ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
12 травня 2022 року м. Київ № 640/2238/22
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вовка П.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, заяву представника ОСОБА_1 про виправлення описки у рішенні по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 квітня 2022 року позов ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у здійсненні з 01 грудня 2019 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» № 1255 від 23 червня 2021 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» № 1255 від 23 червня 2021 року; в задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
10 травня 2022 року на адресу суду від представника ОСОБА_1 адвоката Хомича І.О. надійшла заява про виправлення описки у вказаному вище судовому рішенні, в частині зазначення періоду з якого має здійснюватися перерахунок пенсії, а саме: «з 01 квітня 2019 року» замість зазначеного « 01 грудня 2019 року».
Питання щодо виправлення описок і очевидних арифметичних помилок у судовому рішенні регулює стаття 253 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України).
Так, відповідно до ч. 1 та ч. 2 зазначеної статті, суд, який постановив судове рішення, може з власної ініціативи або за заявою учасника справи чи іншої заінтересованої особи виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.
Питання про внесення виправлень суд може вирішити в порядку письмового провадження. У разі необхідності суд може розглянути питання внесення виправлень у судове рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
В обґрунтування заяви про виправлення описки в судовому рішенні заявник вказує на допущену судом помилку в частині правильності зазначення періоду з якого має здійснюватися перерахунок призначеної йому пенсії.
Розглянувши за матеріалами справи питання щодо внесення виправлень в судове рішення, суд вважає, що заява не підлягає задоволенню, оскільки, адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено частково, та в мотивувальній частині зазначено підстави відмови в задоволенні позову саме в частині періоду, з якого має здійснюватися перерахунок пенсії позивача.
Так, перерахунок пенсії позивача має бути здійснений на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» № 1255 від 23 червня 2021 року.
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103, у редакції станом на 21 лютого 2018 року) було визначено перерахувати з 01 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
У відповідності до пункту 5 Постанови № 103, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45.
Пунктом 6 Постанови № 103 внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 вищевказаного Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
При цьому, з 19 листопада 2019 року, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18, пункт 3 Постанови № 103 визнано протиправним та скасовано, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.
Таким чином, після зміни правового регулювання правовідносин, пов'язаних з визначенням грошового забезпечення для цілей перерахунку пенсії, внаслідок визнання протиправними та нечинними пункту 3 Постанови № 103 у відповідача виникли підстави для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі нової довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» № 1255 від 23 червня 2021 року.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про те, що позивач має право на отримання з 01 грудня 2019 року пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988 і, відповідно до вимог статей 43, 63 Закону N 2262-XII, станом на 19 листопада 2019 року.
Таким чином, судом встановлено відсутність підстав для внесення виправлень в рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 квітня 2022 року у справі №640/2238/22.
Керуючись статтями 248, 253 КАС України, суд, -
Відмовити в задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про внесення виправлення в судове рішення.
Ухвала суду, відповідно до ч. 2 статті 256 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом 15 днів за правилами, встановленими статтями 293-297 КАС України.
Суддя П.В. Вовк