18 серпня 2022 року
м. Київ
справа №260/3383/20
адміністративне провадження № К/990/21326/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Пасічник С.С.,
суддів: Васильєвої І.А., Гончарової І.А.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Головного управління ДПС у Закарпатській, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.07.2022 у справі №260/3383/20 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Закарпатській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна казначейська служба України про стягнення заборгованості,
11.08.2022 надійшла касаційна скарга Головного управління ДПС у Закарпатській, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, надіслана засобами поштового зв'язку 08.08.2022 на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.07.2022 про відмову у відкритті апеляційного провадження.
При вирішенні питання щодо відкриття касаційного провадження у справі за вказаною касаційною скаргою судом з'ясовано такі обставини.
Зі змісту касаційної скарги та наявних у Єдиному державному реєстрі судових рішень вбачається, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Закарпатській області, в якій просив стягнути з Державного бюджету України на користь позивача 79 194,99 грн.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.11.2021 позов задоволено.
Не погоджуючись із даним рішенням, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, звернулось до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.02.2022 апеляційну скаргу залишено без руху на підставі статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України з підстав ненадання скаржником документа про сплату судового збору.
У зв'язку із неусуненням недоліків апеляційної скарги у встановлений судом строк, ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.03.2022 апеляційну скаргу відповідача повернуто.
Податковим органом повторно подано апеляційну скаргу шляхом надіслання на електронну пошту суду, однак таку апеляційну скаргу повернуто ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.05.2022 у зв'язку із тим, що таку скаргу мало бути подано через систему «Електронний суд» та скріплено електронним цифровим підписом учасника справи або у паперовій формі.
20.05.2022 відповідач втретє звернувся з апеляційною скаргою разом із заявою про поновлення строку на апеляційне оскарження, яку обґрунтовано тим, що вперше апеляційну скаргу подано з дотриманням процесуального строку, однак відповідач не мав можливості сплатити судовий збір у повному обсязі, у зв'язку із чим апеляційну скаргу повернуто, що не позбавило скаржника права на повторне звернення до суду, що й було здійснено у найкоротший термін; водночас вдруге подана апеляційна скарга повернута судом у зв'язку із неналежним способом надсилання такої до суду.
Третій апеляційний адміністративний суд ухвалою від 13.06.2022 визнав неповажними причини пропуску строку на апеляційне оскарження та залишив апеляційну скаргу без руху, зазначивши, що недоліки мають бути усунуті шляхом надіслання на адресу суду, зокрема, вмотивованої заяви про поновлення строку апеляційного оскарження із наведенням поважних підстав його пропуску.
На виконання вимог вказаної ухвали скаржником подано до суду клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, яке обґрунтоване тим, що відповідно до наказу ДПС України від 10.03.2022 №168 "Про припинення простою у роботі" припинено простій у роботі територіальних органів Державної податкової служби України, з 11.03.2022. Тобто до моменту повернення апеляційної скарги 10.03.2022 територіальні органи ДПС України перебували в режимі простою.
Під час оцінки поважності причин пропуску строку суд апеляційної інстанції звернув увагу на те, що доводи податкового органу, які викладені у клопотанні про поновлення строку апеляційного оскарження не можуть, у даному випадку, бути безумовною підставою для поновлення строку на апеляційне оскарження, з огляду на допущені порушення норм процесуального права, що зумовили повернення попередньо поданих апеляційних скарг (несплата судового збору у належному розмірі, недотримання порядку звернення через «Електронний суд»).
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.07.2022 визнано неповажними причини пропуску строку на апеляційне оскарження та відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Закарпатській, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, на підставі пункту 4 частини першої статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 4 частин першої статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними, суддя-доповідач відмовляє у відкритті апеляційного провадження.
Статтею 44 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено обов'язок учасників справи добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки, зокрема, виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки, а також виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.
Отже наведеними нормами чітко окреслено характер процесуальної поведінки, який зобов'язує учасників справи діяти сумлінно, проявляти добросовісне ставлення до наявних у них прав і здійснювати їх реалізацію таким чином, щоб забезпечити неухильне та своєчасне (без суттєвих затримок та зайвих зволікань) виконання своїх обов'язків, встановлених законом або судом, зокрема, щодо дотримання строку апеляційного оскарження.
Таким чином відповідач, маючи намір добросовісної реалізації належного йому права на апеляційний перегляд справи, та як особа, зацікавлена у поданні апеляційної скарги, повинен був забезпечити неухильне і своєчасне виконання вимог процесуального закону і суду, зокрема, стосовно форми та змісту апеляційної скарги й вчинити залежні від нього дії з використанням усіх наявних засобів та можливостей, передбачених законодавством.
Окрім цього, пунктом 2 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом віднесено до основних засад (принципів) адміністративного судочинства, зміст якого розкриває стаття 8 цього Кодексу, й визначає, що усі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом.
Такі положення наведених правових норм процесуального права знайшли своє відображення і у статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України, частина перша якої вказує, що учасники справи мають рівні процесуальні права та обов'язки.
Отже органи державної влади, маючи однаковий обсяг процесуальних прав та обов'язків поряд з іншими учасниками справи, мають діяти вчасно та в належний спосіб, дотримуватися своїх власних внутрішніх правил та процедур, встановлених в тому числі нормами процесуального закону, не можуть і не повинні отримувати вигоду від їх порушення, уникати або шляхом допущення зайвих затримок та невиправданих зволікань відтерміновувати виконання своїх процесуальних обов'язків.
Третій апеляційний адміністративний суд врахував вищевказані норми процесуального закону та ухвалою від 05.07.2022 відмовив у відкритті апеляційного провадження у відповідності до вимог законодавства.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо суд у порядку, передбаченому частинами другою, третьою цієї статті, дійшов висновку, що касаційна скарга є необґрунтованою.
Згідно з частиною другою статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України у разі оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи) суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.
За таких обставин, касаційна скарга є необґрунтованою, оскільки, у даному випадку, правильне застосування апеляційним судом норм процесуального права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо їх застосування чи тлумачення, що, в свою чергу, у розумінні пункту 5 частини першої та частини другої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для відмови у відкритті касаційного провадження у справі.
Керуючись пунктом 5 частини першої, частиною другою статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Відмовити Головному управлінню ДПС у Закарпатській, утвореному на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.07.2022 про відмову у відкритті апеляційного провадження у справі №260/3383/20 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Закарпатській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна казначейська служба України про стягнення заборгованості.
2. Направити копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами особі, яка подала касаційну скаргу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
СуддіС.С. Пасічник І.А. Васильєва І.А. Гончарова