області є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому, обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
Враховуючи наведені норми, суд звертає увагу, що Державну податкову службу утворено відповідно до Постанови КМУ №1200 від 18.12.2018 року. Головне управління ДПС у Вінницькій області розпочало виконання функцій і повноважень на підставі розпорядження КМУ від 21.08.2019 №682-р "Питання державної податкової служби", тобто до звернення позивача із позовом до суду.
При зверненні до суду позивачем визначено відповідачем у справі саме Головне управління ДФС у Вінницькій області, яке на даний час згідно відомостей з Реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не припинене.
Таким чином правовідносини не змінилися після винесення рішення судом.
Суд звертає увагу на те, що у межах вирішення заяви про заміну боржника у виконавчому листі, виданому у справі №120/15048/21-а, для встановлення факту публічного право наступництва визначальним є перехід повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) первісного суб'єкта владних повноважень, органу, до компетенції якого належить ухвалення рішення про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача.
Судом не встановлено, що після винесення рішення у справі відповідні функції відповідача перейшли до Головного управління ДПС у Вінницькій області.
Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що Головне управління ДПС у Вінницькійобласті не являється правонаступником Головного управління ДФС у Вінницькій області в частині вищевказаних публічно-правових функцій, які були предметом розгляду у судовій справі №120/15048/21-а.
З системного аналізу слідує, що належним відповідачем у даній справі та відповідно належною стороною виконавчого провадження (суб'єктом владних повноважень, до якого звернена вимога позивача ОСОБА_1 ), є лише Головне управління ДФС у Вінницькій області.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що в задоволенні заяви слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 294, 379 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про заміну боржника у виконавчому провадженні в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС України у Вінницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено та підписано суддею 22.08.2022
Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна