18 серпня 2022 року
м. Харків
справа № 638/4249/22
провадження № 3/638/1961/22
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі головуючого судді Яковлевої В. М., вивчивши адміністративний матеріал, що надійшов з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Кегичівка Харківської області, громадянина України, військовослужбовця, командира відділення військової частини НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ,
за частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
установив:
До Дзержинського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний матеріал з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною третьою статті 172-20 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ДНХ-2/1281, 28 липня 2022 року о 22:40 годині молодший сержант ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно з поясненнями молодшого сержанта ОСОБА_1 він перебував за адресою: АДРЕСА_2. О 22-40 годині 26 липня 2022 року куди його було доставлено представниками військової частини НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків.
У подальшому молодший сержант ОСОБА_1 був доставлений до Харківського обласного наркологічного диспансеру де було проведено огляд на стан алкогольного сп'яніння. Результат токсикологічного дослідження № 598 від 26 липня 2022 року аналіз сечі: виявлено 2,4 проміле.
За змістом статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Суд, дослідивши матеріали справи, доходить висновку про те, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам статті 256 КУпАП.
За змістом статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення, 28 липня 2022 року о 22:40 годині молодший сержант ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків за адресою: АДРЕСА_2 .
Разом із тим, у протоколі зазначено про те, що з пояснень молодшого сержанта ОСОБА_1 встановлено, що він перебував за адресою: АДРЕСА_2 , о 22-40 годині 26 липня 2022 року куди його було доставлено представниками військової частини НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків. Таким чином, молодший сержант ОСОБА_1 26 липня 2022 року, порушуючи законодавство України щодо встановленого порядку військової служби, допустив порушення статей 11, 13, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 172-20 КУпАП, тобто знаходився в нетверезому стані під час виконання службових обов'язків.
Стосовно відомостей про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності у протоколі зазначено ім'я військовослужбовця як « ОСОБА_2 », відповідно до копії військового квитка ім'я особи « ОСОБА_3 ». При цьому до матеріалів справи документу, який посвідчує особу (паспорта), не додано, що не дає суду можливості встановити особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише у межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення та суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Разом із тим, викладені в протоколі обставини містять суперечності.
Без належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення та доданих до нього матеріалів суд позбавлений можливості здійснити повний та всебічний розгляд справи про адміністративне правопорушення, встановити всі фактичні обставини справи, визначити правильну кваліфікацію дій ОСОБА_1 , прийняти законне та обґрунтоване рішення.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно до вимог п. 24 постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 23 грудня 2005 року, суди вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
З огляду на наведене, матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 підлягають поверненню до ІНФОРМАЦІЯ_1 для належного оформлення відповідно до вимог статті 256 КУпАП.
Керуючись статтями 172 - 20, 245, 256, 278, 280, 294 КУпАП, суд -
постановив:
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 172-20 КУпАП повернути на дооформлення до ІНФОРМАЦІЯ_1.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя В. М. Яковлева