Справа №385/787/22
Провадження №1-кп/385/70/22
19.08.2022 року Гайворонський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора - ОСОБА_3 ,
обвинуваченого - ОСОБА_4 ,
захисника обвинуваченого - адвоката ОСОБА_5 ,
представника поручителя, в.о. начальника КП «Гайворонський комунальник» - ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Гайворон обвинувальний акт у кримінальному провадженні №42021122050000038, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.07.2021 року, щодо
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Соломія, Гайворонського району, Кіровоградської області, українця, громадянина України, маючого середню технічну освіту, працюючого на посаді майстра КП «Гайворонський комунальник», вдівця, на утриманні неповнолітніх дітей та осіб похилого віку не має, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не судимого,
по обвинуваченню у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України,
Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
Згідно із ст. 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», природні ресурси Украши є власністю Українського народу. Громадяни України мають право користуватися природними ресурсами України відповідно до цього та інших законів.
Статтею 5 Водного кодексу України визначено, що до водних об'єктів загальнодержавного значення належать підземні води, які є джерелом централізованого водопостачання.
Стаття 19 Кодексу України про надра визначає, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Відповідно до положень статей 16, 19, 21 Кодексу України про надра передбачено, що користування надрами, у тому числі видобування підземних прісних вод, здійснюється на підставі спеціального дозволу на користування надрами. При цьому, спеціальний дозвіл на користування надрами дає право на видобування підземних вод, а дозвіл на спеціальне водокористування - право на їх використання. Надра надаються у користування підприємствам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Відповідно до п. 3 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 19.05.2011, на кожний вид користування надрами в межах конкретної ділянки надається окремий дозвіл.
Згідно з вимогами ст. 6 Кодексу України про надра, ст. 5 Водного кодексу України та Переліку корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 № 827, підземні води (мінеральні, промислові, прісні, термальні) є корисними копалинами загальнодержавного значення.
Статтею 1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» визначено, що централізоване питне водопостачання - це господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води. Відповідно до вимог ст. 16 даного Закону, підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність на підставі таких документів - дозволу на спеціальне водокористування або дозволу на користування надрами (у разі використання підземних вод), а згідно ст. 17 даного Закону - у разі використання підземних вод для питного водопостачання відповідне підприємство повинне одержати згідно з законом дозвіл на користування надрами.
Відповідно до Статуту комунального підприємства «Гайворонський комунальник» (ЄДРПУО 38857922) основним видом діяльності є забір, очищення та постачання води. КП «Гайворонський комунальник» здійснює забір з 15 свердловин питних підземних вод Гайворонського водозабору, які належать до корисних копалин загальнодержавного значення відповідно до Переліку корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 №827, проте даним підприємством лише 18.06.2021 отримано спеціальний дозвіл на користування надрами (№5230) для видобутку корисної копалини «питні підземні води».
Встановлено, що ОСОБА_4 , перебуваючи в період з 07.08.2017 по 27.01.2019 року на посаді начальника КП «Гайворонський комунальник», та в період з 28.01.2019 по даний час на посаді майстра дільниці з водозабезпечення та водовідведення КП «Гайворонський комунальник», будучи службовою особою, на яку відповідно до посадової інструкції покладено обов'язки відповідального за забезпечення виробничої діяльності підприємства, за дотриманням на підприємстві природоохоронного, водоохоронного законодавства, в порушення вимог ст.ст. 16, 19, 21 Кодексу України про надра, ст. 5 Водного кодексу України, ст.ст. 1, 16, 17 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», п. 3 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 №827, достовірно знаючи про відсутність у комунального підприємства спеціального дозволу на користування надрами - на видобування корисних копалин загальнодержавного значення підземної води, діючи умисно, в період з 27.06.2018 до 18.06.2021 організував систематичний незаконний видобуток корисних копалин загальнодержавного значення «питні підземні води» з артезіанських свердловин Гайворонського водозабору за допомогою насосного обладнання в кількості (об'ємом) 375600 куб. метрів, яку в подальшому за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води КП «Гайворонський комунальник» поставив третім особам (споживачам), чим заподіяв шкоду державі у сфері охорони навколишнього природного середовища на суму 606105,72 грн., що встановлено згідно висновку судової інженерно-екологічної експертизи №2008/22-27 від 27.07.2022.
Дії ОСОБА_4 кваліфіковані за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України, а саме: незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення.
В судовому засіданні в.о. начальника КП «Гайворонський комунальник» ОСОБА_6 подав клопотання про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності з передачаю його на поруки трудового коллективу на підставі ст. 47 КК України. Повідомив про бездоганну характеристику свого працівника та просив задовольнити клопотання.
В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 свою вину у вчиненні злочину за наведених вище обставин визнав у повному обсязі та щиро розкаявся, заявив клопотання про його звільнення від кримінальної відповідальності згідно ст. 47 КК України із закриттям провадження у справі на підставі клопотання КП «Гайворонський комунальник» від 18.08.2022 року № 382 та рішення зборів трудового колективу вказаного підприємства від 09.08.2022 року про взяття обвинуваченого на поруки. При цьому ОСОБА_4 , повідомив суду, що все розуміє і не оспорює характер висунутого обвинувачення та правову кваліфікацію своїх дій за ч. 2 ст. 240 КК України, щиро розкаюється в скоєному та не заперечує проти закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав.
З огляду на наведене у суду відсутні будь-які сумніви у добровільності та істинності позиції обвинуваченого.
Прокурор ОСОБА_3 повідомила суду про відсутність заперечень проти закриття кримінального провадження з підстав, визначених ст. 47 КК України, оскільки обвинувачений є раніше не судимою особою, яка вперше вчинила нетяжкий злочин та щиро розкаюється у вчиненому.
З наданих прокурором відомостей судом встановлено, що обвинувачений ОСОБА_4 раніше до кримінальної відповідальності не притягувався. Крім того, судом встановлено, що обвинувачений ОСОБА_4 щиро розкаявся, цілком розуміє, свої права, визначені ч. 3 ст. 285 КПК України, підставу звільнення від кримінальної відповідальності за ст. 47 КК України, а також наслідки закриття провадження з цієї підстави.
Згідно ст. 12 КК України інкримінований ОСОБА_4 злочин, передбачений ч. 2 ст. 240 КК України є нетяжким злочином.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 КК України особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, та щиро покаялася, може бути звільнено від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу підприємства, установи чи організації за їхнім клопотанням за умови, що вона протягом року з дня передачі її на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.
Згідно з ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Згідно з ч. 3 ст. 288 КПК України, суд вправі звільнити підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
За таких обставин, суд визнає, що визначені ст. 47 КК України умови виконано, їх добровільність ні в кого з учасників процесу не викликає сумнівів, отже існують усі правові підстави для задоволення клопотання трудового колективу КП «Гайворонський комунальник» та обвинуваченого, та звільнення останнього від кримінальної відповідальності на підставі ст. 47 КК України.
Також, суд вважає за необхідне, керуючись ст. 124 КПК України стягнути з ОСОБА_4 на користь держави витрати за проведення судової експертизи.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 44, 47 КК України, п. 1 ч. 2 ст.284, 285, ч. 4 ст. 286, 288, 314, 350, 369-372, 376 КПК України, суд, -
Передати ОСОБА_4 на поруки трудовому колективу комунального підприємства «Гайворонський комунальник» із звільненням від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 240 КК України, на підставі ст.ст. 44, 47 КК України за умови, що протягом року з дня передачі його на поруки він виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.
Кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України, на підставі ст. 44, 47 КК України - закрити, із звільненням останнього від кримінальної відповідальності у зв'язку з передачею особи на поруки.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави витрати на проведення експертиз у розмірі 3775,40 грн.
Копію ухвали вручити прокурору, обвинуваченому, захиснику та представнику КП «Гайворонський комунальник».
Роз'яснити, що згідно ч. 2 ст. 47 КК України у разі порушення умов передачі на поруки особа притягається до кримінальної відповідальності за вчинений нею злочин.
Дана ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом 7 діб з дня її оголошення.
Апеляційна скарга подається через Гайворонський районний суд Кіровоградської області.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_1