Рішення від 16.05.2022 по справі 640/19627/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2022 року м. Київ № 640/19627/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доНаціонального університету оборони України імені Івана Черняховського

провизнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Національного університету оборони України імені Івана Черняховського, в якому просить (з урахуванням уточненої позовної заяви):

- визнати протиправною бездіяльність Національного університету оборони України імені Івана Черняховського щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 індексації грошового забезпечення;

- зобов'язати Національний університет оборони України імені Івана Черняховського провести нарахування та виплату ОСОБА_1 заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018.

В обґрунтування позовних вимог вказано про те, що сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення, а тому підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті. Проте, як наголошено позивачем, останньому за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, про що позивач дізнався після його звільнення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено сторонам строки для подання до суду відзиву, відповіді на відзив та заперечень.

Від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог, вказавши про те, що відповідно до ст. 51 Бюджетного кодексу України, керівники бюджетних установ здійснюють фактичні видатки та грошове забезпечення лише у межах фонду грошового забезпечення, а також Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, що не передбачають механізму нарахування та виплати індексації за попередні періоди, а тому правові підстави для здійснення нарахування та виплати позивачу індексації відсутні.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, наказом Міністра оборони України від 22.01.2021 №19 полковника ОСОБА_1 , заступника начальника інституту державного військового управління Національного університету оборони України імені Івана Черняховського, відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», звільнено з військової служби у запас за пп. «б» (за станом здоров'я).

Наказом начальника Національного університету оборони України імені Івана Черняховського (по стройовій частині) від 10.02.2021 №29 полковника ОСОБА_1 , заступника начальника інституту державного військового управління Національного університету оборони України імені Івана Черняховського з 10.02.2021 виключено зі списків особового складу університету та всіх видів забезпечення.

Надалі, ОСОБА_1 звернувся до начальника Національного університету оборони України імені Івана Черняховського із заявою від 20.04.2021, в якій просив провести нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 та виплатити заборгованість невиплаченої суми індексації грошового забезпечення за вищевказаний період.

Листом від 14.05.2021 №182/2541 Національний університет оборони України імені Івана Черняховського повідомив ОСОБА_1 про те, що за час проходження військової служби у Національному університеті оборони України імен Івана Черняховського за період служби з 01.01.2016 по 28.02.2018 індексація грошового забезпечення не нараховувалась. При цьому, Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, не передбачено механізму нарахування та виплати індексації за попередні періоди, а тому правові підстави для здійснення нарахування та виплати позивачу індексації відсутні.

Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Приписами ч.ч. 1-3 ст. 9 Закону України (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

У той же час, нормативно-правовим актом, який визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України, є Закон України «Про індексацію грошових доходів населення».

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 15.10.2013 №9-рп/2013 у справі за конституційним зверненням громадянина щодо офіційного тлумачення положення ч. 2 ст. 233 Кодексу законів про працю України, індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

У свою чергу, Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (надалі - Порядок №1078 у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з п. 1-1 Порядку №1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку; стипендії; оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби; суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, страхова виплата дитині, яка народилась інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності); суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника (п. 2 Порядку №1078).

За правилами п. 4 Порядку №1078, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення (п. 5 Порядку №1078).

Таким чином, місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.

Пунктом 6 Порядку № 078 встановлено, що виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.

З аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, тому підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.

При цьому, суд визначає необґрунтованими посилання представника відповідача щодо проведення індексації грошових доходів виключно за наявності на це коштів та у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, оскільки ч. 6 ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», згідно з якою проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік, на яку посилається відповідач, не обмежує проведення передбачених чинним законодавством України виплат, а вказує лише на джерела походження цих коштів.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19.06.2019 у справі №825/1987/17.

При цьому, положення Порядку №1078, у супереч тверджень представника відповідача, не позбавляють особу права на нарахування та виплати індексації за попередні періоди. Також, оскарження факту звільнення позивача та/або наказу про виключення останнього зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення не перешкоджає останньому звертатись за індексацією грошового забезпечення за попередні періоди служби.

З урахуванням викладеного, суд вказує про протиправність бездіяльності Національного університету оборони України імені Івана Черняховського щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 індексації грошового забезпечення та, як наслідок, про необхідність зобов'язання Національного університету оборони України імені Івана Черняховського провести нарахування та виплату ОСОБА_1 заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018.

У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 12, 77, 139, 246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Національного університету оборони України імені Івана Черняховського (код ЄДРПОУ 07834530, адреса: 03049, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 28) задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Національного університету оборони України імені Івана Черняховського щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 індексації грошового забезпечення.

Зобов'язати Національний університет оборони України імені Івана Черняховського провести нарахування та виплату ОСОБА_1 заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018.

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок