ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
03 червня 2022 року м. Київ № 640/10702/21
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР»
до Головного управління ДПС у м. Києві
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в м. Києві, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.08.2020 року № 0002380708.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що висновки, викладені в акті перевірки, щодо відсутності реєстрації витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників в Єдиному державному реєстрі на момент перевірки, вважає необґрунтованими та нічим не підтвердженими, а, відповідно, незаконними, а податкове повідомлення-рішення від 25.09.2020 року № 0002380708 таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.04.2021 року відкрито провадження у справі № 640/10702/21 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
До суду надійшов відзив від представника відповідача, в якому зазначає, що Головне управління ДПС у м. Києві, ознайомившись з позовними вимогами, не може погодитись з ними, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки оскаржуване рішення винесено правомірно та обґрунтовано.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області проведено фактичну перевірку господарської одиниці ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» АЗС за адресою: Івано-Франківська область, Долинський район, с. Оболоня, вул. Одиниця, буд. б/н, за результатами якої складено акт від 04.09.2020 №578/09/05/РРО/42547705 (далі - акт перевірки).
Перевіркою встановлено порушення встановленого порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, а саме:
- незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків в сумі коштів зазначених в денному звіті РРО;
- відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі рівномірів-лічильників рівня пального на введеному в експлуатацію резервуарах розташованих на акцизному складі за адресою Івано-Франківська область, Долинський район, с. Оболоня, вул.. Одиниця, буд. б/н відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі рівномірів-лічильників рівня пального паливом з акцизного складу, розташованого за адресою: Івано-Франківська область, Долинський район, с. Оболоня, вул. Одиниця, буд. б/н в кількості 2 шт.
ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» не погоджується з висновками перевірки, зазначеними в Акті перевірки, вважає їх необгрунтованими та такими, що не відповідають дійсним обставинам, а винесене на його підставі податкове повідомлення-рішення неправомірним, з огляду на що позивач звернувся за захистом порушених прав до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно із підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Кодексу фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється органом державної податкової служби щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до закону, ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами). Порядок проведення фактичних перевірок контролюючими органами передбачений статтею 80 Кодексу.
Згідно із пунктом 80.1 статті 80 Кодексу, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Відповідно до пункту 80.2 статті 80 Кодексу фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки.
Відповідно до підпункту 80.2.5. пункту 80.2 статті 80 Кодексу фактична перевірка може проводитися у разі отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального
Пунктом 81.1 статті 81 Кодексу передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дача початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку.
Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
Перевіряючими було пред'явлено службове посвідчення та направлення на перевірку №1115 від 26.08.2020 року, №1116 від 26.08.2020 року, вручено копію наказу №825 від 26.08.2020 року про що в направленнях міститься відповідна відмітка товарознавця Саламахи Ольги Іванівни .
В даному випадку фактична перевірка була проведена, за результатами складено акт фактичної перевірки.
З п. 3.1 розділу 3 «Висновок перевірки» Акта перевірки вбачається, що під час перевірки встановлено порушення:
П. 13 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;
Пп. 230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України (далі - ПК України), постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 року №891 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівномірів-лічильників рівня пального в резервуарі, передачі облікових даних з тих електронними засобами поштового зв'язку до контролюючих органів».
За результатами розгляду матеріалів фактичної перевірки ГУ ДПС у м. Києві прийнято податкові повідомлення-рішення від 25.08.2020 року №0002380708, загальна сума фінансових санкцій - 100 000, 00 грн., з них:
- Відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі рівномірів-лічильників ріял пального (ст. 230 ПК України) - З ШТ., Штрафна санкція становить - 60 000, 00 грн. (ст. 128-1 ПК України);
- Відсутність реєстрації в Єдиному держаному реєстрі рівномірів-лічильників на місці відпуску пального паливом з акцизного складу (ст гзо пк України) - 2 шт., штрафна санкція становить - 40 000, 00 грн. (ст.. 128-1 ПК України).
Відповідно до підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Кодексу акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТЗЕД 2711 12 11 00,2711 12 19 00,2711 12 91 00,2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00,2711 13 10 00,2711 13 30 00,2711 13 91 00, 2711 13 97 00,2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів- лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Згідно з підпунктом 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Кодексу розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Пунктом 128. 1 статті 128 Кодексу визначено, що необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник / витратомір-лічильник спирту етилового.
Перевіркою встановлена:
відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі рівномірів-лічильників рівня пального становить 3 шт., штрафна санкція становить - 60 000, 00 грн. (20 000, 00 грн. * 3) (ст. 128-1 ПК України).
відсутність реєстрації в Єдиному держаному реєстрі рівномірів-лічильників на місці відпуску пального паливом з акцизного складу становить 2 шт., штрафна санкція становить - 40 000, 00 грн. (20 000, 00 грн. *2) (ст. 128-1 ПК України).
Разом з тим, судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідно до Довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники на АЗС за адресою Івано-Франківська область, Долинський район, с. Оболоня, вул. Одиниця, буд. б/н (уніфікований номер акцизного складу 1014801) були встановлені та зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників рівня пального у резервуарі на момент перевірки, що підтверджується зазначеною довідкою та квитанцією про її прийняття, копії яких містяться в додатках до позовної заяви.
У відповідності до статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, оцінивши наявні докази у справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 77, 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» (02160, м. Київ, проспект Соборності, 15, каб. 219, ЄДРПОУ 42547705) до Головного управління ДПС у м. Києві (04665, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ЄДРПОУ 43141267) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.08.2020 року № 0002380708.
3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» (02160, м. Київ, проспект Соборності, 15, каб. 219, ЄДРПОУ 42547705) витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (04665, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ЄДРПОУ 43141267).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.А. Качур