ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
03 червня 2022 року м. Київ № 640/23040/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кармазіна О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомГоловного управління ДПС у м. Києві
до ОСОБА_1
простягнення податкового боргу,-
Головне управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДР: 44116011) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ), в якому просить суд стягнути податковий борг у розмірі 108502,68 грн.
Позиція позивача.
Позивач зазначає, що відповідно до інтегрованої картки платника податків, ОСОБА_1 на момент звернення до суду має заборгованість перед бюджетом у розмірі, а саме:
з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується за результатами річного декларування у розмірі 100 205,43 грн. (код платежу 11010500),
з військового збору у розмірі 8297,25 грн. (код платежу 11011001).
Вказана заборгованість, як зазначає заявник, виникла внаслідок отримання відповідачем додаткового блага у вигляді основної суми боргу, анульованої кредитором, та, відповідно, на підставі винесених податкових повідомлень-рішень: №0003714202 від 24.01.2019, № 0003734202 від 24.01.2019, № 0003724202 від 24.01.2019, № 0003744202 від 24.01.2019.
Як вбачається з позову, оскільки податкові зобов'язання не були сплачені, вони набули податкового боргу.
При цьому, контролюючим органом відповідачу направлена податкова вимога №105694-17 від 27.03.2019 року на існуючу на той час суму податкового боргу.
Оскільки вжиті заходи не призвели до позивного результату у вигляді сплати боргу, заявник просить прийти рішення про стягнення цього боргу.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою судді від 13.09.2021, з урахуванням ухвали від 17.09.2021 про виправлення описки, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін.
Копія позову та додатків попередньо надіслані позивачем відповідачу.
Копії ухвал про відкриття провадження у справі та про виправлення описки направлена на адресу відповідача, зазначену у позовній заяві.
Однак, поштове відправлення не вручене з незалежних від суду причин («за закінченням терміну зберігання») та повернуті до суду з довідкою пошти від 22.10.2021, а відтак, в силу п. 5 ч. 6 ст. 251 КАС України, вказані ухвали вважаються врученими відповідачу в силу Закону, а відповідач - належним чином повідомленим про розгляд справи.
При цьому, судом враховується, що зазначена вище податкова адреса - АДРЕСА_1 , є податковою адресою відповідача, зазначеною у реєстрі платників податків, місцем реєстрації відповідача як ФОП, про зміни якої матеріали справи не містять додаткових відомостей. Вказана адреса реєстрації підтверджена Деснянською районною в місті Києві державною адміністрацією у листі від 08.10.2021 (а.с. 67).
Між тим, відповідач не скористався своїм правом надати заперечення проти позову.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 66 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, що стосується і юридичних осіб.
Згідно з положеннями ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Згідно з п.38.1 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
У свою чергу, відповідно до:
п/п. 14.1.156. ПК України «податкове зобов'язання» - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету;
п/п. 14.1.157. ПК України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності;
У даному випадку податкові зобов'язання сформовані внаслідок проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, результати якої оформлені актом 30.11.2018р. № 4717/26-15-42-02-30/2636402457.
Перевіркою було встановлено, що ОСОБА_1 в 2017 році відповідно даних ЦБД ДРФО ДФС України мав взаємовідносини з АТ «Сбербанк» (ЄДРПОУ 25959784) та отримав оподатковуваний дохід як додаткове благо у вигляді основної суми боргу, анульованої кредитором, що підтверджується інформацією АТ «Сбербанк» (ЄДРПОУ 25959784). Фізичній особі ОСОБА_1 направлено лист ГУ ДФС у м. Києві від 21.03.2018р. №11578/Д/26-15-13-04-20 щодо виконання обов'язку подання декларації про майновий стан та доходи за 2017 рік та декларування доходу як додаткове благо.
Документальною позаплановою невиїзною перевіркою встановлено порушення ОСОБА_1 :
п. 179.1. ПК України з урахуванням вимог п.п.49.18.4 ПК України, - не подано до ДПІ у Деснянському районі ГУ ДФС у м. Києві податкову декларацію про майновий стан і доходи з відповідними додатками за 2017 рік;
п.п. «а» п. 176.1, п.44.1., п.44.3 ПК України, - не надано до перевірки Книгу обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу;
п.п. 168.2.1 ПК України з урахуванням вимог п.п. «д» п.п. 164.2.17 ПК України, не задекларовано річний оподатковуваний дохід за 2017 у сумі 401327,28 грн, та не перераховано до бюджету податок на доходи фізичних осіб в сумі 72 238,91 гривень;
п.п. 1.2, п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних Положень ПК України, - не нараховано, не утримано та не перераховано до бюджету військовий збір за 2017 рік у сумі 6019,91 гривень.
З наявних матеріалів вбачається, що акт направлений платнику податків, однак, не вручений з незалежних від податкового органу причин (за закінченням встановленого строку зберігання), повернутий поштою, а відтак, в силу п. 86.4., п. 42.2., абзацу другого п. 58.3, абз. 6 п. 42.4. (на даний час) ПК України ППР вважається врученим відповідачу в силу закону, що, у свою чергу, не звільняє платника податків від обов'язку сплатити визначені контролюючим органом за результатами перевірки грошові зобов'язання.
За результатами перевірки складено та направлено на адресу відповідача податкові повідомлення-рішення:
- №0003714202 від 24.01.2019 на суму ПДФО - 90298,64 грн., у т.ч. 72238,91 грн. за основним платежем та 18059,73 грн. за штрафними санкціями ,
- № 0003734202 від 24.01.2019 на суму штрафних санкцій за ПДФО - 510,00 грн.,
- №0003724202 від 24.01.2019 на суму штрафних санкцій з ПДФО - 170 грн.,
- №0003744202 від 24.01.2019 на суму військового збору - 7524,98 грн., у т.ч. за основним платежем - 6019,91 грн., за штрафними санкціями 1504,98 грн.
Вказані ППР 25.01.2019 направлені на податкову адресу відповідача, однак не вручені з незалежних від податкового органу причин («за закінченням встановленого строку зберігання») та 28.02.2019 повернуті з довідкою пошти на адресу контролюючого органу.
Враховуючи викладене та положення абзаців другого - третього п. 58.3, п. 42.2., абз. 6 п. 42.4 ПК України ППР вважаються врученими відповідачу в силу закону.
Відповідно до п. 57.3. ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Тобто, у даному випадку граничний строк сплати зобов'язань за ППР - 10.03.2019.
Визначені в ППР зобов'язання проведені в ІКП на 10.03.2019 (у т.ч. з нарахуванням пені, розрахунок якої додано до матеріалів справи).
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
У свою чергу, відповідно до п. 56.17. ПК України день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків. При цьому, відповідно до п/п. 56.17.1. ПК України процедура адміністративного оскарження закінчується днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк.
У даному випадку, доказів оскарження чи скасування ППР суду також не надано, які не надано доказів сплати податкових зобов'язань.
Відповідно до п/п. 14.1.175. ПК України «податковий борг» - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Враховуючи положення та строки, визначені у п. 57.3. ПК України, а також те, що податкові зобов'язання, визначені в ППР, не були сплачені, як і не були оскаржені, вказані податкові зобов'язання набули статусу податкового боргу.
Пунктом п. 59.1. ПК України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 59.3. ПК України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (п. 59.5. ПК України).
У даному випадку, контролюючим органом сформована податкова вимога від 27.03.2019 № 105694-17 на існуючу на той час суму податкового боргу 108502,68 грн., з яких: 100205,43 грн. за кодом платежу 11010500 (ПДФО) та 8297,25 грн. за кодом платежу 11011001 - військовий збір. При цьому, з цієї суми: 78258,82 грн. - за основним платежем, штрафні санкції - 20244,71 грн., пеня 9999,15 грн.
Вказана податкова вимога 04.04.2019 надіслана на податкову адресу відповідача, однак, не була вручена відповідачу з незалежних від контролюючого органу причин (за закінченням встановленого строку зберігання) та 05.05.2019 повернута відправнику, а відтак, в силу приписів п. 59.1, абзаців другого - третього п. 58.3, п. 42.2., абз. 6 п. 42.4 ПК України, податкова вимога вважається врученою в силу закону.
Доказів оскарження чи скасування зазначеної вимоги суду не надано.
Відповідно до п. 87.11. ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Слід додати, що відповідно до п. 95.1 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
В контексті наведеного слід додати, що згідно із п. 41.2 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
У свою чергу, згідно з п. 95.2 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
У даному випадку судом не встановлено порушень процедури та строк формування податкової вимоги та строку, після спливу якого податковий орган може вживати заходи по стягненню податкового боргу.
Наведене стосується і процедур формування та направлення акту перевірки та ППР.
При цьому, суд звертає увагу на те, що правомірність вищезгаданих ППР не є предметом дослідження у даній справі, оскільки не є предметом оскарження. Зустрічний позов з цього приводу не заявлявся. Як вже зазначалося, доказів оскарження ППР чи податкової вимоги до матеріалів справи відповідачем не надано.
Відповідно до п.95.3 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідачем не надано суду доказів, які б надали суду можливість пересвідчитись у сплаті відповідачем податкового боргу.
Наявність боргу, у т.ч. нарахованої пені, яка є складовою податкового боргу, підтверджується наданими позивачем до справи обліковими та довідковими матеріалами.
Враховуючи викладене, а також відсутність даних щодо сплати станом на день прийняття рішення у справі боргу, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Додатково слід зазначити, що відповідно до абз. 10 п. 52-2 підрозділу 10 розділу XX ПК України (в редакції на час звернення до суду) на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
Керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
Адміністративний позов Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; код ЄДР ВП 44116011) задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) податковий борг у розмірі 108502,68 грн., з яких:
податок на доходи фізичних осіб - 100 205,43 грн. (код платежу 11010500),
військовий збір - 8297,25 грн. (код платежу 11011001).
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Днем вручення процесуальних документів в електронній формі є день отримання судом повідомлення про доставлення документів на офіційну електронну адресу особи (п. 2 ч. 6 ст. 251 КАСУ), якою є (п. 5.8. Положення про ЄСІТС від 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21): сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів або адреса електронної пошти, з якої надійшли до суду документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом (п. 59 «Перехідні положення»).
Зважаючи на Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затверджене рішенням Вищої ради правосуддя 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21, в електронній формі апеляційні скарги подаються безпосередньо до апеляційного суду.
Суддя О.А. Кармазін