Справа № 285/3915/22
провадження № 2-а/0285/45/22
18 серпня 2022 року м. Новоград-Волинський
Суддя Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області Помогаєв А.В., вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області, про скасування постанов про притягнення до адміністративної відповідальності ,
Позивач 17.08.2022 звернувся до суду з позовною заявою про скасування постанов про притягнення до адміністративної відповідальності.
Подана заява не відповідає вимогам ч.3 ст.161 КАС України, оскільки позивачем не додано документу, що підтверджує сплату судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України №3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VI ), норми якого є спеціальними, і він є пріоритетним відносно інших законів.
Оскільки першорядним нормативно-правовим актом національного законодавства, який регулює порядок справляння судового збору, є Закон №3674-VI, то саме правові приписи, закріплені в наведеному Законі, застосовуються при обчисленні судового збору, його сплаті, а також звільненні осіб від його сплати у випадках, визначених у статті 5 цього Закону.
Відповідно до положень ст. 3, 5 Закону №3674-VI серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б таку позовну заяву з об'єктів оплати судовим збором.
За системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов'язаних зі сплатою судового збору, Велика Палата Верховного Суду своєю постановою від 18.03.2020 у справі №543/775/17 встановила, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону №3674-VI, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Одночасно судом у зазначеній поставнові зроблено висновок, що з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, посилання позивача на ст. 288 КУпАП як на підставу звільнення від сплати судового збору є помилковим.
Розмір судового збору за подання адміністративного позову в даній справі складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 496 грн. 20 коп., за одну позовну вимогу.
ОСОБА_1 заявлено дві позовні вимоги щодо скасування двох оскаржуваних постанов про притягнення до адміністративної відповідальності.
Таким чином, розмір судового збору, який має бути сплачено позивачем за подання даної позовної заяви, становить 992 грн. 40 коп.
Сплата судового збору згідно закону здійснюється через банківські установи чи поштові відділення зв'язку за рахунок платника.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для можливості усунення її недоліків.
На підставі викладеного і керуючись статтями 161, 169, 241, 248, 295 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про скасування постанов про притягнення до адміністративної відповідальності - залишити без руху.
Надати позивачу строк десять днів з дня отримання копії цієї ухвали для усунення зазначених недоліків шляхом надання квитанції про сплату судового збору або доказів на підтвердження підстав звільнення від його сплати.
Судовий збір підлягає зарахуванню за наступними реквізитами:
р/р UA 588999980313141206000006795
код ЄДРПОУ 37976485
МФО 899998
код класифікації доходів бюджету 22030101
Отримувач: ГУК у Житомирській області/ ТГ м.Новоград-Волинська/22030101
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)
обов'язково із зазначенням ідентифікаційного коду та суті позову
Оригінал квитанції (платіжного доручення) про сплату судового збору, має бути поданий безпосередньо до Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області.
Якщо позивач відповідно до цієї ухвали виконає вимоги, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду.
У випадку невиконання вимог ухвали у встановлений строк, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Помогаєв