ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
16 травня 2022 року м. Київ № 640/14182/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доНаціональної поліції України (відповідач-1) Ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України (відповідач-2)
провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Національної поліції України та Ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України, в якому просить (з урахуванням уточненої позовної заяви від 07.06.2021):
- визнати неправомірними дії Національної поліції України - в особі Сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України - в частині не зарахування ОСОБА_1 до вислуги років вислугу років на пільгових умовах часу участі в антитерористичній операції на території Донецької області у період з 07.04.2014 по 19.02.2018 у порядку один місяць за три місяці;
- зобов'язати Національну поліцію України обчислити ОСОБА_1 вислугу років з урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та внести зміни до наказу від 12.02.2018 №25 о/с про звільнення ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» за п. 2 ч. 1 ст. 77, із зарахуванням йому до вислуги років (20 років 06 місяців 04 дня) на пільгових умовах часу участі в антитерористичній операції на території Донецької області у період з 07.04.2014 по 19.02.2018 у порядку один місяць за три місяці;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію Департамент захисту економіки Національної поліції України або уповноважений ним структурний підрозділ Національної поліції України оформити та подати необхідні документи до органів Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», із зарахуванням йому до вислуги років на пільгових умовах часу участі в антитерористичній операції на території Донецької області у період з 07.04.2014 по 19.02.2018 у порядку один місяць за три місяці.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено про те, що на час звільнення ОСОБА_1 мав право на пенсію за вислугу років за пільговим обрахуванням стажу.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено сторонам строки для подання до суду відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Від представника відповідача-2 через канцелярію суду надійшов відзив, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог, вказавши про те, що оскільки календарна вислуга років позивача на день звільнення становила лише 20 років 06 місяців 04 дні, у Департаменту відсутні підстави для надіслання його заяви з доданими документами до уповноваженого структурного підрозділу Національної поліції України - Сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України - та у подальшому разом з поданням до Пенсійного фонду України для призначення позивачу пенсії за вислугу років, згідно з п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Крім того, у відзиві зазначено про те, що Департамент захисту економіки Національної поліції України в особі ліквідаційної комісії не уповноважений подавати документи до органів Пенсійного фонду України, а лише готує розрахунки вислуги років та інші документи осіб, які мають право на призначення пенсії та подає до спеціального уповноваженого органу - Сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України, - який і наділений повноваженнями на підготовку документів для призначення пенсії. На додаток, представником відповідача-2 подано клопотання про залишення позову без розгляду, з огляду на пропуск позивачем строку звернення до суду, оскільки, за твердженням останнього, позивачем фактично висловлено незгоду з наказом від 12.02.2018 №25о/с "По особовому складу", яким його звільнено зі служби в органах Національної поліції України, натомість, із заявленими позовними вимогами він звернувся до суду лише у 2021 році.
Від представника відповідача-1 через канцелярію суду надійшов відзив, в якому останній також заперечував проти задоволення позовних вимог, з огляду на те, що саме наказом Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 12.02.2018 №25 о/с, яким позивача звільнено зі служби у поліції, встановлено стаж служби у поліції для виплати надбавки за вислугу років та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби у розмірі 20 років 6 місяців 04 дні та вислугу років на пільгових умовах у розмірі 12 років 01 місяць 21 день і не встановлена календарна вислуга для призначення пенсії на підставі положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відтак, за твердженням представника відповідача-1, за умови відсутності факту внесення змін до наказу Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 12.02.2018 №25 о/с у Сектора з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України відсутні підстави для підготовки подання про призначення позивачу пенсії, а тому позовні вимоги, заявлені до Національної поліції України, є передчасними. При цьому, представником відповідача-1 також заявлено клопотання про залишення позову без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду, який слід обраховувати починаючи з 19.02.2018, що є датою ознайомлення позивача із наказом про звільнення від 12.02.2018 №25 о/с. Натомість, представником відповідача-1 заявлено клопотання про поновлення строку подання відзиву, оскільки до правового департаменту запитувані письмові докази надішли лише 30.07.2021.
Від представника позивача, у свою чергу, через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив, в якій останнім додатково наголошено на обґрунтованості заявлених позовних вимог.
Розглянувши подані представниками сторін документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзиви та відповідь на відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, наказом Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 12.02.2018 №25 о/с "По особовому складу" підполковника поліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу протидії злочинам у кредитно-фінансовій, банківській сферах та зовнішньоекономічній діяльності управління захисту економіки у Донецькій області звільнено зі служби в поліції, відповідно до п. 2 (через хворобу) ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію". У даному наказі також зазначено, що стаж служби у поліції для виплати надбавки за вислугу років та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби у розмірі 20 років 6 місяців 04 дні, а вислуга років на пільгових умовах - 12 років 01 місяць 21 день.
Надалі, ОСОБА_1 звернувся до завідувача Сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України із заявою про призначення пенсії за вислугу років звільненого зі служби, який має право на пенсію, згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 01.04.2021, в якій останній просив зарахувати йому до вислуги років вислугу років на пільгових умовах час участі в антитерористичній операції на території Донецької області у період з 07.04.2014 по 19.02.2018.
Листом від 13.04.2021 №313/48-2021 Сектор з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України повідомив ОСОБА_1 про те, що наказом Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 12.02.2018 №25 о/с "По особовому складу" стаж служби останнього у поліції становить 20 років 6 місяців 04 дні, у зв'язку з чим відсутні підстави для оформлення та подання до відповідного органу Пенсійного фонду України документів для призначення пенсії ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, вважаючи порушеними власні права та охоронювані законом інтереси, позивач звернувся з даним позовом до суду.
При цьому, суд одразу звертає увагу, що про порушення власних прав та охоронюваних законом інтересів, як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, позивач дізнався зі змісту листа від 13.04.2021 №313/48-2021, внаслідок чого, останнім не пропущено строку звернення до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (тут і далі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія за вислугу років призначається, зокрема, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 12 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
У силу п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.
При призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення (ч. 4 ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»)
На виконання зазначених вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (тут і надалі - Порядок №393 у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 1 Порядку №393, для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.
Згідно з п. 3 Порядку №393, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, у тому числі, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Приписами ч.ч. 1, 3-4 ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
У свою чергу, ч. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Таким чином, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.
Визначення у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому у ч. 4 ст. 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.
Таким чином, передбачена Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
Натомість, передбачені ст. 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пільгові умови призначення пенсій, відповідно до Порядку №393, полягають у пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.
При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як вбачається з наявних у матеріалах справи копій довідок від 14.09.2018 №291лк, виданої Головним управлінням МВС України в м. Києві, та від 04.04.2018 №3989/39/04-2018, виданої Департаментом захисту економіки Національної поліції України, підполковник міліції (поліції) ОСОБА_1 у період з 07.04.2014 по 06.11.2015 та у період з 07.11.2015 по 19.02.2018 брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції. Вказаного відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, під час судового розгляду справи не заперечувалось.
Відтак, у силу наведених законодавчих положень, стаж у період з 07.04.2014 по 19.02.2018 зараховується ОСОБА_1 на пільгових умовах, а саме: один місяць служби за три місяці, чого Департаментом захисту економіки Національної поліції України під час прийняття наказу від 12.02.2018 №25 о/с "По особовому складу" не було враховано.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18.
Як наслідок, суд вказує, що з метою належного захисту прав та охоронюваних законом інтересів позивача суд визнає протиправними дії Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо неврахування ОСОБА_1 до стажу служби у поліції період служби з 07.04.2014 по 19.02.2018 на пільгових умовах, а саме: один місяць служби за три місяці та, як наслідок, суд дійшов до висновку про необхідність зобов'язання ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України зарахувати до стажу ОСОБА_1 службу у поліції за період з 07.04.2014 по 19.02.2018 на пільгових умовах, а саме: один місяць служби за три місяці, з урахуванням того, що саме Департаментом захисту економіки Національної поліції України у наказі від 12.02.2018 №25 о/с "По особовому складу" визначено стаж служби позивача.
Натомість, позовні вимоги, заявлені до Національної поліції України в особі Сектору з питань пенсійного забезпечення є передчасними, оскільки лише у разі внесення змін до наказу Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 12.02.2018 №25 о/с "По особовому складу" в частині визначення стажу служби позивача, у відповідача-1 виникне обов'язок з оформлення та подання до відповідного органу Пенсійного фонду України документів, необхідних для призначення позивачу пенсії. Отже, у задоволенні цих позовних вимог суд відмовляє.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Національної поліції України (код ЄДРПОУ 40108578, адреса: 01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10) та ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України (код ЄДРПОУ 40111732, адреса: 01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10) задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо неврахування ОСОБА_1 до стажу служби у поліції період служби з 07.04.2014 по 19.02.2018 на пільгових умовах, а саме: один місяць служби за три місяці.
Зобов'язати ліквідаційну комісію Департаменту захисту економіки Національної поліції України зарахувати до стажу ОСОБА_1 службу у поліції за період з 07.04.2014 по 19.02.2018 на пільгових умовах, а саме: один місяць служби за три місяці.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок