ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Вн. №27/691
08 червня 2022 року м. Київ № 640/25578/20
за позовомОСОБА_1
до Державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у м. Києві
провизнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про:
визнання протиправними дій Головного управління Державної податкової служби в м. Києві щодо включення в інтегровані картки платника відомостей щодо наявного в ОСОБА_1 податкового боргу: транспортний податок з фізичних осіб по коду платежу 18011001 у сумі 14 583,33 грн., земельний податок з фізичних осіб по коду платежу 18010700 у сумі 7200,55 грн., податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості по коду платежу 180010200 у сумі 14 286,30 грн.;
зобов'язання відповідача здійснити коригування даних в інтегрованих картках платника ОСОБА_1 , шляхом виключення відомостей щодо наявного податкового боргу з таких платежів: транспортний податок з фізичних осіб по коду платежу 18011001 у сумі 14 583,33 грн., земельний податок з фізичних осіб по коду платежу 18010700 у сумі 7200,55 грн., податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості по коду платежу 180010200 у сумі 14 286,30 грн., а також даних, щодо реєстрації місця проживання;
зобов'язання відповідача встановити та притягнути до відповідальності винну особу, що внесла неправдиві відомості про наявність податкового боргу та дані щодо реєстрації місця проживання в інтегрованих картках платника.
Ухвалою суду від 02.11.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження на підставі наявних матеріалів без виклику сторін.
Відзиву на позов не надано.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
27.08.2019 р. ОСОБА_1 звернувся до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва Головного управління ДФС у м. Києві з заявою про видачу довідки про відсутність заборгованості з метою дотримання вимог п. 8 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про політичні партії в Україні".
Листом Головного управління ДПС у м. Києві від 13.09.2019 р. за №1460/Г/26-13-10-03-18 ОСОБА_1 повідомлено про те, що станом на 18.06.2019 р. відповідно до даних інтегрованих карток інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючого органу у нього як платника обліковується податковий борг по коду 18011001 (транспортний податок з фізичних осіб) у сумі 14 583, 33 грн.
Також відповідно до інтегрованих карток інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючого органу у платника обліковується податковий борг по коду платежу 18010200 (податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості) у сумі 6 603, 52 грн. у Головному управлінні ДПС у Чернігівській області (Бобровицький район) та по коду платежу 18010700 (земельний податок з фізичних осіб) у сумі 3 610, 29 грн. у Головному управлінні ДПС у Київській області.
14.11.2019 р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ДПС у м. Києві щодо надання інформації про сформоване грошове зобов'язання з вказаних податків, по яких за ним обліковується заборгованість, оскільки ним жодне податкове повідомлення-рішення не отримувалося.
Листом від 04.12.2019 р. за №12805/Г/26-15-33-14-23 Головне управління ДПС у м. Києві повідомило ОСОБА_1 про те, що податковий борг з транспортного податку з фізичних осіб у сумі 14 583, 33 грн. виник на підставі податкового повідомлення-рішення від 01.08.2018 р. №0114692-5102-1001, сформованого Головним управлінням ДПС у Київській області, по земельному податку заборгованість обліковується у Головному управлінні ДПС у Київській області, з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки - в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області (Бобровицький район).
Станом на 27.11.2019 р. ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) не перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у м. Києві як платник податку на майно в частині плати за землю з фізичних осіб, і для уточнення інформації необхідно звернутися до контролюючого органу, у якого обліковується борг.
07.07.2020 р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ДПС у м. Києві зі скаргою, в якій вимагав у найкоротший строк виключити недостовірну інформацію із інтегрованих карток інформаційно-телекомунікцаійних систем контролюючого органу інформацію про наявність у нього податкового боргу по коду платежу 18010200 в сумі 6 603, 52 грн., по коду платежу 18011001 в сумі 14 583, 33 грн. та по коду платежу 18010700 у сумі 3 610, 29 грн.
Також позивач посилався на факт неотримання відповіді на заяву від 14.11.2019 р.
Листом від 06.08.2020 р. за №20611/Г/26-15-33-14-23 Головне управління ДПС у м. Києві повідомило позивача про те, що листом від 04.12.2019 р. за №12805/Г/26-15-33-14-23 йому надано відповідь на звернення, а також підтверджено інформацію про наявність податкового боргу.
Позивач - ОСОБА_1 - вважає протиправними дії щодо включення в інтегровані картки платника відомостей про наявність у нього податкового боргу з таких підстав.
Позивач зазначає, що ним не отримувалися акти перевірки або податкові повідомлення-рішення щодо нарахування йому податкових зобов'язань.
У зв'язку з неотриманням податкових повідомлень-рішень суми нарахованих відповідачем зобов'язань є неузгодженими та в розумінні пп. 14.1.174 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України не можуть вважатися податковим боргом, і їх відображення у ІКП є неправомірним, що призвело до порушення прав позивача.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно з п. 70.1, 70.3 ст. 70 Податкового кодексу України (в редакції станом на 18.06.2019 р.) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр).
До інформаційної бази Державного реєстру включаються такі дані про фізичних осіб: 70.3.1. джерела отримання доходів; 70.3.2. об'єкти оподаткування; 70.3.3. сума нарахованих та/або отриманих доходів; 70.3.4. сума нарахованих та/або сплачених податків; 70.3.5. інформація про податкову знижку та податкові пільги платника податків.
Згідно з 71.1 ст. 71 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно з п. 72.1 ст. 72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла: 72.1.2. від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та Національного банку України, зокрема інформація: 72.1.2.1. про об'єкти оподаткування, що надаються та/або реєструються такими органами. Зазначена інформація повинна містити, зокрема, вид, характеристики, індивідуальні ознаки об'єкта оподаткування (в разі наявності), за якими його можна ідентифікувати; 72.1.5. за наслідками податкового контролю.
Згідно з п. 74.1, 74.3 ст. 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю.
Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами.
Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затверджено наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 р. № 422 (втратив чинність на підставі наказу Міністерства фінансів № 5 від 12.01.2021 р.).
Згідно з п. 1 р. І Порядку №422 інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.
Згідно з пп. 1, 3 п. 7 р. IV Порядку №422, у разі коли згідно з Податковим кодексом України відповідальність за визначення податкового зобов'язання платника покладається на органи ДФС, суми податкових зобов'язань розраховуються на підставі інформації про суб'єкти та об'єкти оподаткування.
Для визначення сум податкових зобов'язань платників здійснюється: формування переліків суб'єктів та об'єктів оподаткування; розрахунок сум податкових зобов'язань; формування податкового повідомлення-рішення про сплату податків; відображення в ІКП нарахованих сум податків за податковими повідомленнями-рішеннями з використанням облікових показників (операцій) щодо нарахування зобов'язань.
Органи ДФС відповідно до статей 266, 267 та 269 розділу ХІІ Податкового кодексу України визначають податкові зобов'язання фізичних осіб - платників: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; земельного податку.
Суми податкових зобов'язань податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю розраховуються інформаційною системою органів ДФС, ґрунтуючись на відповідних первинних показниках, наявних в інформаційній системі органів ДФС станом на дату розрахунку.
Згідно з пп. 1, 2 п. 8, пп.1 п. 9 р. IV Порядку №422 структурні підрозділи органів ДФС за місцезнаходженням земельної ділянки, які за своїми функціональними обов'язками забезпечують адміністрування плати за землю, здійснюють формування податкового повідомлення-рішення про сплату фізичними особами плати за землю за поточний рік у термін до 01 травня поточного року.
Структурні підрозділи органів ДФС за місцем реєстрації платника, які за своїми функціональними обов'язками забезпечують адміністрування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та транспортного податку, здійснюють формування податкового повідомлення-рішення про сплату фізичними особами податкових зобов'язань зазначених податків за попередній рік у термін до 15 червня поточного року.
Сформовані податкові повідомлення-рішення реєструються, друкуються та надсилаються платникам податку з повідомленням про вручення.
Інформація про дату вручення платнику податку податкового повідомлення-рішення вноситься до інформаційної системи ДФС структурними підрозділами органів ДФС, якими сформовані податкові повідомлення-рішення, не пізніше дня, наступного за днем отримання такої інформації.
Після внесення до інформаційної системи органів ДФС інформації про дату вручення податкового повідомлення-рішення облікові показники щодо нарахованих органом ДФС податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю відображаються в ІКП датою граничного строку сплати (60 календарних днів з дня вручення платнику податкового повідомлення-рішення) з використанням відповідних облікових показників (кодів операцій) та беруть участь у розрахунках.
Якщо платнику, якому сформовано податкове повідомлення-рішення з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю, не відкрито відповідну ІКП, вона відкривається автоматично за реквізитами, зазначеними у податковому повідомленні-рішенні.
В даному випадку згідно з матеріалами справи станом на 18.06.2019 р. відповідно до даних інтегрованих карток інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючого органу у позивача як платника обліковується податковий борг по коду 18011001 (транспортний податок з фізичних осіб) у сумі 14 583, 33 грн., про що його повідомлено листом Головного управління ДПС у м. Києві від 13.09.2019 р. за №1460/Г/26-13-10-03-18.
При чому, листом від 04.12.2019 р. за №12805/Г/26-15-33-14-23 Головне управління ДПС у м. Києві повідомило позивача про те, що 27.11.2019 р. ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) не перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у м. Києві як платник податку на майно в частині плати за землю з фізичних осіб, і для уточнення інформації необхідно звернутися до контролюючого органу, у якого обліковується борг (Головне управління ДПС у Київській області та Головне управління ДПС у Чернігівській області (Бобровицький район).
В матеріалах справи відсутні докази звернення позивача до контролюючих органів, у яких обліковується його податкових борг по вказаних податках, оскарження рішень, на підставі яких відповідна інформація була внесена до ІКП.
В той же час, інформація з ІКП не може бути виключена лише на підставі тверджень позивача про те, що він не отримував відповідні податкові повідомлення-рішення, оскільки ця інформація є предметом перевірки під час оскарження вказаних рішень.
Також суд зазначає, що відповідач у даному випадку надав інформацію про податкову заборгованість позивача, оскільки до нього надійшов відповідний запит, і він має доступ до показників підсистем інформаційної системи органів ДПС, навіть якщо нарахування податкового зобов'язання здійснено не ним, а іншим підрозділом ДПС.
Відповідно, на відповідача в будь-якому випадку не може покладатися відповідальність за коригування показників ІКП позивача, тоді як ці дії є обов'язком структурних підрозділів органів ДПС, якими сформовані відповідні податкові повідомлення-рішення.
З врахуванням викладено належним способом захисту порушеного права позивача є оскарження податкових повідомлень-рішень, на підставі яких внесено до ІПК інформацію про податкову заборгованість, і відповідні коригування до ІПК можуть бути внесені саме за результатами розгляду таких справ.
Ч. 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В даному випадку у суду відсутні підстави для висновку про те, що відповідачем вчинено протиправні дії щодо внесення інформації до ІПК позивача про наявність податкового боргу.
На підставі вищевикладеного, ст. ст. 241-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 08.06.2022 р.