Справа №:754/3546/22
Провадження №: 2-а/755/193/22
"19" серпня 2022 р. Дніпровський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Слободянюк А.В.,
при секретарі - Бовкун М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
У травні 2022 року позивач ОСОБА_1 зввернувся до Деснянського районного суду м.Києва з аддміністративним позовом до Управління патрульної поліції у місті Києві про скасування постанови ЕАО № 5371173 від 04.04.2022 року, якою накладено адміністративне стягнення на позивача у вигляді штрафу в сумі 20 400,00 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.126 КУпАП. Позивач просить скасувати дану постанову та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, стягнути на його користь судові витрати.
Позивач вказує, що оскаржувана постанова не містить будь-яких доказів правомірності, обгрунтованості прийнятого рішення. У позові зазначається, що сам факт вчинення правопорушення не підтверджено відповідними доказами. Позивач вказує, що не керував тарнспортним засобом; постанова фальсифікавана; працівниками патрульної поліції не було прийнято до уваги його пояснення.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 19.05.2022 року справу за підсудністю передано на розгляд до Дніпровського районного суду м. Києва (а.с.13,14).
Ухвалою Дніпровського районного суду м.Києва від 21.06.2022р. позов залишено без руху (а.с.22,21).
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 18.07.2022 року відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін (а.с.24).
Сторони повідомлені про розгляд справи у спосіб, передбачений ст. 124 КАС України.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому зазначається, що позивач, будучі позбавлений права керувати транспортними засобами за рішенням суду, допустив керування транспортним засобом. Вказує, що інспектор під час розгляду справи про адміністративне правопорушення вірно кваліфікував вчинене позивачем правопорушення та вірно застосував норми матеріального права. Зауважує, що постанову було винесено у присутності позивача та роз'яснено позивачу всі його права.
Справа розглядається судом в порядку спрощеного позовного провадження за правилами ст.ст. 257-263 Кодексу України про адміністративне судочинство (КАСУ) без виклику сторін.
Дослідивши письмові матеріали справи, зібрані у справі докази, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову з огляду на наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ст. 222 Кодексу України про адміністративні правопорушення розгляд справ про правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 126 цього Кодексу, покладено на органи внутрішніх справ (Національна поліція).
Частиною другою цієї статті передбачено, що від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Статтею 217 КпАП України передбачено, що посадові особи, уповноваженні розглядати справи про адміністративні правопорушення, можуть накладати адміністративні стягнення, передбачені цим Кодексом, в межах наданих їм повноважень і лише під час виконання службових обов'язків.
Згідно ст. 254 КпАП України, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Під час дослідження судом фактичних обставин справи з Єдиного державного реєстру судових рішень було встановлено, що відповідно до постанови Деснянського районного суду міста Києва від 30.04.2021 року (справа № 754/4183/21), позивача справі ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1.ст.130 КУпАП за керування транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння, накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 10 200,00 грн. та позбавлення права керування транспортним засобами. Постановою Київського апеляційного суду від 11.06.2021 року (справа № 754/4183/21), вказанну вище постанову суду першої інстанції залишено без змін.
Відповідно до постанови ЕАО № 5371173 від 04.05.2022 року, складеного інспекотром рядовим поліції Управління патрульної поліції у м. Києві Дешко К.В., ОСОБА_1 в м.Києві по вул. Радосинській, 126, 04.05.2022 року о 13:44 год. керував автомобілем марки ОPEL VIVARO, д.н.з НОМЕР_1 , будучі позбавленим права керувати транспортними засобами, чим п.2.1 а) Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч.4 ст.126 КУпАП, накладено штраф у розмірі 20 400,00 грн.
Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, (із змінами і доповненнями) відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Особи, які порушують ці правила, несуть відповідальність згідно із чинним законодавством.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувались вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Так, пунктом 2.1 а) Правил дорожнього руху України, завтердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306, встановлено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати про собі посвідчення водія на право керування трансопртним засобом відповідної категорії.
Відповідно до пункту 2.4 Правил дорожнього руху, на вимогу працівника поліції водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також: пред'явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1; дати можливість перевірити номери агрегатів і комплектність транспортного засобу; дати можливість оглянути транспортний засіб відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав, у тому числі провести з використанням спеціальних пристроїв (приладів) зчитування інформації із самоклейної мітки радіочастотної ідентифікації про проходження обов'язкового технічного контролю транспортним засобом, а також перевірку технічного стану транспортних засобів, які відповідно до законодавства підлягають обов'язковому технічному контролю.
Частиною 4 ст.126 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, позбавленою право керувати транспортними засобами.
За приписами ст.72 КАС України, суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Доводи позивача стосовно того, він не керував транспортним засобом спростовуються оскаржуваною постановою, оскільки у постанові зазначено персональні данні про особу позивача, зокрема і паспорт громадянина України за номером НОМЕР_2 , копію, якого за цим же номером позвиачем було надано на виконання ухвали суду (а.с.28-30).
На переконання суду, відповідачем в порядку ч. 2 ст. 77 КАС України було доведено правомірність своїх рішень щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності, за що передбачена відповідальність за ч.4 ст. 126 КУпАП.
За викладених обставин, враховуючи, що відповідачем винесено постанову з дотримання вимог закону, суд дійшов висновку про відмову у позові.
Керуючись ст.ст. 73,74,77,78, 283-284, 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 19 серпня 2022 року.
Суддя А.В.Слободянюк