Постанова від 16.08.2022 по справі 149/1599/22

Справа № 149/1599/22

Провадження №3/149/978/22

Номер рядка звіту 156

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.08.2022 року м. Хмільник

Суддя Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області Павлюк О. О., розглянувши матеріали, що надійшли від Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого по АДРЕСА_1

за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИЛА:

Згідно протоколу серії ААД № 324313, 23.06.2022 о 14:00 год. по вул. Парсяка в с. Скаржинці Хмільницького району Вінницької області ОСОБА_1 керував транспортним засобом Т-25А, д.н.з. НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя), від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому заперечив та пояснив, що транспортним засобом не керував, а в той день мав конфлікт із сином, який і хотів поїхати на тракторі.

Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст. 9 КУпАП).

Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі по адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, тощо.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Як зазначено в ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ч. 1 статті 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння передбачена ст. 130 КУпАП.

Правила дорожнього руху (ПДР), затверджені Постановою КМУ від 10.10.2001 року №1306, встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством. Відповідно до визначення, що міститься в п. 1.10 ПДР, водій - це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.

Водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (п. 2.5. ПДР).

Як вбачається з приписів ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою спільним Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція) передбачено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування; лікарем закладу охорони здоров'я.

Таким чином, вказаними нормативно-правовими актами визначено порядок та підстави проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння. Обов'язок щодо виявлення у водія транспортного засобу (тобто особи, яка безпосередньо керує транспортним засобом) ознак алкогольного сп'яніння, а отже - підстав для здійснення відповідного огляду в установленому законодавством порядку, покладається безпосередньо на поліцейських уповноваженого підрозділу Національної поліції України. Крім того, огляду підлягають не будь-які особи, які мають у володінні чи користуванні транспортні засоби, а лише водії як безпосередні учасники дорожнього руху.

Згідно протоколу серії ААД № 324313, 23.06.2022 о 14:00 год. по вул. Парсяка в с. Скаржинці Хмільницького району Вінницької області ОСОБА_1 керував транспортним засобом Т-25А, д.н.з. НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя), від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України.

В судовому засіданні було допитано свідка ОСОБА_2 , яка будучи під присягою повідомила, що за обставин зазначених в протоколі ОСОБА_1 транспортним засобом не керував. В той день у її чоловіка виник конфлікт із сином, який хотів їхати на тракторі, що знаходився біля їх будинковолодіння. ОСОБА_1 викликав працівників поліції з приводу дій сина, і вони прибули до місця їх проживання. В ході спілкування працівники поліції почули від ОСОБА_1 , що він керував трактором того дня в обід після вживання алкоголю, однак вона це заперечила і пояснила, що сама заборонила чоловіку в той день сідати напідпитку за кермо.

В судовому засіданні було досліджено відеозапис з нагрудних камер поліцейських, на якому зафіксовано як працівники поліції приїхали на виклик за заявою ОСОБА_1 до нього додому, однак з вказаного відеозапису не можливо встановити, що останній керував транспортним засобом та чи керував ним хтось взагалі. Крім того, суддя звертає увагу, що протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП складався відносно ОСОБА_1 23.06.2022 о 21:28 год про правопорушення, яке імовірно було вчинено ним о 14:00 год того ж дня. Будь-яких доказів, пов'язаних з часом імовірного вчинення правопорушення, в тому числі керування транспортним засобом ОСОБА_3 , адміністративний матеріал не містить.

Визначення терміну "керуванняя транспортним засобом" наведено в п. 27 Пленуму ВСУ від 23.12.2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», за яким керування транспортним засобом - це виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.

Крім того, в рішенні №404/4467/16-а від 20.02.19 ВС/КАС зазначив, що «само по собі керування транспортним засобом розуміється, як технічна дія водія з метою приведення транспортного засобу в рух, зворушення з місця і, як наслідок, переміщення транспортного засобу в просторі. Експлуатація транспортного засобу передбачає використання цього транспортного засобу за призначенням, тобто з метою керування.

Таким чином, керування транспортним засобом - це умисне виконання особою функцій водія шляхом вчинення технічних дій для приведення транспортного засобу в рух та зворушення з місця, а під час руху - для зміни напрямку руху та/чи швидкості транспортного засобу.

Досліджені в судовому засіданні докази, зокрема відеозапис, пояснення ОСОБА_1 , свідка ОСОБА_2 в сукупності та взаємозв'язку є логічними і послідовними, та спростовують, що ОСОБА_1 є суб'єктом адімністратиного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - особою, яка керувала транспортним засобом.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладене, вважаю за необхідне провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 33-35, 130, 221, 280, 283-284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Хмільницький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Павлюк О. О.