16.08.2022
ЄУН №337/2549/22
Провадження №2-о/337/90/2022
16 серпня 2022 року м. Запоріжжя
Хортицький районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого судді Бредун Д.С., за участю секретаря Сакоян О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Хортицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро); ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -
15 серпня 2022 року до Хортицького районного суду м.Запоріжжя від ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Ковалишкіна В'ячеслава Валерійовича, надійшла заява, в якій просить встановити факт народження дитини жіночою статті - ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Мелітополь, Запорізької області, Україна; зазначивши в актовому записі про народження у графі «мати» - ОСОБА_2 , народжена ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, уродженка Запорізької області, Приазовський район, с. Розівка, у графі «батько» - ОСОБА_1 , народжений ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, уродженець Запорізької області, місто Мелітополь.
Ухвалою судді від 15 серпня 2022 року відкрито провадження у справі.
В судове засідання заявник ОСОБА_1 та представник заявника адвокат Ковалишкін В.В. та заінтересована особа ОСОБА_2 не з'явились, про дату та час розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно. Від представника заявника ОСОБА_4 надійшла заява про розгляд справи без участі сторони заявника на підставі письмових доказів.
Представник заінтересованої особи Хортицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м.Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), належним чином повідомлений про час та місце слухання справи, до судового засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, пояснення на заяву не надав, в зв'язку з чим на підставі ч.2 ст. 223 ЦПК України справу розглянуто за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Із змісту ст. 4 ЦПК України вбачається, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав.
Згідно з п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до п.1 Постанови ПВС України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
За змістом ч.ч.1, 3 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. У рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 15.10.2021 року, виданого Олександрівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м.Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), актовий запис №1776, 15 жовтня 2021 року зареєстрували шлюб ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , і ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
ІНФОРМАЦІЯ_6 у м. Мелітополь Запорізької області уних народилася донька - ОСОБА_3 ,що випливає з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 29 липня 2022 року, актовий запис №110229910002300663009.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє і натепер.
Мелітопольський район Запорізької області внесений до Переліку територіальних громад, що розташовані в району проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27 квітня 2022 року, що затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 травня 2022 року за №100).
Згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Стаття 4 цього ж закону передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Відповідно до ч. 3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ суди, розглядаючи справи встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України, не ставлять цього питання у залежність від наявності чи відсутності письмової відмови органів реєстрації актів цивільного стану щодо здійснення реєстрації цього факту.
Не надаючи оцінки легітимності документам, виданим на тимчасово окупованій території, оскільки за законом такі документи є недійсними і не створюють правових наслідків, тому що видані органами та/або особами, передбаченими частиною другою статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд має виходити із самого факту народження особи.
Встановлення факту народження дитини необхідно заявнику для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.
Інформація про народження громадянина України має бути внесена до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану України. Згідно ч.1 ст. 144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Заявник ОСОБА_1 та його дружина, мати дитини ОСОБА_2 , є громадянами України, що підтверджується ксерокопіями паспортів: серії НОМЕР_3 , паспорт № НОМЕР_4 та свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 .
При цьому, Європейський суд з прав людини у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» від 23.02.2016 року п.142 наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони ( тобто є окупованою)».
Таким чином, надані заявником документи суд оцінює разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку, з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, зокрема щодо аспекту реалізації права на справедливий суд і права особи на судовий захист. Суд вважає за можливе взяти до уваги надані документи, видані установами, що знаходяться на окупованій території, і оцінити їх разом з іншими доказами, оскільки можливість збору доказів на окупованій території є істотно обмеженою, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини.
З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку про доведеність факту народження - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженкою с.Розівка Приазовського району Запорізької області, дитини жіночої статі - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 в м. Мелітополь Запорізької області, Україна.
Таким чином, заява підлягає задоволенню з метою захисту законних прав та інтересів громадянина України ОСОБА_1 , встановити факт народження дитини, ОСОБА_3 , що необхідно для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх прав та свобод громадянина України.
Будь-які докази, які свідчать про протилежне, у суду відсутні. Іншого способу захистити свої права заявник не має.
Згідно пункту 21 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», заявники щодо справ про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 293, 294, 315-317 ЦПК України, суд, -
Заяву - задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_6 в місті Мелітополь Запорізької області, Україна, ОСОБА_3 , матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженка с.Розівка Приазовського району Запорізької області, та батьком - громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець м.Мелітополь Запорізької області.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: Д.С. Бредун