ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
08 червня 2022 року м. Київ № 640/29554/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (фактична адреса - АДРЕСА_1 ; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368, поштова адреса: kiev_gu@kv.pfu.gov.ua), в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо непроведения перерахунку та невиплати ОСОБА_1 з 01.04.2019 пенсії за вислугу років, виходячи з сум грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019, згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 Міністерства оборони України від 19.08.2021 № 8030 про розмір грошового забезпечення;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 Міністерства оборони України від 19.08.2021 № 8030 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
3) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо непроведения перерахунку та невиплати ОСОБА_1 100 відсотків визначеного пенсійного забезпечення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, починаючи з 05.03.2019;
4) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 05.03.2019, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позиція позивача.
Позивач зазначає, що з 27 грудня 2006 він, підполковник запасу, є пенсіонером та перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугу років в ГУ ПФУ в м. Києві, що, як зазначає позивач, підтверджується пенсійним посвідченням та довідкою від 10.06.2021 року № 3080.
Додає, що у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення осіб офіцерського складу, на виконання вимог ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до пункту 1 постанови КМ України від 21.02.2018 року № 103 (набрала чинності 24.02.2018 року), йому було перераховано пенсію за відповідною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби, визначеною станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 року № 704.
Крім того, як зазначає позивач, пунктом 2 постанови КМ України № 103 визначено, виплату перерахованої пенсії проводити у наступному розмірі: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня по 31 грудня 2019 року - 75 %; з 01 січня 2020 року - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
Після перерахунку, як зазначено у позові, розмір пенсії з урахуванням 100 відсоткового підвищення, станом на 01.01.2020 року складав - 5 543,64 грн. на місяць.
При цьому, як зазначає позивач, з 01.07.2021 пунктом 1 постанови КМ України від 14.07.2021 року № 713 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ, до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018 року, установлено, проводити щомісячну доплату в сумі 2000 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
У результаті встановленої з 01.07.2021 року щомісячної доплати, як зазначає позивач, розмір пенсії на час подання позову становив - 7 543,64 грн. на місяць, втім її розмір після проведеного перерахунку, на думку позивача, не відповідає вимогам чинного пенсійного законодавства.
Так, враховуючі відомі судові рішення по справі ОАСК № 826/3858/18, позивач зазначає, що з 05.03.2019, дати набрання рішенням суду законної сили, виникли правові підстави для перерахунку ГУ ПФУ в м. Києві пенсії виходячи з розміру грошового забезпечення, яке позивач отримував до звільнення з військової служби, встановленого ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, а саме: з врахуванням окладу за посадою та військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, а також виплати пенсії у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
Позивач додає, що 19.08.2021 року за його зверненням ІНФОРМАЦІЯ_1 було видано довідку № 8030 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року, перший примірник якої направлено до ГУ ПФУ для здійснення перерахунку пенсії.
Позивач зазначає, що 31.08.2021 звернувся із письмовою заявою до ГУ ПФУ, у якій просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до розміру грошового забезпечення, вказаного у згаданій вище довідці, а також виплатити недонараховані суми пенсії за період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум та даних, зазначених у вказаній довідці.
Надалі, як йдеться у позові, 03.10.2021 на адресу позивача надійшла відповідь ГУ ПФУ від 29.09.2021, зі змісту якої вбачається, що надіслана довідка від 19.08.2021 року № 8030 (вх. від 28.08.2021 року № 5294/5) долучена до матеріалів пенсійної справи без виконання, оскільки нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХП, після набрання законної сили рішенням ОАСК від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, не приймалося.
Позивач вважає такі дії ГУ ПФУ протиправними, такими що порушують його право на отримання пенсійних виплат у належному розмірі, у зв'язку з чим звернувся до суду, зазначивши у ньому своє бачення норм профільного законодавства.
Позиція відповідача.
Відповідач надав стандартний відзив на позов, в якому заперечує проти його задоволення з підстав, аналогічних тим, що і у вищезгаданому позивачем листі ГУ ПФУ, зазначаючи про відсутність підстав для перерахунку та про правомірність поетапності виплати підвищення пенсії.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою від 22.10.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження, в порядку ст. 263 КАС України.
Встановлені судом обставини.
Так, учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються обставини призначення пенсії позивачу, основний розмір пенсії - 59%, факт складання та надсилання до ГУ ПФУ нової довідки - як зазначено вище, звернення позивача до ГУ ПФУ щодо проведення перерахунку, та, власне, факт відмови ГУ ПФУ провести перерахунок пенсії позивача на підставі нової довідки з виплатою 100% підвищення пенсії.
Вказана довідка від 19.08.2021 № 8030 включає наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 5070,00 грн., оклад за військове звання (полковник) - 1 410,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 2916,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (65%) - 6107,40 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 507,00 грн., премія (35%) - 1774,50 грн. Всього 17784,90 грн.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Щодо відмови ГУ ПФУ здійснити перерахунок на підставі вищезгаданої нової довідки, слід зазначити, що враховуючи уставлену судову практику, а також положення: ст. 9, ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, ч.ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, п. 2 Постанови КМ України № 704, ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, ч. 3 ст. 51 згаданого Закону, пункту 1 Порядку № 45, абз. 1 п. 5 Порядку №45 (у редакції постанови КМ України № 103), додатку № 2 до Порядку № 45 (містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), а також рішення ОАС м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 5 березня 2019 року (визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМ України №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45), слід дійти висновку, що оскільки зміни, внесені постановою КМ України № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Відтак, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої уповноваженим органом.
Слід зазначити, що довідки про розмір грошового забезпечення, відповідно до п. 2 Порядку № 45, видають уповноважені органи.
При цьому, враховуючи приписи пункту 4 Порядку № 45, ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ст. 10 Закону №2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.
До моменту отримання належної довідки в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Виходячи із змісту п. 3.1, п. 3.18 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, яке затверджено наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2014 року № 530 (із змінами) оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям, здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - ТЦКСП згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року N 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Тобто, такою уповноважено особою є ІНФОРМАЦІЯ_1 (колишній ІНФОРМАЦІЯ_2), який у даному випадку і видав відповідну довідку.
При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.
Видача оновленої довідки пов'язана із реалізацією постанов КМ України № 103 та 704, з наслідками подальшого визнання нечинною постанови № 103 у частині, тобто видача оновленої довідки спрямована на поновлення прав позивача, пов'язаних з відповідними рішенням КМ України щодо проведення перерахунку пенсії, а відтак видача вказаної довідки за своєю суттю є формою реалізації рішень Уряду, але у правовому полі України.
Відтак, на підставі вказаної довідки, з урахуванням звернення позивача, відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019.
Враховуючи ігнорування ГУ ПФУ вимог законодавства, обґрунтованість вимог позивача, позов, відповідно, в цій частині підлягає задоволенню.
Щодо «поетапності» виплат сум підвищення перерахованої пенсії, слід зазначити, що відповідно до п. 2 постанови КМУ № 103 виплата перерахованих відповідно до п. 1 цієї постанови підвищених пенсій проводиться з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50%; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 %; з 01.01.2020 - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Проте, як вже зазначалося, рішенням суду від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою суду апеляційної інстанції від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови №103 й зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку №45.
При цьому, залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі № 826/3858/18 Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, серед іншого вказав на те, що зміст статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить про наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Відтак, із набранням законної сили вищезгаданим рішенням суду від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.
У зв'язку з цим, це рішення суду, як і втрата чинності постановою КМ України № 103 не потребують будь-якого додаткового узгодження та підтвердження, - у т.ч. в рамках п. 2 постанови КМ України № 1088 від 24.12.2019, який (п. 2 постанови КМ України № 1088 від 24.12.2019) в силу прийнятих судових рішень взагалі не має ніякого правового значення, відповідні пункти постанови КМ України № 103 не можуть втрачати чинність пізніше, ніж визначено судовими рішеннями, що у свою чергу свідчить про перевищення КМ України своїх повноважень в частині визначення порядку виконання судових рішень.
При цьому, рішенням суду від 06.04.2020 у справі № 640/559/20, яке залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.09.2020 року, підпункт 1 пункт 1 постанови КМ України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсії окремим категоріям громадян» визнано протиправним та нечинним.
Рішенням суду від 10.06.2020 у справі № 640/620/20, яке залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2020, ч. 2 п. 1 постанови КМ України від 24 грудня 2019 року № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" визнано протиправною та нечинною.
Між тим, 04.09.2019 набрала чинності вищезгадана постанова КМ України № 804, згідно з якою виплата пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 та перерахованих з 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Однак, постанова КМ України №804 визнана протиправною та нечинною повністю рішенням суду від 23.01.2020 у справі № 640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, що є датою набрання рішенням суду першої інстанції законної сили.
В контексті останнього, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 2. ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, з 04.09.2019 у ГУ ПФУ були правові підстави для виплати позивачу 75 відсотків підвищення до пенсії.
З огляду на зазначене, позовні вимоги в частині виплати 100% перерахованої пенсії підлягають задоволенню частково - за період з 05.03.2019 до 04.09.2019.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов в цій частині підлягає частковому задоволенню - як зазначено вище.
При цьому, у відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Враховуючи, що заявлені вимоги мають немайновий характер, що по суті не дає можливості вирахувати певну частку задоволених вимог та вимог, щодо яких відмовлено у задоволенні, а також враховуючи, що немайнова вимога задоволена лише з певними корективами щодо «періоду виплати підвищення», судовий збір на користь позивача підлягає відшкодуванню у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 14, 19, 72 - 77, 90, ст. ст. 241 - 246, 250, 251, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (фактична адреса - АДРЕСА_1 ; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) щодо:
відмови у перерахунку пенсії з 01.04.2019 та виплаті пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) виходячи з сум грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019 у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.08.2021 № 8030 та щодо
зменшення виплати ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) суми підвищення пенсії, що полягає у виплаті з 05.03.2019 по 03.09.2019 лише 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на станом на 01.03.2018;
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368):
перерахувати з 01.04.2019 пенсію ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) виходячи з сум грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019 у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.08.2021 № 8030 та виплатити донараховану суму, з виплатою за період з 05.03.2019 по 03.09.2019 (включно) 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з відрахуванням раніше виплачених сум.
4. У задоволенні решти вимог - відмовити.
5. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР 42098368) на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) 1818,00 грн. на відшкодування судового збору, сплаченого за квитанцією № 101 від 19.10.2021.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Днем вручення процесуальних документів в електронній формі є день отримання судом повідомлення про доставлення документів на офіційну електронну адресу особи (п. 2 ч. 6 ст. 251 КАСУ), якою є (п. 5.8. Положення про ЄСІТС від 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21): сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів або адреса електронної пошти, з якої надійшли до суду документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом (п. 59 «Перехідні положення»).
Зважаючи на Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затверджене рішенням Вищої ради правосуддя 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21, в електронній формі апеляційні скарги подаються безпосередньо до апеляційного суду.
Суддя О.А. Кармазін