Рішення від 31.05.2022 по справі 640/34998/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2022 року м. Київ № 640/34998/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу

за позовомОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до ГУ ПФУ в м. Києві, в якому позивач просить суд:

1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови провести перерахунок пенсії за вислугу років позивача з 01.01.2018 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 13494 від 02.11.2021, з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром; відмови провести перерахунок пенсії за вислугу років позивача у розмірі 100 % суми підвищення, визначеного станом на 05.03.2019;

2) зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивача з 01.01.2018 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 13494 від 02.11.2021, з врахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких має нараховуватись пенсія позивача, з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром;

3) зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивача з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 13494 від 02.11.2021.

Позиція позивача.

Позивач зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ та з 27.10.2002 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Додає, що Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за результатами розгляду заяви представника позивача листом від 02.11.2021 р. № 13495 повідомлено про надсилання позивачу та ГУ ПФУ оновленої довідки №13494 від 02 листопада 2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019.

Надалі, 09 листопада 2021 представник позивача звернувся до відповідача с адвокатським запитом, в якому просив надати інформацію про перерахунок та виплату з 01.01.2018 без обмеження максимальним розміром пенсії позивача на підставі наданої до ГУ ПФ України в м. Києві довідки № 13494 від 02.11.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з розрахунку основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення, в тому числі з 05.03.2019 з врахуванням 100% підвищення пенсії.

Однак, як зазначає позивач, ГУ ПФУ листом № 2600-0202-8/182454 від 17.11.2021 повідомило, що отримало довідку № 13494 від 02.11.2021, однак вона залишена без виконання, оскільки відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу згідно вказаної довідки, а перерахунок пенсії позивачу проведено з 01.01.2018 р. у відповідності до вимог законодавства України.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся з даним позовом до суду.

Позиція відповідача. Відповідач відзиву на позов не надав.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою судді Мамедовой Ю.Т. від 02.12.2021 відкрито провадження по справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвала доставлена в електронний кабінет відповідача 03.12.2021.

24.05.2022 розпорядженням керівника апарату суду № 835 справу передано на повторний автоматизований розподіл, у зв'язку з непрацездатністю судді Мамедовой Ю.Т.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказаний адміністративний позов 24.05.2022 розподілено на суддю Кармазіна О.А.

Ухвалою від 20.05.2021 справу прийнято до провадження судді Кармазіна О.А.

Встановлені судом обставини.

Так, учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються обставини призначення пенсії позивачу, основний розмір пенсії, проведений перерахунок з 01.01.2018, поетапна виплата підвищення пенсії, наділа - факт складання та надсилання до ГУ ПФУ нової довідки від 02.11.2021 № 13494 - як зазначено вище, звернення позивача (представника) до ГУ ПФУ із питанням реалізації вказаної довідки шляхом проведення перерахунку пенсії, та, власне, факт відмови ГУ ПФУ провести перерахунок пенсії позивача на підставі нової довідки.

Вказана довідка включає наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 8320,00 грн., оклад за військове звання (полковник) - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 4900,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (65%) - 9555,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1248,00 грн., премія (35%) - 2912,00 грн. Всього 28415,00 грн.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

1. Щодо відмови ГУ ПФУ здійснити перерахунок на підставі вищезгаданої нової довідки, слід зазначити, що враховуючи уставлену судову практику, а також положення: ст. 9, ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, ч.ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, п. 2 Постанови КМ України № 704, ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, ч. 3 ст. 51 згаданого Закону, пункту 1 Порядку № 45, абз. 1 п. 5 Порядку №45 (у редакції постанови КМ України № 103), додатку № 2 до Порядку № 45 (містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), а також рішення ОАС м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 5 березня 2019 року (визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМ України №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45), слід дійти висновку, що оскільки зміни, внесені постановою КМ України № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Відтак, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої уповноваженим органом.

Слід зазначити, що довідки про розмір грошового забезпечення, відповідно до п. 2 Порядку № 45, видають уповноважені органи.

При цьому, враховуючи приписи пункту 4 Порядку № 45, ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ст. 10 Закону №2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.

Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.

До моменту отримання належної довідки в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Виходячи із змісту п. 3.1, п. 3.18 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, яке затверджено наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2014 року № 530 (із змінами) оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям, здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами (ТЦКСП) згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року N 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Тобто, такою уповноважено особою є Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (колишній Київський міський військовий комісаріат), який у даному випадку і видав відповідну довідку.

При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.

Видача оновленої довідки пов'язана із реалізацією постанов КМ України № 103 та 704, з наслідками подальшого визнання нечинною постанови № 103 у частині, тобто видача оновленої довідки спрямована на поновлення прав позивача, пов'язаних з відповідними рішенням КМ України щодо проведення перерахунку пенсії, а відтак видача вказаної довідки за своєю суттю є формою реалізації рішень Уряду, але у правовому полі України.

Відтак, на підставі вказаної довідки відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019, а не з 01.01.2018.

Враховуючи ігнорування ГУ ПФУ вимог законодавства, обґрунтованість вимог позивача, позов, відповідно, в цій частині підлягає задоволенню частково - як зазначено вище.

2. Щодо «поетапності» виплат сум підвищення перерахованої пенсії, слід зазначити, що відповідно до п. 2 постанови КМУ № 103 виплата перерахованих відповідно до п. 1 цієї постанови підвищених пенсій проводиться з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 %; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 %; з 01.01.2020 - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Проте, як вже зазначалося, рішенням суду від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою суду апеляційної інстанції від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови №103 й зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку №45.

При цьому, залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі № 826/3858/18 Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, серед іншого вказав на те, що зміст статей 51, 52, 55, 63 Закону №2262-ХІІ свідчить про наявність у КМ України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати межі виплати.

Відтак, із набранням законної сили вищезгаданим рішенням суду від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.

У зв'язку з цим, це рішення суду, як і втрата чинності постановою КМ України № 103 не потребують будь-якого додаткового узгодження та підтвердження, - у т.ч. в рамках п. 2 постанови КМ України № 1088 від 24.12.2019, який (п. 2 постанови КМ України № 1088 від 24.12.2019) в силу прийнятих судових рішень взагалі не має ніякого правового значення, відповідні пункти постанови КМ України № 103 не можуть втрачати чинність пізніше, ніж визначено судовими рішеннями, що у свою чергу свідчить про перевищення КМ України своїх повноважень в частині визначення порядку виконання судових рішень.

При цьому, рішенням суду від 06.04.2020 у справі № 640/559/20, яке залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.09.2020 року, підпункт 1 пункт 1 постанови КМ України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсії окремим категоріям громадян» визнано протиправним та нечинним.

Рішенням суду від 10.06.2020 у справі № 640/620/20, яке залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2020, ч. 2 п. 1 постанови КМ України від 24 грудня 2019 року № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" визнано протиправною та нечинною.

Між тим, 04.09.2019 набрала чинності вищезгадана постанова КМ України № 804, згідно з якою виплата пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 та перерахованих з 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Однак, постанова КМ України № 804 визнана протиправною та нечинною повністю рішенням суду від 23.01.2020 у справі № 640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, що є датою набрання рішенням суду першої інстанції законної сили.

В контексті останнього, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 2. ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, з 04.09.2019 у ГУ ПФУ були підстави для виплати позивачу 75 відсотків підвищення до пенсії.

З огляду на зазначене, позовні вимоги в частині виплати 100% перерахованої пенсії підлягають задоволенню частково - за період з 05.03.2019 до 04.09.2019.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов в цій частині підлягає частковому задоволенню - як зазначено вище.

Що стосується «без обмеження максимальним розміром», слід зазначити, що особа має право звернутися до суду у разі наявного порушення його прав станом на день звернення до суду. У даному ж випадку, вказані вимоги по суті заявлені на майбутнє, стосуються можливого гіпотетичного порушення прав позивача у майбутньому. В матеріалах справи відсутні докази порушення прав позивача у наведеному аспекті станом на час звернення до суду. Відтак, вказані вимоги заявлені передчасно та рамках цього позову задоволенню не підлягають.

Відтак, позов підлягає частковому задоволенню - як зазначено вище.

Керуючись положеннями ст. 241 - 246, 250, 251, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) щодо:

відмови у перерахунку з 01.04.2019 пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) на підставі довідки Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.11.2021 № 13494 та щодо:

зменшення з 01.01.2018 основного розміру пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення;

зменшення виплати ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) суми підвищення пенсії, що полягає у виплаті з 05.03.2019 по 03.09.2019 лише 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на станом на 01.03.2018;

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368):

здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) на підставі довідки Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.11.2021 № 13494, а також:

здійснити з 01 січня 2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ), виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення,

нарахувати та виплатити за період з 05.03.2019 по 03.09.2019 (включно) 100% суми підвищення пенсії, з відрахуванням раніше виплачених сум.

4. У задоволенні решти вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Днем вручення процесуальних документів в електронній формі є день отримання судом повідомлення про доставлення документів на офіційну електронну адресу особи (п. 2 ч. 6 ст. 251 КАСУ), якою є (п. 5.8. Положення про ЄСІТС від 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21): сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів або адреса електронної пошти, з якої надійшли до суду документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом (п. 59 «Перехідні положення»).

Зважаючи на Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затверджене рішенням Вищої ради правосуддя 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21, в електронній формі апеляційні скарги подаються безпосередньо до апеляційного суду.

Суддя О.А. Кармазін