22.08.2022
Справа № 482/1289/21
Номер провадження 2/482/49/2022
22 серпня 2022 року м. Нова Одеса
Новоодеський районний суд Миколаївської області у складі: головуючого судді Сергієнка С.А., за участю секретаря Мазанової Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Нова Одеса цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісія Миколаївської області, третя особа Костянтинівська сільська рада Миколаївського району Миколаївської області, про стягнення невиплаченої винагороди за договорами про виконання обов'язків головного бухгалтера територіальної виборчої комісії, -
До суду звернулася позивач ОСОБА_1 із позовом до Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісія Миколаївської області, третя особа Костянтинівська сільська рада Миколаївського району Миколаївської області, про стягнення невиплаченої винагороди за договорами про виконання обов'язків головного бухгалтера територіальної виборчої комісії.
У своїх змінених позовних вимогах посилалася на те, що 08.02.2021 року між нею та Костянтинівською сільською територіальною виборчою комісією Миколаївського району Миколаївської області в особі заступника її голови ОСОБА_2 укладено договір №4, згідно якого позивач зобов'язується виконувати обов'язки та функції головного бухгалтера Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії, пов'язані з підготовкою та проведенням місцевих виборів, а замовник зобов'язується прийняти і оплатити надані виконавцем послуги в порядку, розмірі та строки визначені цим договором, (п.2.1).
Відповідно до п.п.2.1 вищевказаного договору надані позивачем послуги (виконані роботи) оплачуються замовником, відповідно до Порядку залучення спеціалістів, експертів, технічних працівників для забезпечення здійснення повноважень виборчих комісій під час підготовки та проведення місцевих виборів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 25.06.2000 року за №111, з розрахунку 6000,00 грн.(шість тисяч) грн. на місяць, з яких здійснюються обов'язкові відрахування, передбачені законодавством на дату виплати.
Крім того 11 травня 2021 року між нею та Костянтинівською сільською територіальною виборчою комісією Миколаївського району Миколаївської області в особі заступника її голови ОСОБА_2 укладено договір №2, згідно якого позивач зобов'язується виконувати обов'язки та функції головного бухгалтера Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії, пов'язані з підготовкою та проведенням місцевих виборів, а замовник зобов'язується прийняти і оплатити надані виконавцем послуги в порядку, розмірі та строки визначені цим договором, (п.2.1).
Відповідно до п.п.2.1 вищевказаного договору надані позивачем послуги (виконані роботи) оплачуються замовником, відповідно до Порядку залучення спеціалістів, експертів, технічних працівників для забезпечення здійснення повноважень виборчих комісій під час підготовки та проведення місцевих виборів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 25.06.2000 року за №111, з розрахунку 6000,00 грн.(шість тисяч) грн. на місяць, з яких здійснюються обов'язкові відрахування, передбачені законодавством на дату виплати.
Позивач згідно даних договорів, працювала головним бухгалтером Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області на проміжних місцевих виборах депутатів до сільської ради, які відбулися 28 березня 2021 року, з 08.02.2021 р. по 01.11.2021 року.
За цей період Костянтинівською сільською територіальною виборчою комісією позивачу була нарахована, але не виплачена винагорода за відпрацьований час в розмірі 33810 грн., з яких 5635грн. за відпрацьований на виборах час у період квітень-травень 2021 року (договір №4 від 08.02.2021року) та 28175 грн. за відпрацьований на виборах час у період травень-жовтень 2021 року поза виборчим процесом (договір №2 від 11.05.2021року)
Позивач звернулася із заявою до Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії щодо виплати їй винагороди за участь у проміжних місцевих виборах.
Однак її було повідомлено, що згідно рішення сесії Костянтинівської сільської ради, на вибори 28 березня 2021 року було виділено лише 100 000 грн., що покриває фонд оплати праці лише частково.
22.03.2021 року Костянтинівська сільська територіальна виборча комісія письмово звернулася до Голови Костянтинівської сільської ради з проханням розглянути на позачерговій сесії та виділити додатково з бюджету 150 557, 12 грн., згідно наданого кошторису.
Однак, кошти не були виділені, тому у Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії по фонду оплати праці є кредиторська заборгованість перед робітниками по невиплаченій винагороді.
На теперішній час рахунки Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії, у зв'язку із закінченням виборчого процесу закриті з 02.05.2021 року.
Посилаючись на вищевикладене позивач просила стягнути з Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області на його користь не виплачену винагороду, згідно договорів №4 від 08.02.2021року та №2 від 11.05.2021року укладених між нею та Костянтинівською сільською територіальною виборчою комісією Миколаївського району Миколаївської області, у розмірі 33810 грн. за відпрацьований час з 08.02.2021. р. по 01.11.2021 року головним бухгалтером Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області пов'язаний з підготовкою та проведенням проміжних місцевих виборів депутатів до сільської ради, які відбулися 28 березня 2021 року.
Позивач в судове засідання не з'явилася, але надала до суду заяву в якій вказала, що свої позовні вимоги підтримує та просить справу розглядати без її участі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заяв та клопотань від нього не надходило.
Представник третьої особи надав до суду письмові пояснення щодо предмету спору у яких посилався на те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають оскільки позивачем не надано табелі обліку робочого часу, акти наданих послуг, що передбачено п.19 Порядку оплати праці членів територіальних і дільничних виборчих комісії з місцевих виборів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. №687.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, суд приходить до переконання, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
08.02.2021 року між ОСОБА_1 та Костянтинівською сільською територіальною виборчою комісією Миколаївського району Миколаївської області в особі заступника її голови ОСОБА_2 укладено договір №4, згідно якого позивач зобов'язується виконувати обов'язки та функції головного бухгалтера Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії, пов'язані з підготовкою та проведенням місцевих виборів, а замовник зобов'язується прийняти і оплатити надані виконавцем послуги в порядку, розмірі та строки визначені цим договором, (п.2.1).
Відповідно до п.п.2.1-2.3 вищевказаного договору надані позивачем послуги (виконані роботи) оплачуються замовником, відповідно до Порядку залучення спеціалістів, експертів, технічних працівників для забезпечення здійснення повноважень виборчих комісій під час підготовки та проведення місцевих виборів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 25.06.2000 року за №111, з розрахунку 6000,00 грн.(шість тисяч) грн. на місяць, з яких здійснюються обов'язкові відрахування, передбачені законодавством на дату виплати.
Замовник здійснює оплату праці виконавцю щомісяця протягом 5 робочих днів з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі наданих послуг (виконання робіт).
Крім того 11 травня 2021 року між позивачем та Костянтинівською сільською територіальною виборчою комісією Миколаївського району Миколаївської області в особі заступника її голови ОСОБА_2 укладено договір №2, згідно якого позивач зобов'язується виконувати обов'язки та функції головного бухгалтера Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії, пов'язані з підготовкою та проведенням місцевих виборів, а замовник зобов'язується прийняти і оплатити надані виконавцем послуги в порядку, розмірі та строки визначені цим договором, (п.2.1).
Відповідно до п.п.2.1-2.3 вищевказаного договору надані позивачем послуги (виконані роботи) оплачуються замовником, відповідно до Порядку залучення спеціалістів, експертів, технічних працівників для забезпечення здійснення повноважень виборчих комісій під час підготовки та проведення місцевих виборів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 25.06.2000 року за №111, з розрахунку 6000,00 грн.(шість тисяч) грн. на місяць, з яких здійснюються обов'язкові відрахування, передбачені законодавством на дату виплати.
Замовник здійснює оплату праці виконавцю щомісяця протягом 5 робочих днів з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі наданих послуг (виконання робіт).
Згідно вищевказаних договорів, позивач працювала головним бухгалтером Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області на проміжних місцевих виборах депутатів до сільської ради, які відбулися 28 березня 2021 року, з 08.02.2021 р. по кінець жовтня 2021 року , що підтверджується відповідними довідками про заборгованість із заробітної плати (грошового забезпечення, винагороди за цивільно правовим договором) №6 від 06.05.2021 року та №2 від 01.11.2021 року
За вищевказаний період їй було нараховано, але не виплачено винагороду за відпрацьований час в розмірі 33810 грн., з яких 5635грн. за відпрацьований на виборах час у період квітень-травень 2021 року (договір №4 від 08.02.2021року) та 28175 грн. за відпрацьований на виборах час у період травень-жовтень 2021 року поза виборчим процесом (договір №2 від 11.05.2021року)
Згідно ч.10 ст. 33 Виборчого кодексу України визначено, що для організаційного, правового, інформаційного, технічного забезпечення здійснення повноважень, передбачених цим Кодексом, виборчі комісії, а у разі утворення - територіальні представництва Центральної виборчої комісії можуть на час виборчого процесу залучати на підставі цивільно-правових договорів відповідних спеціалістів, експертів, технічних працівників у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.
Згідно ч. 6, 9 ст. 212 Виборчого кодексу України ви, робота осіб, зазначених у частині десятій статті 33 цього Кодексу, під час підготовки та проведення місцевих виборів оплачується за рахунок коштів державного бюджету, відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України (а в передбачених цим Кодексом випадках - за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету).
У період поза виборчим процесом забезпечення діяльності територіальної виборчої комісії щодо виконання її повноважень здійснюється за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.
Питання залучення спеціалістів, експертів, технічних працівників для організаційного, правового, інформаційного, технічного забезпечення здійснення повноважень Центральної виборчої комісії та територіальних виборчих комісій (крім надання транспортних послуг) під час підготовки і проведення місцевих виборів, регулюється Порядком залучення спеціалістів, експертів, технічних працівників для забезпечення здійснення повноважень виборчих комісій під час підготовки та проведення місцевих виборів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 25.06.2000 року за №111 (далі Порядок).
Згідно Порядку, залучення до роботи в комісії конкретних осіб здійснюється шляхом укладання цивільно-правового договору головою виборчої комісії, а в разі його відсутності - заступником голови комісії та залученою особою.
Залученими особами не можуть бути члени виборчих комісій, кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, їх довірені особи, представники місцевих організацій політичних партій в територіальній виборчій комісії, уповноважені особи місцевих організацій політичних партій, які висунули кандидатів у депутати в єдиному багатомандатному виборчому окрузі, офіційні спостерігачі від кандидатів, місцевих організацій політичних партій, посадові та службові особи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, судді, працівники судів та правоохоронних органів.
Із залученими особами Центральна виборча комісія, територіальна виборча комісія укладають цивільно-правові договори за встановленими формами (додатки 2, 3 до Порядку).
Залученим особам видається довідка про надання ними послуг (виконання робіт) відповідним виборчим комісіям під час підготовки та проведення місцевих виборів для подання до органів державної служби зайнятості, Пенсійного фонду України тощо за формою згідно з додатком 4.
Оплата послуг (робіт) залучених осіб здійснюється в безготівковій формі щомісяця відповідно Центральною виборчою комісією, територіальною виборчою комісією на підставі акта приймання-передачі наданих послуг (виконаних робіт).
Розмір оплати праці залучених осіб для роботи в територіальній виборчій комісії не повинен перевищувати розміру місячної заробітної плати члена відповідної виборчої комісії, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2004 року № 966 "Про умови оплати праці членів виборчих комісій, комісій всеукраїнського референдуму".
Згідно вищевказаної постанови робота членів виборчих комісій, комісій всеукраїнського референдуму (у тому числі тих, які виконують свої повноваження не на платній основі) в день голосування та у дні встановлення підсумків голосування оплачується в межах видатків, передбачених на цю мету в кошторисах відповідних виборчих комісій, комісій всеукраїнського референдуму, у розмірі не більш як 14 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, за кожний відпрацьований день, але не менше мінімальної заробітної плати.
Враховуючи підставу виникнення у позивача права на отримання плати за виконану роботу, а саме те, що позивач є стороною цивільно-правового договору, тому, вирішуючи вказаний спір, суд керувався нормами цивільного права (глава 63 ЦКУ), оскільки між сторонами склалися правовідносини на підставі договору про надання послуг.
При вирішенні вказаного спору, суд також керувався положеннями договорів №4 від 08.02.2021року та №2 від 11.05.2021року, укладеними між позивачем та Костянтинівською сільською територіальною виборчою комісією Миколаївського району Миколаївської області в особі в особі заступника її голови Тер-Маркар'янца Є.Л., який діє на підставі Виборчого кодексу України (замовник).
Пунктами 2.1, 2.3 вказаних договорів передбачено, що замовник здійснює оплату праці виконавця щомісяця протягом 5 робочих днів з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі наданих послуг (виконання робіт), розмірі 6000грн. на місяць.
Визначення цивільно-правового договору передбачено статтею 626 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), відповідно до якої - це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
За цивільно-правовим договором відносини регламентуються не трудовим законодавством, а виключно цивільним. Аналіз вищезазначених норм закону, а також частини першої статті 837 ЦК України дозволяє дійти висновку, що головна відмінність договорів полягає у предметі.
У цивільно-правовому договорі роботодавця цікавить результат, отриманий внаслідок проведених робіт.
За змістом ст. 207 ЦПК України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
За частиною першою ст.626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до частини першої ст.628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї зі сторін має бути досягнуто згоди (ст.638 ЦК України).
За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ч. 1 ст. 901 ЦК України).
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 902 ЦК України).
Відповідно до ст. ст. 525, 526, 530 ЦК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином та в строк, вказаний в договорі, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Як видно із досліджених судом доказів винагорода за договорами №4 від 08.02.2021року та №2 від 11.05.2021року, укладеними між позивачем та Костянтинівською сільською територіальною виборчою комісією Миколаївського району Миколаївської області у сумі 33810 (тридцять три тисячі вісімсот десять)грн. була нарахована, але в супереч вимогам закону та умовам договору не виплачена.
Суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Суд не бере уваги посилання представника третьої особи на відсутність доказів передбачених п.19 Порядку оплати праці членів територіальних і дільничних виборчих комісії з місцевих виборів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. №687, оскільки питання залучення спеціалістів, експертів, технічних працівників для організаційного, правового, інформаційного, технічного забезпечення здійснення повноважень Центральної виборчої комісії та територіальних виборчих комісій (крім надання транспортних послуг) під час підготовки і проведення місцевих виборів, регулюється Порядком залучення спеціалістів, експертів, технічних працівників для забезпечення здійснення повноважень виборчих комісій під час підготовки та проведення місцевих виборів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 25.06.2000 року за №111.
І хоча згідно п.12 вказаного Порядку, оплата послуг (робіт) залучених осіб здійснюється на підставі акта приймання-передачі наданих послуг (виконаних робіт), суд дослідивши надані позивачем докази - довідки видані відповідачем про заборгованість із заробітної плати (грошового забезпечення, винагороди за цивільно правовим договором) №6 від 06.05.2021 року та №2 від 01.11.2021 року, виходить з того що нарахування винагороди про яку надано ці довідки було проведено у відповідності до Порядку, підстав для об'єктивних сумнівів у правомірності нарахування відповідачу спірних сум винагороди судом не встановлено.
Згідно із ч. 6 ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 89, 141, 259, 263-265, 268, 282 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
Позов ОСОБА_1 до Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісія Миколаївської області, третя особа Костянтинівська сільська рада Миколаївського району Миколаївської області, про стягнення невиплаченої винагороди за договором про виконання обов'язків головного бухгалтера територіальної виборчої комісії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії Миколаївської області, що полягає у не виплаті ОСОБА_1 винагороди за договорами про надання територіальній виборчій комісії послуг (виконання робіт) пов'язаних з підготовкою та проведенням місцевих виборів.
Стягнути із Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії Миколаївської області, код ЄДРПОУ 43802000, адреса 56663 Миколаївська область Миколаївський район, с. Костянтинівка, вул. Гагаріна, 29, на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса АДРЕСА_1 (тридцять три тисячі вісімсот десять)грн. невиплаченої винагороди.
Стягнути із Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії Миколаївської області, код ЄДРПОУ 43802000, адреса 56663 Миколаївська область Миколаївський район, с. Костянтинівка, вул. Гагаріна, 29, на користь держави 908грн. судових витрат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвали суду не були вручені у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючий суддя: С.А.Сергієнко