1/2731
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
17 травня 2022 року м. Київ № 640/7191/22
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Клочкової Н.В., ознайомившись з позовною заявою і доданими до неї матеріалами
ОСОБА_1
до Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ),
Шевченківського управління поліції Головного управління Національної поліції в місті Києві
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач), адреса: АДРЕСА_1 до Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (надалі - відповідач 1), адреса: 04106, місто Київ, вулиця Ромоданова Академіка, будинок 17, Шевченківського управління поліції Головного управління Національної поліції в місті Києві (надалі - відповідач 2), адреса: 04050, місто Київ, вулиця Герцена, будинок 9.
Підставою позову вказано порушення прав та інтересів позивача, внаслідок неправомірних дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Позивач зазначає, що даний спір підсудний адміністративному суду.
Проте, з аналізу позовних матеріалів вбачається, що 30 липня 2021 року позивач звернулась до Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (далі - відповідач 1) із заявою про зміну свого прізвища з " ОСОБА_1 " на " ОСОБА_1 ", яка була зареєстрована за № 101/21.12-70.
Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надіслав заяву позивача разом із зібраними матеріалами до Шевченківського управління поліції Головного управління Національної поліції в місті Києві (надалі - відповідач 2 / Шевченківське УП ГУНП).
23 вересня 2021 року Шевченківський УП ГУНП повернув до Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) раніше надіслані матеріали позивача разом з письмовим висновком про відмову позивача у зміні прізвища.
Надалі, представник позивача робив запити до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ). На свої запити представник позивача отримав відповідь від Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 01.02.2022 року № 921,2253,2578/4.1-48, що у висновку Шевченківського УП ГУНП було зазначено, що у зв'язку з наявністю у позивача судимостей, які станом на 13.08.2021 року не погашені та незняті в установленому порядку, Шевченківське УП ГУНП заперечує та вважає за неможливе зміну позивачем прізвища.
Позивач також зазначає, що вона отримала довідку МВС України серії ІІА № 2640884 від 24 вересня 2021 року, згідно якої станом на 24 вересня 2021 року вона до кримінальної відповідальності не притягувалась, незнятої чи непогашеної судимості не мала та в розшуку не перебувала.
На підставі вищезазначеної довідки, позивач повторно звернулась до Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та додала вищевказану довідку МВС України серії ІІА № 2640884 від 24 вересня 2021 року.
Однак, 20 листопада 2021 року Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) отримав від Шевченківського УП ГУНП висновок від 15.11.2021 про відмову позивачу у зміні прізвища, у якому знову було зазначена причина відмови: «у зв'язку з наявністю у позивача судимостей, які станом на 10.11.2021 не погашені та не зняті в уставленому порядку».
Відповідно до аналізу позовної заяви, 11 січня 2022 року, 18 січня 2022 року, 20 січня 2022 року, 01 лютого 2022 року, 02 лютого 2022 року представник позивача письмово звертався з адвокатськими запитами та скаргами до Шевченківського УП ГУНП в м. Києві, МВС України, Шевченківського ВДРАЦС, ЦМРУ МЮ (м. Київ), Мін'юсту України, Офісу генерального прокурора з вимогою надати інформацію - докази порушення права та відновити порушене право позивача шляхом невідкладної реєстрації зміни її прізвища на « ОСОБА_1 » за її письмовими заявами до Шевченківського ВДРАЦС від 30.07.2021 та від 06.10.2021 у строк з врахуванням дати подання цих заяв, вже наданих документів та вже сплаченого позивачем державного мита.
Отриманими відповідями підтверджено, що позивач дійсно на час подання 30 липня 2021 року та 06 жовтня 2021 року заяв до Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) до кримінальної відповідальності не притягувалась, незнятої чи непогашеної судимості не мала і в розшуку не перебувала, однак порушене відповідачами право позивача так і не було відновлено відповідачами на стадії досудового врегулювання.
Отже, оскільки позивач вважає, що відмова до Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) є незаконною, а підстави для відмови у висновку Шевченківського УП ГУНП є такими, що не відповідають дійсності, позивач звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києві для захисту своїх прав.
Проте, суд вважає за необхідне зазначити.
Так, завданням адміністративного судочинства, згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
За приписами пункту 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
У даному випадку, як вбачається з позову та аналізу доданих до справи матеріалів, спірні відносини по суті виникли у зв'язку з відмовою відповідачів у зміні прізвища позивача з " ОСОБА_1 " на " ОСОБА_1 ".
Разом з тим, положеннями частинами 1 - 3 статті 49 Цивільного кодексу України визначено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Згідно з частин 1, 2 та 3 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (надалі - Правила).
Згідно з пунктом 1.1 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
В той же час, статтею 15 Цивільного процесуального кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
У свою чергу, суд звертає увагу, що відповідно до частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, у зв'язку з чим вказана справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що особа має право на ефективний захист її прав. У цьому спорі належним і ефективним захистом порушеного права позивача буде визнання протиправною відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану і зобов'язання відповідача внести відповідні зміни. З метою надання їй цього захисту спір повинен розглядатися «судом, встановленим законом», тобто судом, який вправі перевіряти юридичні факти, зокрема щодо зміни прізвища, імені й по-батькові фізичної особи і наявності достатніх підстав для внесення відповідних змін до актового запису про укладення шлюбу. Однак, адміністративний суд в силу закону не наділений повним спектром таких повноважень, а отже суд дійшов висновку про юрисдикційну належність цього спору до цивільного судочинства.
Вказаний висновок щодо визначення предметної юрисдикції справ виходячи із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, узгоджується із тими, що викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 14 листопада 2018 року у справі № 425/2737/17, від 23 січня 2019 року у справі № 807/45/17, від 11 вересня 2019 року у справі № 810/2732/18 і підтверджується сталою практикою Верховного Суду (наприклад, постанови від 19 грудня 2019 року у справі № 688/4029/16-а і від 23 липня 2019 року у справі № 816/910/17).
Відтак, з урахуванням викладеного вище, суд приходить до висновку, що у відкритті провадження по даній справі слід відмовити.
При цьому, позивач не позбавлена права звернутися до місцевого загального суду (районного суду) з позовом в порядку цивільного судочинства та обґрунтувати свої позовні вимоги посилаючись на норми Цивільного та Цивільного процесуального кодексів України задля уникнення сумніву районного суду щодо визначення юрисдикції.
Керуючись статтями 170, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Шевченківського управління поліції Головного управління Національної поліції в місті Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Н.В. Клочкова