Справа № 455/970/22
Провадження № 2-а/455/16/2022
Іменем України
18 серпня 2022 року м.Старий Самбір
у складі головуючого судді Титова А.О.,
розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні Старосамбірського районного суду Львівської області адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 , с. Стрілки,
до відповідача - Головного управління Національної поліції у Львівській області, м. Львів,
про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
1. Зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1.1. Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до відповідача - Головного управління Національної поліції у Львівській області, в якому просить суд:
скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАР № 5642884 від 21.07.2022 року (далі за текстом - Оспорювана постанова), винесену Інспектором ВП№1 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Фарило О.І. (далі за текстом - Офіцер поліції), якою на ОСОБА_1 за порушення вимог підпункту «б» пункту 15.10 Правил дорожнього руху (далі за текстом - ПДР), тобто - вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП), накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 340,00 грн;
1.2. В обґрунтування позову Позивач вказує, що: (1) він не порушував вимог Правил дорожнього руху зокрема, підпункту «б» пункту 15.10 ПДР, оскільки не здійснював стоянку на тротуарі, а здійснив зупинку для висадки пасажирів; (2) Офіцер поліції не роз'яснив Позивачу його прав та обов'язків та проігнорував усне клопотання останнього про відкладення розгляду справи, не надав можливості Позивачу звернутись за правовою допомогою.
1.3. Позивач, будучи належним чином повідомленим про місце, дату та час в судового засідання, своїм правом на участь в судовому засіданні не скористався, направив на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
2. Правова позиція відповідача та Офіцера поліції
2.1. Відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання в порядку частини 1 статті 268 КАС України, своїм правом на участь в судовому засіданні не скористався, відзив на позовну заяву не подав.
2.2. ВП №1 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області отримано ухвалу Старосамбірського районного суду Львівської області про витребування доказів (матеріалів справи про притягнення Позивача до адміністративної відповідальності). Станом на день розгляду справи на адресу суду від Офіцера поліції надійшла заява про долучення до матеріалів справи фото, на якому зафіксовано правопорушення Позивача.
3. Розгляд справи у письмовому провадженні
3.1. За змістом § 2 Глави 11 КАС України «Особливості позовного провадження в окремих категоріях адміністративних справ», справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності належать до окремої категорії термінових адміністративних справ, для розгляду яких вимогами КАС України встановлені певні особливості, зокрема, щодо порядку повідомлення учасників справи, наслідків неприбуття в судове засідання учасника справи та строків розгляду справи.
3.2. Неприбуття у судове засідання учасника термінової адміністративної справи, повідомленого відповідно до положень статті 286 КАС України, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій (частина 3 статті 268 КАС України).
3.3. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (частина 9 статті 205 КАС України).
3.4. З огляду за викладені положення процесуального законодавства, приймаючи до уваги те, що: (1) всі учасники справи були належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання, (2) неприбуття учасників справи не перешкоджає розгляду справи по суті, (3) потреби заслухати свідка чи експерта відсутні - суд дійшов висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
4. Оспорювана постанова Офіцера поліції
4.1. 21.07.2022 року Офіцером поліції винесено Оспорювану постанову, якою на Позивача накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 340,00 грн.
4.2. В постанові Офіцер поліції вказує, що Позивач о 10:19 годині 21.07.2022 року, у місті Старий Самбір по вулиці Шевченка бічна, 1, керуючи автомобілем Citroen C4 (номерний знак НОМЕР_1 ) здійснив стоянку на тротуарі, у непозначеному дорожніми знаками з встановленими табличками місці, чим порушив вимоги підпункту «б» пункту 15.10 ПДР та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 122 КУпАП.
5. Загальні положення КУпАП та склад адміністративного правопорушення
5.1. Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
5.2. Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (частина 1 статті 251 КУпАП).
5.3. Порушення правил стоянки - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (частина 1 статті 122 КУпАП).
6. Правила дорожнього руху
6.1. Єдиний порядок дорожнього руху на території України встановлюють Правила дорожнього руху (пункт 1.1. ПДР).
6.2. Зупинка - припинення руху транспортного засобу на час до 5 хвилин або більше, якщо це необхідно для посадки (висадки) пасажирів чи завантаження (розвантаження) вантажу, виконання вимог цих Правил (надання переваги в русі, виконання вимог регулювальника, сигналів світлофора тощо) (пункт 1.10 ПДР).
6.3. Стоянка - припинення руху транспортного засобу на час, більший ніж 5 хвилин, з причин, не пов'язаних з необхідністю виконання вимог цих Правил, посадкою (висадкою) пасажирів, завантаженням (розвантаженням) вантажу (пункт 1.10 ПДР).
6.4. Стоянка забороняється на тротуарах (крім місць, позначених відповідними дорожніми знаками, встановленими з табличками) (підпункт «б» пункту 15.10. ПДР).
7. Зупинка та стоянка транспортного засобу
7.1. Зупинка та стоянка транспортних засобів є невід'ємними частинами дорожнього руху, які схожі, але не тотожні за своїм змістом.
7.2. З огляду на визначення термінів «зупинка» та «стоянка» наданих в ПДР, основним критерієм, за яким слід розрізняти стоянку та зупинку - є час припинення руху транспортного засобу, другорядним критерієм - є обставини, які зумовили припинення руху. Стоянкою вважається припинення руху транспортного засобу більше ніж на 5 хвилин, в той час як зупинкою є припинення руху на час до 5 хвилин (або більше - за наявності певних умов).
7.3. В контексті даної справи важливо те, що припинення руху транспортного засобу з будь-яких причин, зокрема з причин необхідності посадки та висадки пасажирів, на час, що не перевищує 5 хвилин - не є стоянкою.
7.4. З правового аналізу пунктів 15.9 та 15.10 ПДР вбачається, що стоянка завжди заборонена там, де заборонена зупинка транспортного засобу, в той час як зупинка не завжди заборонена, де заборонена стоянка.
8. Дії Позивача, які кваліфіковані Офіцером поліції як правопорушення
8.1. Як стверджує Позивач, ним було з метою посадки та висадки пасажирів здійснено зупинку транспортного засобу на тротуарі. При цьому, Офіцер поліції звернувся до нього приблизно через 1 хвилину після припинення руху транспортного засобу. Тобто мінімальний час, який відмежовує зупинку від стоянки - не сплинув, а тому Позивач, на його думку, не порушував вимоги ПДР, проте Офіцер поліції все одно виніс Оспорювану постанову.
8.2. В свою чергу Офіцер поліції в Оспорюваній постанові вказує, що Позивачем здійснено не зупинку, а саме стоянку транспортного засобу на тротуарі, що є порушенням підпункту «б» пункту 15.10. ПДР.
9. Позовні вимоги про скасування Оспорюваної постанови
9.1. Вирішуючи вищенаведений адміністративний спір, суд зазначає, що Офіцером поліції не надано суду достатніх доказів здійснення Позивачем стоянки транспортного засобу у невідведеному для цього місці.
9.2. З огляду на обставини, викладені в пунктах 7.1. - 7.4. цього рішення, підтвердження обставин стоянки транспортного засобу засобами фотофіксації може бути здійснено поданням щонайменше двох фотознімків, зроблених з інтервалом не менше 5 хвилин з відповідною фотофіксацією транспортного засобу, або ж іншими доказами, наприклад, показами свідків, відеоматеріалами.
9.3. Тому одне фото із зображенням транспортного засобу Позивача, яке перебуває на тротуарі в момент зйомки - не може вважатись достатнім доказом а підтвердження здійснення Позивачем саме стоянки, а не зупинки, транспортного засобу на тротуарі.
10. Позовні вимоги про скасування Оспорюваної постанови
10.1. Положеннями частини 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
10.2. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 КАС України).
10.3. За наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення (відповідно до пункту 3 частини 3 статті 286 КАС України).
10.4. Враховуючи, що відповідач не надав суду переконливих доказів порушення Позивачем вимог ПДР - тобто доказів вчинення адміністративного правопорушення, суд вважає, що Оспорювана постанова підлягає скасуванню, справа про адміністративне правопорушення - закриттю, адміністративний позов - задоволенню.
11. Розподіл судових витрат
11.1. При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень КАС України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (частина 1 статті 139 КАС України).
11.2. Позивачем під час звернення до суду сплачено судовий збір у розмірі 496,20 грн, сума якого підлягає стягненню з суб'єкта владних повноважень за рахунок бюджетних асигнувань на користь Позивача у справі.
12. Інші питання
12.1. У цій справі суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 250, 286 КАС України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Постанову серії ЕАР № 5642884 від 21.07.2022 року винесену Інспектором ВП№1 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Фарило О.І., якою на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення, накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 340,00 грн - скасувати.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення - закрити.
Стягнути з Головного управління Національної поліції у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 496,20 грн.
Рішення підписано судом без його проголошення, датою ухвалення судового рішення є дата складення повного судового рішення. Повний текст судового рішення складено та підписано 18.08.2022 року.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління національної поліції у Львівській області, адреса: пл. Генерала Григоренка, 3, м. Львів, 79007; код у Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 40108833.
Суддя Титов А.О.