Справа № 127/16640/22
Провадження № 3/127/5461/22
"16" серпня 2022 р.м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Каленяк Р.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Вінницького міського суду Вінницької області матеріали, які надійшли з Відділення поліції №1 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Вінницького міського суду Вінницької області 03 серпня 2022 року надійшли матеріали відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 182 КУпАП.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що дана адміністративна справа підлягає поверненню для доопрацювання у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП України, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності, окрім виключень, зазначених уст. 258 КУпАП. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування (ст. 251 КУпАП), у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Аналізуючи протокол про адміністративне правопорушення, судом встановлено що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 182 КУпАП. Проте, стаття 182 КУпАП містить дві частини КУпАП, за які можливо особу притягнути до адміністративної відповідальності, але в протоколі про адміністративне правопорушення жодна з частин не зазначена. В зв'язку з чим, суд позбавлений можливості об'єктивно розглянути справу та прийняти законне рішення, вважає що матеріали підлягають поверненню для доопрацювання.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Відповідно до ч.2 ст. 246 КУпАП порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим Кодексом та іншими законами України.
Нормою ст. 221 КУпАП встановлено, що судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 182 КУпАП.
Разом з тим, нормою ч.2 ст. 182 КУпАП передбачена відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення.
Аналізуючи матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 встановлено, що в матеріалах справи відсутні належним чином завірені копії рішень суду про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності передбаченої ч.1 ст. 182 КУпАП.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості та анкетні дані свідків події. Зазначені недоліки є суттєвим порушенням вимог діючого КУпАП, що не дають здійснити всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин у їх сукупності та прийняти законне і обґрунтоване рішення по справі у відповідності з діючим КУпАП.
Суд, перевіривши згідно ст. 278 КУпАП, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов висновку, що протокол з додатками слід повернути до Відділення поліції №1 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області Національної поліції України для дооформлення.
Вказані вище недоліки унеможливлюють об'єктивний розгляд справи по суті, а тому матеріал підлягає поверненню органу, який склав протокол, для доопрацювання.
При цьому суд, приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, враховує позицію Верховного Суду України, згідно якої визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14). Позицію ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладену у п.12 Постанови Пленуму від 17.10.2014 р. «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», згідно якої, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду, для належного оформлення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 за ст. 182 КУпАП направити до Відділення поліції №1 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області для доопрацювання.
Керуючись ст. ст. 182, 256, 276, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,
Повернути справу про адміністративне правопорушення №127/16640/22 відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене за ст. 182 КУпАП направити на доопрацювання до Відділення поліції №1 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області Національної поліції України.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: