Справа № 606/1411/22
18 серпня 2022 року м. Теребовля
Суддя Теребовлянського районного суду Тернопільської області Мельник А.В., розглянувши матеріали, які надійшли від командира 5 батальйону охорони ВЧ НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця за адресою: АДРЕСА_1 , солдата ВЧ НОМЕР_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
11.08.2022 солдат ОСОБА_1 перебував в пункті постійної дислокації біля с.Плебанівка під час дії особливого періоду з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: почервоніння обличчя, почервоніння очей, різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушена координація, агресивна поведінка, від проходження медичного огляду на стан сп'яніння відмовився, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП, тобто відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, вчинена в умовах особливого періоду.
Про вчинення ОСОБА_1 вищезазначеного адміністративного правопорушення складено протокол №315 від 11.08.2022 за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Крім того, 14.08.2022 солдат ОСОБА_1 , перебував в пункті постійної дислокації біля с.Плебанівка на службі в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується випискою з амбулаторної карти, №60 від 14.08.2022, де встановлено діагноз - алкогольне сп'яніння 2,7 проміле, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП, тобто поява військовослужбовця на території військової частини в нетверезому стані, вчинене в умовах особливого періоду.
Про вчинення ОСОБА_1 вищезазначеного адміністративного правопорушення складено протокол №323 від 14.08.2022 за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що повністю розуміє зміст роз'яснених йому прав, передбачених ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП, свою провину у вчиненні правопорушення визнав.
Крім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 повністю доведена матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме: даними, які містяться у протоколах про військове адміністративне правопорушення №315, 323 від 11.08.2022, 14.08.2022; випискою з амбулаторної карти ОСОБА_1 № 60 від 14.08.2022, у якому зафіксовано, що ОСОБА_1 на момент огляду перебував у стані алкогольного сп'яніння 2,7 проміле; поясненнями мол. лейтенанта ОСОБА_2 , мол.сержанта ОСОБА_3 , лейтенанта ОСОБА_4 , капітана ОСОБА_5 від 11.08.2022, 14.08.2022; копією військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 ; копією витягу із наказу командира військової частни НОМЕР_1 №32-1 від 30.03.2022 та іншими матеріалами справи.
Частиною 3 ст. 172-20 КУпАП встановлена відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті (розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння), якщо вони вчинені особою, в умовах особливого періоду.
Згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України» № 1932-XII від 06.12.1991р. особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року на всій території України з 05.30 год. 24.02.2022 року запроваджено воєнний стан строком на 30 діб.
Указом Президента України №133/2022 від 14.03.2022 року воєнний стан продовжено з 26.03.2022 року на строк - 30 діб.
Указом Президента України від 21.04.2022 № 133/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб до 25 травня 2022 року.
22 травня 2022 року прийнято Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 22 травня 2022 року № 2263-ІХ, за яким воєнний стан продовжено з 05 год 30 хв. 25 травня 2022 року строком на 90 діб до 23 серпня 2022 року.
Законом України «Про правовий режим воєнного стану», визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні у разі збройної агресії, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень. Військове командування, в межах повноважень видає обов'язкові до виконання накази і директиви з питань забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку, здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Відповідно до Указу Президента України №69/2022 «Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, було оголошено проведення в Україні загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Обов'язки військовослужбовців визначені Статутом внутрішньої служби ЗС України, зокрема: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; беззастережно виконувати накази командирів (начальників); постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно.
Згідно ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи, що в провадженні судді знаходяться дві справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст.172-20, ч.3 ст.172-20 КУпАП, вважаю, що відповідно до ст.36 КУпАП вони мають бути об'єднані в одне провадження та їм слід присвоїти номер справи № 606/1411/22 (провадження № 3/606/958/22).
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, тобто відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, вчинена в умовах особливого періоду та поява військовослужбовця на території військової частини в нетверезому стані, вчинене в умовах особливого періоду.
При накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника, ступінь його вини, приходжу до переконання, що його слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави.
Відповідно до п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» (із змінами та доповненнями) від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
З огляду на вказане, суддя приходить до переконання про звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 33, 36, ч.3 ст. 172-20, 280, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
Об'єднати справи про вчинення адміністративних правопорушень щодо ОСОБА_1 №606/1411/22 (провадження 3/606/958/22) за ч.3 ст.172-20 КУпАП, №606/1412/22 (провадження 3/606/959/22) за ч.3 ст.172-20 КУпАП, в одне провадження, присвоївши об'єднаній справі №606/1411/22.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 285 (двісті вісімдесят п'ять) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 4845 (чотири тисячі вісімсот сорок п'ять) гривень 00 коп.
Від сплати судового збору ОСОБА_1 звільнити.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня вручення такої постанови до Тернопільського апеляційного суду.
Суддя А.В.Мельник