Рішення від 18.08.2022 по справі 440/12841/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/12841/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Полтавського учбово-виробничого підприємства "Полтаваелектро" Українського товариства сліпих до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування припису, наказу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Полтавське учбове-виробниче підприємство "Полтаваелектро" Українського товариства сліпих звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області про:

- визнання протиправними дії службових осіб Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області стосовно проведення з 25.08.2021 по 07.09.2021 позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання Полтавським учбово-виробничим підприємством "Полтаваелектро" Українського товариства сліпих законодавства у сфері техногенної і пожежної безпеки на підставі звернення ОСОБА_1 від 16.08.2021,

- визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області від 20.08.2021 №291,

- визнання протиправним та скасування припису Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області від 06.09.2021 №494 про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем вказано у посвідченні адресу гуртожитку, що був об'єктом перевірки, однак не адресу підприємства, яке перевірялося відповідно до посвідчення №620 від 27.08.2021. Вказував на те, що відповідачем не надано до початку позапланової перевірки, під час ї здійснення та у подальшому - наказу про проведення позапланової перевірки, а також погодження центрального органу МНС, як єдину підставу для проведення такого позапланового заходу відповідно до звернення гр. ОСОБА_1 . Відповідачем не надано відомості про предмет перевірки, про відповідне звернення громадянина, про шкоду яка була йому завдана. Враховуючи, що перевірка була проведенні з перевищенням відповідачем власних повноважень та з порушенням строків її проведення, протиправним на думку позивача є припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 06.09.2021 №494.

Ухвалою від 18 жовтня 2021 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку з невідповідністю її вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/12841/21 за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.

Ухвалою суду від 29 червня 2022 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Учасники справи у судове засідання явку уповноважених представників не забезпечили, хоча повідомлялися про час та місце судового розгляду належним чином. представник відповідача надав клопотання про розгляд справи без його участі у порядку письмового провадження.

Відповідно до приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Враховуючи положення пункту 10 частини 1 статті 4, частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, а також зважаючи на неприбуття учасників справи, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вирішив розглядати справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

16 серпня 2021 року на адресу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області надійшла заява ОСОБА_1 , який проживає у гуртожитку Полтавського учбово-виробничого підприємства "Полтаваелектро" Українського товариства сліпих за адресою: м. Полтава, вул. Гетьмана Сагайдачного, 4, про порушення правил пожежної безпеки, а саме: працівники гуртожитку не проходять навчання з пожежної безпеки, вогнегасники у гуртожитку останні роки не перезаряджалися, коридори гуртожитку захаращені, у приміщенні не встановлена пожежна сигналізація, мешканці гуртожитку жодного разу не ознайомлювалися з правилами пожежної безпеки, також у гуртожитку немає плану евакуації під час пожежі, дерев'яні конструкції покрівлі не оброблені речовиною від пожежі, електропроводка у гуртожитку замикає, що може призвести до пожежі. Просив призначити комісію для перевірки Полтавського учбово-виробничого підприємства "Полтаваелектро" Українського товариства сліпих.

17 серпня 2021 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області звернулося з листом №61-06-5275/61-06.01 до Депатраменту запобігання надзвичайним ситуаціям Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо розгляду питання доцільності проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на підставі фактів, викладених у заяві ОСОБА_1

20 серпня 2021 року Головним управлінням отримано лист Державної служби України з надзвичайних ситуацій України від 19.08.2021 №26-14340/261-3, яким погоджено проведення позапланової перевірки Полтавського учбово-виробничого підприємства "Полтаваелектро" Українського товариства сліпих, що проводить господарську діяльність за адресою: АДРЕСА_1 , щодо порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, викладених у зверненні.

20.08.2021 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області видано наказ №291 "Про проведення позапланових перевірок протягом серпня-вересня 2021", в якому зазначено, що відповідно до ст.ст. 64-66 Кодексу цивільного захисту України, ч. 1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, затвердженого наказом ДСНС України від 12.11.2018 №661, з метою здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки вирішено провести позапланові перевірки суб'єктів господарювання щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, згідно переліку суб'єктів господарювання, відносно яких проводиться позапланова перевірка щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки ГУ ДСНС України у Полтавській області протягом серпня-вересня 2021 року, визначеному у додатку 1.

Згідно п. 2 Переліку суб'єктів господарювання, відносно яких проводиться позапланова перевірка щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки ГУ ДСНС України у Полтавській області протягом серпня-вересня 2021 року, визначено проведення перевірки за місцем провадження господарської діяльності Полтавського учбово-виробничого підприємства "Полтаваелектро" Українського товариства сліпих за адресою: м. Полтава, вул. Гетьмана Сагайдачного, 4.

На виконання вимог вказаного наказу, відповідач оформив посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 27.08.2021 року № 620 для проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Полтавського учбово-виробничого підприємства "Полтаваелектро" Українського товариства сліпих за адресою: м. Полтава, вул. Гетьмана Сагайдачного, 4.

У період з 27.08.2021 по 06.09.2021 перевіряючими ГУ ДСНС України у Полтавській області, на підставі наказу ГУ ДСНС України у Полтавській області №291 від 20.08.2021, посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) №620 від 27.08.2021 проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Полтавського учбово-виробничого підприємства "Полтаваелектро" Українського товариства сліпих, за результатами якої складено акт №626 від 06.09.2021.

Під час перевірки встановлено, зокрема, порушення позивачем приписів Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 30 грудня 2014 року №1417, а саме щодо гуртожитку №1, за адресою: м. Полтава, вул. Гетьмана Сагайдачного, 4:

- будівлю гуртожитку не обладнано системами проти пожежного захисту (далі СПЗ) відповідно до вимог ДБН В 2.5-56:2014, а саме: системою пожежної сигналізації; системою оповіщення про пожежу (далі СО) та управління евакуюванням людей;

- не забезпечено проведення заміру опору ізоляції приміщень гуртожитку і перевірки спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від ' короткого замикання;

- не проведено обробку засобами вогнезахисту дерев'яних елементів горищного покриття гуртожитку засобами вогнезахисту, які забезпечують 1 групу вогнезахисної ефективності;

- не забезпечено ведення журналу інструктажів належним чином для підтвердження факту проходження працівниками у встановлений термін протипожежних інструктажів, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року №444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях";

- не забезпечено проведення технічного обслуговування пожежних кранів на першому та другому поверхах гуртожитку і перевірки їх на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Не забезпечено пожежні кран-комплекти справними і доступними для використання;

- приміщення гуртожитку не забезпечено у повному обсязі первинними засобами пожежогасіння, а саме вогнегасниками (відповідно до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15 січня 2018 року № 25, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/31677);

- уприміщеннях гуртожитку відсутні, на доповнення до схематичного плану евакуації, інструкції, що визначають дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, за якою не рідше одного разу на півроку мають проводитися практичні тренування всіх задіяних працівників. Плани евакуації, що знаходяться у гуртожитку не в повному обсязі відповідають дійсності;

- усіх громадян, котрі прибувають до гуртожитку, не ознайомлено адміністрацією з основними вимогами пожежної безпеки (під підпис);

- не організовано у гуртожитку цілодобове чергування обслуговувального персоналу;

- у приміщеннях гуртожитку в тамбурі на вході допущено встановлення електророзеток, вимикачів, перемикачів на горючі основи (дерев'яну підкладку);

- не проведено у повному обсязі технічне обслуговування всіх вогнегасників гуртожитку відповідно до Правил експлуатації вогнегасників;

- сходові клітки, коридори, проходити інші шляхи евакуації у гуртожитку не забезпечені евакуаційним освітленням;

- пожежні крани, всі які знаходяться у приміщеннях гуртожитку не в повному обсязі забезпечені пожежними рукавами, стволами, а також важелями для полегшення відкривання вентиля;

- пожежні крани гуртожитку розміщуються у навісних шафах, які не мають отворів для провітрювання і не пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання;

- не в повному обсязі у приміщеннях гуртожитку (на сходовій клітині, в коридорах та тамбурах) виконано з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

- приміщення та коридори гуртожитку не забезпечено в повному обсязі відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987. IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности»;

- допущено захаращення горища гуртожитку сторонніми предметами. На дверях горища не вказано місце зберігання ключів;

- у приміщеннях гуртожитку (на сходовій клітині, в коридорах та тамбурах) допущена експлуатація кабелів і проводів з пошкодженою або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості, ізоляцією;

- на першому поверсі сходової площадки гуртожитку допущено встановлення опалювальної батареї на висоті меншій ніж 2.2 м. від рівня сходової площадки;

- у приміщенні гуртожитку у тамбурі на першому та другому поверхах двері на шляхах евакуації відчиняються не в напрямку виходу 3 будівлі;

- не забезпечено відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту;

- не здійснено навчання керівного складу, працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної безпеки;

- не розміщено інформацію про заходи безпеки та відповідну поведінку населення в разі виникнення аварії.

Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Полтавській області прийнято припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 06.09.2021 №494, яким надано позивачу строк для виконання виявлених під час перевірки порушень до 08.11.2021.

Позивач не погодився з вказаним наказом та приписом, у зв'язку з чим звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України № 877-V від 05.04.2007 року "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (надалі Закон № 877-V ).

Статтею 1 Закону № 877-V визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом;

Статтею 66 Кодексу цивільного захисту України встановлено способи здійснення державного нагляду (контролю). Так, закріплено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 877-V, підставами для здійснення позапланових заходів є:

- подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;

- виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб'єктом господарювання у документі обов'язкової звітності, крім випадків, коли суб'єкт господарювання протягом місяця з дня первинного подання повторно подав такий документ з уточненими достовірними даними або якщо недостовірність даних є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності. У разі виявлення органом державного нагляду (контролю) помилки у документі обов'язкової звітності він упродовж десяти робочих днів зобов'язаний повідомити суб'єкта господарювання про необхідність її виправлення у строк до п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення. Невиправлення помилки у встановлений строк є підставою для проведення позапланового заходу;

- перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю);

- звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом;

- неподання суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів;

- доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;

- настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

Також, частиною 1 статті 6 вказаного Закону визначено, що під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону № 877-V, суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 7 Закону № 877-V, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Державний нагляд (контроль) серед іншого здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності, що передбачено ч.1 ст.3 Закону.

Частиною 1 ст. 4 Закону державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу ( ч.7 ст.7 Закону).

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.12.2015 року №1052, передбачено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно з п.п. 2 п. 3 Положення №1052 основними завданнями ДСНС є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Судом встановлено, що посвідчення на проведення заходу державного нагляду від 27.08.2021 №620 вручено уповноваженій особі 27.08.2021, що підтверджується особистим підписом.

Отже, представник позивача був обізнаний про проведення позапланового заходу посадовими особами відповідача.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо, зокрема:

- посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону;

- органом державного нагляду (контролю) не була затверджена та оприлюднена на власному офіційному веб-сайті уніфікована форма акта, в якій передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику.

Однак, якщо суб'єкт господарювання допустив посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу він тим самим втрачає право на оскарження процедурних порушень щодо її призначення та проведення.

У постанові від 24.01.2019 року по справі №813/1012/18 Верховний суду вказав, що, якщо ж допуск до перевірки відбувся, в подальшому предметом розгляду в суді має бути лише суть виявлених порушень, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відтак, з огляду на наведене, позови, спрямовані на оскарження рішень (у тому числі наказів про призначення перевірки), дій або бездіяльності контролюючих органів щодо призначення та/або проведення перевірок можуть бути задоволені лише в тому разі, якщо до моменту ухвалення судового рішення не відбулося допуску посадових осіб контролюючого органу до спірної перевірки. В іншому разі в задоволенні відповідних позовів має бути відмовлено, оскільки правові наслідки оскаржуваних дій за таких обставин є вичерпаними, а отже, задоволення позову не може призвести до відновлення порушених прав, оскільки після проведення перевірки права суб'єкта господарювання порушують лише наслідки проведення відповідної перевірки.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у від 18.01.2019 року у справі №815/3007/16.

Враховуючи вказане, суд доходить висновку, що суб'єкт господарювання, допустивши до перевірки посадових осіб органу державного нагляду (контролю), втратив право визнати незаконними наслідки такої перевірки з формальних підстав.

Таким чином, наказ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуації у Полтавській області № 291 від 20.08.2021 "Про проведення позапланових перевірок протягом серпня-вересня 2021 року" є правомірним.

На підставі викладеного, позовні вимоги Полтавського учбово-виробничого підприємства "Полтаваелектро" Українського товариства сліпих до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області про визнання протиправними дій відповідача стосовно проведення перевірки та скасування наказу є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Надаючи правову оцінку припису №494 від 06.09.2021 про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, суд виходить з такого.

Повноваження органу державного нагляду (контролю) на складення за результатами здійснення заходу на підставі акту перевірки припису щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, передбачене частиною сьомою статті 7 Закону №877-V.

Актом перевірки від 06.09.2021 №626 зафіксовано порушення позивачем вимог пожежної безпеки, зокрема: порушення приписів Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 30 грудня 2014 року №1417.

Перевіряючи наявність відповідних порушень, суд враховує такі обставини.

Відповідно до розділу V правил пожежної безпеки:

- будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (п. 1.2 глава 1);

- кожен пожежний кран-комплект має бути укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, кнопкою дистанційного запуску пожежних насосів (за наявності таких насосів), а також важелем для полегшення відкривання вентиля. Елементи з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола мають бути однотипними; система внутрішнього протипожежного водопроводу повинна відповідати таким вимогам: пожежні кран-комплекти не рідше одного разу на рік підлягають технічному обслуговуванню і перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Пожежні кран-комплекти повинні постійно бути справними і доступними для використання (пп. 2, 9 п. 2.2 глава 2);

- територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку. Ця вимога стосується також будівель, споруд та приміщень, обладнаних будь-якими типами систем пожежогасіння, пожежної сигналізації або внутрішніми пожежними кран-комплектами (п.3.6 глава 3);

- технічне обслуговування вогнегасників повинно здійснюватися відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02 квітня 2004 року № 152, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2004 року за № 555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги» (п.3.17 глава 3).

Згідно додатку А таблиці А.1 ДБН В 2.5-546:2014 усі приміщення гуртожитку повинні бути обладнані системою пожежної сигналізації та пожежогасіння.

Відповідно до п. 15 розділу ІІ Правил пожежної безпеки усі працівники при прийнятті на роботу на робочому місці повинні проходити інструктажі з питань пожежної безпеки (далі - протипожежні інструктажі).

Особи, яких приймають на роботу, пов'язану з підвищеною пожежною небезпекою, повинні попередньо (до початку самостійного виконання роботи) пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум).

Види протипожежних інструктажів, а також порядок організації та проведення протипожежних інструктажів, навчання і перевірки знань з пожежно-технічного мінімуму встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».

Відповідно до п. 5 розділу ІІ Правил пожежної безпеки на об'єктах з постійним або тимчасовим перебуванням на них 100 і більше осіб або таких, що мають хоча б одне окреме приміщення із одночасним перебуванням 50 і більше осіб, у будинках та спорудах (крім житлових будинків), котрі мають два поверхи і більше, у разі одночасного перебування на поверсі більше 25 осіб, а для одноповерхових - більше 50 осіб, мають бути розроблені і вивішені на видимих місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі.

Відповідно до п. 8 розділу ІІ Правил пожежної безпеки територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення мають бути забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности»

Згідно п. 2.5, п. 2.12, п. 2.27, п. 2.30, п. 2.31 глави 2 розділу ІІІ Правил у будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.

Необхідність обробляння засобами вогнезахисту дерев'яних елементів інших конструкцій будинків визначається відповідними нормативними документами за видами будинків.

Забороняється використовувати горища, технічні поверхи й приміщення (у тому числі вентиляційні камери, електрощитові) не за призначенням, розміщувати в них виробничі і складські дільниці, засмічувати та захаращувати їх сторонніми предметами.

Двері горищ, технічних поверхів, вентиляційних камер, електрощитових, підвалів повинні утримуватися зачиненими. На дверях слід вказувати місце зберігання ключів. Вікна горищ, технічних поверхів, підвалів повинні бути засклені.

Двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з будівель (приміщень).

Не нормується напрямок відчинення дверей для: квартир у житлових будинках; приміщень з одночасним перебуванням не більше ніж 15 осіб, крім приміщень категорій А і Б за вибухопожежною та пожежною небезпекою, а також парильних саун; комор і технічних приміщень площею не більше ніж 200 м-2 і без постійних робочих місць; технічних поверхів площею не більше ніж 200 м-2, у яких розміщується тільки інженерне обладнання та/або прокладаються інженерні мережі будинку, і у яких відсутні постійні робочі місця; балконів, лоджій (за винятком дверей, що ведуть до зовнішньої повітряної зони сходових кліток типу Н1); виходів на площадки сходів типу С3; санітарних вузлів.

За наявності людей у приміщенні двері евакуаційних виходів можуть зачинятися лише на внутрішні запори, які відчиняються зсередини без ключа.

На сходових клітках (за винятком незадимлюваних) дозволяється встановлювати прилади опалення, у тому числі на висоті 2,2 м та вище від поверхні проступів та сходових площадок, сміттєпроводи, поверхові сумісні електрощити, поштові скриньки та пожежні кран-комплекти за умови, що це обладнання не зменшує нормативної ширини проходу сходовими площадками та маршами.

Сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації мають бути забезпечені евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися з настанням сутінків у разі перебування в будинку людей.

Також у відповідності до п.1.6, п. 1.17, п. 1.18, п. 1.20 глави 1 розділу IV Правил з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.

Місця з'єднання жил проводів і кабелів, а також з'єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків. Втрати опору ізоляції на стиках повинні бути не більше втрат опору ізоляції на цілих жилах цих проводів і кабелів

Електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати повинні встановлюватися на не горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра.

Улаштування та експлуатація тимчасових електромереж забороняються. Винятком можуть бути тимчасові електромережі, які живлять ілюмінаційні установки, а також електропроводки в місцях проведення будівельних, тимчасових ремонтно-монтажних та аварійних робіт.

Замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання мають проводитись 1 раз на 2 роки, якщо інші терміни не обумовлені ПТЕ.

Відповідно до п. 5.5 глави 5 розділу VI Правил усі громадяни, котрі прибувають до будинків для тимчасового проживання людей (готелі, гуртожитки, мотелі, кемпінги, санаторії, будинки та бази відпочинку, профілакторії), повинні бути ознайомлені адміністрацією з основними вимогами пожежної безпеки (під розпис).

У житлових номерах, кімнатах будинків для тимчасового проживання людей мають бути вивішені на видимих місцях:

план евакуації з відповідного поверху із зазначенням даного номера, кімнати, евакуаційних виходів та шляхів руху до них, місць розміщення первинних засобів пожежогасіння та ручних пожежних сповіщувачів, а також необхідний пояснювальний текст і пам'ятка про дії на випадок виникнення пожежі;

стисла пам'ятка для мешканців про правила пожежної безпеки.

Крім того, згідно п. 2, п. 3, п. 8 ст. 20 Кодексу цивільного захисту України до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить: забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту; розміщення інформації про заходи безпеки та відповідну поведінку населення у разі виникнення аварії; здійснення навчання працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної та пожежної безпеки.

Жодних документів, які спростовували б факти порушень, зафіксованих у матеріалах перевірки під час її проведення та винесення припису № 494, позивачем не надано.

Суд наголошує, що відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Отже, право людини на життя є невід'ємним та має пріоритетне значення перед іншими правами та свободами, та створює безумовне позитивне зобов'язання держави в особі уповноважених органів за посередництвом відповідних правових механізмів, як-то, застосування заходів реагування, забезпечити таке право.

Порушення, не усунуті відповідачем, не є формальними. До створення загрози життю та здоров'ю людей чи настання інших негативних наслідків вина відповідача полягає у створенні умов для цієї загрози. Тобто особа, яка порушує правила пожежної безпеки передбачає створення загрози життю та здоров'ю людей та настання інших негативних наслідків. І хоча відповідач не бажає створювати загрозу життю та здоров'ю людей, він свідомо припускає створення такої загрози.

Крім того, суд вказує, що підстави позову, зазначені представником позивача у своїй позовній заяві, обґрунтовуються протиправністю наказу на проведення перевірки, в той час як предметом спору є, у тому числі і припис від 06.09.2021№494, що в свою чергу, вказує на формальний підхід представника позивача щодо обґрунтування правової позиції протиправності оскаржуваного припису, та, як наслідок безпідставність позовних вимог.

Враховуючи викладене, суд вважає безпідставним твердження позивача стосовно неправомірності встановлення порушення позивачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки та, відповідно, припису №494 від 06.09.2021.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. А відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Однак, позивач у ході розгляду справи не довів належними доказами порушення його прав у спірних відносинах, як і не зазначив про наявність конкретних фактів такого порушення.

Разом з цим, відповідач на виконання вимог частини другої статті 77 КАС України надав суду належні і допустимі докази на підтвердження правомірності оспорюваного припису.

Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовної заяви.

Відповідно до ст. 139 КАС України у зв'язку з відмовою у задоволенні вимог позивача, розподіл понесених ним витрат зі сплати судового збору за подання до суду позовної заяви не здійснюється.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Полтавського учбово-виробничого підприємства "Полтаваелектро" Українського товариства сліпих (вул. Фурманова, 6, м. Полтава, Полтавська область, 36021) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (вул.Маршала Бірюзова, вул. 26/1, м. Полтава, Полтавська область, 36007) про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування припису, наказу відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва