Рішення від 17.08.2022 по справі 460/15943/22

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2022 року м. Рівне №460/15943/22

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Поліщук О.В., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності щодо незастосування при призначенні (перерахунку) пенсії по віку показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за останні три роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2019-2021), з 22.02.2022, з урахуванням здійснених виплат.

Стислий виклад позицій сторін.

В обґрунтування позову зазначено, що бездіяльність відповідача щодо не застосування відповідно до частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення цього виду пенсії, а саме: за 2019-2021 роки станом на дату призначення пенсії є протиправними. З підстав наведених у позовниій заяві, просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

21.06.2022 через відділ документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначив, що бажаний позивачем показник середньої заробітної плати за три календарні роки застосовується лише при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за умови якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжила працювати. Зауважив, що позивачу для обчислення пенсії враховано показник середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки (3764,40 грн.), Вказав, що позивачем вже реалізоване право на призначення пенсії за віком, а тому перехід на інший вид пенсії є переведенням, а не призначенням пенсії вперше. З наведених у відзиві підстав, просить суд відмовити у задоволенні позову.

Заяви, клопотання учасників справи.

Заяв та клопотань, які мають значення для вирішення спору до суду не надходило.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 19.05.2022 відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з вимогами статті 263 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.

Розглянувши матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та з 05.05.2009 отримувала пенсію на умовах Закону України «Про державну службу».

На звернення позивача від 22.02.2022 щодо призначення пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення цього виду пенсії 2019-2021 роки, листом від 18.03.2022 відповідач повідомив, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.

На підставі поданої заяви 28.04.2022 позивач перейшов з пенсії за віком на умовах Закону України «Про державну службу» на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", застосувавши показник середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки.

Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача щодо незастосування при призначені пенсії по віку показника середньої заробітної плати (доходу) за три роки, що передують року зверненню із заявою неправомірною, звернулась до суду з даним позовом.

Докази відхилені судом та мотиви їх відхилення

Суд не відхиляє докази подані учасниками справи. Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з такого.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV, який набрав чинності з 01 січня 2004 року.

Згідно зі статтею 8 Закону № 1058-IV громадяни України мають право на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

За приписами частин першої, другої статті 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується.

Відповідно до частини 1 статті 9 цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону України № 1058-IV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Положеннями частини 2 статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 +... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV регламентовано, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Системний аналіз вищезазначених положень дозволяє дійти висновку, що ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-IV. Однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).

Судом встановлено, що з 05.05.2009 ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком на умовах Закону України «Про державну службу», а для призначення пенсії за віком на умовах Закону № 1058-IV позивач звернувся вперше 28.04.2022.

Таким чином, отримуючи пенсію за віком на умовах Закону України «Про державну службу» позивач не користувався жодним із видів пенсій, встановлених Законом № 1058-ІV, тому звернувшись до відповідача із заявою від 28.04.2022 про призначення їй пенсії за віком, позивач реалізував право на призначення пенсії в солідарній системі відповідно до Закону №1058-ІV вперше, та перейшов з одного виду пенсії на інший.

Отже, у випадку, коли особі було призначено пенсію за за віком на умовах Закону України «Про державну службу»", у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки така пенсія за віком передбачена іншим законом.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду № 876/5312/17 від 31 жовтня 2018 року.

Мотивована оцінка аргументів сторін і висновки суду.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу для обчислення пенсії пенсійним органом враховано показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені внески, за 2014-2016 роки (3764,40 грн.), тоді як, перерахунок пенсії проведено з 28.04.2022 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11.

Отже, позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 та відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV. При цьому при обчисленні суми пенсії враховано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, а не із застосуванням середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2019, 2020 та 2021 роки, тобто за три роки, що передували зверненню і такі дії є протиправними, а не бездіяльність щодо незастосування цього показника при призначенні пенсії, як помилково вважає позивач.

Разом з тим, суд не погоджується з аргументами пенсійного органу, що бажаний позивачем показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують зверненню застосовується лише при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за умови якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжила працювати, тому що судом з'ясовано, що у цій конкретній ситуації мало місце не переведення пенсії з одного виду на інший, а призначення пенсії позивачу вперше.

Водночас, щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити з 22.02.2022 перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком, яка відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” призначається вперше, із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2019, 2020 та 2021 роки, то такі вимоги не підлягають задоволенню, оскільки судом встановлено, що пенсію позивачу призначено з 28.04.2022 за його зверненням від тієї ж дати, а не з 22.02.2022.

Так, позивач не оскаржує бездіяльності щодо не призначення йому пенсії з 22.02.2022, а оспорює лише не застосування відповідачем при призначенні пенсії із врахуванням означеного вище показника середньої заробітної плати.

Отже, належним способом захисту прав та інтересів позивача буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області здійснити з 28.04.2022 (дати подачі заяви про призначення пенсії) перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, яка відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” призначається вперше, із застосуванням середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2019, 2020 та 2021 роки за правилами статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Порушені права та інтереси позивача.

Протиправні дії відповідача щодо неправильного обчислення пенсії призвели до неотримання позивачем пенсії у повному обсязі, що порушило його законні права та інтереси.

За приписами частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході судового розгляду адміністративної справи відповідач не виконав процесуального обов'язку доказування та не підтвердив правомірності своїх дій, натомість позивачем частково доведено ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, а тому позов належить задовольнити частково.

Судові витрати.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Відтак, суд присуджує на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 496,2 гривень.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області, які полягають у обчисленні розміру пенсії за віком ОСОБА_1 , при її призначенні вперше, відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Рівненській області здійснити з 28.04.2022 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, яка відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” призначається вперше, із застосуванням середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2019, 2020 та 2021 роки за правилами статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 496 (чотириста дев'яносто шість) грн 20 (двадцять) коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 17 серпня 2022 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м.Рівне,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Суддя О.В. Поліщук