Справа № 317/1480/22
пр. № 3/317/650/2022
12 серпня 2022 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Мінгазов Р.В., розглянувши матеріал, який надійшов з Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України,про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя,кухаря в НОМЕР_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , НОМЕР_3 . Інші відомості суду не відомі.
За правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії НГУ № 041522 від 29.07.2022, ОСОБА_1 28.07.2022 о 22 год. 30 хв. перебував у тимчасовому розташуванні військової частини НОМЕР_4 , яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (аеродром), в нетверезому стані в умовах особливого періоду, чим вчинив правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 провину не визнав та повідомив, що дійсно 29.07.2022 біля 22 год. 30 хв. він перебував на військовому об'єкті - аеродром біля АДРЕСА_2 разом з іншими військовослужбовцями, виконуючи наказ командира. У вечорі приїхали санітари та почали проводити перевірку особового складу щодо перебування у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння. У нього та ОСОБА_2 при проведенні огляду за допомогою приладу «Драгер» було виявлено алкогольне сп'яніння. Однак вони у той вечір алкоголь не вживали. Проїхавши до лікарні він повторно продув прилад та знову було виявлено алкоголь. Однак з результатом він не погодився та попрохав взяти у нього на аналіз сечу або кров, на що йому було відмовлено.
Також ОСОБА_1 в особі свого захисника - Железняк Л.В. надав письмові пояснення,в яких зазначив, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-20 КУпАП, викладено в частині першій цієї статті та він полягає у вчиненні кількох різних видів протиправних дій, зокрема:
- розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів;
- поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння,
- виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння,
- відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Статтею 2 Закону України "Про використання земель оборони"визначено правовий режим земель оборони, а саме:
"Військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог Земельного кодексу України.
Особливості надання земельних ділянок військовим частинам під військові та інші оборонні об'єкти визначаються Кабінетом Міністрів України.
Розміри земельних ділянок, необхідних для розміщення військових частин та проведення ними постійної діяльності, визначаються згідно із потребами на підставі затвердженої в установленому порядку проектно-технічної документації."
За військовою частиною НОМЕР_4 , в якій ОСОБА_1 проходить військову службу, за даними ЄДРПОУ закріплена певної площі земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_3 . У матеріалах справи наявна інша адреса: АДРЕСА_4 .
Тобто, військова частина НОМЕР_4 розташовується поза межами Запорізького району Запорізької області.
Перебування військовослужбовців військової частини на будь-якій іншій території (в іншій місцевості), яка не виділена військовій частині у користування у визначеному законом порядку, не можна вважати перебуванням на території військової частини.
В матеріалах справи відсутні докази іншого законного територіального розташування військової частини НОМЕР_4 , ніж у АДРЕСА_7.
Крім того, ОСОБА_1 категорично заперечуючи перебування ним у стані алкогольного сп'яніння зазначив, про порушення лікарем порядку проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння.
В судовому засіданні були досліджені наступні докази:
- висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 4649 від 29.07.2022; відповідно до якого ОСОБА_1 перебував у стані гострої інтоксикації алкоголем;
- пояснення ОСОБА_1 відповідно до яких він провину не визнав та зазначив про вживання ним безалкогольного пива;
- пояснення ОСОБА_3 , відповідно до яких він засвідчив факт перебування ОСОБА_1 у розташуванні військової частини з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме почервоніння очей;
- пояснення ОСОБА_4 , відповідно до яких він засвідчив факт перебування ОСОБА_1 у розташуванні військової частини з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме почервоніння очей;
- службову характеристику на ОСОБА_1 відповідно до якої останній схильний д вживання спиртних напоїв під час виконання службових завдань;
- копію паспорта та військового квитка ОСОБА_1 ;
- копію витягу з наказу № 98 від 08.04.2022 відповідно до якого ОСОБА_1 зараховано в списки особового складу ВЧ НОМЕР_4 , призначено на посаду кухаря господарського відділення взводу матеріально-технічного забезпечення стрілецької роти ВЧ НОМЕР_4 ;
- витяг з наказу № 309 від 07.05.2022 відповідно до якого затверджено посадових осіб, які уповноважені складати протоколи про адміністративне правопорушення, серед яких є командир стрілецької роти ОСОБА_5 ;
- акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 4649 від 29.07.2022 відносно ОСОБА_1 , відповідно до якого було проведено огляд на стан сп'яніння, в тому числі за допомого алкотестеру ARNA 0675, результат - 0,77%;
- декларація про відповідність, сертифікат перевірки та свідоцтво про повірку алкотестеру ARNA 0675.
Крім того в судовому засіданні були допитані в якості свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_3 .
Так свідок ОСОБА_4 суду повідомив, що у ніч з 28 на 29 липня 2022 року він разом з іншими військовослужбовцями в/ч НОМЕР_4 проходив огляд на стан алкогольного сп'яніння. Щодо обставин проходження огляду на стан сп'яніння солдатом ОСОБА_1 повідомив, що при огляді присутнім він не був, візуально ОСОБА_1 ознак сп'яніння не мав. Крім того, він також разом з ОСОБА_6 та іншими військовослужбовцями проїхав до медичного закладу, однак в середину не заходив, а весь час перебував в автобусі. Також зазначив, що місцем розташування в/ч НОМЕР_4 є АДРЕСА_7, однак на теперішній час вказана частина розташовується у АДРЕСА_8 на території в/ч НОМЕР_1 .
Свідок ОСОБА_3 суду повідомив, що солдат ОСОБА_1 перебуває у його безпосередньому підпорядкуванні. В ніч 28 на 29 липня 2022 року він разом з іншими військовослужбовцями в/ч НОМЕР_4 проходив огляд на стан алкогольного сп'яніння. Процедури проходження огляду ОСОБА_1 як на території аеродрому так і в медичному закладі свідок не бачив. НА питання суду повідомив, що аеродром біля АДРЕСА_2, не є територією в/ч НОМЕР_4, а є військовим об'єктом, який перебуває під охороною, та на якому особовим складом виконується відповідне завдання.
Разом з тим слід зазначити, що в матеріалах справи відсутні докази того, що аеродром АДРЕСА_6, на території якого розташовується особовий склад вч НОМЕР_4 дійсно є територією військової частини, оскільки як було встановлено в ході розгляду справи, військовослужбовці перебували у вказаному місці з метою виконання відповідних завдань, при цьому фактичним місцем розташування, в тому числі і тимчасовим, в/ч НОМЕР_4 є АДРЕСА_4 , що територіально не відноситься до Запорізького району Запорізької області.
Частиною 1 статті 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також за відмову таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до частини 3 статті 172-20 КУпАП України встановлена адміністративна відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Слід зазначити, що диспозицією ч. 3 ст. 172-20 КУпАП передбачено окремий склад адміністративного правопорушення, який полягає у виконанні військовослужбовцями обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння.
Разом із тим, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не інкриміновано вчинення дій, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби в нетверезому стані, а суд позбавлений права самостійно змінювати фабулу адміністративного правопорушення.
За змістом ст. 251 КУпАП, Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.
Враховуючи викладені обставини, доходжу висновку, що матеріали справи не містять будь-яких належних, допустимих та достатніх доказів на підтвердження перебування ОСОБА_1 29.07.2022 на території військової частини НОМЕР_4 у стані алкогольного сп'яніння, а тому доходить до висновку, що посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, не зібрано достатніх доказів на підтвердження того, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП за обставин, викладених у протоколі про військове адміністративне правопорушення серії НГУ №041522 від 29.07.2022, внаслідок чого провадження у справі підлягає закриттю, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 172-20, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст.ст. 280, 283, 284 КУпАП, суддя
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Запорізький районний суд Запорізької області протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Суддя Р.В. Мінгазов