ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
03 червня 2022 року м. Київ № 640/4306/22
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами спрощеного провадження справу
за позовомОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 77% до 70 % грошового забезпечення, обчисленого на підставі довідки від 17.07.2020 №11/447, а також обмеженням максимального розміру пенсії, починаючи з 01.04.2019;
2) зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію у 77% від суми грошового забезпечення, обчисленого на підставі довідки від 17.07.2020 № 11/447 без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням проведених раніше виплат.
Позиція позивача.
Позивач зазначає, що є військовим пенсіонері та перебуває на обліку в ГУ ПФУ, отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених : військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262- XII).
Додає, що первинно визначений основний розмір пенсії за вислугу років позивачу було призначено в розмірі 77% від суми грошового забезпечення.
Також зазначає, що згідно з рішенням ОАСК від 07.12.2020 у справі №640/25905/20 з 01.04.2019 відповідачем здійснено перерахунок та виплату пенсії Позивачу на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.07.2020 №11/447.
Проте, як вбачається з листа ГУ ПФУ в м. Києві від 14.12.2021 №2600-0202-8/200748 позивача було проінформовано про те, що під час перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.07.2020 №11/447 йому повторно зменшено основний розмір пенсії з 77% до 70 % від суми грошового забезпечення, а також застосовано обмеження максимального розміру пенсії.
У червні 2022 позивач звернувся із клопотанням про прискорення розгляду справи, зазначаючи, що пенсія є єдиним джерелом його існування, а її обмеження суттєво зменшує його права та соціальні можливості.
Позиція відповідача.
Відповідач, отримавши копію ухвали про відкриття провадження у справі 21.02.2022, станом на 03.06.2022 відзиву на позов не надав.
Між тим, з листа ГУ ПФУ від 14.12.2021 №2600-0202-8/200748 вбачається, що у відповідь на запит щодо виплати основного розміру пенсії позивачу було повідомлено, що раніше прийняте рішення ОАСК від 07.12.2020 у справі №640/25905/20 не зобов'язувало ГУ ПФУ проводити перерахунок пенсії виходячи з 77% сум грошового забезпечення. Отже, як зазначило ГУ ПФУ, з 01.04.2019 пенсію ОСОБА_1 перераховано з грошового забезпечення, зазначеного в довідці від 17.07.2020 № 11/447 в розмірі 70% грошового забезпечення відповідно до норм Закону, чинного на дату здійснення перерахунку.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою судді від 08.02.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження, в порядку ст. 263 КАС України.
Встановлені судом обставини.
У даному випадку матеріалами справи підтверджуються факти призначення пенсії позивачу з 20.02.2001, визначення основного розміру пенсії у розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення, подальше, з 01.04.2019, зменшення основного розміру пенсії до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Щодо зменшення основного розміру пенсії.
Відповідно до підпункту 8 п. 6 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2011 №3668-VI у ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» внесені зміни, а саме: у частині другій цифри « 90» замінити цифрами « 80». Ці зміни набрали чинності з 01.10.2011.
27.03.2014 прийнято Закон № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014, пунктом 23 Розділу II якого внесено зміни до Закону № 2262-XII, а саме: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.
Між тим, стаття 13 Закону № 2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку та, до того ж, не має зворотної дії у часі.
Зміни до статті 63 Закону № 2262-XII ні Законом № 3668-VI, ні Законом № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону N 2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії, як вже неодноразово зверталась увага органів ПФУ, є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін, у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VI та Закону № 1166-VII, не зазнала.
Відтак, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Тобто, при перерахунку та/чи виплаті пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України від 08.07.2011 № 3668 та від 27.03.2014 № 1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод людини.
Отже, зміна основного розміру пенсії за ч .2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру вже призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку та/чи виплаті пенсії позивачу.
За таких обставин у відповідача відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку та/чи виплаті пенсії позивачу, а тому з урахуванням вищевказаного, суд дійшов висновку, що відповідач при проведенні позивачу перерахунку пенсії, не мав права зменшувати розмір пенсії за вислугу років, у зв'язку із чим такі дії ГУ ПФУ в м. Києві, є протиправними.
Відтак, в цій частині позов є обґрунтованими та підлягає в цій частині задоволенню із зобов'язанням відповідача нарахувати позивачу пенсію з 01.04.2019 виходячи із основного розміру пенсії у значенні 77% відповідних сум грошового забезпечення та надалі виплачувати пенсію у такому розмірі, тобто з відповідними редакційними уточненнями щодо подальшої виплати пенсії у наведеному розмірі, вийшовши таким чином за межі позовних вимог в порядку ч. 2 ст. 9 КАС України - для ефективного захисту прав позивача у сфері спірних відносин.
Що стосується виплати пенсії без обмеження максимальним розміром, слід зазначити, що вказане питання розглянуто та вирішено в межах справи № 640/25905/20.
Так, відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 24 березня 2021 року, зобов'язано ГУ ПФУ у місті Києві провести перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/447 від 17 липня 2020 року, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, починаючи з 01 квітня 2019 року….., без обмеження максимальним розміром пенсії.
Тобто, позивач не позбавлений права звернути вказану вимогу до виконання за правилами ст. 373 КАС України - через органи ДВС (виконавчий лист виданий 21 квітня 2021) чи скористатись в межах тієї справи механізмами щодо забезпечення виконання рішення суду, визначеними правилами ст. ст. 382, 383 КАС України. Вказане питання, відповідно, знаходиться поза межами компетенції суду у даній справі, а відтак позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Відтак, позов підлягає частковому задоволенню - як зазначено вище.
Керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 14, 19, 72 - 77, 90, ст. ст. 241 - 246, 250, 251, 255 КАС України, суд , -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР 42098368) щодо зменшення з 01.04.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) з 77 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР 42098368) з 01.04.2019 перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) пенсію на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.07.2020 № 11/447, виходячи з основного розміру пенсії у значенні 77 % сум грошового забезпечення, з вирахуванням раніше проведених виплат, з подальшою виплатою пенсії у зазначеному розмірі.
У задоволенні решти вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Днем вручення процесуальних документів в електронній формі є день отримання судом повідомлення про доставлення документів на офіційну електронну адресу особи (п. 2 ч. 6 ст. 251 КАСУ), якою є (п. 5.8. Положення про ЄСІТС від 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21): сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів або адреса електронної пошти, з якої надійшли до суду документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом (п. 59 «Перехідні положення»).
Зважаючи на Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затверджене рішенням Вищої ради правосуддя 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21, в електронній формі апеляційні скарги подаються безпосередньо до апеляційного суду.
Суддя О.А. Кармазін