Справа № 560/7588/22
іменем України
22 серпня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідачів, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькі області від 06.06.2022 №262840012462 щодо відмови в призначені пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити пенсію за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом зарахування періодів роботи з 22.04.1996 по 31.12.2003 починаючи з моменту настання пенсійного віку, а саме з 28.06.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернулась до пенсійного органу щодо призначення їй пенсії за віком, проте отримала протиправну відмову, мотивовану відсутністю законодавчо визначеного страхового стажу, а саме 29 років. Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернулась до суду.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.07.2022 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
До суду надійшов відзив, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що право на призначення пенсії за віком у період з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року мають особи після досягнення 60 років та за наявності страхового стажу 29 років. Проте згідно з поданими позивачем документами та індивідуальними відомостями про застраховану особу, страховий стаж позивача становить 28 років 4 місяці 15 днів.
До суду надійшов також відзив Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, в якому воно просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що страховий стаж позивача склав 28 років 4 місяці 15 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком.
Досліджуючи обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до пенсійного органу із заявою від 30.05.2022 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області від 06.06.2022 №262840012462 відмовлено в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 . Зазначено, що страховий стаж позивача становить 28 років 4 місяці 15 днів.
До страхового стажу не зараховано періоди роботи 22.04.1996 по 31.12.2003, оскільки відсутні дані в індивідуальних відомостях про застраховану особу.
Для зарахування вказаного періоду роботи згідно із трудовою книжкою, необхідно надати уточнюючу довідку про період роботи, видану підприємством на якому особа працювала згідно первинних документів за час виконання роботи.
Позивач, вважаючи порушеними її права, звернулась з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України гарантоване право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-ІV).
Статтею 1 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Згідно із ст. 26 Закону №1058-ІV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року не менше 29 років.
Відповідно до ч.2 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч.4 ст.24 Закону №1058-IV).
Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, згідно ст.48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Пунктом 1 Порядку №637 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно з пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Отже, враховуючи вищезазначене суд констатує, що надання особою до Пенсійного органу уточнюючих довідок на підтвердження наявного трудового стажу при призначенні пенсії за віком потрібно лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відповідні записи в ній.
Суд встановив, що у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 08.09.1981, яка належать позивачу, містяться записи про її роботу у асоціації "Гільдія фондових брокерів" на посаді заступника директора у період з 22.04.1996 по 30.04.2005. Вказані записи завірені печаткою асоціації та підписом службової особи, містяться посилання на внутрішні накази.
Таким чином, робота позивача у вказаний період доводиться записами трудової книжки №8-9, які не містять виправлень, підчищень або описок, отже належним чином підтверджують трудовий стаж позивача, набутий нею у цей період.
При цьому відповідачі не надали суду жодних доказів, що відомості, які містяться в трудовій книжці позивача, містять неправдиві або недостовірні дані. В судовому порядку вказана трудова книжка недійсною також не визнавалась.
Відтак, період з 22.04.1996 по 31.12.2003 слід зарахувати до страхового стажу позивача.
У зв'язку з зарахуванням до страхового стажу позивача спірного періоду, страховий стаж позивача становить понад 29 років та, з урахуванням приписів статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", надає право на призначення пенсії за віком.
Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області №262840012462 від 06.06.2022 року є протиправним та його слід скасувати.
Відповідно до підпункту 1 частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсійного віку позивач досягла 27.06.2022, у зв'язку з чим пенсія має бути призначена їй, починаючи з 28.06.2022.
Враховуючи викладене, а також те, що відповідачі своїми протиправними діями позбавляють позивача належного пенсійного забезпечення, суд вважає, що для повного захисту порушених прав позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити, здійснити нарахування й виплату їй пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 28.06.2022.
Зазначений спосіб є належним та ефективним заходом захисту порушених прав, який забезпечить ефективне поновлення порушених прав позивача.
Також, суд звертає увагу на те, що задоволення цих позовних вимог не буде втручанням в дискреційні повноваження відповідача, оскільки адміністративний суд у такий спосіб не підміняє інший орган державної влади, зокрема, шляхом обрахунку кількості років з урахуванням спірного періоду чи розміру призначення пенсії, а вказує на визначення відповідачу зобов'язання вчинити кореспондуючі праву на пенсійне забезпечення позивача дії.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд вважає, що позивач довела позовні вимоги, що підтверджується, дослідженими судом під час розгляду даної справи, належними та допустимими письмовими доказами, а суб'єкти владних повноважень, які заперечують проти позову, не довели, що діяли у межах та у спосіб встановлений законом при обчислені страхового стажу позивача, а тому позовні вимоги необхідно задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області №262840012462 від 06.06.2022 про відмову у призначенні пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи у асоціації "Гільдія фондових брокерів" з 22.04.1996 по 31.12.2003.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 28.06.2022.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп. за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ 53, 04053 , код ЄДРПОУ - 42098368) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Я.В. Драновський