Справа № 500/2482/22
22 серпня 2022 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баранюка А.З., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови врахування заробітної плати за період з 01.03.1992 по 28.02.1997 роки;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок пенсійних виплат ОСОБА_1 із врахуванням заробітної плати за період з 01.03.1992 по 28.02.1997 роки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач за результатами розгляду відповідної заяви та доданих до неї документів 25.03.2021 призначив позивачу пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування". Поряд із цим відповідачем не було враховано довідки про заробіток за період його трудової діяльності 1992 по 1997 роки, для обчислення розміру пенсії позивача на підставі заробітної плати у Гусятинському виробничому підприємстві по енергетиці "Сільенерго". Позивач не погоджується із такими діями відповідача, оскільки вони призвели до того, що він отримує пенсію в меншому розмірі ніж йому належить.
Ухвалою судді від 07.07.2022, після усунення недоліків позовної заяви, її прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
18.07.2022 представник відповідача подав до суду відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позову та вказує, що позивачем при зверненні 25.03.2021 із заявою про призначення пенсії за віком додано архівну довідку №03-04/31 від 29.01.2021, видану архівним відділом Гусятинської РДА, за період роботи у Гусятинському виробничому підприємстві по енергетиці "Сільенерго".
Відповідно до підпункту н. 4.2 розділу IV Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що признач пенсію: перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Керуючись ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV та п.п 3 п. 4.2 розділу IV Порядку №22-1 Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснило перевірку первинних документів по нарахуванню заробітної плати для виявлення достовірності подання позивачем довідки про заробіток для обчислення пенсії за період з 01.03.1992 по 28.02.1997.
За результатами вказаної перевірки уповноваженими особами Пенсійного фонду України складено акт №1307 від 16.04.2021 про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії, згідно якого при проведенні перевірки первинних документів виявлено, що у первинних документах є дані на ОСОБА_1 (ініціали не наведені повністю).
Оскільки відомості, вказані в архівній довідці про заробітну плату за період роботи позивача з 01.03.1992 по 28.02.1997 не підтверджені первинними документами, така довідка не може братися до уваги пенсійним органом.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши усі наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 03.03.2021 призначено пенсію за віком відповідно до поданої 25.03.2021 заяви.
Для обчислення пенсії позивачу було розраховано оптимально вигідний варіант заробітної плати до 01 липня 2020 за період з 01.03.1992 по 28.02.1997.
Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснило перевірку первинних документів по нарахуванню заробітної плати для виявлення достовірності подання позивачем довідки про заробіток для обчислення пенсії від 29.01.2021 №03-04/31 за період з 01.03.1992 по 28.02.1997.
За результатами вказаної перевірки уповноваженими особами Пенсійного фонду України складено акт №1307 від 16.04.2021 про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії, згідно якого при проведенні перевірки первинних документів виявлено, що у первинних документах є дані на ОСОБА_1 (ініціали не наведені повністю).
Тому, оскільки відомості, вказані в архівній довідці про заробітну плату від 29.01.2021 №03-04/31 за період роботи позивача з 01.03.1992 по 28.02.1997 не підтверджені первинними документами, вказану довідку про заробіток для обчислення пенсії за період з 01.03.1992 по 28.02.1997 до уваги не взято.
Розмір пенсії обчислено із середньомісячного заробітку згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 30.06.2004 та з 01.03.2013 по 31.12.2020.
Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 № 137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (надалі - Закон № 1058).
Частиною четвертою статті 24 Закону № 1058 визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Положеннями ст.40 Закону №1058 передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 Закону № 1058, заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Згідно з ч.1 ст.44 Закону № 1058, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію (частина третя ст.44 Закону №1058).
Згідно із статтею 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (надалі Закон № 1788), пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65 - 67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.
Статтею 65 Закону № 1788 визначено, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Також, згідно ст.62 Закону №1788, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Положеннями ст.101 Закону №1788 передбачено, що органи, які призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів і відшкодовують її.
Системний аналіз зазначених норм свідчить про те, що за загальним правилом підставою для проведення розрахунку/перерахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.
Пунктом 2.10 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1) передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
29.01.2021 Архівний відділ Гусятинської районної державної адміністрації Тернопільської області видав архівну довідку №03-04/30 про заробітну плату за період з 1992 по1997 роки.
Вказана довідка видана на підставі книг нарахування заробітної плати, що спростовує твердження відповідача про те, що зазначені у ній відомості не підтверджені первинними документами.
Щодо того, що в первинних документах містяться дані на ОСОБА_1 (ініціали не наведені повністю), суд зауважує, що це є формальною неточністю, а формальні неточності в документах за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30 вересня 2019 року у справі №638/18467/15-а (адміністративне провадження № К/9901/17572/18).
При цьому, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, а неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки чи іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії по віку, що в повній мірі узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеній у постанові №687/975/17 від 21.02.2018.
Отже з урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови врахування заробітної плати за 1992-1997 роки у Гусятинському підприємстві по енергетиці "Сільенерго" при визначенні розміру пенсійних виплат є протиправними.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відтак, з урахуванням наведеного, з метою ефективного захисту прав позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок пенсійних виплат ОСОБА_1 із врахуванням заробітної плати за 1992-1997 роки у Гусятинському підприємстві по енергетиці "Сільенерго".
При цьому такий перерахунок необхідно здійснити з дати призначення пенсії позивачу, оскільки довідка №03-04/31 від 29.01.2021 видана Архівним відділом Гусятинської районної державної адміністрації Тернопільської області про заробіток позивача з січня 1992 року по грудень 1997 року була подана позивачем разом із заявою про призначення пенсії, і як встановлено судом дії відповідача щодо неврахування зазначеної довідки при обчисленні пенсії є протиправними.
Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Суд зазначає, що відповідач належним чином не виконав обов'язок щодо доказування з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови врахування заробітної плати за 1992-1997 роки у Гусятинському підприємстві по енергетиці "Сільенерго" при визначенні розміру пенсійних виплат.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок пенсійних виплат ОСОБА_1 із врахуванням заробітної плати за 1992-1997 роки у Гусятинському підприємстві по енергетиці "Сільенерго".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: с. Боднарівка, Чортківський район, Тернопільська область, 48205, код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 14035769).
Головуючий суддя Баранюк А.З.