Справа № 500/2491/22
22 серпня 2022 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баранюка А.З., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправним рішення Підгороднянської сільської ради від 16 лютого 2022 року № 606 "Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 " з моменту його прийняття про відмову гр. ОСОБА_1 в наданні земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства;
зобов'язати Підгороднянську сільську раду розглянути повторно заяву ОСОБА_1 від 24.01.2022 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0 гектара для ведення особистого селянського господарства, розташованої в адміністративних межах Підгороднянської сільської ради, с. Драганівка, Тернопільського району, Тернопільської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 24 січня 2022 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся із заявою до Підгороднянської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області про надання йому дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0 гектара у приватну власність для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності в адміністративних межах Підгороднянської сільської ради, розташування земельної ділянки с. Драганівка.
До поданої заяви ОСОБА_1 долучив всі необхідні документи, що вимагає закон для розгляду такої заяви, копію викопіювання з планово - картографічних матеріалів щодо бажаного розташування земельної ділянки, а також до заяви долучив посвідчення учасника бойових дій.
16 лютого 2022 року Підгороднянська сільська рада рішенням № 606 відмовила гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.0 га. для ведення особистого селянського господарства за адресою: с. Драганівка, Тернопільського району, Тернопільської області у зв'язку з невідповідністю до ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України - невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Відповідно до поданого викопіювання з картографічного матеріалу (Публічна кадастрова карта) бажана земельна ділянка розміщена на земельній ділянці з кадастровим номером 6125282800:02:001:0294 загальною площею 6.4940 га., цільове призначення якої у відповідності до відомостей з Державного земельного кадастру - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і яка відповідно до рішення Підгороднянської сільської ради від 09.04.2021 року № 160 включена до переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону та щодо якої даним рішенням дано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва згідно ст.ст. 134-138 Земельного кодексу України.
Дане рішення позивач вважає незаконним та вказує, що Земельний кодекс України визначає вичерпний перелік підстав для відмови особі в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, при цьому зобов'язує орган державної влади або орган місцевого самоврядування у випадках ухвалення рішення про відмову в надані такого дозволу належним чином мотивувати причини цієї відмови.
На адвокатський запит отримано рішення Підгороднянської сільської ради № 160 від 09.04.2021 року "Про визначення переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок шляхом продажу на земельних торгах права оренди на них на території Підгороднянської сільської ради".
Проте відповідачем не надано доказів, які б підтверджували існування оформленого права власності третіх осіб на обрану позивачем земельну ділянку.
22.07.2022 представник відповідача подав до суду відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позову та вказує, що статтею 134 Земельного кодексу України визначено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Враховуючи відсутність визначених законом обмежень щодо включення спірної земельної ділянки до переліку ділянок для підготовки лотів з продажу права оренди, а також те, що земельна ділянки є комунальною власністю, знаходиться в межах населеного пункту с.Драганівка, є вільною від прав та обмежень фізичних чи юридичних осіб, її з метою забезпечення ефективного використання земель, залучення додаткових коштів у місцевий бюджет для реалізації програм соціально-економічного розвитку громади, рішенням восьмої сесії восьмого скликання Підгороднянської сільської ради №160 від 09.04.2021 "Про визначення переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок шляхом продажу на земельних торгах права оренди на них на території Підгороднянської сільської ради" включено до переліку земельних ділянок для підготовки лотів з продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону, а пунктом 14 вказаного рішення надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності для подальшого продажу права оренди на неї на земельних торгах, орієнтовною площею 7,000 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
На виконання рішення, ТОВ "Геоземсервіс" 01.12.2021 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, за яким земельну ділянку сформовано, визначено її площу та цільове використання.
05.01.2022р. проведено державну реєстрацію спірної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі.
Пунктом 3 рішення двадцять першої сесії восьмого скликання Підгороднянської сільської ради №595 від 16.02.2022 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва" затверджено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності для подальшого продажу права оренди терміном на 7 років на земельних торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,4940 га, кадастровий номер 6125282800:02:001:0294.
28.03.2022 на двадцять п'ятій сесії восьмого скликання Підгороднянської сільської ради прийнято рішення №657 "Про продаж на земельних торгах права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,4940 га за адресою с.Драганівка Тернопільського району Тернопільської області".
За приписами ч.5 ст. 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів.
В той час, підпунктом 7 пункту 27 Розділу 10 Перехідних положень Земельного кодексу України встановлено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей, зокрема земельні торги щодо прав оренди, емфітевзису, суперфіцію щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності не проводяться.
Дослідивши письмові докази, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що 24.01.2022 позивач звернувся до Підгороднянської сільської ради із заявою про надання йому дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0 гектара у приватну власність для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності в адміністративних межах Підгороднянської сільської ради, розташування земельної ділянки с. Драганівка.
До поданої заяви ОСОБА_1 долучив всі необхідні документи та копію викопіювання з планово - картографічних матеріалів щодо бажаного розташування земельної ділянки.
За результатами розгляду сказаної заяви 16 лютого 2022 року Підгороднянська сільська рада прийняла рішенням № 606, яким відмовила ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.0 га. для ведення особистого селянського господарства за адресою: с. Драганівка, Тернопільського району, Тернопільської області, у зв'язку з невідповідністю до ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України - невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Відповідно до поданого викопіювання з картографічного матеріалу (Публічна кадастрова карта) бажана земельна ділянка розміщена на земельній ділянці з кадастровим номером 6125282800:02:001:0294 загальною площею 6.4940 га., цільове призначення якої у відповідності до відомостей з Державного земельного кадастру - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і яка відповідно до рішення Підгороднянської сільської ради від 09.04.2021 року № 160 включена до переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону та щодо якої даним рішенням дано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва згідно ст.ст. 134-138 Земельного кодексу України.
Не погодившись із вказаним рішенням позивач звернувся до суду із відповідним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини другої статті 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю врегульовані Земельним кодексом України.
Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (тут і надалі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Так, згідно з частинами другою та третьою статті 78 Земельного кодексу України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Відповідно до ч.2 ст.1 Земельного кодексу України, право власності на землю гарантується.
Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади (ч.2 ст.2 Земельного кодексу України).
Згідно зі статтею 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
За змістом пункту "б" частини першої статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно з пункту "б" частини першої статті 121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ч.6 ст.118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч.7 ст.118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до частини першої статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема, на землю.
Згідно із статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Вимогами частини другої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Як зазначалося вище 16 лютого 2022 року Підгороднянська сільська рада прийняла рішенням № 606, яким відмовила ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.0 га. для ведення особистого селянського господарства за адресою: с. Драганівка, Тернопільського району, Тернопільської області, у зв'язку з невідповідністю до ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України - невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Так у даному рішенні зазначено, що відповідно до поданого викопіювання з картографічного матеріалу (Публічна кадастрова карта) бажана земельна ділянка розміщена на земельній ділянці з кадастровим номером 6125282800:02:001:0294 загальною площею 6.4940 га., цільове призначення якої у відповідності до відомостей з Державного земельного кадастру - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і яка відповідно до рішення Підгороднянської сільської ради від 09.04.2021 року № 160 включена до переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону та щодо якої даним рішенням дано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва згідно ст.ст. 134-138 Земельного кодексу України.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи 09.04.2021 Підгороднянська сільська рада прийняла рішення №160 "Про визначення переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок шляхом продажу на земельних торгах права оренди на них на території Підгороднянської сільської ради", підпунктом 1.13 пункту 1 якого включено спірну земельну ділянку до переліку земельних ділянок для підготовки лотів з продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону, а пунктом 14 вказаного рішення надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності для подальшого продажу права оренди на неї на земельних торгах, орієнтовною площею 7,000 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
На виконання рішення, ТОВ "Геоземсервіс" 01.12.2021 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, за яким земельну ділянку сформовано, визначено її площу та цільове використання.
05.01.2022 проведено державну реєстрацію спірної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, зо підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-2100006042022 від 05.01.2022. за яким до Державного земельного кадастру внесено відомості відносно земельної ділянки кадастровий номер 6125282800:02:001:0294 площею 6.4940 га з видом використання та цільовим призначенням - 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва
16.02.2022 Підгороднянська сільська рада прийняла рішення №595 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва", пунктом 3 якого затверджено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності для подальшого продажу права оренди терміном на 7 років на земельних торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,4940 га, кадастровий номер 6125282800:02:001:0294.
28.03.2022 Підгороднянською сільською радою прийнято рішення №657 "Про продаж на земельних торгах права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,4940 га за адресою с.Драганівка Тернопільського району Тернопільської області".
Відповідно до ч. 1 ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Частиною 2 вказаної статті передбачено земельні ділянки, які не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).
Статтею 136 ЗК України визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах.
Відповідно до ч.1 вказаної статті підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.
Згідно з ч.5 даної статті земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Суд зауважує, що прийняття рішень, зокрема і щодо включення земельних ділянок в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами, входить до компетенції Підгороднянської сільської ради.
При цьому суд не погоджується з доводами позивача, що сам факт прийняття рішення про включення земельної ділянки в перелік земельних ділянок, право оренди на які виставляється на земельні торги, не є самостійною підставою для заборони їх відчужувати.
Так, вирішуючи спір, суд враховує приписи частин третьої статті 136 ЗК України, а також висловлену Верховним Судом правову позицію у постанові від 02.10.2018 по справі №806/3708/15, згідно з якою земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, є правовою підставою для відмови у відчуженні, передачі в заставу та надавання їх у користування до завершення торгів, що в силу вимог ч. 5 ст. 242 КАС України є обов'язковою для врахування при виборі і застосуванні норм права.
Крім того суд зазначає, що відповідно до пп. 5 п. 27 Розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України під час дії воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
При вирішенні даного спору суд враховує той факт, що позивач неодноразово (11.10.201, 13.12.2021) звертався до відповідача із заявою про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2.0 га. для ведення особистого селянського господарства, однак рішення за результатами розгляд заяв прийнято не було.
Поряд із цим суд зауважує, що предметом розгляду даної справи є саме рішення Підгороднянської сільської ради прийняте 16 лютого 2022 року № 606.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).
В той же час згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідачем доведена правомірність своїх дій, відповідач діяв у спосіб визначений законом та у межах наданих законом повноважень, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
На підставі ст. 139 КАС України, у зв'язку з відмовою в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, судові витрати не стягуються.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
відповідач - Підгороднянська сільська рада (місцезнаходження: вул. Зелена, 2, с. Підгородне, Тернопільський район, Тернопільська область, 47737 код ЄДРПОУ:14029197).
Головуючий суддя Баранюк А.З.