Єдиний унікальний № 371/725/22
Номер провадження № 3/371/393/22
"19" серпня 2022 р. м. Миронівка
Суддя Миронівського районного суду Київської області Каневський В. О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ;
за ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
На розгляд до Миронівського районного суду Київської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №423951 від 17.08.2022 та додані матеріали, згідно з якими ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 затіяла сварку із своїм зятем - ОСОБА_2 в ході якої ображала його грубою нецензурною лайкою, намагалася затіяти бійку.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Повно, всебічно та об'єктивно дослідивши матеріали справи, суд вважає що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП не доведена з огляду на наступне.
У відповідності до ст.1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена відповідальність. Склад адміністративного правопорушення складає: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона.
Так, ч.2 ст.173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення дій, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП, особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 було піддано адміністративному стягненню за частиною першою статті 173-2 КУпАП постановою судді від 08.08.2022. Проте дії, які кваліфіковані за ч.1 ст.173-2 КУпАП відбулися 06.08.2022. Отже, на день вчинення дій, які кваліфіковані за ч.2 ст.173-2 КУпАП, ОСОБА_1 не була особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю при відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Зважаючи на викладене, провадження у справі підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Керуючись ст.ст.33, 40, 173-2, 221, 268, 280, 283, 284, 287, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження у справі стосовно ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП - закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Миронівський районний суд Київської області.
Суддя В. О. Каневський