Рішення від 07.06.2022 по справі 640/4092/22

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

07 червня 2022 року справа №640/4092/22

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )

до1. Департаменту кіберполіції Національної поліції України (далі по тексту - відповідач 1, Департамент); 2. Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач 2, ГУ ПФУ в м. Києві)

про1) визнання протиправною бездіяльності відповідача 1 щодо не підготовки та неподання до ГУ ПФУ в м. Києві документів, що необхідні для призначення полковнику поліції ОСОБА_1 пенсії за вислугу років; 2) визнання протиправною відмову відповідача 1 у зарахуванні пільгової вислуги років, здобутої полковником поліції ОСОБА_1 , заступником начальника 2-го відділу (кадрового забезпечення) 2-го управління (організаційно-аналітичної роботи та забезпечення діяльності), у тому числі в загальній кількості 04 роки 10 місяців 24 дні вислуги, здобутої за періоди проходження служби з 13 червня 2002 року по 09 лютого 2005 року у відділенні кримінальної міліції у справах неповнолітніх, з 15 лютого 2008 року по 16 липня 2015 року в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, та за періоди часу навчання з 01 вересня 1996 року по 30 червня 2001 року в Українській інженерно-педагогічній академії у загальній кількості 02 роки 04 місяці 29 днів, до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції; 3) зобов'язання відповідача 1 здійснити перерахунок та зарахувати полковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника 2-го відділу (кадрового забезпечення) 2-го управління (організаційно-аналітичної роботи та забезпечення діяльності), відповідно до статей 12, 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 13 червня 2002 року по 09 лютого 2005 року у відділенні кримінальної міліції у справах неповнолітніх, з 15 лютого 2008 року по 16 липня 2015 року в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, у загальній кількості 04 роки 10 місяців 24 дні та час навчання з 01 вересня 1996 року по 30 червня 2001 року в Українській інженерно-педагогічній академії у загальній кількості 02 роки 04 місяці 29 днів; 4) зобов'язання відповідача 1 здійснити полковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника 2-го відділу (кадрового забезпечення) 2-го управління (організаційно-аналітичної роботи та забезпечення діяльності) перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 13 червня 2002 року по 09 лютого 2005 року у відділенні кримінальної міліції у справах неповнолітніх, з 15 лютого 2008 року по 16 липня 2015 року в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, у загальній кількості 04 роки 10 місяців 24 дні та час навчання з 01 вересня 1996 року по 30 червня 2001 року в Українській інженерно-педагогічній академії у загальній кількості 02 роки 04 місяці 29 днів та встановити надбавку за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років; 5) зобов'язання відповідача 1 підготувати та подати до ГУ ПФУ в м. Києві всі документи, необхідні для призначення полковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника 2-го відділу (кадрового забезпечення) 2-го управління (організаційно-аналітичної роботи та забезпечення діяльності), пенсії за вислугу років, зазначивши при цьому в поданні загальну вислугу в кількості 26 років 00 місяців 20 днів, з яких пільгова вислуга в кількості 04 роки 10 місяців 24 дні та час навчання 02 роки 04 місяці 29 днів; 6) зобов'язання відповідача 2 після отриманих документів від відповідача 1, необхідних для призначення пенсії за вислугу років, в тому числі із зарахованою полковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника 2-го відділу (кадрового забезпечення) 2-го управління (організаційно-аналітичної роботи та забезпечення діяльності) пільговою вислугою років в загальній кількості 04 років 10 місяців 23 дні, здобутої позивачем під час проходження служби з 13 червня 2002 року по 09 лютого 2005 року у відділенні кримінальної міліції у справах неповнолітніх, з 15 лютого 2008 року по 16 липня 2015 року в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, та під час навчання з 01 вересня 1996 року по 30 червня 2001 року в Українській інженерно-педагогічній академії у загальній кількості 02 роки 04 місяці 29 днів до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції - призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у зв'язку із наявністю необхідного розміру вислуги (26 років 00 місяців 20 днів)

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи, що відповідач 1 протиправно відмовив в підготовці та поданні документів для призначення їй пенсії до ГУ ПФУ в м. Києві, оскільки в неї відсутня необхідна календарна вислуга років, а саме 24 календарних роки і 6 місяців.

На думку позивача, для призначення пенсії за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 та, оскільки вислуга років позивача у пільговому обчисленні становить 26 років 00 місяців 20 днів, така вислуга є достатньою для призначення їй пенсії за вислугу років згідно пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Ухвалою від 07 лютого 2022 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/4092/22 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

В матеріалах справи докази надання відповідачем 1 та відповідачем 2 відзиву на позовну заяву відсутні.

Суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.

ОСОБА_1 з 02 січня 2002 року по 06 листопада 2015 року проходила службу в органах внутрішніх справ та з 07 листопада 2015 року по 30 вересня 2020 року - в Національній поліції України.

Наказом Департаменту кіберполіції Національної поліції України від 25 вересня 2020 року №152/ос (по особовому складу) полковник поліції ОСОБА_1 , заступник начальника 2-го відділу (кадрового забезпечення) 2-го управління (організаційно-аналітичної роботи та забезпечення діяльності) 30 вересня 2020 року звільнена зі служби в поліції за пунктом 7 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».

Відповідно до зазначеного наказу стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років станом на день звільнення складає 18 років 8 місяців 28 днів, вислуга років в пільговому обчисленні - 04 роки 10 місяців 24 дні.

Позивач звернулася до ГУ ПФУ в м. Києві через відповідача 1 із заявою від 14 грудня 2021 року про призначення пенсії за вислугу років.

У відповідь на заяву позивача відповідач 1 листом від 30 грудня 2021 року №14055/38/7/01-2021 відмовив у підготовці та поданні до ГУ ПФУ в м. Києві документів для призначення пенсії позивачу, оскільки відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається, зокрема, поліцейським незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, у період з 01 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних років та 6 місяців і більше; станом на 30 вересня 2020 року календарна вислуга років позивача становить 18 років 08 місяців 28 днів, тобто на час звільнення з Національної поліції позивач не мала вислуги, необхідної для призначення пенсії згідно норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а, отже, не набула права на пенсію; підстави оформлення та подання документів до Пенсійного фонду України через уповноважений структурний підрозділ Національної поліції України відсутні.

За результатом розгляду заяви позивача відповідач 2 листом від 14 січня 2022 року №1326-38014/Н-02/8-2600/22 повідомив позивача, що для призначення пенсії за вислугу років необхідно звернутися до уповноваженого структурного підрозділу за місцем служби.

Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, керується такими мотивами.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з положеннями статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Пунктом «б» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби, зокрема, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Умови призначення пенсії за вислугу років визначено статтею 12 Закону.

Згідно пункту «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних років та 6 місяців і більше.

Статтею 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначені види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а саме, відповідно до частини першої, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються, зокрема: а) військова служба; б) служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме, до вислуги років особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Згідно з частиною четвертою статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Отже, із аналізу зазначених норм вбачається, що Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначені умови призначення пенсії за вислугою років (стаття 12) та види служби і періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії (стаття 17).

Відповідно до статті 171 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України постановою від 17 липня 1992 року №393 затверджений Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі по тексту - Порядок №393).

Порядок №393 визначає, які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.

Так, відповідно до абзацу першого частини 2 Порядку №393 до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», під час призначення пенсії згідно з пунктом «а» статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п'яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.

Аналогічне за змістом положення щодо умов зарахування до календарної вислуги років періоду навчання у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах міститься у проаналізованій вище частині другій статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З аналізу пункту 2 Постанови №393 та частини другої статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вбачається, що зарахування часу навчання в межах до п'яти років із розрахунку один рік за шість місяців, до вислуги років поліцейським при призначенні пенсії відбувається за наявності двох умов: 1) офіцерське (спеціальне) звання присвоюється після закінчення навчального закладу 2) офіцерське (спеціальне) звання присвоюється до вступу на службу до органів внутрішніх справ або до призначення на відповідну посаду.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 09 вересня 2021 №520/5021/19.

Суд встановив, що позивач з 01 вересня 1996 року по 30 червня 2001 року навчалася в Українській інженерно-педагогічній академії та отримала диплом спеціаліста за спеціальністю «Професійне навчання. Технологія і комплексна механізація видобутку корисних копалин» та здобула кваліфікацію інженера-педагога.

Разом з тим, як вбачається із витягу із послужного списку архівної особової справи позивача полковник поліції ОСОБА_1 з 02 січня 2002 року по 13 червня 2002 року проходила службу в органах внутрішніх справ як курсант училища професійної підготовки працівників міліції при УМВС України в Луганській області, спеціальне звання «рядовий міліції» їй присвоєно наказом Луганського УПППМ від 02 січня 2002 №3, тобто після закінчення навчання в Українській інженерно-педагогічній академії та після вступу на службу до органів внутрішніх справ.

Таким чином, час навчання позивача в Українській інженерно-педагогічній академії не підлягає зарахуванню до календарної вислуги років ОСОБА_1 з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби, а тому відсутні правові підстави для визнання протиправною відмову відповідача 1 у зарахуванні пільгової вислуги років, здобутої позивачем за період часу навчання з 01 вересня 1996 року по 30 червня 2001 року в Українській інженерно-педагогічній академії у загальній кількості 02 роки 04 місяці 29 днів, до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції та, як наслідок, відсутні підстави для зобов'язання відповідача 1 здійснити перерахунок та зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні за час навчання з 01 вересня 1996 року по 30 червня 2001 року в Українській інженерно-педагогічній академії у загальній кількості 02 роки 04 місяці 29 днів.

Щодо наявності підстав для зарахування до календарної вислуги, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди проходження служби з 13 червня 2002 року по 09 лютого 2005 року у відділенні кримінальної міліції у справах неповнолітніх та з 15 лютого 2008 року по 16 липня 2015 року в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, суд зазначає таке.

Відповідно до абзацу дев'ятого підпункту «в» частини 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ зараховується час проходження служби на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.

Перелік посад начальницького складу підрозділів кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків, боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01 жовтня 2007 року №366 (далі по тексту - Наказ №366).

Пунктом 2 Наказу №366 в редакції, чинній на час служби позивача в органах внутрішніх справ, передбачено, що вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується особам, зазначеним у пункті 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2007 року №1144, при цьому таким особам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.

Наказом №366 до посад начальницького складу підрозділів кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків, боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку один місяць служби за півтора місяця віднесена, зокрема, посада оперуповноваженого міських та районних відділів УМВС України.

Відповідно до Витягу з послужного списку ОСОБА_1 , який міститься в матеріалах справи, позивач з 13 червня 2002 року по 10 жовтня 2003 року проходила службу оперуповноваженим відділення кримінальної міліції у справах неповнолітніх Стахановського міського відділу УМВС України в Луганській області, з 10 жовтня 2003 року по 09 лютого 2005 року - оперуповноваженим відділення кримінальної міліції у справах неповнолітніх Цюрупинського районного відділу УМВС України в Херсонській області та після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2007 року №1144 «Про доповнення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» перебувала на службі в органах внутрішніх справ.

Отже, період служби позивача з 13 червня 2002 року по 09 лютого 2005 року має бути зарахований на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за півтора місяця.

Наказом Міністерством внутрішніх справ від 14 листопада 2007 року №431 затверджений Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби (далі по тексту - Перелік №431).

Пунктом 2 Наказу №431 в редакції, чинній на час служби позивача в органах внутрішніх справ, встановлено, що вислуга років на пільгових умовах зараховується особам з дня призначення на посади працівників, зазначених у пункті 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності Постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року №3720-XII «Про затвердження Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України».

Відповідно до Наказу №431 до посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби віднесені, зокрема, посади оперуповноваженого, оперуповноваженого в особливо важливих справах, старшого інспектора управлінь по боротьбі з організованою злочинністю на транспорті та Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю.

З Витягу з послужного списку ОСОБА_1 вбачається, що вона проходила службу в період:

- з 15 лютого 2008 року по 06 серпня 2008 року на посаді оперуповноваженого в особливо-важливих справах оперативно-технічного відділення управління по боротьбі з організованою злочинністю Управління МВС України на залізничному транспорті;

- з 06 серпня 2008 року по 01 жовтня 2008 року на посаді оперуповноваженого з кадрового забезпечення та оперативного прикриття управління по боротьбі з організованою злочинністю Управління МВС України на залізничному транспорті;

- з 01 жовтня 2008 року по 30 березня 2010 року на посаді оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу кадрового забезпечення та оперативного прикриття Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України;

- з 30 березня 2010 року по 16 липня 2015 року на посаді старшого інспектора з особливих доручень відділу кадрового забезпечення Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України.

Отже, зазначені періоди служби позивача мають бути зараховані до вислуги років на пільгових умовах.

Вирішуючи справу № 805/3923/18-а Верховний Суд у постанові від 03 березня 2021 року дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Порядком №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

При цьому Верховний Суд відступив від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17.

Таке правове регулювання та наведені вище висновки Верховного Суду у справі №805/3923/18-а дозволяють зробити висновок те, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і положенням цього Закону не суперечить.

Як вже зазначив суд, статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Таким чином, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.

Визначення у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині четвертої статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.

Таким чином, передбачена Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

У свою чергу, передбачені статтею 171 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку №393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.

При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.

Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.

Наведені висновки суду узгоджуються з висновками, викладеними у постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 14 квітня 2021 року у справі № 480/4241/18.

При цьому, у вказаній постанові з метою забезпечення єдності та сталості судової практики Верховний Суд в складі Судової палати Касаційного адміністративного суду відступає від висновків щодо застосування норм права у постановах Верховного Суду від 22 листопада 2018 року у справі №161/4876/17, від 15 серпня 2019 року у справі №281/459/17, від 27 березня 2020 року у справі №569/727/17 та інших, у яких Верховний Суд дійшов висновку про неможливість пільгового обчислення вислуги років та невідповідності в цій частині Порядку №393 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, вислуга років позивача з урахуванням пільгового обчислення становить 23 роки 07 місяців 21 день, в тому числі календарна - 18 років 08 місяців 28 днів та пільгова - 04 роки 10 місяців 24 дні.

Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність відмови відповідача 1 у зарахуванні пільгової вислуги років, здобутої позивачем за періоди проходження служби з 13 червня 2002 року по 09 лютого 2005 року у відділенні кримінальної міліції у справах неповнолітніх та з 15 лютого 2008 року по 16 липня 2015 року в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю у загальній кількості 04 роки 10 місяців 24 дні до календарної вислуги років та наявність правових підстав для зобов'язання відповідача 1 зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 13 червня 2002 року по 09 лютого 2005 року у відділенні кримінальної міліції у справах неповнолітніх, з 15 лютого 2008 року по 16 липня 2015 року в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, у загальній кількості 04 роки 10 місяців 24 дні.

В частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача 1 щодо не підготовки та неподання до ГУ ПФУ в м. Києві документів, що необхідні для призначення позивачу пенсії за вислугу років та зобов'язання відповідача 1 підготувати та подати до ГУ ПФУ в м. Києві всі документи, необхідні для призначення позивачу пенсії за вислугу років, зазначивши при цьому в поданні загальну вислугу в кількості 26 років 00 місяців 20 днів, з яких пільгова вислуга в кількості 04 роки 10 місяців 24 дні та час навчання 02 роки 04 місяці 29 днів, суд відмовляє в їх задоволенні з огляду на таке.

Суд встановив, що позивач звільнена зі служби 30 вересня 2020 року, вислуга років з урахуванням пільгового стажу становить 23 роки 07 місяців 21 день, в тому числі календарна - 18 років 08 місяців 28 днів та пільгова - 04 роки 10 місяців 24 дні.

Як суд зазначив вище, пенсія за вислугу років призначається особам незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних років та 6 місяців і більше.

Таким чином, вислуги років позивача з урахуванням пільгового обчислення стажу недостатньо для призначення їй пенсії за вислугу років, а тому відсутні правові підстави щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача 1 щодо не підготовки та неподання до ГУ ПФУ в м. Києві документів, що необхідні для призначення позивачу пенсії за вислугу років та підстави для зобов'язання відповідача 1 підготувати та подати до ГУ ПФУ в м. Києві всі документи, необхідні для призначення позивачу пенсії за вислугу років, зазначивши при цьому в поданні загальну вислугу в кількості 26 років 00 місяців 20 днів, з яких пільгова вислуга в кількості 04 роки 10 місяців 24 дні та час навчання 02 роки 04 місяці 29 днів.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача 1 здійснити позивачу перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 13 червня 2002 року по 09 лютого 2005 року у відділенні кримінальної міліції у справах неповнолітніх, з 15 лютого 2008 року по 16 липня 2015 року в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, у загальній кількості 04 роки 10 місяців 24 дні та час навчання з 01 вересня 1996 року по 30 червня 2001 року в Українській інженерно-педагогічній академії у загальній кількості 02 роки 04 місяці 29 днів та встановити надбавку за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що до стажу служби в поліції зараховуються служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Відповідно до висновку суду, позивач не має права на зарахування часу навчання з 01 вересня 1996 року по 30 червня 2001 року в Українській інженерно-педагогічній академії у загальній кількості 02 роки 04 місяці 29 днів.

Отже, до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, не може бути зарахований час навчання позивача в Українській інженерно-педагогічній академії у загальній кількості 02 роки 04 місяці 29 днів.

Крім того, суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази, що відповідачем 1 до стажу служби в поліції позивача, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, не зараховані періоди пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 13 червня 2002 року по 09 лютого 2005 року у відділенні кримінальної міліції у справах неповнолітніх та з 15 лютого 2008 року по 16 липня 2015 року в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, у загальній кількості 04 роки 10 місяців 24 дні.

Суд звертає увагу, що в матеріалах справи міститься довідка від 02 грудня 2021 року про проходження служби в органах внутрішніх справ та Національній поліції на оперативних посадах полковника ОСОБА_1 із зазначенням календарної і пільгової вислуги років, відповідно до якої загальна вислуга років позивача з урахуванням пільгової вислуги років становить 23 роки 07 місяців 21 день.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Таким чином, суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача - суб'єкта владних повноважень, створення перешкод для їх реалізації або мають місце інші притиснення прав та свобод позивача.

Отже, позивачем не доведено, що відповідачем 1 до її стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, не зараховані періоди пільгової вислуги років, а тому відсутні правові підстави для зобов'язання відповідача1 здійснити позивачу перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періодів пільгової вислуги років.

В частині позовних вимог про зобов'язання відповідача 2 після отриманих документів від відповідача 1, необхідних для призначення пенсії за вислугу років, призначити позивачу пенсію за вислугу років у зв'язку із наявністю необхідного розміру вислуги суд відмовляє з огляду на таке.

Відповідно до пункту 12 Постанови №3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Пунктом 14 Постанови №3-1 визначено, що орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Заяви осіб, зокрема, про призначення пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка-повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви.

Враховуючи, що на момент розгляду справи у відповідача 2 відсутнє подання Департаменту кіберполіції Національної поліції України про призначення позивачу пенсії за вислугу років, суд дійшов висновку про передчасність заявленої вимоги та відмовляє у задоволенні позову у цій частині.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій відповідача 1 щодо відмови у зарахуванні пільгової вислуги років, здобутої позивачем за періоди проходження служби з 13 червня 2002 року по 09 лютого 2005 року у відділенні кримінальної міліції у справах неповнолітніх, з 15 лютого 2008 року по 16 липня 2015 року в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю у загальній кількості 04 роки 10 місяців 24 дні до календарної вислуги років та зобов'язання відповідача 1 зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди проходження нею служби з 13 червня 2002 року по 09 лютого 2005 року у відділенні кримінальної міліції у справах неповнолітніх та з 15 лютого 2008 року по 16 липня 2015 року в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, у загальній кількості 04 роки 10 місяців 24 дні.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем 1 не доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, на користь позивача належить стягнути судовий збір у розмірі 992,25 грн. за рахунок бюджетний асигнувань відповідача 1 пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 72-77, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Департаменту кіберполіції Національної поліції України щодо відмови у зарахуванні пільгової вислуги років, здобутої ОСОБА_1 за період проходження служби з 13 червня 2002 року по 09 лютого 2005 року у відділенні кримінальної міліції у справах неповнолітніх та за період проходження служби з 15 лютого 2008 року по 16 липня 2015 року в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, у загальній кількості 04 роки 10 місяців 24 дні до календарної вислуги років ОСОБА_1 .

3. Зобов'язати Департамент кіберполіції Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди проходження служби ОСОБА_1 з 13 червня 2002 року по 09 лютого 2005 року у відділенні кримінальної міліції у справах неповнолітніх та з 15 лютого 2008 року по 16 липня 2015 року в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, у загальній кількості 04 роки 10 місяців 24 дні.

4. Відмовити в іншій частині адміністративного позову.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені нею витрати по сплаті судового збору у розмірі 992,25 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні двадцять п'ять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту кіберполіції Національної поліції України.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );

Департамент кіберполіції Національної поліції України (02093, м. Київ, вул. Бориспільська, буд. 19; ідентифікаційний код 40116400);

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16; ідентифікаційний код 42098368).

Суддя В.А. Кузьменко