Справа № 484/1312/22
Провадження № 2/484/698/22 р.
12.08.2022 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
в складі: головуючого - судді Панькова Д.А.
секретаря судового засідання - Панчук О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Первомайську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Первомайськводоканал» Первомайської міської ради про зобов'язання опломбувати лічильник води та скасувати неправомірно нараховану заборгованість, -
13 травня 2022 року позивач звернулася до суду з позовом до Комунального підприємства «Первомайськводоканал» Первомайської міської ради, про зобов'язання відповідача опломбувати лічильник води № 0200117027, встановлений у будинку за адресою АДРЕСА_1 , та скасувати неправомірно нараховану за вказаною адресою заборгованість, що станом на 21.04.2022 року складає 5513,00 грн.
В обґрунтування вказаного позову зазначено, що між позивачем, що проживає за адресою АДРЕСА_1 , та КП Первомайської міської ради “Первомайський міський водоканал” було укладено договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Відповідно до рішення Первомайської міської ради 87 сесії 7 скликання від 27.06.2019 року №8, КП Первомайської міської ради “Первомайський міський водоканал” припинено шляхом ліквідації та створено ліквідаційну комісію. У зв'язку з чим, 21.04.2022 року між ОСОБА_1 та КП «Первомайськводоканал» Первомайської міської ради, в особі директора Онуфрієнко Миколи Вікторовича, було укладено новий Публічний індивідуальний договір №2420/0 про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
22.06.2020 року контролерами КП «Первомайськводоканал» ( ОСОБА_2 , Пастушенко) було проведено повірку водомірного лічильника (лічильник №129302) за адресою АДРЕСА_1 . У ході повірки було знято пломбу №08004343 та складено акт розпломбування.
За власні кошти чоловіком позивача ОСОБА_3 , що проживає з нею за вказаною адресою, було придбано та встановлено новий лічильник води №0200117027. Позивач неодноразово зверталася до відповідача з проханням опломбувати лічильник. Безпосередньо після заміни лічильника, працівник КП «Первомайськводоканал» мав приїхати з метою опломбування нового лічильника. Візит відповідного працівника відкладався декілька разів з різних причин та не з вини позивача. Увесь цей час, чекаючи візит посадових осіб відповідача, ОСОБА_1 регулярно сплачувала плату за послуги відповідно до показань лічильника. Згодом її чоловік, ОСОБА_3 , звернувся повторно до КП «Первомайськводоканал» з проханням опломбувати лічильник. Однак на дане прохання вони отримали відмову. Відмова вмотивована нарахуванням боргу за користування неопломбованим лічильником. Було повідомлено, що для опломбування вузлів лічильника води необхідно погасити борг. На момент звернення, 12.04.21 року, сума заборгованості складала 3003,00 грн. При цьому, з боку відповідача не надано ніякого обґрунтування суми заборгованості. У зв'язку з тим, що нарахування даного боргу позивач вважає незаконним, її чоловік звернувся із заявою (вх.№234) від 24.06.2021 року до начальника КП «Первомайськводоканал» із проханням розібратися у ситуації та скасувати незаконно нарахований борг. Відповіді на зазначену заяву не отримали.
21.04.2022 року чоловік позивача ОСОБА_3 , звернувся втретє, проте знову отримав відмову. Станом на день звернення сума боргу складає 5513,00 грн.
Весь час за особовим рахунком НОМЕР_1 щомісячно добросовісно здійснювалася оплата за послуги, про що свідчать квитанції розрахункової книжки.
Таким чином, позивачем, як споживачем послуг, самостійно було здійснено покупку та заміну лічильника і понесено усі витрати пов'язані з цим. На відповідачу лежав обов'язок опломбувати встановлений лічильник. Проте працівник КП «Первомайськводоканал» не приїхав і не здійснив опломбування. Чисельні звернення до відповідача із цим проханням ігнорувалися. Наразі надавач послуг також відмовляється здійснювати опломбування.
Виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору (п.2 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»). Обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку здійснюються відповідно до умов договору і з урахуванням вимог Законів України “Про метрологію та метрологічну діяльність” та “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання” (абз. 1 п. 23 Постанови Кабінету Міністрів №690 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення»). Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) зазначених засобів вимірюваної техніки здійснюється за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з водопостачання (ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність»). Опломбування і розпломбування (за необхідності) здійснюється згідно з Порядком прийняття приладу обліку на абонентський облік, затвердженим наказом Мінрегіону від 12 жовтня 2018 р. № 270. Відповідно до вищевказаного Порядку оператор зовнішніх інженерних мереж протягом 5 календарних днів з дня отримання відповідної заяви призначає дату і час огляду й опломбування вузла обліку та повідомляє про них власникам (співвласникам) будівлі або їхньому представнику, а також виконавцеві відповідної комунальної послуги (абз.2 п. 3 ч. 2 Порядку № 270).
Огляд та опломбування вузла комерційного обліку можуть проводитися за відсутності власника (співвласників) будівлі або його (їх) представника, якщо вони були належним чином повідомлені про дату і час огляду й опломбування та якщо оператор і виконавець мають можливість безперешкодного доступу до вузла комерційного обліку (абз. 3 п. 5 ч. 2 Порядку № 270).
Виконавець зобов'язаний контролювати дотримання установлених міжповірочних інтервалів для засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузлів комерційного обліку, а у разі укладення індивідуального договору або індивідуального договору про надання послуг з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем - вузлів розподільного обліку (пп.15 п.50 Постанови Кабінету Міністрів №690 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення»).
Таким чином, чинне законодавство України, як і Договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, вказують на обов'язок надавача послуг контролювати засоби вимірювальної техніки. У зв'язку з тим, що відповідальна посадова особа КП «Первомайськводоканал» не приїхав опломбувати лічильник, позивач платила за показаннями неопломбованого лічильника.
З огляду вищевикладене позивач звернувся до суду із даним позовом.
Справа розглядалася в порядку спрощеного позовного провадження. В судове засідання сторони не з'явилися.
Представник відповідача до суду надіслав відзив, в якому заперечував проти задоволення позову. У відзиві зазначив, що з липня 2019 року абонентом відповідача по наданню послуг і централізованого водопостачання був ОСОБА_3 , проживаючий за адресою АДРЕСА_1 (особові рахунок НОМЕР_1 ).
22 червня 2020 року контролером КП «Первомайсьководоканал» був складений акт про розпломбування водяного лічильника № 129302 для періодичної метрологічної повірки в тридцятиденний термін (акт містяться в матеріалах справи).
20 квітня 2022 року контролером КП «Первомайсьководоканал» був складений акт про виявлення не опломбованого лічильника № 0200117027 (2020 року випуску) з показниками 114 м.куб. (акт містяться в матеріалах справи).
Тобто, з червня 2020 року позивач не здійснив метрологічну повірку лічильника води та не опломбував його, тому такий лічильник вважається без обліковим.
Таким чином, абонента з липня 2020 року було переведено на норму споживання води в кількості на двох осіб по 6,6 м.куб. (розрахунок нарахування додається). '
21 квітня 2022 року КП «Первомайськводоканал» уклало з ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 , публічний індивідуальний договір про надання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (приватний сектор) № 2420/О.
10.12.2017 набрав чинності Закон України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги».
Статтею 1 вказаного Закону врегульовано, що житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до статті 5 Закону до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком; комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячбї води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 7 Закону споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорам та інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (у редакції яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що законодавчо врегульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Частиною четвертою статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» передбачено, що:
відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спбжиті теплову енергію і воду) покладається на суб'єктів господарювання, що здійснюють обслуговування відповідних засобів вимірювальної техніки.
Періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) проводиться за рахунок внесків за обслуговування вузлів комерційне^ обліку, встановлених відповідно до Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання".
Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором, а у разі укладення співвласниками багатоквартирного будинку індивідуальних договорів про надання відповідної комунальної послуги періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) таких вузлів обліку забезпечуються виконавцем комунальної послуги за рахунок плати за абонентське обслуговування, встановленої відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно, змінився порядок оплати робіт з метрологічної повірки лічильників води.
У відповідності із вказаними змінами, КП „Первомайськводоканал” несе відповідальність та збов'язано проводити повірку тільки лічильників, які є засобами комерційного обліку за рахунок внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку, а не за свій рахунок, як це було у попередній редакції Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
02.08.2017р. набув чинності Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» № 2119-УІІІ від 22 червня 2017 року.
Відповідно до п.2 ст.6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором.
Відповідно до п.4 статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», п.2 ст.6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» визначено, що повірка (розпломбування, опломбування) лічильників розподільного обліку проводяться за рахунок власників вузлів обліку.
Також відповідно до ст. 7 розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» зі структури тарифів виключено витрати на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води.
Крім цього, відповідно до пункту 20 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених 690 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) обслуговування, заміна та ведення абонентського обліку вузлів розподільчого обліку води здійснюється відповідно до частини другої-четвертої статті 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» з урахування вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Тривалість повірки (ремонту) засобів вимірювальної техніки та/або допоміжних засобів вузла обліку становить не більше як 30 днів.
Несанкціоноване втручання у роботу вузлів розподільного обліку забороняється.
Також, відповідно до положень Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 № 630 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), показники засобів обліку, які у визначений законодавством строк не пройшли повірку, не можуть прийматися до розрахунку за послуги. Використання приладів обліку без проведення повірки в строк міжповірочного інтервалу (4 роки) є порушенням норм чинного законодавства та як наслідок свідчить про ймовірну несправність такого приладу обліку без проведення відповідної повірки яка б свідчила протилежне.
Щодо заяви від 24.06.2021 року, яка міститься в матеріалах справи, то начальник відділу збуту Комунального підприємства «Первомайськводоканал» Первомайської міської ради в усній формі надала позивачці роз'яснення щодо порядку проведення метрологічної повірки та опломбування лічильника води.
Щодо встановлення нового лічильника води, то з матеріалів справи не можливо визначити точну дату встановлення нового лічильника.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У ст. 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З доданих до позову документів вбачається, що 22 червня 2020 року контролером КП «Первомайсьководоканал» за адресою м. Первомайськ Миколаївської області, вул. Автодорівська, 178, був складений акт про розпломбування водяного лічильника № 129302 для метрологічної повірки до 22.07.2020 року.
Наступна перевірка показників лічильника за тією ж адресою була проведена лише 20.04.2022 року, під час якої контролером КП «Первомайсьководоканал» був складений акт про виявлення не опломбованого лічильника № 0200117027 (2020 року випуску) з показниками 114 м.куб.
Доказів звернення позивача до КП «Первомайсьководоканал» після розпломбування старого лічильника та встановлення нового, з приводу проведеної метрологічної повірки, встановлення за свій рахунок нового лічильника та його опломбування суду не надано.
До позову додано лише заяву від 24.06.2021 року від чоловіка позивача ОСОБА_3 , на якого в той час було оформлено особовий рахунок з водопостачання, до КП «Первомайсьководоканал», в якій він просить дати дозвіл на опломбування лічильника.
Дана заява не містить відміток про прийняття її підприємством, а тому суд не може вважати її доказом звернення до відповідача.
Неможливо також визначити коли саме позивачем було встановлено новий лічильник та чи відповідає він на час розгляду справи вимогам приведених вище у відзиві відповідача нормативно-правових актів.
За наведеного, на переконання суду, відповідач цілком правомірно з липня 2020 року перевів абонента на норму споживання води в кількості на двох осіб по 6,6 м.куб., та правомірно здійснив нарахування до сплати за без облікове водопостачання, відповідно до положень Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 № 630.
За наведених обставин, суд не вбачає будь яких порушень норм законодавства відповідачем при наданні послуг з водопостачання та водовідведення позивачу, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Отже слід відмовити у задоволенні позову та стягнути з позивача на користь держави судовий збір за подання позову на підставі ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 2, 10-13, 258, 259, 265, 268 ЦПК України, суд,-
У задоволенні позову ОСОБА_1 (проживає за адресою АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) до Комунального підприємства «Первомайськводоканал» Первомайської міської ради (код ЄДРПОУ 42700456, знаходиться за адресою м. Первомайськ Миколаївської області, вул. Київська, 129-А) про зобов'язання опломбувати лічильник води та скасувати неправомірно нараховану заборгованість - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.
Дата складання повного тексту рішення - 19.08.2022 року.
Суддя: