Справа № 127/12430/22
Провадження № 33/801/611/2022
Категорія: 156
Головуючий у суді 1-ї інстанції Федчишен С. А.
Доповідач: Панасюк О. С.
22 серпня 2022 року м. Вінниця
Вінницький апеляційний суд у складі судді Панасюка О. С., розглянувши апеляційну скаргу захисника ОСОБА_1 - адвоката Семенчук О. А. на постанову судді Вінницького міського суду Вінницької області від 06 липня 2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Постановою судді Вінницького міського суду Вінницької області від 06 липня 2022 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП) та застосовано до нього адміністративне стягнення у виді у вигляді штрафу у розмірі 17000,00 гривень на користь держави з позбавленням права керування усіма видами транспортних засобів на строк 1 (один) рік, за те, що 12 червня 2022 року о 12.15 год в м. Вінниці по вул. Артинова, 37 він керував транспортним засобом SUBARU LEGACY, державний номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння: неприродна блідість обличчя, звужені зіниці очей, які погано реагують на світло. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в установленому законодавством порядку відмовився.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Семенчук О. А. подала апеляційну скаргу на цю постанову, у якій, посилаючись на неправильне застосування суддею суду першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, невідповідність висновків, викладених у постанові судді суду першої інстанції, обставинами справи, просила скасувати постанову судді Вінницького міського суду Вінницької області від 06 липня 2022 року та прийняти нову, якою провадження у справі закрити на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП.
Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на стан сп'яніння, лише просив працівників поліції дозволити йому передати ліки та речі дружині, яка перебувала у пологовому будинку, що розташований по дорозі до Комунального закладу «Соціотерапія», у якому працівник поліції вимагав пройти огляд.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до частини сьомої статті 294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Апеляційний суд може дослідити нові докази, які не досліджувалися раніше, якщо визнає обґрунтованим ненадання їх до місцевого суду або необґрунтованим відхилення їх місцевим судом.
Згідно з статтею 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Відповідно до частини третьої статті 35 Закону України «Про національну Поліцію» поліцейський зобов'язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, визначеної у цій статті.
Цьому обов'язку кориспондується встановлене статтею 16 Закону України «Про дорожній рух» право водія знати про причини зупинки.
Як видно з відеозапису нагрудної камери поліцейського причини зупинки працівник поліції ОСОБА_2 не повідомляв (на відео взагалі відсутній факт зупинки працівниками поліції автомобіля ОСОБА_2 , натомість в суді апеляційної інстанції він пояснив, що поліцейський підійшов до нього після того, як він зупинив автомобіль для висадки пасажира), а одразу став вимагати пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я.
Згідно з пунктом 2.5 «а» Правил дорожнього руху України (далі - ПДР України), водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за частиною 1 статті 130 КУпАП настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Проведення огляду на стан сп'яніння здійснюється в порядку, встановленому статтею 266 КУпАП, відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015 року № 1452/735 (далі - Інструкція) та Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (зі змінами) (далі - Порядок), відповідно до яких особи, які керують транспортними засобами, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, підлягають оглядові на стан сп'яніння, який проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів у присутності двох свідків, а у разі незгоди водія на проведення такого огляду або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я, які мають право на проведення такого огляду, не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 769470 від 27 червня 2022 року 12 червня 2022 року о 12.15 год в м. Вінниці по вул. Артинова, 37 ОСОБА_2 керував транспортним засобом SUBARU LEGACY, державний номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння: неприродна блідість обличчя, звужені зіниці очей, які погано реагують на світло. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в установленому законодавством порядку відмовився.
Суд першої інстанції визнав ОСОБА_2 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП, як на підставу доведеності вини послався, зокрема, на протокол про адміністративне правопорушення, відеозапис з нагрудної камери поліцейського.
Апеляційний суд вважає, що висновок суду першої інстанції про винуватість ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП, є необґрунтованим, оскільки в порушення вимог статті 280 КУпАП суд не з'ясував всіх обставин справи, які мають значення для правильного її вирішення.
Відповідно до пункту 4 Розділу І Інструкції № 1452/735 ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є:
наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота);
звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло;
сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови;
почервоніння обличчя або неприродна блідість.
На відео, долученому до матеріалів справи видно, що жодної з цих ознак ОСОБА_2 не мав. Зазначивши у протоколі про звужені зіниці очей, які не реагують на світло, поліцейський взагалі не здійснював жодних дій для виявлення цього факту (при денному світлі виявити реакцію очей на світловий подразник без його застосування не можливо).
Крім того, з того ж запису видно, що ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я, лише просив поліцейського дати можливість передати ліки та речі дружині, яка перебувала в пологовому відділенні Обласної клінічної лікарні ім. М. І. Пирогова, яке розташоване по дорозі до Комунального закладу «Соціотерапія», у якому й вимагав пройти огляд поліцейський. При цьому він посилався на її важкий післяпологовий стан.
Також, згідно з наданою ОСОБА_1 суду довідкою Комунального закладу «Соціотерапія» № 1154 від 12 червня 2022 року того ж дня він о 14 год 11 хв. в присутності поліцейського Боржемського О. А. в порядку самозвернення пройшов медичний огляд на стан сп'яніння, тобто протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення. За результатами огляду встановлено, що ОСОБА_1 тверезий (алкотест 6510 - 0,00 проміле, аналіз сечі на мультитест - негативний).
Апеляційний суд не бачить підстав ставити під сумнів доводи ОСОБА_1 про те, що копію цієї довідки він подавав до суду першої інстанції, але оскільки засідання у справі фактично не проводилось (не заслуховувались його пояснення і клопотання), а лише було проголошено вступну і резолютивну частину постанови, тому пояснити її відсутність у матеріалах справи він не може.
Згідно зі статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до статті 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема по справах «Кобець проти України» від 14 лютого 2008 року, «Берктай проти Туреччини» від 08 лютого 2001 року, «Лавенте проти Латвії» від 07 листопада 2002 року неодноразово наголошував на тому, що оцінюючи докази суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
В силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь.
Отже, оскільки зупинку транспортного засобу ОСОБА_1 здійснено поліцейським незаконно, зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення ознаки наркотичного сп'яніння не відповідають дійсності, ОСОБА_1 не заперечуав проти проходження медичного огляду на стан спяніння у встановленому законом порядку, лише просив працівників поліції дати можливість передати речі та ліки дружині, яка після пологів перебувала у пологовому відділені, розташованому дорогою до медичного закладу, де вимагав пройти огляд на стан сп'яніння працівник поліції (що не першкоджало проведенню такого огляду впродовж встановленого законом часу), то суд першої інстанції не мав підстав визнавати доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення.
Подальше проходження ним медичного огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції протягом двох годин з моменту "виявлення" працівником поліції ознак такого сп'яніння у закладі охорони здоров'я в присутності поліцейського вказує на відсутність події правопорушення.
Відповідно до пункту 1 статті 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись статтею 294 КУпАП, -
Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_1 - адвоката Семенчук О. А. задовільнити.
Постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 06 липня 2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, скасувати, провадження у справі закрити.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя О. С. Панасюк